Аналіз землі на наявність забруднень — це комплекс операцій, які здійснюють для визначення кількості і складу хімічних елементів, що негативно впливають на екологічний стан ґрунту (її родючість, якість ґрунтових вод, здоров'я людей тощо).

Розрізняють наступні види аналізу ґрунту: хімічний, механічний (гранулометричний), мікробіологічний і мінералогічний. Хімічний аналіз найбільш повно дає уявлення про якості ґрунту і його забруднювачах. Він також дозволяє визначити хімічні особливості та будову ґрунту. Основні види ґрунтових досліджень:

-          елементарний, чи хвильовий, аналіз, який дозволяє визначити знаходження в землі елементів C, N, Al, Si, Ca, P, Mg, K, Na, Ti і т. д.;

-          дослідження водної витяжки — дозволяє одержати дані про наявність у землі водорозчинних субстанцій, до яких відносять сульфати, карбонати кальцію, хлориди, магній, натрій і інші. Цей аналіз також показує поглинальні можливості ґрунту;

-          аналіз ґрунту http://zahbug.com.ua/2016/05/26/1387/ на кислотність та ін.

Хімічні дослідження можуть бути польовими, лабораторними і експедиційними. Для проведення польових аналізів найчастіше використовують методи більш швидкі і спрощені. Лабораторні аналізи виконують інструментальними методами, які дають повне уявлення про склад ґрунту і її забруднювачах.

Велика кількість токсичних елементів, будучи вагомим чинником деградації ґрунту, що негативно впливають на здоров'я і життя людей. Навіть не вдаючись до використання хімічних засобів, можна мати забруднену землю — наприклад, якщо сусідні поля часто удобрюються, а як відомо, забруднювачі досить швидко мігрують в ґрунті навіть на далекі відстані. Це і змушує власників ділянок проводити поглиблені аналізи ґрунту на наявність шкідливих речовин.

Метою аналізу ґрунту є контроль її забруднення та якості, а також запобігання майбутніх порушень екологічного стану. Здавати ґрунт на аналіз необхідно при настанні кожного сезону, не менше одного разу на рік. Для визначення та контролю забруднення землі важкими металами дослідження потрібно проводити раз на три роки.

Багато сільськогосподарських підприємств та фермерів сьогодні спантеличені пошуком лабораторії, для того щоб зробити аналіз ґрунту з гарантованою точністю, підтверджений сертифікатом. Спроби самостійно провести цю процедуру призводять до недостовірних результатів.

Щоб виконати складні тести або комплексне обстеження земельної ділянки, своїх сил буде недостатньо. Тим більше самостійні перевірки не будуть дійсні при проведенні різних комерційних операцій, які безпосередньо пов'язані з землею.