Встановіть розширення «Новини Тернополя - 0352.ua» для і читайте міські новини першими Встановити!

Фіскальна служба online                                                                                   Шановні громадяни!

CIRCLE_Logo-01-міні
 

У розділі «Фіскальна служба online» Головне управління ДФС в області та Тернопільська митниця ДФС пропонує платникам змістовну та актуальну інформацію про зміни у податковому, митному законодавстві та законодавстві  щодо єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Відвідуючи нашу сторінку, Ви дізнаєтесь про роботу електронних сервісів, які створені для якісного обслуговування платників, будете в курсі подій, що відбуваються в Головному управлінні ДФС області і Тернопільській митниці ДФС, та завжди першими знатимете про результати нашої діяльності.


20.01.2017
Про новації податкового законодавства говорили у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості

Нещодавно у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості відбулось чергове засідання клубу бізнес-подій на тему «Проведення маркетингових досліджень методом "таємний покупець". Практичний менеджмент для керівників. Форми дієвої співпраці служби зайнятості із роботодавцями. Основні зміни у податковому законодавстві». У заході взяли участь 15 керівників місцевих підприємств, власників фірм, що працюють у сфері готельно-ресторанного бізнесу та заступник начальника відділу адміністрування податку на  доходи  фізичних осіб та єдиного внеску Головного управління ДФС у Тернопільській області Віктор Орнатовський.

Під час засідання клубу йшлося про дослідження ринку "таємний покупець", «спіральну динаміку» розвитку бізнес – структури, її рівнів та складових, можливих варіантів подальшого розвитку, соціальні послуги роботодавцям, зокрема, організацію стажування безробітних безпосередньо на робочих місцях, виплату компенсації єдиного соціального внеску у разі створення нових робочих місць тощо.

Найбільшу увагу присутні звернули на основні податкові зміни, що набрали чинності у 2017 році. Про них розповів фахівець фіскальної служби Віктор Орнатовський, який зокрема, зазначив, що порядок нарахування та сплати єдиного внеску у 2017 році визначається Законом України від 6 грудня 2016 року №1774 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Відтак єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника і його сума не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць – 704 грн. Водночас максимальна величина бази нарахування єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність на 2017 рік становитиме: з 1 січня 2017 року – 40000 грн (1600 х 25); з 1 травня 2017 року – 42100 грн (1684 х 25); з 1 грудня 2017 року – 44050 грн (1762 х 25).

«Згідно із внесеними змінами з 1 січня фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, мають право сплачувати єдиний внесок у сумі не менше за 0,5 мінімального страхового внеску, а це 352 грн на місяць, із зарахуванням відповідних періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу, який обчислюється відповідно до статті 24 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058–VI  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пропорційно сплаченому єдиному внеску», – підкреслив Віктор Орнатовський.

Крім того, Віктор Тадейович розповів про нове у спрощеній системі оподаткування, справлянні ПДФО і військовому зборі, новації у податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та транспортному податку. 

20.01.2017
Минулого року на «Пульс» ДФС звернулися 11 платників Тернопільщини

Протягом 2016 року на антикорупційний сервіс ДФС України «Пульс» від платників податків Тернопільської області надійшло 11 звернень, що на 24 звернення менше, ніж у 2015 році.

Найчастіше платники порушували питання щодо подання податкової звітності та реєстрації податкових накладних (4 звернення), роботи органів ДФС (4), бюджетного відшкодування ПДВ (1), системи електронного адміністрування ПДВ (1) та затримки митного оформлення (1).

Усі звернення оперативно розглянуті у встановлений термін та вирішені по суті.

Нагадуємо, сервіс «Пульс» ДФС України – це цілодобова «гаряча» телефонна лінія за номером 044-284-00-07, на яку платники податків мають змогу повідомити про неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби України, про можливі корупційні дії з їхнього боку, а також проблеми, які виникають під час здійснення митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України. Про результати розгляду інформації клієнтів повідомляють в режимі зворотного зв’язку.

20.01.2017
Для власників садиб - основні зміни

Ставка податку на нерухомість у 2017 році становить 1,5% за 1 кв. метр, торік було 3%.Зауважимо, що ставки на поточний рік встановлюються рішеннями місцевих рад. Законодавцем збережено норму, за якою власники житлової нерухомості, при перевищенні понад 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), платитимуть додатково 25000 гривень на рік за кожен із вказаних об'єктів житлової нерухомості (його частку).З 1 січня 2017 року до прийняття відповідним органом місцевого самоврядування рішення про встановлення ставок місцевих податків і зборів на 2017 рік відповідно до Закону України від 20.12.2016 р. №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» встановлені таким органом місцевого самоврядування ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, застосовуються з коефіцієнтом 0,5.Доповнено перелік пільговиків:-                     об’єктами нежитлової нерухомості державних та комунальних дитячих санаторно-курортних закладів та закладів оздоровлення та відпочинку дітей, а також дитячих санаторно-курортних закладів та закладів оздоровлення і відпочинку дітей, які знаходяться на балансі підприємств, установ та організацій, які є неприбутковими і внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій;-                     об’єктами нежитлової нерухомості державних та комунальних центрів олімпійської підготовки;-                      об’єктами нежитлової нерухомості баз олімпійської та паралімпійської підготовки;-                     та об’єктами житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей.Пільги зі сплати податку на нерухомість для фізичних осіб залишаються на рівні минулого року: база оподаткування об’єктів житлової нерухомості зменшується:а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на60 кв. метрів;б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на120 кв. метрів;в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на180 кв. метрів.Зауважимо, що з 1 січня 2017 року пільги для фізичних осіб не застосовуються до:- об’єкта/об’єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої підпунктом 266.4.1 (для квартир 60x5 = 300 кв. м, для будинків 120x5=600 кв. м; для різних типів 180x5=900 кв. м.).- об’єкта/об’єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності.Нагадаємо, що юридичні особи у 2017 році сплачують податок за 2017 рік, а фізичні – за 2016 рік з застосуванням минулорічних ставок і пільг.
20.01.2017
Хто зможе «схалявити» зі сплатою податку на прибуток

Відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу України (далі – ПКУ) на період до 31 грудня 2021 року застосовується ставка нуль відсотків для платників податку на прибуток, у яких річний дохід, визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період, не перевищує трьох мільйонів гривень та розмір нарахованої за кожний місяць звітного періоду заробітної плати (доходу) кожному з працівників, які перебувають з платником податку у трудових відносинах, є не меншим як дві мінімальні заробітні плати, розмір якої встановлено законом, та які відповідають одному із таких критеріїв:

а) утворені в установленому законом порядку після 1 січня 2017 року;

б) діючі, у яких протягом трьох послідовних попередніх років (або протягом усіх попередніх періодів, якщо з моменту їх утворення пройшло менше трьох років) щорічний обсяг доходів задекларовано в сумі, що не перевищує трьох мільйонів гривень, та у яких середньооблікова кількість працівників протягом цього періоду становила від п'яти до 20 осіб;

в) які були зареєстровані платниками єдиного податку в установленому законодавством порядку в період до 1 січня 2017 року та у яких за останній календарний рік обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) становив до трьох мільйонів гривень та середньооблікова кількість працівників становила від п'яти до 50 осіб.

При цьому, якщо платники податку у будь-якому звітному періоді досягли показників щодо отриманого доходу, середньооблікової чисельності або середньої заробітної плати працівників, з яких хоча б один не відповідає зазначеним критеріям, то платники податку зобов'язані оподаткувати прибуток, отриманий у такому звітному періоді, за ставкою 18%.

Проте є певні обмеження та не поширюється на суб'єктів господарювання, які:

1) утворені після 1 січня 2017 року шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), приватизації та корпоратизації;

2) здійснюють:

2.1) діяльність у сфері розваг, визначену в підпункті 14.1.46 пункту 14.1 статті 14 розділу I;

2.2) виробництво, оптовий продаж, експорт, імпорт підакцизних товарів;

2.3) виробництво, оптовий та роздрібний продаж пально-мастильних матеріалів;

2.5) фінансову та страхову діяльність;

2.6) діяльність з обміну валют;

2.7) видобуток та реалізацію корисних копалин загальнодержавного значення;

2.8) операції з нерухомим майном;

2.9) поштову та кур'єрську діяльність;

2.10) діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;

2.11) діяльність з надання послуг у сфері телебачення і радіомовлення відповідно до Закону України «Про телебачення і радіомовлення»;

2.12) охоронну діяльність;

2.13) зовнішньоекономічну діяльність (крім діяльності у сфері інформатизації);

2.14) виробництво продукції на давальницькій сировині;

2.15) оптову торгівлю і посередництво в оптовій торгівлі;

2.16) діяльність у сфері виробництва та розподілення електроенергії, газу та води;

2.17) діяльність у сферах права та бухгалтерського обліку;

2.18) діяльність у сфері інжинірингу.

Платники податку, зазначені вище у підпунктах "а", "б", "в", які здійснюють нарахування та виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховують та вносять до бюджету авансовий внесок та сплачують податок на прибуток за ставкою 18%, за звітний податковий період, у якому здійснювалося нарахування та виплата дивідендів.

20.01.2017
Позапланова документальна перевірка: що нового?

З 1 січня 2017 року внесено зміни в частині організації позапланових документальних перевірок, а саме уточнено підстави для їх проведення. Зокрема, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) доповнено можливістю проведення позапланової перевірки також при отриманні інформації, яка свідчить про порушення вимог податкового законодавства.

Разом з тим підпунктами 78.1.1, 78.1.9 п. 78.1 ст. 78 ПКУ встановлено термін для надання платниками податків пояснень на запит контролюючого органу – 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту, та вимоги до його змісту.

Відповідно до п.п.78.1.5 п. 78.1 ст. 78 ПКУ позапланова документальна перевірка може бути проведена не лише при поданні платниками заперечень до акта (довідки) перевірки, а також додаткових документів у порядку, визначеному п.44.7 ст. 44 ПКУ. Наказ про проведення перевірки з підстав, зазначених у цьому пункті, видається:

- у разі розгляду заперечення до акта перевірки та/або додаткових документів у порядку, визначеному п.44.7 ст. 44 ПКУ, - контролюючим органом, який проводив перевірку;

- під час проведення процедури адміністративного оскарження – контролюючим органом вищого рівня, який розглядає скаргу платника податків.

Відзначимо, що вилучено із ПКУ можливість проведення позапланової перевірки при отриманні постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора.

Крім того, слід звернути увагу, що з 1 січня 2017 року ст. 78 ПКУ доповнено новою підставою для проведення документальної позапланової перевірки – якщо платником податків не надано для проведення зустрічної звірки інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту, виключно з питань, зазначених у запиті.

 
19.01.2017
Торік на Тернопільщині до соцфондів спрямовано майже 1,7 млрд гривень ЄСВ

Платники Тернопільщини у 2016 році перерахували до бюджету 1 млрд 689 млн грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що на 126,7 млн грн більше за очікувані показники. Виконання бюджетного призначення становить майже 108,1%.

Зокрема, за підсумками грудня минулого року сплачено 192,1 млн грн ЄСВ, додатково надійшло 16,8 млн гривень.

Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат, ці кошти будуть спрямовані на соціальні гарантії держави по пенсійних виплатах, для надійного захисту під час безробіття, професійних захворювань  чи нещасних випадках. А тому цього року буде активізовано роботу фіскальної служби з детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення. Адже офіційне працевлаштування дасть змогу громадянам легально працювати і мати соціальні гарантії, а бюджет відповідно отримає додаткові надходження у вигляді податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

 
19.01.2017
Не допустили до перевірки – чого чекати від контролерів

При проведенні виїзних документальних перевірок слід враховувати зміни, внесені до п. 81.2 ст. 81 Податкового кодексу України, щодо визначення чіткого порядку дій посадових осіб контролюючих органів при не допуску їх до проведення такої перевірки. Зокрема, у цьому випадку невідкладно складається у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.

Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта. При відмові від підписання такого акта, посадовими особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт відмови в отриманні акта та/або наданні письмових пояснень до нього.

 
19.01.2017
Прискорена амортизація: два роки для машин та обладнання

Відповідно до пункту 43 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу України починаючи з 1 січня 2017 року платники податку на прибуток під час розрахунку амортизації за прямолінійним методом щодо основних засобів четвертої групи можуть використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює два роки, якщо витрати на придбання таких основних засобів понесені (нараховані) платником податків після 1 січня 2017 року та в разі, якщо для таких основних засобів одночасно виконуються вимоги:

-                     основні засоби не були введені в експлуатацію та не використовувалися на території України;

-                     основні засоби введені в експлуатацію в межах одного з податкових (звітних) періодів починаючи з 1 січня 2017 року до 31 грудня 2018 року;

-                     основні засоби використовуються у власній господарській діяльності та не продаються або не надаються в оренду іншим особам (за виключенням платників податків, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна).

При недотриманні зазначених вимог до закінчення періоду нарахування амортизації з використанням мінімально допустимого строку амортизації, починаючи з дати введення їх в експлуатацію, платник податку у податковому (звітному) періоді, в якому відбувся факт невикористання основних засобів у власній господарській діяльності або їх продаж, зобов'язаний:

- збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму нарахованої амортизації основних засобів відповідно до цього пункту протягом податкових (звітних) періодів, у яких здійснювалося нарахування амортизації із застосуванням мінімально допустимих строків амортизації основних засобів, визначених у цьому пункті;

- зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму розрахованої амортизації таких основних засобів відповідно до пункту 138.3 статті 138 цього Кодексу за відповідні податкові (звітні) періоди.

18.01.2017
На семінарі обговорили зміни до податкового законодавства

Нещодавно у приміщенні Головного управління ДФС у Тернопільській області відбувся семінар з питань організації роботи та адміністрування податків і зборів з урахуванням внесених змін до податкового законодавства. У заході взяли участь начальники об’єднаних ДПІ та їх відділень, керівники структурних підрозділів, які займаються адмініструванням податків з юридичних та фізичних осіб обласного та районного рівнів.

«Щороку ми опиняємося на порозі нових змін і цей рік не став винятком.  Щоб впродовж року наша робота була злагоджена та належним чином організована, ми й проводимо цю зустріч», -  зазначила у своєму вступному слові перший заступник начальника ГУ ДФС Марія Мельник.

У рамках семінару особливу увагу приділили змінам в оподаткуванні фізичних осіб, новаціям  в адмініструванні податку на прибуток, ПДВ, місцевих податків, ресурсних платежів, екологічного та акцизного податків.

На завершення кожен учасник мав змогу з’ясувати у лекторів проблемні питання, які виникли в результаті вивчення податкових новацій. Відтак цикл семінарів буде проведено в обласному та районних центрах для платників податків, щоб також ознайомити їх з актуальними змінами податкового законодавства.

Ще фото
18.01.2017
Громадська рада при ГУ ДФС в Тернопільській області провела чергове засідання

Чергове засідання Громадської ради, яке відбулось нещодавно у ГУ ДФС у Тернопільській області, було присвячене податковим змінам, що вступили в дію з 1 січня цього року, та питанням, які виникають у процесі здійснення підприємницької діяльності. У засіданні взяли участь заступники начальника фіскальної служби області Сергій Господарик та Надія Лопатинська.

Звертаючись до учасників заходу, заступник начальника відомства Сергій Господарик зазначив, що минулого року законодавці прийняли три закони, які суттєво вплинули на Податковий кодекс України: «Це насамперед Закон України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», де визначено мінімальну зарплату у розмірі 3200 грн і, крім того, два інших закони України, якими внесено суттєві зміни як у єдиний соціальний внесок, так і в податки та збори, які сплачують у місцеві бюджети».

Сергій Степанович коротко ознайомив учасників засідання із основними цьогорічними податковими новаціями. Відтак розповів про нове у спрощеній системі оподаткування, акцизному та транспортному податку, податку на нерухоме майно та єдиному соціальному внеску тощо.

В свою чергу, Надія Лопатинська акцентувала увагу присутніх на помилках податкового законодавства, виявлених при перевірках суб’єктів господарювання.

Під час  зустрічі  присутні затвердили доопрацьований План роботи Громадської ради. Крім цього, відбулася жвава дискусія щодо змін законодавства 2017 року, їх вплив на суспільство та підприємницьку діяльність зокрема. Вона стала доказом взаємного інтересу до підтримки якісного та конструктивного діалогу між представниками громадських організацій Тернопільщини і фіскальних органів.

На завершення засідання голова Громадської ради при ГУ ДФС в області Михайло Лучко подякував учасникам за змістовну та продуктивну роботу, а також за активну позицію всіх членів Громадської ради, спрямовану на вдосконалення податкового та митного законодавства.

Ще фото

18.01.2017
Реєстрація податкової накладної після анулювання платника ПДВ

Відповідно до п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників ПДВ у відповідних випадках.

Згідно з п. 184.2 ст. 184 ПКУ анулювання реєстрації здійснюється на дату:

- подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації;

- зазначену в судовому рішенні;

- припинення дії договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції або закінчення строку, на який утворено особу, зареєстровану як платник податку;

- що передує дню втрати особою статусу платника ПДВ.

При цьому датою анулювання реєстрації платника податку визначається дата, що настала раніше.

Пунктом 201.1 ст. 201 ПКУ визначено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Тобто, оскільки право на складення податкових накладних та реєстрацію їх в ЄРПН має особа, що зареєстрована платником ПДВ, то на дату анулювання реєстрації платника ПДВ таке право вказаною особою втрачається.

Таким чином, особа, реєстрацію платника ПДВ якої анульовано, не має права зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН, незалежно від того, що з дати складання податкових накладних та/або розрахунків коригування ще не минув термін їх реєстрації.

18.01.2017
Податкова знижка: витрати без обмежень

Головне управління ДФС у Тернопільській області повідомляє, що відповідно до змін внесених до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) викладено у новій редакції п.п.166.3.3 п. 166.3 ст. 166 ПКУ щодо податкової знижки за навчання. Так, скасовано обмеження щодо суми витрат. Для порівняння – за 2016 рік враховуються понесені витрати, які не повинні перевищувати у розрахунку за кожний повний або неповний місяць навчання - 1930 грн, у 2015 році ця сума складала – 1710 грн, у 2017 році – без обмежень суми.

Також до витрат, дозволених до включення до податкової знижки з 2017 року, включається сума коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.

 

18.01.2017
Податкова вимога: величина боргу для вручення

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто 1020 грн). У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Нагадаємо, що раніше податкова вимога надсилалася, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищувала двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн).

 
17.01.2017
До місцевих бюджетів Тернопільщини надійшло майже 2,2 млрд грн від сплати податків

Доходи місцевих бюджетів Тернопільської області за минулий рік склали 2 млрд 176,3 млн грн податкових платежів. Це на 315,5 млн грн більше від очікуваного та на 693,4 млн грн більше за 2015 рік.

Як зазначає начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат, левову частку надходжень складає податок на доходи фізичних осіб, від сплати якого місцеві скарбниці отримали 1 млрд 276,7 млн гривень, додатково забезпечено надходження 179,5 млн грн ПДФО. Також суб’єкти малого підприємництва сплатили 303,8 млн грн єдиного податку, що на 52,7 млн грн більше від очікуваного.

Надходження акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів торік склали 244,2 млн гривень. Прогнозний показник виконано на 100,1 відсотків.

 

17.01.2017
Кому не загрожує штраф від неподання декларації про майновий стан і доходи

Згідно з п. 179.4 ст. 179 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники податку звільняються від обов’язку подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) в таких випадках:

а) незалежно від виду та суми отриманих доходів платниками податку, які:

- є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року;

- перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;

- перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;

- перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;

б) в інших випадках, визначених розділом IV ПКУ.

Відповідно до п. 179.2 ст. 179 ПКУ обов’язок платника податку щодо подання Декларації вважається виконаним і Декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:

- від податкових агентів, які згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV ПКУ;

- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV ПКУ;

- у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до IV ПКУ оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.

17.01.2017
Ставки податку для спрощенців

Ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;

2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Зауважимо, що при здійсненні платниками єдиного податку першої і другої груп кількох видів господарської діяльності або здійснення господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності.

Ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:

1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з Податковим кодексом України (далі – ПКУ);

2) 5 відсотків доходу – при включенні податку на додану вартість до складу єдиного податку. Для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) ставка єдиного податку встановлюється у розмірі 5 відсотків доходу.

Водночас, пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» (далі – Закон) встановлено, що з 1 січня 2017 року до прийняття відповідним органом місцевого самоврядування рішення про встановлення ставок місцевих податків і зборів на 2017 рік встановлені таким органом місцевого самоврядування ставки, зокрема єдиного податку для платників першої групи, застосовуються з коефіцієнтом 0,5.

В 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання Закону, не застосовуються вимоги п.п. 4.1.9 п. 4.1 та п. 4.5 ст. 4, п.п. 12.3.4 п. 12.3, п.п. 12.4.3 п. 12.4 та п. 12.5 ст. 12 ПКУ та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (п. 4 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону).

17.01.2017
Квартальний період для подання звітності з ПДВ: час для вибору

Відповідно до п. 202.2 ст. 202 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники податку, які сплачують єдиний податок, можуть вибрати квартальний податковий період для подання звітності з ПДВ. Заява про вибір квартального податкового періоду подається контролюючому органу разом з декларацією за наслідками останнього податкового періоду календарного року. При цьому квартальний податковий період починає застосовуватися з першого податкового періоду наступного календарного року.

Відзначимо, якщо платник податку, який застосовував спрощену систему оподаткування, переходить на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ, такий платник податку зобов’язаний самостійно перейти на місячний податковий період, починаючи з першого місяця переходу на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ, що зазначається у відповідній податковій декларації за наслідками такого місяця.

16.01.2017
Платникам Тернопільщини відшкодовано 296 млн грн ПДВ

Минулого року 76 представників бізнесу Тернопільщини заявили бюджетне відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок в сумі 387 млн гривень. У 2015 році ця сума становила 170 млн гривень.

Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат, станом на початок січня цього року платникам податків області вже відшкодовано з держбюджету грошовими коштами на розрахунковий рахунок 296 млн грн ПДВ. Для порівняння: у 2015 році держава повернула платникам ПДВ 168 млн гривень.

За результатами проведених перевірок торік упереджено 13 млн грн заявленого до відшкодування податку на додану вартість.

Загальний залишок невідшкодованого на розрахунковий рахунок ПДВ становить 115 млн гривень, з них 103 млн грн перебувають в стадії перевірок та процедурі бюджетного відшкодування згідно з вимогами Податкового кодексу України і відповідних нормативних документів та 12 млн грн – в стадії судового та адміністративного розгляду.

16.01.2017
Єдиний внесок для «спрощенців»

Єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску за місяць не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (704 грн).

Водночас з 1 січня 2017 року фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, мають право сплачувати єдиний внесок у сумі не менше за 0,5 мінімального страхового внеску (352 грн) із зарахуванням відповідних періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу, тобто пропорційно сплаченому єдиному внеску.

Довідково: Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску це максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює двадцяти п’яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок.

Мінімальний страховий внесок це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

 

16.01.2017
Транспортний податок: визначаємо об’єкт та базу оподаткування

Згідно з п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 розділу ХІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Відзначимо, що така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.

Підпунктом 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 ПКУ визначено, що базою оподаткування є легковий автомобіль, який є об’єктом оподаткування відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПКУ.

16.01.2017
П’ятдесят тисяч - для розрахунків готівкою

Відповідно до п. 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 із змінами та доповненнями, підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених відповідною постановою Правління Національного банку України. Платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки. Кількість підприємств (підприємців) та фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.

Обмеження, встановлене в зазначене вище, стосується також розрахунків під час оплати за товари, що придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівкових коштів, одержаних за допомогою електронного платіжного засобу.

Пунктом 1 Постанови Правління Національного банку України від 06 червня 2013 року №210 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» із змінами та доповненнями, встановлено граничну суму розрахунків готівкою між фізичною особою та підприємством (підприємцем) протягом одного дня в розмірі 50000 (п’ятдесяти тисяч) гривень.

 
13.01.2017
Торік на Тернопільщині за порушення митних правил підприємців оштрафували майже на 7,2 млн гривень

Впродовж 2016 року фахівці Тернопільської митниці ДФС склали 139 адміністративних протоколів про порушення митних правил на загальну суму 21 млн 130,8 тис. грн та вилучили предмети правопорушення у 14 справах попередньою вартістю 1 млн 571,7 тис. гривень.

Митницею розглянуто 74 справи про митні правопорушення. Водночас за постановами митниці притягнуто до відповідальності винних осіб із застосуванням штрафів на загальну суму 7 млн 176,5 тис. гривень.

За результатами роботи митниці в правоохоронному напрямку торік від сплати штрафів у справах про порушення митних правил за постановами митниці до бюджету перераховано 389,3 тис. гривень.

До суду передано 63 справи на суму 21 млн 114,6 тис. гривень. Судом винесено постанови у 23 адмінсправах про накладення стягнення, в тому числі із застосуванням конфіскації товарів на суму 18 млн 456,1 тис. гривень.

13.01.2017
Глінтвейн, «гаряче вино» - реалізація після придбання ліцензії

Пунктом 28 ст. 1 Закону України «Про виноград та виноградне вино» визначено, що вино столове – вино, виготовлене шляхом повного чи неповного збродження сусла. Залежно від вмісту цукрів, столове вино поділяється на сухе, напівсухе, напівсолодке.

Відповідно до ДСТУ 4806-2007 «Вина. Загальні технічні умови» при виробництві вин виноградних використання цукру, води, ароматизаторів та барвників заборонено.

Таким чином, коктейлі (глінтвейн, «гаряче вино» тощо), виготовлені з використанням виключно столових вин, не є столовими винами.

Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями (далі – Правила), які визначають основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим (далі – алкогольні напої) і спрямовані на забезпечення прав споживачів щодо належної якості товару і рівня торговельного обслуговування, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року №854.

Пунктом 23 Правил визначено, що забороняється під час продажу алкогольних напоїв на розлив у закладах ресторанного господарства змішувати напої різних видів і марок, крім виготовлення коктейлів. Технологічні, калькуляційні картки на коктейлі погоджуються із санітарно-епідеміологічною службою, затверджуються керівником підприємства, бухгалтером та скріплюються печаткою.

Згідно з п. 25 Правил заклади ресторанного господарства повинні мати прейскуранти цін на алкогольні напої, де зазначаються назва напою, вміст пляшки, ціна за пляшку, ціна за 50 та 100 мл напою у грошовій одиниці України. Прейскуранти на алкогольні напої підписуються керівником та бухгалтером, скріплюються печаткою і повинні бути доступними для ознайомлення споживача.

Пунктом 26 Правил передбачено, що під час продажу алкогольних напоїв продавець зобов’язаний видати споживачеві розрахунковий документ установленої форми, що засвідчує факт купівлі, з позначкою про дату продажу.

Статтею 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі – Закон) визначено, що роздрібна торгівля – діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування.

Статтею 15 прим. 3 Закону встановлено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб’єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб’єкта господарювання громадського харчування, суб’єкта господарювання з універсальним асортиментом товарів.

Відповідно до ст. 15 Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб’єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Суб’єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.

13.01.2017
Порушили терміни реєстрації податкових накладних – отримайте податкове повідомлення-рішення за формою «Н»


Порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам ПДВ та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), тягнуть за собою накладення штрафу у розмірах, передбачених п. 120 прим. 1.1 ст. 120 прим. 1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю – платнику ПДВ, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН протягом 365 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення штрафу у розмірі, передбаченому п. 120 прим. 1.1 ст. 120 прим. 1 ПКУ.

Відповідно до п. 116.1 ст. 116 ПКУ при застосуванні контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення-рішення.

На підставі п. 2 розділу ІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204 (далі – Порядок №1204), відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за формою «Н» – за порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, встановлених ст. 201 ПКУ.

Відповідно до п. 9 Порядку №1204 до податкового повідомлення-рішення додається, зокрема розрахунок штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) із зазначенням у ньому інформації, необхідної для їх визначення.

13.01.2017
Відпрацьовано неповний робочий день: право на податкову соціальну пільгу

Відповідно до п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

У 2017 році розмір заробітної плати, що дає право на податкову соціальну пільгу, становить 2240 грн (прожитковий мінімум на працездатну особу у розмірі 1600 грн х 1,4), у 2016 році – 1930 грн, у 2015 році – 1710 грн.

Тобто, фізична особа, яка працює неповний робочий день, має право на податкову соціальну пільгу за умови, що розмір її заробітної плати не перевищує граничного розміру для отримання податкової соціальної пільги.

12.01.2017
На Тернопільщині безкоштовні електронні ключі отримали майже 10 тис. осіб

Минулого року Центри обслуговування платників, які створені та функціонують при об’єднаних державних інспекціях і їх відділеннях, відвідали понад 473,5 тис. платників податків і отримали більш як 78,6 адміністративних послуг.

У структурі наданих адміністративних послуг найбільшу питому вагу займає послуга з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків, яка була надана 45 тис. 113 фізичним особам або 57,3 % від загальної кількості наданих адміністративних послуг. Також значну кількість послуг надано з реєстрації книг обліку розрахункових операцій – 6 тис. 318 (8 %), надання витягів з реєстру платників єдиного податку – 4 тис. 846 (6,1 %), реєстрація книг обліку доходів та книг обліку доходів і витрат платникам єдиного податку – 4 тис. 433 (5,6 %), реєстрації платників єдиного податку – 3 тис. 693 (4,6 %).

У приміщенні ЦОП Тернопільської ОДПІ працівники відділу реєстрації користувачів управління (центру) сертифікації ключів ІДД ДФС України надають послуги з безкоштовної видачі посилених сертифікатів відкритих ключів електронного цифрового підпису для юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадян. Послугами підрозділу протягом 2016  року скористались 9 тис. 874 платники податків.

Крім того, у залі обслуговування платників Тернопільської ОДПІ виділене окреме місце з надання електронного сервісу «Інспектор он-лайн». У вівторок та четвер проводяться сеанси скайп-зв’язку з платниками податків з надання консультацій. Такою послугою торік скористалися 166 платників податків.

12.01.2017
Нецільова благодійна допомога у розмірі 2240 грн - без ПДФО

Відповідно до п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 розділу IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ) не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року. Так, у 2015 році – це 1710 грн, у 2016 році – 1930 грн, у 2017 році – 2240 гривень.

Зауважимо, що положення п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 ПКУ не поширюються на профспілкові виплати своїм членам, умови звільнення яких від оподаткування передбачені п.п. 165.1.47 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.

12.01.2017
Зайво сплачене ПДВ при митному оформленні: право на повернення

Відповідно до частини першої ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Положеннями Податкового кодексу України (далі - ПКУ) передбачено, що обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми із зазначенням напряму перерахування коштів.

При цьому п. 43.4 прим.1 ст. 43 ПКУ визначено, що при поверненні надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість (далі – ПДВ), зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування ПДВ у порядку, визначеному п. 200 прим.1.5 ст. 200 прим. 1 ПКУ, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування ПДВ, а при його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів.

 

12.01.2017
Для самотньої мами – 150 відсоткова податкова соціальна пільга


Порядок надання податкових соціальних пільг встановлений ст. 169 розділом IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Відповідно до п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 ПКУ будь-який платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 50 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року.

Згідно з п.п. 169.1.3 п. 169.1 ст. 169 ПКУ платник податку, який є одинокою матір’ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником, має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 150 відсотків суми пільги, яка визначена п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 ПКУ. Тобто у 2015 році – це 913,5 грн, у 2016 році – 1033,5 грн, у 2017 році – 1200,0 грн у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років.

Відповідно до підпунктів 169.3.1 та 169.3.2 п. 169.3 ст. 169 ПКУ якщо платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав, застосовується одна податкова соціальна пільга з підстави, що передбачає її найбільший розмір, за умови дотримання процедур, визначених п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ.

Платник податку, який має право на застосування податкової соціальної пільги більшої, ніж передбачена п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 ПКУ, зазначає про таке право у заяві про застосування пільги, до якої додає відповідні підтверджуючі документи.

Враховуючи вищевикладене, самотня мати має право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 150 відсотків суми пільги, яка визначена п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 ПКУ у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років, за умови дотримання процедур, зазначених п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ та наданням відповідних підтверджуючих документів.

 
11.01.2017
Тернопільська митниця ДФС: річний обсяг надходжень склав понад 917 млн гривень

Впродовж 2016 року Тернопільською митницею ДФС до бюджету перераховано  917,1 млн грн митних платежів. Це на 107,7 млн грн або 13,3% більше за 2015 рік. Зокрема, у грудні до державної скарбниці надійшло 95,3 мільйони гривень митних платежів (+4,7 млн грн або 5,2% до 2015 року).

Як зазначила в.о. начальника Тернопільської митниці ДФС Оксана Антонович, у розрізі видів податків найбільше надійшло від сплати податку на додану вартість – 823,3 млн гривень. Також сплачено 78,1 млн грн мита; 13,7 млн грн акцизного податку; 2 млн грн плати за здійснення митних формальностей та інших платежів.

11.01.2017
До уваги суб’єктів господарювання!

З 4 січня 2017 набрала чинності постанова Правління Національного банку України від 25 листопада 2016 року №407 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 6 червня 2013 року №210» (далі – Постанова).

Відтак Постановою, зокрема, встановлено граничну суму у розмірі 50 тис. грн для розрахунків готівкою між фізичною особою та підприємством (підприємцем) протягом одного дня, а також розрахунків готівкою фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню.

Також фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 50 тис. грн, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

З текстом Постанови можна ознайомитись, скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (http://zir.sfs.gov.ua).

11.01.2017
Для новорічно-різдвяного подарунку вартістю понад 800 грн – 18% ПДФО

Відповідно до п.п. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (у 2015 році – 609,0 грн, у 2016 році – 689,0 грн, у 2017 році – 800,0 грн).

Вартість дарунків, яка не перевищує 25 відсотків однієї заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, відображається у податковому розрахунку за ф. 1ДФ під ознакою доходу «160». Якщо вартість дитячих новорічних подарунків та квитків, яка надається платнику податків, перевищує у 2015 році – 609,0 грн, у 2016 році – 689,0 грн, у 2017 році – 800,0 грн, то сума такого перевищення оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та відображається у податковому розрахунку за ф. 1ДФ під ознакою доходу «126» як додаткове благо.

11.01.2017
Припиняєте підприємницьку діяльність – подайте податкову декларацію

Відповідно до п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 розділу ІІ та п. 177.5 ст.177 розділу IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ), фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.

Згідно з п. 177.11 ст.177 ПКУ фізичні особи - підприємці подають річну податкову декларацію у строк, визначений п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПКУ, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.

Фізичні особи, стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням, подають податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності, протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

При проведенні державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням останнім базовим податковим (звітним) періодом є період з дня, наступного за днем закінчення попереднього базового податкового (звітного) періоду до останнього дня календарного місяця, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

 
10.01.2017
Тернопільщина забезпечила у 2016 році надходження майже 3,7 млрд грн податків і зборів

У 2016 році до зведеного бюджету забезпечено збір податків та зборів в сумі 3 млрд 678,6 млн грн більше, ніж за 2015 рік. Індикативні показники виконано на 112,7%, додатково надійшло 415 млн гривень. Надходження перевищили показник 2015 року на 487,5 млн грн або на 15,3%. Зокрема, прогнозні показники по надходженнях до державного бюджету забезпечено на 107,1% і становлять 1 млрд 502,3 млн грн. А місцеві бюджети отримали 2 млрд 176,3 млн грн, приріст надходжень відповідно до очікуваного показника сягнув 315,5 млн гривень. Порівняно з 2015 роком до місцевих бюджетів надійшло на 693,4 млн грн більше коштів або на 46,8%.

Найбільше надійшло від сплати податку на додану вартість і податку на прибуток, надходження відповідно склали 647 млн грн і 190,1 млн гривень.

10.01.2017
Ставки акцизного податку змінено

Законом України від 20 грудня 2016 року №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» запроваджені нові ставки акцизного податку на підакцизну продукцію у 2017 році.

Відтак для пива ставки збільшено із 2,48 грн/л до 2,78 грн/л, для горілчаних виробів - із 105,80 грн до 126,96 грн за1 літр100–відсоткового спирту. Отож, починаючи з 01.03.2016 ціна на пляшку горілки в тарі 0,5 л із вмістом спирту 40 відсотків збільшиться на 4,232 гривень.

Для коньячних виробів ставку акцизного податку збільшено із 89,94 грн до 105,8 грн за1 літр100-відсоткового спирту. На сьогодні ціна на пляшку коньяку в тарі 0,5 л. із вмістом спирту 40 відсотків збільшено на 3,172 грн. Для спирту етилового ставки збільшено із 105,8 грн до 126,96 грн за1 літр100–відсоткового спирту.

Також зросли ставки для сигарет із 318,26 грн за 1000 шт. до 445,56 грн за 1000 шт.

10.01.2017
До уваги сільськогосподарських товаровиробників!

Починаючи з 1 січня 2017 року у зв’язку із скасуванням спеціального режиму оподаткування ПДВ усі сільгоспвиробники, які зареєстровані як суб’єкти спеціального режиму оподаткування, переведені на загальну систему оподаткування ПДВ.

Починаючи із податкової звітності за перший звітний (податковий) період 2017 року сільгоспвиробники подають до ДФС виключно податкову декларацію з позначкою «0110», у якій відображатимуться розрахунки з бюджетом за усіма операціями такого сільгоспвиробника. Від’ємне значення різниці між податковими зобов’язаннями і податковим кредитом за останній звітний період перебування на спеціальному режимі переносять до податкової декларації із позначкою 0110 за перший звітний період 2017 року.

Додаткові електронні рахунки будуть закриті після проведення розрахунків з бюджетом:

-          для сільськогосподарських товаровиробників, які застосовують місячний податковий період з 31 січня 2017 року;

-          для сільськогосподарських товаровиробників, які застосовують квартальний період з 20 лютого 2017 року.

Реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування складених сільськогосподарськими товаровиробниками за операціями з реалізації товарів/надання послуг сільськогосподарського призначення проведеними у 2016р. буде здійснюватися до 15 січня 2017 року включно.

10.01.2017
Довідник типів об’єктів оподаткування - оновлено

Станом на 29.12.2016 року оновлено довідник типів об’єктів оподаткування.

Нагадаємо, що платники зобов’язані повідомляти про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП, яка подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

Рекомендований довідник типів об’єктів оподаткування оприлюднено на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України за посиланням: (http: //sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/127294.html).

 
06.01.2017
1 січня 2017 - старт для деклараційної кампанії

Головне управління ДФС у Тернопільській області повідомляє, що стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2016 року.

За вибором платника податків декларації подаються за місцем своєї податкової адреси особисто або уповноваженою на це особою; поштою або засобами електронного зв’язку.

У разі необхідності платники зможуть отримати безкоштовні консультації і допомогу в заповненні податкової декларації про майновий стан і доходи у Центрах обслуговування платників.

Граничні строки подання декларації:

- для громадян та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, – до 1 травня року, що настає за звітним. Останній день подання декларації за 2016 рік – 03.05.2017;

- для підприємців (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування)  – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року). Останній день подання декларації за 2016 рік – 09.02.2017;

Також нагадуємо, що з 1 січня 2017 року запроваджується нова форма декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року №821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року №859».

Нагадуємо, що обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає:

- при отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого ступеня споріднення тощо;

- при отриманні від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відносяться, зокрема, операції з інвестиційними активами;

- при отриманні іноземних доходів;

- та в інших випадках, передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду.

Обов'язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:

- від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом ПКУ;

- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до ІV розділу ПКУ;

- у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.

06.01.2017
Акцизну звітність та штрафи відмінено

Головне управління ДФС у Тернопільській області повідомляє, що з 1 січня 2017 року відповідно до Закону України від 20 грудня 2016 року №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» відмінено подання звітів 1-РА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у роздрібній мережі» та 1-РТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у роздрібній мережі».

Такі зміни внесено до частини третьої статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі – Закон).

Відзначимо, що штрафні санкції за неподання чи несвоєчасне подання звіту, або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які передбачені абзацом вісімнадцятим частини другої статті 17 Закону, не застосовуються до суб’єктів господарювання, які отримали ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, з дати виникнення зобов’язання щодо подання такого звіту.

06.01.2017
Оновлено довідники податкових пільг

Державною фіскальною службою України затверджено нові довідники пільг станом на 31.12.2016 року:

- Довідник №81/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету;

- Довідник №81/2 інших податкових пільг.

У довідниках надано перелік пільг із податку на прибуток, ПДВ, плати на землю, акцизного податку, місцевих податків та зборів, оподаткування неприбуткових установ і організацій, а також початок та кінець дії пільг.

Нагадаємо, що зазначений документ застосовується при заповненні Звіту про суми податкових пільг (додаток до Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. №1233).

Детальніше про коди пільг можна дізнатися на веб-порталі Державної фіскальної служби України http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/.

05.01.2017
Єдиний внесок: основні зміни 2017

Законом України від 6 грудня 2016 року №1774 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено низку змін  щодо нарахування та сплати підприємцями єдиного соціального внеску, які набули чинності 1 січня 2017 року.

Єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску за місяць не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (704 грн).

Водночас з 01.01.2017 року фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, мають право сплачувати єдиний внесок у сумі не менше за 0,5 мінімального страхового внеску (352 грн) із зарахуванням відповідних періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу, тобто пропорційно сплаченому єдиному внеску.

Для підприємців, що перебувають на загальній системі оподаткування та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, базою нарахування ЄСВ є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. При цьому,  сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць – 704 грн.

Крім цього, з  2017 року – у разі, якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, вони зобов’язані сплачувати єдиний внесок за місяць в розмірі не меншому за мінімальний страховий внесок (704 грн).

З 01.01.2017 фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Зазначена норма не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Терміни сплати єдиного внеску для фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, залишились незмінними.

Фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Фізичні особи – підприємці, які застосовують загальну систему оподаткування, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого року, наступного за звітним.

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня року, наступного за звітним.

Відеороз'яснення щодо законодавчих змін єдиного внеску 2017

05.01.2017
Місцеві бюджети Тернопільщини отримали у грудні майже 233 млн грн від сплати податків

Доходи місцевих бюджетів Тернопільської області у грудні склали 232,8 млн грн податкових платежів. Це на 23,7 млн грн більше від очікуваного та на 65,9 млн грн більше за грудень 2015 року.

Зокрема, місцеві скарбниці поповнилися 169,7 млн грн податку на доходи фізичних осіб, 18,2 млн грн єдиного податку. Надходження акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів у грудні 2016 року склали 17,9 млн грн, що на 3,6 млн грн більше порівняно з груднем 2015 року.

 

05.01.2017
Максимальний розмір заробітної плати, з якої сплачується єдиний соціальний внесок у 2017 році

Термін дії

Розмір, грн

01.01.2017 - 30.04.2017

40 000 грн

01.05.2017 - 30.11.2017

42 100 грн

01.12.2017 - 31.12.2017  

44 050 грн

05.01.2017
База оподаткування ПДВ: особливості обліку

У зв’язку з прийняттям судовими органами касаційної інстанції низки рішень, які набрали законної сили, у справах щодо порядку визначення бази оподаткування ПДВ при здійсненні операцій платників ПДВ з вивезення самостійно виготовлених товарів за межі митної території України у митному режимі експорту, здійснюваних у період з 01.01.2015 до 31.12.2015 (включно), ДФС України роз’яснила окремі нюанси.

Детально про визначення бази оподаткування ПДВ операцій платників податку з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг йдеться у листі ДФС від 23.12.2016 №40757/7/99-99-15-03-02-17.

05.01.2017
Податкова декларації з податку на прибуток підприємств: якщо помилка у додатку ПН

Відповідно до п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Суми податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам за звітний (податковий) період, відображаються платниками у таблиці 1 «Розрахунок (звіт) податкових зобов’язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України» додатка ПН до рядка 23 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (далі – Декларація).

Якщо платником податку при перенесенні показників з додатка ПН у рядок 23 Декларації допущено помилку або додаток ПН був незаповнений, то в уточнюючій Декларації та додатку ПН до неї зазначаються правильні значення сум податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам.

На підставі порівняння податкового зобов’язання такої Декларації та Декларації, яка уточнюється, визначаються суми збільшення (зменшення) податкового зобов’язання та штрафу у розмірі трьох відсотків від такої суми, які відображаються у частині «Виправлення помилок з податку на прибуток, який утримується при виплаті доходів (прибутків) нерезидентів» Декларації (рядки 32, 35).

Разом із Декларацією платник податку має право надати до контролюючого органу пояснення проведених виправлень.

04.01.2017
У грудні платники Тернопілля спрямували до бюджету майже 408 млн гривень

До зведеного бюджету в останній місяць минулого року до зведеного бюджету органи ДФС забезпечили збір податків та зборів в сумі 407,8 млн грн. Це на 72,8 млн грн або майже на 22% більше, ніж за грудень 2015 року. Очікувані показники виконано на 101,7%, додатково надійшло 6,9 млн гривень.

Відповідно до державного бюджету надходження у грудні сягнули 175,1 млн грн і зросли на 4,2% порівняно з відповідним періодом 2015 року. Місцеві бюджети отримали 232,8 млн гривень, приріст надходжень відповідно до очікуваного показника становить 23,7 млн гривень. Порівняно з груднем 2015 року надійшло на 65,9 млн грн більше або на 39,5% .

У розрізі основних бюджетоутворюючих платежів надійшло 72,7 млн грн податку на додану вартість, 21,2 млн грн податку на прибуток та 2,9 млн гривень акцизного податку.

04.01.2017
Розмір мінімальної заробітної плати у 2017 році

Термін дії

Розмір

Законодавча основа

місячний

погодинний

01.01.2017 – 31.12.2017 

3200 грн

19,349 грн

ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 р. №1801-VIII

 

04.01.2017
Контролюючий орган самостійно переведе із спецрежиму на загальну систему оподаткування ПДВ

Починаючи з 1 січня 2017 року у зв’язку із скасуванням спеціального режиму оподаткування ПДВ усі сільгоспвиробники, які зареєстровані як суб’єкти спеціального режиму оподаткування, будуть переведені на загальну систему оподаткування ПДВ.

При цьому для переходу на загальну систему оподаткування від сільгоспвиробника не вимагається подання заяви про зняття його з реєстрації як суб’єкта спеціального режиму оподаткування або про його реєстрацію як платника ПДВ на загальних підставах. Таке виключення з реєстру суб’єктів спеціального режиму оподаткування буде здійснено на підставі рішення контролюючого органу.

03.01.2017
Для новоутворених територіальних громад - нові рахунки

Головне управління ДФС у Тернопільській області, повідомляє, що з 4 січня 2017 року у зв’язку з об’єднанням громад сіл, селищ, міст відкрито рахунки з обліку надходжень до бюджетів об’єднаних територіальних громад, місцеві ради яких набули повноважень за результатами перших місцевих виборів, що відбулися у грудні 2016 року згідно із переліком видів надходжень та рівнів бюджетів для відкриття рахунків.

При цьому зазначаємо, що у зв’язку з об’єднанням у 2016 році територіальних громад сіл, селищ, міст, рахунки для зарахування надходжень будуть відкриті лише для центрів об’єднаних територіальних громад, а по радах, які увійшли до їх складу - рахунки будуть закриті.

Звертаємо увагу, що з 04.01.2017 вводяться в дію рахунки для зарахування надходжень до об’єднаних територіальних громад лише за кодами класифікації доходів бюджету, які були передбачені у рішеннях про місцеві бюджети на 2016 рік та інформації органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, отриманої у 2016 році. У подальшому рахунки довідкриваються (перевідкриваються) згідно з рішенням про місцеві бюджети об’єднаних територіальних громад на 2017 рік та інформацією органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, отриманою у 2017 році.

Довідково нагадаємо, що відкриття рахунків для зарахування надходжень до бюджетів здійснюється згідно із Порядком відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012 р. №758.

Крім того, повідомляємо, що 3 січня 2017 року:

- рахунки для зарахування надходжень територіальних громад сіл, селищ, міст, що увійшли до складу новоутворених об’єднаних територіальних громад буде закрито;

- картотеку висновків на повернення помилково та /або надміру зарахованих коштів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України, по територіях, рахунки яких закриваються, буде повернуто.

03.01.2017
Єдиний внесок: нарахування, сплата та звільнення у 2017 році

Законом України від 6 грудня 2016 року №1774-VIII внесено зміни щодо нарахування та сплати єдиного внеску фізичними особами – підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність.

Відзначимо, що платники єдиного внеску зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України від 8 липня 2010 року №2464–VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464). При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Водночас, згідно із внесеними змінами, з 01.01.2017 фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, мають право сплачувати єдиний внесок у сумі не менше за 0,5 мінімального страхового внеску із зарахуванням відповідних періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу, який обчислюється відповідно до статті 24 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пропорційно сплаченому єдиному внеску.

Базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 Закону №2464, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. З 2017 року якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов’язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Нагадаємо, мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

Більш детально про сплату єдиного внеску, звільнення від сплати у 2017 році йдеться у листі ДФС України від 30.12.2016 р. «Про надання роз’яснення» за посиланням http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/ediniy-vnesok-na-zagalnoobovyazkove-/listi/70778.html.

03.01.2017
Нові зміни - у новий рік

Головне управління ДФС у Тернопільській області повідомляє, що підписано та оприлюднено Закон України від 20.12.2016 р. №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році».

Так, зокрема, внесено зміни до Податкового кодексу щодо ПДВ, єдиного податку, акцизу та інших податків. Так, закон змінює податкове навантаження "єдинників", скасовує роздрібний акциз з пального і алкогольно-тютюнову звітність для роздрібу. Переглянуто положення, в яких міститься прив’язка до розміру мінімальної заробітної плати, скасовано 2% пенсійного збору з обміну валюти.

30.12.2016
Вітання Оксани Антонович з Новим роком та Різдвом Христовим!

Шановні краяни!Прийміть найкращі побажанняз нагоди Нового року та Різдва Христового!Ці свята – передвісники нових мрій та сподівань, тож нехай вони принесуть у Ваш дім радість, затишок і добробут!А новий 2017 рік буде щедрим на творчі успіхи, міцне здоров’я і стане для Вас та Ваших родин роком миру, злагоди та процвітання!Нехай Різдвяна зоря запалить у Ваших серцях вогонь віри, любові, надії та оптимізму.Духовної наснаги, щедрих достатків, мудрих рішень та необмежених можливостей Вам у наступному році!

З повагоюв.о. начальникаТернопільської митниці ДФС                       О.В.  Антонович
30.12.2016
Привітання Ігоря Комендата з Новим роком та Різдвом Христовим!

Шановні мешканці Тернопілля!

Щиро Вітаю Вас з прийдешніми святами -

Новим роком та Різдвом Христовим !

Нехай Новий 2017 рік стане для вас роком щирих помислів і благородних справ, багатим на успіхи і удачі, щедрим на трудові здобутки, здійснення всіх задумів та сподівань.

У Новому році нехай сповняться всі Ваші сподівання та бажання, а добром зігріті серця ще довго не знатимуть втоми, віддано і чесно служитимуть нелегкій, але шляхетній справі.

Від усієї душі бажаю Вам, щоб Різдвяна зірка принесла у Ваші родини мир, спокій, благодать, наповнила Ваші оселі теплом, світлом і радістю.

 

           

З повагою

начальник ГУ ДФС у

Тернопільській області                                                І.Ю. Комендат
30.12.2016
ДФС Тернопільщини застерігає у період свят не купувати фальсифікат

Традиційно у передсвятковий період зростає попит на алкогольні напої. Це враховують не лише виробники та реалізатори легальної продукції, а й ті, хто в гонитві за наживою, в антисанітарних умовах із сировини невідомого походження, не думаючи про наслідки, здійснюють виготовлення фальсифікату.

Тож керівникам суб’єктів господарювання, фізичним особам – підприємцям, які здійснюють оптову та роздрібну реалізацію алкогольних напоїв, варто бути відповідальними і дотримуватись вимог закону. При надходженні пропозицій щодо придбання алкогольних напоїв сумнівної якості, за цінами, які є нижчими від мінімально встановлених, такі пропозиції слід категорично відхиляти. Бажання отримати більший дохід, реалізовуючи фальсифікований алкоголь, може зробити співучасником у вчиненні злочину.

Звертаємо увагу всіх громадян, що мінімальна ціна пляшки горілки місткістю 0,5 літра не може бути меншою за 69 гривні 78 копійок, пляшки місткістю 0,25 літра – відповідно 34 гривні 89 копійок. Якщо пропонують придбати горілку за меншою ціною або на пляшці із алкогольним напоєм відсутня марка акцизного податку, можна бути впевненим у тому, що це – фальсифікат. Тому придбавши такі напої, ви ризикуєте своїм життям та наражаєте на небезпеку своїх друзів та близьких.

Про всі факти перебування в обігу фальсифікованих алкогольних напоїв прохання невідкладно інформувати Головне управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області (цілодобово за телефонами 43-46-45, 43-04-16), а також податкові інспекції та їх відділення у районах.

30.12.2016
Кампанія декларування доходів стартує з 1 січня 2017 року

Головне управління ДФС у Тернопільській області нагадує про те, що з 1 січня 2017 року розпочинається кампанія декларування, за якою:

- окремі категорії фізичних осіб зобов'язані подати річну податкову декларацію про майновий стан та доходи та визначити податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору;

- окремі категорії фізичних осіб мають право подати декларації для отримання податкової знижки.

Форма декларації про майновий стан та доходи, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року №821, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 11 жовтня 2016 року за №1349/29479, що набирає чинності 31 грудня 2016 року, запроваджується з 1 січня 2017 року.

У зв'язку із впровадженням ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відсотків та скасуванням пп. "є" п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу, у платників податку, які отримували доходи від двох та більше податкових агентів у розмірі визначеному пп. "є" п. 176.1 ст. 176 Кодексу, обов’язок щодо подання декларації за результатами 2016 року не виникає.

29.12.2016
Застосовуєте електронний платіжний засіб? Тоді правильно заповнюйте графу 2 Книги обліку доходів та витрат

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

При застосуванні електронного платіжного засобу (платіжної картки) при проведенні розрахунків з використанням платіжного терміналу, з’єднаного або поєднаного з РРО, касовий чек повинен додатково містити обов’язкові реквізити, передбачені п. 6 розд. ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 №13, зокрема загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг).

Крім того, фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування, яка здійснює розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі, зокрема із застосуванням платіжних карток, при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язана щоденно друкувати на РРО фіскальні звітні чеки, в яких зазначається інформація про обсяг виконання розрахункових операцій (п. 9 ст. 3 Закону). Фіскальні звітні чеки підклеюються до відповідних сторінок книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на РРО.

Облік доходів і витрат фізичні особи – підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, ведуть у Книзі обліку доходів і витрат (далі – Книга), форма та порядок ведення якої затверджені наказом Міндоходів від 16.09.2013 №481 (далі – Порядок).

Фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування у графі 2 Книги відображають суму доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 6 Порядку).

Записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід (п. 5 Порядку).

Враховуючи викладене вище, у разі застосування електронного платіжного засобу (платіжної картки) при проведенні розрахунків з покупцями товарів (робіт, послуг), фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування заповнює графу 2 Книги за підсумками робочого дня на підставі інформації вказаної у фіскальних звітних чеках.

29.12.2016
Довідку про доходи нададуть після письмового звернення

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» (далі – Закон) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, зокрема із заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних та особистих прав і законних інтересів.

Статтею 20 Закону визначено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання.

Пунктом 177.5 ст. 177 та п. 296. 4 ст. 296 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) передбачено, що фізичні особи – підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси.

Платники єдиного податку для отримання довідки про доходи мають право подати до контролюючого органу податкову декларацію за інший, ніж квартальний (річний) податковий (звітний) період, що не звільняє такого платника податку від обов’язку подання податкової декларації у строк, встановлений для квартального (річного) податкового (звітного) періоду (п.п. 296.8 ст. 296 ПКУ).

Податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в контролюючому органі (п. 45.1 ст. 45 ПКУ).

Тобто фізична особа – підприємець може отримати за письмовим зверненням в контролюючому органі за місцем своєї податкової адреси довідку про доходи на підставі поданої податкової декларації.

 
28.12.2016
Платники Тернопільщини надіслали на адресу органів ДФС області 160 звернень

З початку року до територіальних органів ДФС у Тернопільській області надійшло 160 письмових звернень від 173 громадян. Це на 15 звернень більше, ніж минулого року. Серед листів – 143 заяви та 17 скарг, у т.ч. 4 колективних звернення від 17 громадян.

Переважно письмові звернення адресували ГУ ДФС в області (79 звернень або 49,3%), Тернопільській ОДПІ (68 звернень), Кременецькій ОДПІ (7 звернень), Бучацькій ОДПІ (4 звернення) та Чортківській ОДПІ (2 звернення).

Серед авторів письмових звернень 20 підприємців, 10 пенсіонерів, 5 працівників органів ДФС (у т.ч. колишніх), 2 фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, 2 селянина, 2 держслужбовці, журналіст, суддя, а по 130 громадянах соціальний стан авторів звернень не визначено.

За тематикою найбільше звернень надійшло з інформуванням про ухилення від сплати податків – 49 звернень, з питань, пов’язаних із проведенням контрольно-перевірочної роботи – 32 звернення, щодо адміністрування загальнодержавних податків – 25 звернень тощо. 

Із отриманих звернень розглянуто у встановлений законом термін 154 звернення, ще 6 звернень перебувають на виконанні, термін розгляду по яких не настав. За результатами розгляду 76 звернень вирішено позитивно, надано роз’яснення по 37 зверненнях, по 14 зверненнях надано відмову у їх задоволенні, 13 звернень перенаправлено за належністю, 11 звернень не підлягали розгляду, ще 3 звернення повернуто авторам.

28.12.2016
Формування податкового кредиту з ПДВ

У зв’язку із численними запитами платників ПДВ ДФС України листом від 23.12.2016 №40753/7/99-99-15-03-01-17 роз’яснили порядок формування податкового кредиту з ПДВ на підставі рахунку, що виставляється платнику податку за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку.

Детально у листі можна ознайомитися з питаннями щодо підстав для формування податкового кредиту; щодо застосування пункту 201.11 статті 201 Податкового кодексу при постачанні житлово-комунальних послуг; щодо звітного періоду формування податкового кредиту; щодо звітного періоду формування податкового кредиту на підставі рахунку за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, платниками, які використовують «касовий метод» формування податкового кредиту; щодо реєстрації податкової накладної постачальником послуг.

28.12.2016
Тимчасово відсутній керівник: повідомляємо про отримання ЕЦП на відповідальну особу

Головне управління ДФС у Тернопільській області повідомляє, що Інструкцією з підготовки та подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку, затвердженою наказом ДПА України від 10.04.2008 № 233, визначено текст примірного договору про визнання електронних документів (далі – Договір).

Так зазначений Договір діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Якщо платник податків подає до контролюючого органу нові посилені сертифікати електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП), цей Договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових посилених сертифікатів ключів.

При надсиланні Договору в електронному вигляді, на нього накладаються ЕЦП посадових осіб платника податків у такому порядку: першим – ЕЦП головного бухгалтера (бухгалтера), другим – ЕЦП керівника, третім – ЕЦП, що є аналогом відбитка печатки платника податків (за наявності).

ДФС запроваджено електронний сервіс управління ЕЦП, що надає можливість керівнику вносити до системи подання документів в електронному вигляді інформацію щодо сертифікатів відповідальних осіб (в межах строку дії сертифікату такої відповідальної особи). Також в повідомленні про реєстрацію електронного цифрового підпису (далі – Повідомлення) (код форми J(F) 1391102) може бути надана інформація щодо нового сертифіката керівника (до закінчення строку дії попереднього сертифікату) або бухгалтера.

До Повідомлення додаються сертифікати відповідальних осіб, зазначених у Повідомленні, та таке Повідомлення підписується ЕЦП цих відповідальних осіб. Сформоване Повідомлення обов’язково підписується ЕЦП керівника, сертифікат якого на момент отримання Повідомлення вже наявний у системі подання документів в електронному вигляді як діючий сертифікат керівника платника податків.

27.12.2016
На Тернопільщині податкова міліція запобігла незаконному експорту сільськогосподарської продукції на суму майже 900 тис. гривень


Співробітники податкової міліції ГУ ДФС у Тернопільській області в рамках проведення операції «Рубіж-2016» та розслідування кримінального провадження викрили посадових осіб одного із підприємств, які внесли завідомо неправдиві відомості до експортних митних декларацій.

Відтак підприємство намагалося експортувати за кордон понад 67 тонн квасолі невідомого походження загальною орієнтовною вартістю 878 тисяч гривень.

Варто зазначити, що у грудні цього року установою подано до Тернопільської митниці ДФС експортні декларації на товар «Квасоля біла, лущена, не подрібнена, не оброблена, призначена для продовольчих цілей», у яких внесені недостовірні відомості стосовно виробника.


Встановлено, що виробник, зазначений у митних деклараціях, вказану продукцію не вирощував та експортеру не поставляв.

На підставі ухвали суду на вказаний вантаж накладено арешт.

Тривають слідчі дії.

27.12.2016
Змінили прізвище? Подбайте й про зміну електронного цифрового підпису

При зміні прізвища керівником юридичної особи або самозайнятою особою, необхідно переукласти договір про визнання електронних документів (далі – договір) з контролюючим органом за основним місцем обліку.

Разом з цим, при зміні прізвища іншою посадовою особою суб’єкта господарювання (бухгалтером, особою, якій делеговано право підпису податкових накладних тощо) інформація щодо нового сертифікату такої особи може бути внесена до системи подання документів в електронному вигляді шляхом надання Повідомлення. У такому випадку договір переукладати не потрібно.

Нагадаємо, що для формування та подання платниками інформації щодо ЕЦП в електронному вигляді до автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» розроблено новий електронний формат Повідомлення за кодом J(F)1391102 (далі – Повідомлення).

До Повідомлення додаються нові сертифікати відповідальних осіб, зазначених у Повідомленні, та таке Повідомлення підписується ЕЦП цих відповідальних осіб.

Довідково: Інструкція з підготовки та подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку, затверджено наказом ДПА України від 10.04.2008 №233.

27.12.2016
За порушення порядку готівкових розрахунків застосовують ще й адміністративну відповідальність

Згідно з п. 111.1 ст. 111 Податкового кодексу України за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовується, зокрема адміністративна відповідальність.

Відповідно до частини першої ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – Кодекс) адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

При закритті кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження (частина четверта ст. 38 Кодексу).

Таким чином, за порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) адміністративне стягнення може бути накладено контролюючим органом на посадових осіб юридичної особи (головного бухгалтера, директора) та фізичних осіб – підприємців не пізніше ніж через два місяці з дня вчинення правопорушення, а в разі триваючого правопорушення - два місяці з дня його виявлення. При відмові в порушенні кримінальної справи або її закритті адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше ніж через місяць з дня прийняття рішення про відмову в порушенні кримінальної справи або її закриття.

Статтею 234 прим. 2 Кодексу передбачено, що органи доходів і зборів розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов’язані, зокрема з порушенням порядку проведення готівкових розрахунків та розрахунків з використанням електронних платіжних засобів за товари (послуги) (ст. 163 прим. 15 Кодексу).

27.12.2016
Митна інформація - у новому розділі ЗІР

Інформаційно-довідковий департамент ДФС продовжує вдосконалення Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу, в якому представлена офіційна позиція ДФС з питань щодо оподаткування, митної справи, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, електронного цифрового підпису та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на органи ДФС.

З 19 грудня поточного року в ЗІР запроваджено новий розділ «Інформація з питань митної справи».

Новий розділ спрямований на покращення орієнтації користувачів ресурсу в інформації за напрямом «Митна справа». Він містить графічні та текстові інформаційні матеріали з питань митного законодавства. Це – матеріали щодо заповнення граф митної декларації, довідкові таблиці стосовно завершення митних режимів та оподаткування товарів в залежності від обраного митного режиму тощо.

Нагадаємо, що скористатись ЗІР можна на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням: «Загальнодоступний інформаційно – довідковий ресурс» або за електронною адресою: http://zir.sfs.gov.ua.

26.12.2016
Музей податкової служби ДФС відвідав дослідник історії Тернопільщини Йосип Герега

Днями в Головному управлінні ДФС у Тернопільській області відбулася зустріч з дослідником історії краю, автором книги «Корінь слов’янства» Йосипом Герегою. Варто зазначити, що видання приурочено 25-тій річниці Незалежності України.

Автор виклав цікаву тему у художньо-публіцистичному стилі, окресливши основні етапи походження праслов’ян та використавши при цьому архіви, пам’ятки, зокрема, «Слово о полку Ігоревім».

Йосип Герега під час зустрічі з працівниками фіскальної служби захоплююче розповідав своїм землякам, адже народився і виріс у Лосячі, що на Борщівщині, про прадавню історію України, Галичини, Поділля та Тернопільщини зокрема.

На знак вдячності та уваги до шанованого відвідувача працівники ДФС показали Музей податкової служби, який створений кілька років тому силами ветеранів-податківців та зараз функціонує при Головному управлінні ДФС області.

Йосип Іванович з цікавістю оглянув експонати музею, на згадку про зустріч залишив музею у вигляді експонату свій творчий доробок «Корінь слов’янства» з автографом, а також запис у книзі відгуків. Зокрема, Йосип Герега написав: «Приємно здивований тією величезною проведеною роботою зі створення такого прекрасного музею, який так творчо доповнює нашу історію. А без знання минулого не можна правдиво будувати сучасне і майбутнє. Це – аксіома. Тож бажаю працівникам служби і, зокрема, причетним до створення музею, творчих успіхів».

26.12.2016
Офісна кава, чай, вода - без ПДФО

Згідно з пп.«а» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо, зокрема, у вигляді харчування,безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених ПКУ для оподаткування прибутку підприємств.

Однак оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі одержаних у вигляді додаткового блага, виходячи з положень ПКУ, розглядається лише у разі їх одержання безпосередньо конкретним платником податку.

Таким чином, вода, кава, чай, придбані за рахунок коштів роботодавця, що призначені для споживання в офісі будь-яким працівником та відвідувачем офісу, не може розглядатися як об’єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

26.12.2016
Купівля-продаж іноземної валюти - через РРО

Згідно з вимогами Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон) та з врахуванням положень Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти, зобов’язані з 17 грудня 2016 року при здійсненні зазначених операцій застосовувати реєстратори розрахункових операцій.

Зауважимо, що відповідальність за незастосування реєстраторів розрахункових операцій суб’єктами господарювання, які здійснюють операції з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти, визначена статтею 18 Закону.

Про застосування реєстраторів розрахункових операцій йдеться у листі ДФС України від 22.12.2016 р. №40617/7/99-99-14-05-01-17.

26.12.2016
Квартал чи рік: допомога при заповненні декларації з прибутку

Головне управління ДФС у Тернопільській області повідомляє, що статтею 137 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) для податку на прибуток підприємств передбачено податкові (звітні) періоди календарні квартал, півріччя, три квартали, рік (п.137.4 ПКУ) та річний податковий (звітний) період (п. 137.5). При складанні податкової звітності з податку на прибуток платник визначає та заповнює відомості стосовно базового звітного періоду.

Для податкової декларації з податку на прибуток (нагадаємо, що форма декларації затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897 із змінами) в рядку 2 заголовної частини декларації передбачено поле для позначки «Базовий звітний період квартал» або «Базовий звітний період рік».

Якщо для податкової декларації з податку на прибуток за 2016 рік зазначено позначку «Базовий звітний період квартал», то граничним строком подання буде 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем 2016 року, а якщо - «Базовий звітний період рік», то граничним строком подання буде 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем 2016 року.

Для платників, що звітують в електронному вигляді:

- для базового звітного періоду квартал обирається електронна форма з кодом J0100115 (коди додатків J0110307, J0110605, J0111305, J0111406, J0111505, J0111605, J0111706, J0111803, J0112803);

- для базового звітного періоду рік обирається електронна форма з кодом J0108103 (коди додатків J0180303, J0180603, J0181303, J0181403, J0181503, J0181603, J0181703, J0181803, J0182803).

Більш детально про це та подання розрахунків податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво, йдеться у листі ДФС України від 22.12.2016 р. №40603/7/99-99-03-01-17 «Про подання звітності з податку на прибуток за 2016 рік».

23.12.2016
На Тернопіллі з початку року майже 5,7 тис. найманих працівників офіційно працевлаштовані

З початку року працівники Головного управління ДФС у Тернопільській області з метою забезпечення контролю за суб’єктами господарювання, вжиття заходів щодо детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення під час проведених камеральних перевірок і індивідуальних співбесід з 3805 суб’єктами господарської діяльності виявили 6833 не облікованих найманих працівників, яким виплатили 28 млн 976 тис. грн доходів. В результаті проведених заходів бюджету отримав 4 млн 198,2 тис. грн податку на доходи фізичних осіб та 6 млн 372,6 тис. грн єдиного соціального внеску. Відтак роботодавці з 5685 громадянами оформили трудові договори.

Начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат зазначає, що питання вирішення проблем тіньової зарплати залишається в пріоритетах роботи служби, оскільки  нелегальні доходи призводять до значних негативних наслідків не тільки для бюджету держави, а й для самих працівників, позбавляючи їх багатьох соціальних гарантій. Крім цього, на контролі у фіскальної служби перебуває й питання недопущення та погашення заборгованості підприємствами з виплати заробітної плати. Так, цього року  працівники територіальних органів ДФС області на спільних з органами місцевої влади засіданнях комісій заслухали керівників 21 підприємства, що допустили заборгованість із виплати заробітної плати податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску. За наслідками проведеної роботи по 19 підприємствах ліквідована заборгованість із заробітної плати в сумі 2 млн 572,2 тис. грн, з податку на доходи фізичних осіб – в сумі 177,2 тис. грн, з єдиного соціального внеску – в сумі 348,7 тис. грн. Також проведено індивідуальну роз’яснювальну роботу із керівниками 152 підприємств, за наслідками якої 146 підприємств  погасили заборгованість із заробітної плати в сумі 5 млн 540,5 тис. грн, з податку на доходи фізичних осіб – в сумі 2 млн 725,1 тис. грн та 5 млн 712,2 тис. грн ЄСВ.

23.12.2016
Подарунок працівнику – ПДФО роботодавцю

Відповідно до п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми, знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Нагадаємо, що додаткові блага – це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV ПКУ).

Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 ПКУ.

Водночас п.п. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 ПКУ встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, тобто в 2014, 2015 роках – 609,0 грн, в 2016 році – 689,0 грн, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.

Отже, вартість подарунку, отриманого платником податку - фізичною особою від юридичної особи, включається до загального місячного оподатковуваного доходу такого платника як додаткове благо та оподатковується за ставкою 18 відсотків у джерела виплати, з урахуванням вимог п.п.165.1.39 п. 165.1 ст.165 ПКУ.

23.12.2016
Поштове відправлення - не для заяви за формою №3-ПДВ

Згідно із п. 183.14 ст. 183 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) форми реєстраційної заяви, заяви про анулювання реєстрації, а також положення про реєстрацію платників податку затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Відповідно до п. 5.3 р. V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130 (далі – Положення №1130), для анулювання реєстрації платник ПДВ подає до контролюючого органу за місцем перебування на обліку заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою №3-ПДВ.

Водночас нормами Положення №1130 визначено документи, які можуть надсилатися поштою, зокрема:

- рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за формами №6-РПДВ та №7-РПДВ;

- рішення про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб’єктів спеціального режиму оподаткування за формою № 6-РРС;

- запит про отримання витягу з реєстру платників ПДВ за формою №1-ЗВР;

- витяг з реєстру платників ПДВ за формою №2-ВР).

Отже, надсилання поштою до контролюючого органу заяви про анулювання реєстрації платника ПДВ за формо №3-ПДВ Положенням №1130 не передбачено.

23.12.2016
Земельний податок: що слід пам’ятати юридичним особам

Відповідно до статті 269 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платниками земельного податку є власники земельних ділянок та землекористувачі.

Юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на  1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 №560, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій. При поданні декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Надалі таку довідку необхідно подавати за умови затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Нагадаємо, що ставки земельного податку визначаються рішенням органів місцевого самоврядування, які оприлюднюються до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування ставок податків та пільг. Копія прийнятого рішення надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники податку. Граничним терміном надання копії рішення щодо ставок земельного податку є 25 грудня, що передує звітному.

При цьому необхідно звернути увагу, що за відсутності рішення місцевої ради, плата за землю справляється із застосуванням ставок, що діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.

Детальніше про справляння земельного податку йдеться у листі ДФС України від 21.12.2016 №40373/7/99-99-12-03-05-17.

22.12.2016
Платники Тернопільщини спрямували до бюджету 574,3 млн грн ПДВ

За січень-листопад цього року до державного бюджету надійшло податку на додану вартість в сумі 574,3 млн грн, в тому числі у листопаді – 88,3 млн грн ПДВ.

Сплату податку на додану вартість забезпечили 2582 суб’єкти господарювання, серед яких 2222 юридичні особи та 360 фізосіб-підприємців.

Необхідно відзначити, що порівняно з початком року кількість платників податку на додану вартість в області зросла на 179 осіб, в тому числі по юридичних особах відбулося збільшення на 138 осіб.

22.12.2016
Реалізовувати товари народного промислу без ПДВ заборонено

Згідно із п.210.2 ст.210 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ) культурні цінності - вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату - товари, що належать до товарних позицій за кодами 9701 - 9706 згідно з УКТ ЗЕД.

До культурних цінностей (код 9703 згідно з УКТ ЗЕД), зокрема, віднесені оригінали скульптур і статуеток з будь-якого матеріалу. До товарної позиції 9703 не включаються репродукції багатосерійного виробництва та кустарні вироби, які мають комерційний характер, навіть якщо ці вироби виконані художниками.

Згідно із п.185.1 ст.185 р.V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст.186 ПКУ.

Таким чином, операція з постачання платником ПДВ товарів народного промислу, які мають комерційний характер, є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються на загальних підставах за основною ставкою.

22.12.2016
Умови для зарахування сплаченого податку за кордоном

Відповідно до п.п. 141.4.9 п. 141.4 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, що сплачені суб’єктами господарювання за кордоном, зараховуються під час сплати ними податку в Україні. При цьому зарахуванню підлягає сума податку, розрахована за правилами, встановленими розділом ІІІ ПКУ.

Розмір зарахованих сум податку з іноземних джерел протягом податкового (звітного) періоду не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні таким платником податку протягом такого періоду.

Не підлягають зарахуванню у зменшення податкових зобов’язань такі податки, сплачені в інших країнах:

- податок на капітал/майно та приріст капіталу;

- поштові податки;

- податки на реалізацію (продаж);

- інші непрямі податки незалежно від того, підпадають вони під категорію прибуткових податків чи оподатковуються іншими податками згідно із законодавством іноземних держав.

Зарахування сплачених за митним кордоном України сум податку здійснюється за умови подання письмового підтвердження контролюючого органу іншої держави щодо факту сплати такого податку та за наявності чинного міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування доходів.

22.12.2016
Корпоратив за рахунок працедавця: податкові наслідки для працівників

Відповідно до пп.«є» пп.14.1.54 п.14.1 ст14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) дохід з джерелом їх походження з України – це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді заробітної плати, інших виплат та винагород, виплачених відповідно до умов трудового та цивільно-правового договору.

Додаткові блага – це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV ПКУ) (пп.14.1.47 п.14.1 ст.14 ПКУ).

Згідно з пп.«а» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо, зокрема, у вигляді вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених ПКУ для оподаткування прибутку підприємств.

Однак оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі одержаних у вигляді додаткового блага, виходячи з положень ПКУ, розглядається лише у разі їх одержання безпосередньо конкретним платником податку.

Враховуючи вищевикладене, вартість святкового вечора (банкету, корпоративу), який проводиться працедавцем для своїх працівників, не включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу цих працівників.

21.12.2016
Як працюватимуть Центри обслуговування платників у період новорічно-різдвяних свят

З метою організації якісного обслуговування платників податків, запобігання виникненню можливих ризиків несвоєчасного та неякісного прийняття податкової звітності та надання адміністративних послуг режим роботи Центрів обслуговування платників у святкові та вихідні дні буде таким:

31 грудня 2016 року – робочий день у режимі чергування до 13 год. 00 хв.;

6 січня 2017 року – відповідно до законодавства про працю робочий день скорочено на одну годину;

9 січня 2017 року – робочий день у режимі чергування до 18 год. 00 хв.;

3, 4, 5 січня 2017 року – робочі дні відповідно до затверджених графіків роботи ЦОП;

1, 2, 7, 8 січня 2017 року – вихідні дні.

Нагадаємо, що з метою забезпечення комфортних умов платникам податків при органах ДФС Тернопільської області створено та функціонує 17 центрів обслуговування платників, у яких надаються адміністративні, консультаційні та інформаційні послуги, оперативно приймається податкова звітність та вхідна кореспонденція.

21.12.2016
Тернопільська митниця ДФС: оформлено 531,4 тис. тонн вантажів

З початку року загальний товарообіг області склав 518 млн дол. США й порівняно з січнем-листопадом 2015 року збільшився на 13%. Зокрема, імпортовано товарів на суму 260,9 млн дол. США, що на 15% більше порівняно з відповідним періодом минулого року. На 11% зросли обсяги експортних операцій і становлять 257,1 млн дол. США.

Як повідомила в. о. начальника Тернопільської митниці ДФС Оксана Антонович, усього за 11 місяців оформлено 21 тис. 512 митних декларацій, з яких майже 8,6 тисяч – імпортних та понад 8,1 тис. – експортних, а також майже 4,8 тисяч декларацій оформлено в інших митних режимах. При цьому забезпечено стовідсоткове оформлення декларацій в електронному вигляді.

Крім цього, оформлено 531,4 тис. тонн вантажів, в тому числі на імпорт – 120,2 тис. тонн, а на експорт – 411,1 тис. тонн. Це на 26% більше, ніж було оформлено протягом аналогічного періоду минулого року.

Станом на початок грудня на обліку митниці перебуває 1 201 суб’єкт ЗЕД. Загалом зовнішньоекономічні операції проводили з торговельними партнерами із 69 країнами світу. Перші позиції традиційно займають Польща (54,2% від усього товарообігу), Німеччина (8,1%), Білорусія (5,4%), Великобританія (4,2%) та Італія (3,7%).

Здебільшого експортували електроустаткування (49% від загальної частки експортованих товарів), м'ясо яловичини, курки (9%), олію рослинного походження, меблі, освітлювальні прилади, насіння і плоди олійних рослин (по 4%) та інші товари (30%).

А серед імпортованих товарів переважали електроустаткування, зокрема проводи та арматура ізольовані, радіотехнічні пристрої (35% від загальної частки імпортованих товарів), механічне обладнання (14%), полімерні матеріали, пластмаси, в тому числі сировина для виробництва поролону, пластмасові вироби (12%), а також транспортні засоби (5%), свіжоморожена риба (4%) та інші товари (30%).

21.12.2016
Залишаєте «спрощенку»? Підсумуйте обсяг, щоб не пропустити реєстрацію платником ПДВ

Відповідно до п. 183.4 ст. 183 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) при переході осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ, у випадках, визначених главою 1 розділу XIV ПКУ, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним п. 181.1 ст. 181 ПКУ, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ. Якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним п. 182.1 ст. 182 ПКУ, реєстраційна заява подається у строк, визначений п. 183.3 ст. 183 ПКУ.

При зміні ставки єдиного податку відповідно до п.п. «б» п.п. 4 п. 293.8 ст. 293 ПКУ реєстраційна заява подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату податку на додану вартість.

Згідно з п. 183.3 ст. 183 ПКУ при добровільній реєстрації особи як платника податку або особи, яка відповідає вимогам, визначеним п.п. 6 п. 180.1 ст. 180 ПКУ, реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на податковий кредит і виписку податкових накладних.

 

21.12.2016
Книга «спрощенця»: коли можна внести зміни самостійно

Форми книги обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість), книги обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість) (далі – книги обліку доходів (книги обліку доходів і витрат)) та порядки їх ведення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №579 (далі – Порядок).

На титульному аркуші книги обліку доходів (книги обліку доходів і витрат) зазначаються: прізвище, ім’я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, податкова адреса (п.3 Порядку).

Отож, при зміні відомостей, зазначених на титульній сторінці книги обліку доходів (книги обліку доходів і витрат), платник єдиного податку може самостійно зазначити відповідні зміни та продовжити її ведення до реєстрації нової.

21.12.2016
Про реєстрацію платником акцизного податку можна дізнатися на порталі ДФС

Відповідно до п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 (далі – ПКУ) особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Державна фіскальна служба України веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального (далі – Реєстр платників) згідно п. 5 розділу ІІ Порядку електронного адміністрування реалізації пального, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №113.

ДФС України щодня оприлюднює на власному офіційному порталі інформацію з Реєстру платників із зазначенням ідентифікаційних та реєстраційних даних платників акцизного податку з реалізації пального.

Будь-яка особа може отримати інформацію щодо реєстрації суб’єкта господарювання платником акцизного податку з реалізації пального, скориставшись пошуковим сервісом «Дані реєстру платників акцизного податку з реалізації пального».

Доступ до пошуку відкритий в «Електронному кабінеті платника (оновлена версія)», до якого можна увійти за адресою https://cabinet.sfs.gov.ua або скориставшись на порталі ДФС (sfs.gov.ua) банерами «Інформація з реєстрів» чи «Електронний кабінет платника (оновлена версія)».

 

20.12.2016
Місцеві бюджети Тернопільщини отримали майже 215 млн грн плати за землю

З початку року до місцевих бюджетів Тернопільщини надійшло 214,9 млн грн плати за землю. Зокрема, 166 млн грн сплачено юридичними особами і 48,9 млн грн – фізичними особами. Це відповідно на 31,1 млн грн та 8,5 млн грн більше від очікуваних надходжень.

Нагадаємо, що відповідно до п.п. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 та п.п. 265.1.3 п. 265.1 ст. 265 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) плата за землю у складі податку на майно належить до місцевих податків і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п. 12.3 ст. 12 ПКУ сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

20.12.2016
Продаєте алкоголь на площі меншій за 20 кв. метрів - чекайте на анулювання ліцензії

Відповідно до абзацу чотирнадцятого ст. 1 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями (далі – Закон №481) місце торгівлі – це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Правила торгівлі алкогольними напоями, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року №854, також встановлюють вимоги щодо площі торговельного приміщення (будівлі), у якому здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями, яка повинна бути не менш як 20 кв. метрів.

При здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями у місці торгівлі, площа якого є меншою 20 кв. м, ліцензія на роздрібну торгівлю анулюється відповідно до ст. 15 Закону №481.

 

20.12.2016
Щоб не повторити помилок у звітності з екологічного податку

Головне управління ДФС у Тернопільській області повідомляє, що під час аналізу податкової звітності з екологічного податку за III квартал 2016 року встановлено непоодинокі методологічні помилки заповнення податкової звітності.

Відтак, платниками під час заповнення додатків до Податкової декларації екологічного податку, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №715, не враховано, що з 1 січня 2016 року збільшено на 26,7 відсотка ставки екологічного податку, що діяли у 2015 році.

У колонці 3 додатків 1-3 до декларації екологічного податку фактичний обсяг викидів або об’єкт оподаткування платниками зазначається у «кілограмах», а не у «тоннах».

У випадках, коли коефіцієнт дорівнює «1», у колонці 5 додатка 2, колонках 5 та 6 до декларації екологічного податку платниками замість «1» зазначається «0».

У колонці 5 додатка 2, колонках 5 та 6 додатка 3 до декларації екологічного податку коефіцієнт платниками зазначається інший, ніж передбачено Податковим кодексом України, або зазначається ставка податку.

У додатках 1-3 платниками зазначається не безпосередній код забруднюючої речовини (відходів), а загальний – код групи забруднюючої речовини (відходів).

Платникам слід бути пильними, адже ними зазначається код однієї забруднюючої речовини (відходів), а ставка іншої. Також заповнюється замість одного додатка до декларації інший додаток.

20.12.2016
Неприбуткові установи та організації без винятків та особливостей реєструють платниками ПДВ

Державна фіскальна служба України листом від 08.12.2016 №39203/7/99-99-12-02-17 «Про реєстрацію платниками ПДВ установ та організацій, включених до Реєстру неприбуткових установ та організацій» надала методологічну допомогу щодо реєстрації платниками податку на додану вартість установ та організацій, включених до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Листом, зокрема, відзначено, що будь-яких винятків та/або особливостей щодо реєстрації окремих категорій осіб платниками ПДВ чинним законодавством не передбачено.

Коло осіб, які для цілей оподаткування ПДВ мають право або зобов’язані бути зареєстровані як платники податку, визначено у підпункті 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу I та пункті 180.1 статті 180 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Статтями 181 та 182 розділу V ПКУ визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація як платника ПДВ може здійснюватись як в обов’язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

При цьому звертаємо увагу, що будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ у випадках та в порядку, передбачених статтею 183 розділу V ПКУ, але не подала до контролюючого органу заяву на реєстрацію платника ПДВ, несе відповідальність за не нарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника податку на додану вартість без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування податку (пункт 183.10 статті 183 розділу V ПКУ).

19.12.2016
До вихованців Теребовлянського навчально-реабілітаційного центру завітав Святий Миколай

Вже багато років керівництво Головного управління ДФС у Тернопільській області піклується про діток з вадами слуху та порушенням мовлення Теребовлянського навчально-реабілітаційного центру.

У переддень свята, якого із нетерпінням чекає малеча – День Святого Миколая, працівники фіскальної служби разом із заступником начальника відділу організації роботи ГУ ДФС в області  Наталією Сорокою за сприяння профспілкової організації працівників ДФС вкотре завітали в цей заклад.

До приходу Чудотворця дітки старанно готувались. Цілий рік вони були слухняними, тому перш за все всі дружньо писали листа Святому Миколаю і він відгукнувся солодкими подарунками, які передали працівники відомства.


Для гостей вихованці навчально-реабілітаційного центру влаштували особливий святковий концерт мовою жестів, під час якого дарували присутнім новорічний настрій. Молоді таланти співали пісень, танцювали та розповідали вірші, а вдячні глядачі нагороджували юних артистів щедрими оплесками.

Після святкового дійства вчителі та керівництво школи-інтернату щиро подякували працівникам ДФС за багаторічну співпрацю, розуміння та благодійну допомогу.

«У цьому закладі нас завжди чекають з нетерпінням, а особливо напередодні новорічно-різдвяних свят. Я дякую педагогічному колективу за наполегливу та копітку працю, а дітям – за їхнє вміння дарувати радість та слухняність. Ми і надалі будемо продовжувати багаторічну традицію, піклуватимемось про вихованців закладу», - запевнив начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат.

Ще фото

19.12.2016
На Тернопільщині вилучено фальсифікат на суму понад 135 тисяч гривень

Співробітники податкової міліції ГУ ДФС у Тернопільській області вживаються заходи, спрямовані на недопущення в обіг алкогольних напоїв та сировини для їх виробництва, які становлять загрозу життю і здоров’ю людини.

Так, нещодавно встановлено факт виготовлення з метою збуту фальсифікованих алкогольних напоїв. Фальсифікат розливався у приватному домоволодінні в антисанітарних умовах. Пляшки,  у яких зберігали фальсифікат,  вже були у користуванні, тому, задля товарного вигляду на них наклеювали підроблені марки акцизного податку.

За результатами проведених обшуків виявлено та вилучено 450 літрів спирту, 434 літри фальсифікованої горілки, вугільні фільтри для очищення спирту, спиртометри, тара. Слід відзначити, що кількість вилученого спирту є достатньою для виготовлення ще понад 2 тис. 200 пляшок горілки.

Загальна вартість вилучених під час обшуків підакцизних товарів  становить 135,2  тис. грн. Наразі по даному правопорушенню триває досудове розслідування.

Всього ж з початку року співробітники податкової міліції області з незаконного обігу вилучили 77,5 тис. літрів спирту та 3,1 тис. літрів алкогольних напоїв, припинили діяльність 6 підпільних цехів по їх виготовленню. Завдяки цьому вдалось запобігти втратам бюджету від ненадходження акцизного податку в сумі близько 8,5 млн гривень.

Завершено розслідування та направлено до суду кримінальні провадження стосовно 11 осіб, які займались незаконним виготовленням та реалізацією фальсифікованих алкогольних напоїв.  

Ще фото

19.12.2016
Смачні гостинці від Св.Миколая отримали вихованці Мельнице-Подільського дитячого будинку – інтернату

Напередодні Дня Святого Миколая співробітники податкової міліції Головного управління ДФС у Тернопільській області навідались із гостинцями до Мельнице-Подільського обласного комунального дитячого будинку – інтернату.

У цьому закладі перебуває близько вісімдесяти вихованців, які через свої хвороби не можуть сприймати світ таким, яким він є насправді. Працівники інтернату роблять усе, аби зробити життя дітей яскравішим, але їм складно здійснити це самотужки. Тому офіцери податкової міліції вирішили розділити з ними турботу про хворих дітей,  оскільки утакий спосіб проявляються людяність, співчуття та милосердя. Вони привітали вихованців дитячого будинку з прийдешніми святами та передали їм від Святого Миколая солодощі, фрукти, одяг, взуття, іграшки та інші необхідні речі.


Діти із захопленням приймали кольорові подарунки, розглядаючи їх з усіх сторін. А найкраща віддяка за отримані дарунки  - дитяча радість та щирі посмішки.

19.12.2016
Взаємодія з митними органами зарубіжжя: 70 протоколів про порушення митних правил майже на 19,5 млн гривень

З початку року працівники Тернопільської митниці ДФС з метою перевірки законності здійснення суб’єктами ЗЕД зовнішньоекономічних операцій в зоні діяльності митниці до митних органів іноземних держав направили 14 запитів.

Водночас отримано 26 відповідей від митних органів іноземних держав на запити, що направлялись у попередні періоди.

За результатами опрацювання отриманих відповідей, митницею складено 70 протоколів про порушення митних правил на суму майже 19,5 млн гривень.

Суть правопорушень полягала у переміщенні через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу ДФС, як підстави для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника, одержувача та вартості товару, а також вчинення дій, направлених на неправомірне зменшення розміру митних платежів.

19.12.2016
Працівнику за ЦПД виплатили винагороду за кодом»101»: виправляємо помилку у формі №1ДФ

У даному випадку помилку виправляють шляхом подання уточнюючого розрахунку форми №1ДФ. Нагадаємо, що Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 (далі – Порядок). При цьому коригування проводять шляхом заповнення двох рядків у розділі I під податковим номером цього працівника (відповідно до п. 3.9 та абз. 3-5 п.4.4 Порядку).

У першому рядку потрібно повторити неправильний запис із раніше поданої форми №1ДФ (з помилковою ознакою доходу «101» у гр. 5), а у гр. 9 зазначити «1» тобто видалення.

У другому рядку в графах 3а та 3 відобразити суму винагороди за цивільно-правовим договором, у графах 4а та 4 суму податку на доходи фізичних осіб, утриманого з винагороди, у гр.. 5 проставити код «102», а у графі 9 – «0».

Розділ II не коригується, оскільки відомості у цьому розділі відображаються без персоніфікації платників податків, а суми доходу і військового збору в цілому по підприємству.

19.12.2016
Відмовитися від «спрощенки» можна до 21 грудня включно

Відмова від спрощеної системи оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп здійснюється в порядку, визначеному пп. 298.2.1-298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Платники єдиного податку можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів (пп. 298.2.2 п. 298.2 ст. 298 ПКУ).

Отож, останнім днем подання заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування з I кварталу 2017 року буде 21 грудня 2016 року.

Одночасно повідомляємо, що статтями 181 та 182 ПКУ визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ (у тому числі для випадку переходу зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування), відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватись як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

Відповідно до п. 181.1 ст. 181 ПКУ обов'язковій реєстрації як платника податку на додану вартість підлягає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ).

Порядок реєстрації особи як платника податку на додану вартість регулюється ст. 181-183 розділу V ПКУ та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130.

19.12.2016
Коригуємо постачання без ПДВ: що заповнимо у додатку 1

Підпунктом 8 п. З розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, визначено, що коригування податкових зобов’язань відображається у рядку 7 податкової декларації з податку на додану вартість (далі – декларація).

При заповненні рядка 7 декларації обов’язковим є подання додатка 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1)» до декларації (далі – додаток 1), що заповнюється в розрізі контрагентів.

Відповідно до встановленої форми додатку 1 обсяги постачання, за якими не нараховувався ПДВ (+/-), відображаються у графі 7.

Таким чином, при коригуванні обсягів постачання, за якими не нараховувався ПДВ, графи 4, 5 та 6 додатку 1 до декларації не підлягають заповненню.

 

 

16.12.2016
Особливості відображення у витратах надання бронежилетів, касок… на АТО

Головне управління ДФС у Тернопільській області повідомляє, що 2 листопада 2016 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року №758 «Про затвердження переліку товарів, виконання робіт, надання послуг за кодами згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010, вартість яких на період проведення антитерористичної операції включаються до інших витрат звичайної діяльності або вартість яких не проводиться коригування фінансового результату до оподаткування».

Зазначена постанова прийнята відповідно до пункту 33 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та затверджує перелік товарів, виконаних робіт, наданих послуг за кодами згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010, вартість яких на період проведення антитерористичної операції включається до інших витрат звичної діяльності або на вартість яких не проводиться коригування фінансового результату до оподаткування.

Більш детально про це йдеться у листі ДФС України від 09.12.2016 №39245/7/99-99-15-02-01-17 «Про набуття чинності постановою Кабінету України від 26 жовтня 2016 року №758».

 

16.12.2016
Декларування 2017 - за оновленою звітністю

З 1 січня 2017 року розпочинається кампанія декларування, за якою окремі категорії фізичних осіб зобов’язані подати річну податкову декларацію про майновий стан та доходи (далі – податкова декларація) та визначити податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору, та/або мають право подати декларації для отримання податкової знижки.

Слід відзначити, що з 31 грудня 2016 року набирає чинності наказ Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року №821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року №859» (далі – наказ №821), яким внесено зміни до форми податкової декларації, яка запроваджується з 1 січня 2017 року.

Зокрема, у новій формі зменшено кількість додатків з чотирьох до двох, змінено порядок розрахунку податкових зобов’язань із доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від впровадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, з урахуванням змін щодо порядку сплати авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб.

У зв’язку із впровадженням ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відсотків та скасуванням п.п. «є» п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), у платників податку, які отримали доходи від двох та більше податкових агентів у розмірі визначеному п.п. «є» п. 176.1 ст. 176 ПКУ, за результатами 2016 року не виникає обов’язку щодо подання декларації.

Фізичні особи – підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, з 1 січня 2016 року авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховують та сплачують згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). При цьому авансовий платіж за четвертий квартал не розраховується та не сплачується.

Із новою формою податкової декларації та прикладами щодо її заповнення можна ознайомитися у листі ДФС України від 12.12.2016 №39537/7/99-99-13-01-03-17 «Про порядок декларування доходів фізичних осіб».

16.12.2016
Іноземна мова в податковій накладній: випадок написання

Відповідно до п.п. «а» п.п. 195.1.1 п. 195.1 ст. 195 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються за нульовою ставкою.

Пунктом 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 (далі – Порядок №1307), передбачено, що на операції з вивезення товарів за межі митної території України складається податкова накладна.

Згідно з п. 4 Порядку №1307 податкова накладна заповнюється державною мовою.

Пунктом 12 Порядку №1307 передбачено, що при здійсненні операцій з вивезення товарів за межі митної території України у графі «Отримувач (покупець)» зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому – країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент).

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 14.12.99 №10-рп/99 положення частини першої ст.10 Конституції України, за яким «державною мовою в Україні є українська мова», треба розуміти так, що українська мова як державна є обов’язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина п’ята ст.10 Конституції України).

Враховуючи зазначене, постачальник-платник ПДВ при вивезення товарів за межі митної території України, податкову накладну повинен заповнювати державною мовою.

У разі неможливого перекладу платником ПДВ на державну мову найменування нерезидента, в такій податковій накладній заповнення рядка «Отримувач (покупець)» допускається без перекладу на державну мову.

16.12.2016
Підприємці Тернопільщини сплатили 285,7 млн грн єдиного податку

Єдиний податок від малого підприємництва належить до тих податкових платежів, надходження якого стабільно і суттєво зростають та поповнюють бюджети місцевих громад.

На початок грудня цього року понад 21 тис. фізичних осіб - підприємців та 2910 юридичних осіб перебувають на спрощеній системі оподаткування.

Загалом до місцевих бюджетів Тернопільщини від представників малого підприємництва надійшло 285,7 млн грн єдиного податку, що становить 125,8% від очікуваних показників. Зокрема, фізичні особи – підприємці сплатили 152,8 млн грн єдиного податку, а юридичні особи – 132,9 млн грн.

15.12115.12.2016
Листопадові зміни в оподаткування неприбуткових організацій 
15.12.2016 Неприбуткові організації з 20 листопада 2016 року зазнали змін в оподаткуванні, які внесені Законом України від 6 жовтня 2016 року №1667-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення окремих положень про оподаткування неприбуткових організацій».

Так, абзац третій підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України доповнено положенням, відповідно до якого фінансування видатків на утримання неприбуткової організацій, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) або їх частини.

Також змінами дозволено релігійним організаціям використовувати свої доходи на здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для таких організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.

Підставою для виключення неприбуткової організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій є встановлення контролюючим органом відповідно до норм ПКУ факту використання доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 статті 133 ПКУ.

Про такі зміни в оподаткуванні неприбуткових організацій йдеться у листі ДФС України від 09.12.2016 №39344/7/99-99-15-02-01-17.

15.12.2016
Повернено аванс неплатнику ПДВ: чи можна коригувати податкове зобов’язання

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної (далі – розрахунок коригування), складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п. 192.2 ст. 192 ПКУ зменшення суми податкових зобов’язань платника податку – постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов’язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.

Відповідно до вимог ст.ст. 620, 666 Цивільного кодексу України повернення покупцю раніше перерахованого ним авансового платежу розглядається цивільно-правовим законодавством як розторгнення (розірвання) угоди, а не як перегляд цін.

 Отже, повернення авансу за не отриманий товар і перегляд ціни на товар розглядаються як різні операції цивільно-правовим та податковим законодавством. При поверненні авансу у зв’язку з розірванням угоди купівлі-продажу, операція з поставки товару не відбувається.

Таким чином, якщо продавцем – платником ПДВ на дату отримання авансової оплати від неплатника ПДВ були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі сталися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору постачання товарів/послуг, а аванс повернуто, то він має право скласти розрахунок коригування та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.

Відтак у розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.

У верхній лівій частині розрахунку коригування, який складеться продавцем при поверненні авансу покупцю - неплатнику ПДВ, у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини робиться помітка «X» та зазначається тип причини 02 - Складена на постачання неплатнику податку.

У графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000».

При цьому розділи А та Б розрахунку коригування заповнюються у порядку визначеному для складання податкових накладних.

Нагадаємо, що у розрахунках коригування, складених після 01.04.2016, до податкових накладних, складених до 01.04.2016, мають зазначатись умовні індивідуальні податкові номери покупця, які вказані у податкових накладних, до яких вони складені.

15.12.2016
Уточнення житлової та нежитлової нерухомості через окремі розрахунки

Відповідно до підпункту 266.7.5 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають до контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Якщо платником після закінчення граничного терміну подання декларації виявлено помилку, то він має право виправити її шляхом подання декларації з типом «Уточнююча».

Зауважимо, що з метою коригування податкового зобов’язання платнику необхідно подати дві уточнюючі декларації окремо для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості.

Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих періодів, відповідно до підпункту «а» пункту 50.1 статті 50 ПКУ зобов’язаний до подання уточнюючого розрахунку сплатити суму недоплати та штраф.

Сума штрафу, нарахована на суми недоплати податкового зобов’язання минулих періодів або періодів поточного року, термін сплати яких на момент подання декларації минув, відображається у рядку 12 декларації.

Сума пені нараховується платником самостійно відповідно до підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПКУ та відображається у рудку 13.

З прикладом уточнення показників декларації по житловій нерухомості можна детально ознайомитися у листі ДФС України від 12.12.2016 №39533/7/99-99-12-03-05-17 «Про подання уточнюючих розрахунків».

15.12.2016
За користування надрами Тернопільщини до бюджету надійшло 25,2 млн гривень

Впродовж січня-листопада платники податків області забезпечили до зведеного бюджету 8,1 млн грн рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, що становить 131,5% від прогнозних показників. Зокрема, державний бюджет поповнився 3 млн грн, а місцеві бюджети – 5,1 млн грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 900 тис. гривень. 

Надходження від рентної плати за спеціальне використання води до зведеного бюджету склали 7,6 млн грн, в тому числі по 3,8 млн грн відповідно до державного та місцевих бюджетів. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 700 тис. гривень.

За січень-листопад 2016 року до зведеного бюджету надійшло також 25,2 млн грн рентної плати за користування надрами, що майже в 2,5 рази більше ніж очікувалося. Зокрема, до державного бюджету сплачено 4,9 млн грн, а до місцевих скарбниць – 20,3 млн гривень. Загалом надходження збільшились на 6 млн грн порівняно з відповідним періодом минулого року.

14.12.2016
14.12.2016
14.12.2016
Адміністративне оскарження як ефективний механізм досудового врегулювання спорів між платником податків та контролюючим органом

Впродовж 11 місяців 2016 року від платників податків Тернопільщини до Головного управління ДФС області на розгляд в адміністративному порядку надійшло 109 первинних скарг, в яких оскаржено 122 рішення. Серед загальної кількості 26 скарг на 28 рішень стосуються ЄСВ та 28 скарг на 28 рішень щодо податку на майно з фізичних осіб.

Порівняно з аналогічним періодом 2015 року кількість скарг, що надійшла на розгляд управління, зменшилась на 20, а кількість оскаржених рішень – на 73.

З початку року ГУ ДФС у Тернопільській області розглянуто 106 скарг платників податків на 118 рішень. За результатами первинного розгляду з початку року залишено без змін 94 рішення на загальну суму майже 439 млн гривень, скасовано повністю та частково 33 рішення на 7,2 млн гривень.

Зокрема, у листопаді до ГУ ДФС Тернопільщини надійшло 14 первинних скарг, в яких оскаржено 18 рішень. За цей період спеціалісти розглянули 15 скарг на 15 рішень, за наслідками розгляду скасовано три рішення на 56,8 тис. гривень.

Варто нагадати, що з 25 листопада 2016 року набули чинності зміни до Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28 вересня 2016 року №849.

14.12.2016
Готівка: головне - вчасно оприбуткувати

Державна фіскальна служба України звертає увагу суб’єктів господарювання, що останнім часом почастішали випадки порушення дотримання касової дисципліни щодо своєчасності оприбуткування виручки.

Зокрема, відповідно до п. 2.6  Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637) уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та у повній сумі оприбутковуватися.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) або використанням розрахункової книжки (далі – РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій (далі – КОРО) на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Тобто щоденно суб’єкт господарювання повинен оприбутковувати у КОРО виручку на підставі фіскальних звітних чеків РРО (Z-звітів).

Варто пам’ятати, що за несвоєчасне (через день і більше) оприбуткування передбачена штрафна санкція у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої та/або несвоєчасно оприбуткованої суми коштів відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

14.12.2016
Списання дебіторської заборгованості при застосуванні касового методу обліку

Згідно з п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ, у тому числі операції з передачі права власності на об’єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об’єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Нагадаємо, що касовий метод обліку – це метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов’язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Дебіторська заборгованість, яка виникла у платників податку, які застосовують касовий метод, за операціями з постачання товарів/послуг, може бути списана після закінчення строку позовної давності за такою заборгованістю та після вжиття необхідних заходів щодо її стягнення.

Таке списання дебіторської заборгованості з метою оподаткування ПДВ вважається іншим видом компенсації вартості поставлених товарів (послуг).

Отже, платник податку, який застосовує касовий метод визначення податкових зобов’язань, на дату списання простроченої дебіторської заборгованості за поставлені та не оплачені товари (послуги) повинен нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за операцією з постачання таких товарів (послуг).

13.12.2016
Тернопільська митниця ДФС спрямувала до суду 63 справи про порушення митних правил

За січень-листопад цього року фахівці Тернопільської митниці ДФС склали 136 адміністративних протоколів про порушення митних правил на загальну суму  21 млн 130,8 тис. грн та вилучили предмети правопорушення у 14 справах попередньою вартістю 1 млн 571,7 тис. гривень. Про це повідомила в. о. начальника Тернопільської митниці ДФС Оксана Антонович.

Митницею розглянуто 63 справ про митні правопорушення. Водночас за постановами митниці притягнуто до відповідальності винних осіб із застосуванням штрафів на загальну суму майже 7,1 млн гривень.

За результатами роботи митниці в правоохоронному напрямку протягом 11 місяців від сплати штрафів у справах про порушення митних правил за постановами митниці до бюджету перераховано 357,5 тис. гривень.

До суду передано 63 справи на суму 21 млн 114,6 тис. гривень. Судом винесено постанови про накладення адміністративного стягнення, в тому числі із застосуванням конфіскації товарів на суму 17 млн 930,4 тис. гривень.

13.12.2016
До ДФС Тернопільщини надійшло 114 запитів на публічну інформацію

З початку року до територіальних органів ДФС Тернопільської області надійшло 114 інформаційних запитів, що на 30 запитів більше, ніж за 11 місяців минулого року.

Переважно запити адресували ГУ ДФС в області (надійшло 46 запитів), Тернопільській об’єднаній ДПІ (48), решта іншим об’єднаним інспекціям.

Поштою надійшло 73 запити, а 41 – засобами електронного зв’язку. Серед запитувачів – 61 громадянин, 47 юридичних осіб, 5 представників засобів масової інформації та 1 об’єднання громадян без статусу юридичної особи.

У своїх запитах на інформацію запитувачі насамперед цікавляться обсягами надходжень податків та зборів до бюджету, результатами проведеної контрольно-перевірочної роботи, термінами подання податкової звітності та сплати платежів, нарахованими та сплаченими сумами, станом розрахунків з бюджетом, відомостями з декларацій державних службовців.

За результатами розгляду 114 запитів фахівці органів ДФС області надали вичерпні відповіді на 69 запитів, по 20 запитах відмовили у наданні інформації, ще 25 запитів надіслали належним розпорядникам інформації.

13.12.2016
Щоб стати „спрощенцем” з нового року – подайте заяву

Останній день подання заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування з 1 січня 2017 року та розрахунку доходу за попередній календарний рік – 16 грудня 2016 року (пп. 298.1.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)).

Відзначимо, що суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік. 

13.12.2016
За новою формою платники акцизу звітуватимуть у січні 2017 р.

У зв’язку із набранням чинності наказом Міністерства фінансів України від 26.09.2016 №841 «Про внесення змін до форми декларації акцизного податку та Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», який зареєстровано у Міністерстві юстиції України за №1365/29495 від 18.10.2016, ДФС України детально надала роз’яснення щодо змін, що вносяться до форми декларації акцизного податку та Порядку заповнення декларації акцизного податку, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14.

Детально про зміни та перше подання звітності з акцизного податку йдеться у листі ДФС України від 09.12.2016 №39423/7/99-99-15-03-03-17.

13.12.2016
Не тільки відходи золота та платини продають з ПДВ

Пунктом 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

При цьому, тимчасово до 1 січня 2017 року від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Нагадаємо, що переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджують Кабінетом Міністрів України (п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).

Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15 зі змінами і доповненнями затверджено переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2017 року, звільняються від обкладення ПДВ (далі – Перелік).

Оскільки до зазначеного Переліку не входять брухт та відходи золота, платини, металів платинової групи, дорогоцінного каміння, срібла, то на дату виникнення податкових зобов’язань при реалізації брухту і відходів таких металів та дорогоцінного каміння, срібла підприємством в електронному вигляді складається та реєструється в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна відповідно до вимог Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, в якій зазначається повна вартість такого брухту або відходів, що здаються, та окремим рядком виділяється сума ПДВ за основною ставкою, при цьому база оподаткування визначається відповідно до ст. 188 ПКУ.

12.12.2016
На Тернопіллі за незаконну "підакцизну" торгівлю оштрафували підприємців більш ніж на 2,9 млн гривень

З початку року працівники відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Тернопільській області в рамках виконання заходів щодо зменшення тіньового обігу підакцизних товарів провели 412 перевірок суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами. За порушення норм чинного законодавства застосовано фінансові санкції на суму 2 млн 909 тис. гривень.

За результатами проведених перевірок зафіксовано 138 порушень Закону України Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (зі змінами та доповненнями). Зокрема, перевірками встановлено 31 випадок здійснення підприємцями торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без відповідної ліцензії, 24 факти реалізації алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці. У 25 випадках торгівля алкогольними напоями відбувалась за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, у 7 – продаж тютюнових виробів за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін, а також зафіксовано три факти зберігання алкогольних напоїв у місці, не внесеному до єдиного реєстру, по два факти заниження податкового зобов’язання з акцизного податку з роздрібної торгівлі, несплати податкових зобов’язань з акцизного податку, по одному факту зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка тощо.

Крім того, встановлено 274 порушення Закону України від 06.07.1995 №265/95ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На підставі матеріалів перевірок також прийнято рішення про анулювання 316 ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та 230 – на право вроздріб торгувати цигарками. В тому числі за продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, анульовано 35 ліцензій, зокрема, 28 – за продаж алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років, та 7 – за продаж неповнолітнім тютюнових виробів.

12.12.2016
Оподаткування успадкованої нерухомості при продажу до трьох років

Продаж резидентами та нерезидентами успадкованого об’єкта нерухомості підлягає оподаткуванню згідно з нормами ст. 172 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Відповідно до п. 172.1 ст.172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на майно, отримане таким платником у спадщину.

Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначається.

Отже, дохід від операцій з продажу не частіше одного разу на рік об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, які перебувають у власності платника податку (резидента або нерезидента) менше ніж три роки та отримані таким платником у спадщину, податком на доходи фізичних осіб не оподатковується.

12.12.2016
Отримувач пального не платник акцизу: реєструємо розрахунок коригування

Відповідно до п. 231.7 ст. 231 Податкового кодексу України, якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН):

- особою, яка реалізує пальне, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального;

- отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального.

Розрахунок коригування, складений платником податку до акцизних накладних з реалізації пального не платникам акцизного податку, або розрахунок коригування, складений за іншими операціями, ніж реалізація пального отримувачам пального, підлягає реєстрації у ЄРАН таким платником податку.

12.12.2016
Подбайте про ПДВ при списанні нематеріального активу

Головне управління ДФС у Тернопільській області нагадує, що нематеріальні активи – це право власності на результати інтелектуальної діяльності, у тому числі промислової власності, а також інші аналогічні права, визнані об’єктом права власності (інтелектуальної власності), право користування майном та майновими правами платника податку в установленому законодавством порядку, у тому числі набуті в установленому законодавством порядку права користування природними ресурсами, майном та майновими правами (14.1.120 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)).

Згідно з п. 185.1 ст. 185 ПКУ об’єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Підпунктом 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 ПКУ визначено, що постачання товарів – будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Відповідно до п.п. 14.1.244 п. 14.1 ст. 14 ПКУ товари – матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.

Пунктом 34 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8 «Нематеріальні активи», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.10.1999 р. №242, нематеріальний актив списується з балансу при його вибутті внаслідок безоплатної передачі або неможливості отримання підприємством надалі економічних вигід від його використання.

Відповідно до п. 198.5. ст. 198 ПКУ платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Отже, при здійсненні операцій із списання нематеріального активу у зв’язку з неможливістю отримання надалі економічної вигоди від його використання, платник податку повинен врахувати норми п. 198.5 ст. 198 ПКУ та нарахувати податкові зобов’язання.

При здійсненні операцій із списання нематеріального активу при його вибутті внаслідок безоплатної передачі нараховуються податкові зобов’язання відповідно до п. 185.1 ст. 185 ПКУ та база оподаткування ПДВ визначається згідно з п. 188.1 ст. 188 ПКУ. При цьому податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПКУ не нараховуються.

09.12.2016
Тернопільська митниця ДФС: забезпечено майже 822 млн грн бюджетних надходжень

У січні-листопаді Тернопільською митницею ДФС до бюджету перераховано 821,9 млн грн митних платежів, що на 103 млн грн або понад 14% більше за аналогічний період минулого року. Зокрема, у листопаді до державної скарбниці надійшло 91,9 млн грн митних платежів (+16,4 млн грн або 22% до минулого року).

Як зазначила в. о. начальника Тернопільської митниці ДФС Оксана Антонович, у розрізі видів податків найбільше надійшло від сплати податку на додану вартість – 741,3 млн грн, що на 223,2 млн грн або 43,1% більше, ніж торік. Також сплачено 68,8 млн грн мита; 10 млн грн акцизного податку; 1,8 млн грн плати за здійснення митних формальностей та інших платежів.

09.12.2016
На Тернопіллі легалізовано зарплату понад 5,6 тис. найманих працівників

З початку року працівники Головного управління ДФС у Тернопільській області з метою забезпечення контролю за суб’єктами господарювання, вжиття заходів щодо детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення під час проведених камеральних перевірок і індивідуальних співбесід з 3744 суб’єктами господарської діяльності виявили 6794 не облікованих найманих працівників, яким виплатили 28 млн 345,1 тис. грн доходів. В результаті проведених заходів бюджету отримав 4 млн 110,6 тис. грн податку на доходи фізичних осіб та 6 млн 233,7 тис. грн єдиного соціального внеску. Відтак роботодавці з 5651 громадянами оформили трудові договори.

Як наголошує начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат, що питання вирішення проблем тіньової зарплати залишається в пріоритетах роботи служби, оскільки  нелегальні доходи призводять до значних негативних наслідків не тільки для бюджету держави, а й для самих працівників, позбавляючи їх багатьох соціальних гарантій. Тож працівники територіальних органів ДФС в області спільно з органами місцевої влади проводять контроль за додержанням платниками податків чинного законодавства про оплату праці. Загалом цього року на засіданнях комісій заслухано керівників 277 підприємств та організацій, на яких заробітна плата виплачувалась у мінімальному чи нижче мінімального розмірах.

За наслідками проведеної роботи 255 підприємств підвищили рівень виплати заробітної плати, а до бюджету надійшло 248,7 тис. грн податку на доходи фізичних осіб та 509,2 тис. грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Крім того, проведено роз’яснювальну роботу з аналогічних питань по 802 підприємствах та організаціях області, в підсумку - 744 підприємств підвищили рівень виплати заробітної плати, до бюджету надійшло 738,8 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб та 1096,8 тис. грн. єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

09.12.2016
Готівка: головне - вчасно оприбуткувати

Державна фіскальна служба України звертає увагу суб’єктів господарювання, що останнім часом почастішали випадки порушення дотримання касової дисципліни щодо своєчасності оприбуткування виручки.

Зокрема, відповідно до п. 2.6  Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637) уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та у повній сумі оприбутковуватися.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) або використанням розрахункової книжки (далі – РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій (далі – КОРО) на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Тобто щоденно суб’єкт господарювання повинен оприбутковувати у КОРО виручку на підставі фіскальних звітних чеків РРО (Z-звітів).

Варто пам’ятати, що за несвоєчасне (через день і більше) оприбуткування передбачена штрафна санкція у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої та/або несвоєчасно оприбуткованої суми коштів відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

09.12.2016
Влада та бізнес Тернопільщини - за круглим столом Регіонального форуму підприємств малого та середнього бізнесу

Вчора у Тернополі відбувся Регіональний форум підприємств малого та середнього бізнесу в контексті підписання Україною угоди про Асоціацію з ЄС «Діалог заради сприяння торгівлі та розвитку бізнесу», організований Тернопільською обласною державною адміністрацією та Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій. У заході взяв участь також заступник начальника Головного управління ДФС  в області Сергій Господарик.

У рамках форуму відбулось засідання круглого столу на тему “Діалог влади та бізнесу – ефективний інфтрумент створення сприятливого бізнес-клімату Тернопільщини”, на якому учасники обговорили  питання розвитку бізнесу нашого краю, його взаємодію з владою, підвищення інвестиційної привабливості та збільшення обсягів інвестицій в економіку області та інші.

Зокрема, у своєму виступі заступник начальника фіскальної служби області зазначив, що протягом останніх років податкова система України перебуває в постійній реформації і метою її реформування має стати покращення інвестиційного клімату в країні, зниження податкового тиску на легальний сектор економіки, забезпечення простої та прозорої системи для сплати платниками податків, створення комфортних умов для надання їм послуг з фіскального обслуговування, максимальна автоматизація процесів адміністрування з метою мінімізації впливу людського фактору та ручного регулювання.

Серед основних чинників, які впливають на успішність бізнес-процесів поряд з наявністю необхідної інфраструктури, забезпеченістю природними, трудовими та іншими ресурсами є правова та адміністративна база, зокрема, податкове законодавство та система фіскальних органів, які здійснюють його імплементацію на практиці та забезпечують сервісне обслуговування бізнесу в частині надання фіскальних послуг.

«Щодо правової бази, то законодавчими змінами протягом останніх 2-3 років значно скорочено терміни реєстрації бізнесу, спрощено процедури зміни місця обліку, знижено ставки окремих податків, податковий облік максимально наближено до бухгалтерського, повністю автоматизовано процеси реєстрації податкових накладних, що дозволяє моніторити діяльність бізнесу і зайвий раз не втручатись в його діяльність, - розповів заступник начальника відомства. - На сьогодні законодавчо створені необхідні механізми для забезпечення  діалогу влади з бізнесом, фіскальні органи готові до конструктивного діалогу та співпраці з суб’єктами підприємництва».

 Після засідання круглого столу учасникам презентували каталог бізнес-пропозицій Тернопільщини, де зібрано відомості про більш як 400 суб`єктів господарювання Тернопільської області.

09.12.2016
Податкова звітність з рентної плати за спеціальне використання води: типові помилки при заповненні

Відповідно до п. 255.1 ст. 255 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платниками рентної плати за спеціальне використання води є водокористувачі - суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу (п. 257.1 ст. 257 ПКУ). Водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води і подають податкову звітність з рентної плати за спеціальне використання води наростаючим підсумком.

Однак, як засвідчив проведений аналіз податкової звітності з рентної плати за спеціальне використання води (далі – Плата) за результатами діяльності юридичних осіб за ІІІ квартал 2016 року, платники подекуди допускають помилки при складанні звітної інформації. Так, найбільш поширені помилки, яких припускаються платники під час декларування податкових зобов’язань з Плати, виявлено за результатами аналізу поданої платниками звітності з рентної плати за спеціальне використання води (додаток 5 до податкової декларації з рентної плати).

Зокрема, окремі платники під час подання до органу ДФС податкової звітності з Плати не дотримувалися порядку заповнення такої звітності, внаслідок чого звітність була подана з помилками.

Так, деякі платники не заповнили рядки 8.1 «в межах установленого річного ліміту» та 8.2 «понад установлений річний ліміт» за наявності відповідних показників у рядках 8.1.1-8.1.2 та/або 8.2.1-8.2.2, внаслідок чого сумарне значення рядків 8.1 (р.8.1 = р.8.1.1 + р.8.1.2) та 8.2 (р.8.2 =  р.8.2.1 + р.8.2.2) не співпадає зі значенням р.8 «об’єкт оподаткування з початку року» (р.8 = р.8.1 + р.8.2).

Також були випадки не заповнення платниками р.8 «об’єкт оподаткування з початку року», внаслідок чого в окремих випадках значення р.8 (р.8 = р.8.1 + р.8.2) дорівнює 0 за наявності показників у р.8.1 або р.8.2.

Непоодинокі приклади застосування платниками неіснуючих коефіцієнтів до ставок Плати та/або неправильний порядок відображення застосованих коефіцієнтів до ставок Плати у рядках податкової звітності. Адже згідно з порядком складання податкової звітності з Плати, у р.10.1 повинен зазначатися коефіцієнт 0,005 до ставок Плати відповідно до п. 255.6 ст. 255 ПКУ; у р.10.2 – коефіцієнт 0,3 до ставок Плати (відповідно до п. 255.6 ст. 255 ПКУ); у р.10.3 – коефіцієнт 3 (відповідно до п.п. 255.11.10 п. 255.11 ст. 255 ПКУ); у р.10.4 – коефіцієнт 5 (відповідно до п.п. 255.11.13 п. 255.11 ст. 255 ПКУ).

08.12.2016
Ігор Комендат: "Ключове слово - партнерство"

Інтерв'ю начальника  Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігоря Комендата виданню "Вісник. Право знати все про податки і збори".

Ігоре Юлійовичу, на посаду начальника ГУ ДФС у Тернопільській області Ви прийшли з бізнесу. Ваші найперші дії щодо підтримки сумлінного платника та наскільки радикальними вони можуть бути стосовно нечесних бізнесменів?

 - Сумлінному платнику немає необхідності знати, хто є керівником ГУ в області. А найкращою підтримкою для нього буде наше невтручання. Співпраця з чіткою координацією з місцевими органами самоврядування та виконавчими органами — моя прерогатива.

Коли я прийшов з бізнесу, насамперед я як керівник поставив перед своїми підлеглими завдання щодо певного переорієнтування з фіскальної складової на діалог з платниками. Зрозумійте: найпростіше донарахувати, оштрафувати в "надцять" тисяч, а от знайти спільну мову, шляхи для вирішення цієї проблеми набагато складніші. Тобто зараз, як ніколи, нам нарешті треба об’єднатися з бізнесом, а не бути одвічними супротивниками - вони думають, як не доплатити до бюджету, як не оформити найманців тощо, а ми - вишукати "хвости" і покарати. Сьогодні, коли після законодавчих змін щодо децентралізації у громад міст і сіл з’явилися інструменти для наповнення своїх бюджетів, треба дбати про належну сплату усіх податків та зборів. Саме тому, щоб довести цей важливий момент, я тоді особисто об’їхав протягом дуже короткого часу практично усі райони, де зустрівся з керівниками районної влади та органів місцевого самоврядування, з керівниками бюджетоформуючих підприємств та підприємцями.

Щодо радикальних дій, то найрадикальніша –  кримінальні справи, однак застосовувати її потрібно в крайніх випадках. Проте, ще раз підкреслюю, бесіди, підкріплені нашою аналітикою щодо життєдіяльності підприємства, зазвичай дають набагато більший економічний ефект.

З того часу минуло більше двох років. Але я і далі переконаний, що з сумлінним бізнесом ми маємо бути партнерами і дбати про розвиток свого краю та держави загалом.

-  Який, на Вашу думку, головний фактор для збільшення надходжень?

 - Головним, безперечно, є зростання економіки, яке пов’язано із таким законодавством, яке б базувалося на інвестиційно-стимулюючих засадах, було простим і зрозумілим для платника податків плюс зростання споживчої, купівельної спроможності населення.

Також надзвичайно важливе – коригування законодавства. Гадаю, що майбутнє українського бюджету – це не скільки платники Офісу ВПП, а фізичні особи. Прийняття законодавства, яке б врегулювало життя з чистого листа -  «нульової декларації» - дало б величезні надходження до бюджету  в майбутньому. На сьогодні дуже багато прогалин в податковому законодавстві, через які бюджети, особливо місцеві, несуть значні втрати, а у нас (працівників ДФС) відсутні правові важелі впливу на ці процеси.

- У нас очікувані податки й платежі до місцевого та державного бюджетів одні з найнижчих в Україні. Що робити, щоб внесок був вагоміший?

 - У першу чергу, і не побоюся повторитися, конструктивний діалог із платниками. Територіальні громади тепер не друзі, а прямі конкуренти, тому повинні ініціювати й підтримувати залучення нових суб’єктів господарювання. Це в їх інтересах, бо скільки назбирають місцевих податків, стільки громада міста чи села заробить і зможе спрямувати на свій розвиток. А ми їх супроводжувати з мінімальним втручанням.

Враховуючи аграрну специфіку області, постійно спілкуємося з сільськогосподарськими товаровиробниками стосовно легалізації робочих місць і підвищення заробітних плат. Який рік поспіль за нашої ініціативи в області проводиться операція «Урожай», в результаті якої с/г-виробники добровільно декларують і землі, і офіційно працевлаштовують найманих працівників, і збільшують виплату паїв, а це ПДФО та інші відповідні надходження до бюджету.

- Чим захоплюєтеся, окрім роботи?

-  В мене трохи дивне хобі – я ніковеліст - колекціоную повні пачки цигарок "Camel".  В колекції  станом на 1 листопада цього року  3639 пачок.  Про це захоплення я можу довго розповідати. Проте останні два роки я дуже уповільнив темпи збільшення колекції – це потребує багато часу.

Ще в студентські роки, професійно грав у баскетбол. І досі для мене баскетбол – це захоплення номер один. Тож незважаючи на травми щороку ми, ветерани нашого баскетбольного клубу, збираємося і граємо з молодою командою.

Окреме захоплення – кулінарія.

Де плануєте провести зимові свята?

- Вдома. Новий рік – сімейне свято. Приїздять всі друзі, і вже більше семи років ми його зустрічаємо на вулиці біля будинку дуже великою компанією. А якщо погодять відпустку – звісно, всією сім’єю гайнемо на лижі, адже цій традиції вже 10 років.

 
 
08.12.2016
Дієво протидіяти проявам корупції в органах ДФС

На виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» та з метою запобігання корупційним правопорушенням і злочинам з боку працівників ГУ ДФС у Тернопільській області та Тернопільської митниці ДФС відділ внутрішньої безпеки  проводить заходи щодо профілактики скоєння працівниками відомства неправомірних дій під час виконання своїх службових повноважень.

Протягом 11 місяців 2016 року керівникам органів ДФС Тернопільщини направлено 45 подань з метою усунення причин та умов, що сприяли правопорушенням, та винесено 24 офіційних застереження щодо упередження вчинення фактичних дій в умовах реального конфлікту інтересів при наявності потенційного конфлікту і несвоєчасного повідомлення про нього безпосереднього керівника.

За результатами розгляду подань службових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності, вжито заходи дисциплінарного впливу у 56 випадках, в тому числі 53 у податковій та 3 - митній сферах.

До правоохоронних органів направлено 21 матеріал, в т.ч. 9 - в порядку ст. 214 КПК України.

За матеріалами підрозділу відкрито 16 кримінальних проваджень, винесено 6 повідомлень про підозру у скоєнні злочинів, 2 кримінальних провадження з обвинувальним актом направлено до суду, в одному – вирок суду набув законної сили.

Відділ внутрішньої безпеки ГУ ДФС у Тернопільській області використовуватиме всі наявні засоби та можливості для виявлення фактів протиправних дій та надаватиме принципову оцінку керівникам і працівникам територіальних органів й структурних підрозділів ГУ ДФС у Тернопільській області і Тернопільської митниці ДФС, які не приймають належних зусиль для забезпечення законності в діяльності підлеглих.

Діючим Кримінальним кодексом України, а саме ст. 369, передбачено кримінальну відповідальність за пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди службовій особі.

У випадку надходження інформації стосовно надання суб’єктами господарювання для працівників ГУ ДФС у Тернопільській області, її територіальних підрозділів, пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди, а так само прохання надати таку вигоду для себе чи третьої особи за вчинення чи не вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає неправомірну вигоду, чи в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища необхідно завчасно інформувати працівників підрозділу внутрішньої безпеки задля недопущення, упередження та уникнення притягнення винних до встановленої Законом відповідальності, а також створення позитивного іміджу державного службовця і співробітника контролюючого органу.

08.12.2016
Новини ДФС Тернопільщини – в Інтернеті та в місцевих ЗМІ

Про основні зміни у податковому і митному законодавстві та про діяльність Головного управління ДФС у Тернопільській області і Тернопільської митниці ДФС можна дізнатися на субсайті Територіальних органів ДФС у Тернопільській області веб-порталу ДФС України.

У мережі Інтернет у соціальній мережі Facebook та на каналі в Youtube розміщено також чимало актуальної інформації на податкову і митну тематики, яка знадобиться як досвідченим представникам бізнесу, так і підприємцям-новачкам.

На телеканалі ІНТБ щотижня транслюється програма «Бізнес за правилами», а почути про податки можна в радіоефірі обласної держтелерадіокомпанії та УХ-радіо в щотижневій радіопередачі «Фіскальна служба інформує».

На сайті міста Тернополя 0352.com.ua систематично проводяться Інтернет-конференції та діє розділ «Фіскальна служба online».

На постійній основі на базі Тернопільської об’єднаної ДПІ можна отримати відео-консультацію в режимі реального часу. Дана послуга надається двічі на тиждень: у вівторок та четвер із 10.00 год. до 12.00 год. Бажаючим скористатися таким сервісом необхідно додати адресата todpi1918 (SKYP) до контактів.

   Тож платники податків можуть обирати джерело інформації, яке їм до вподоби, і бути завжди в курсі податкових та митних подій.

08.12.2016
Отримання інформації про стан свого електронного рахунка – право платника податку

Відповідно до п.13 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 569), ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка (в тому числі додаткових електронних рахунків), а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН.

Показники, які відображаються у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ, є складовими формули, за якою розраховується сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні (реєстраційну суму):

S Накл = S НаклОтр + S Митн + S ПопРах + S Овердрафт – S НаклВид – S Відшкод – S Перевищ,

де:

S НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до п. 208.2 ст. 208 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) та зареєстрованими в ЄРПН, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН;

S Митн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;

S ПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до ст. 209 ПКУ, зазначених у підпунктах «а» - «в» п. 200 прим. 1.2 ст. 200.прим. 1 ПКУ.

У разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов’язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, термін сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.

S Овердрафт - сума середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до ст. 209 ПКУ.

Показник S Овердрафт щокварталу (протягом перших шести робочих днів такого кварталу) підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців станом на дату такого перерахунку, були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до ст. 209 ПКУ. Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком.

S НаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН;

S Відшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок;

S Перевищ - загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН.

Під час обрахунку показників S НаклОтр та S НаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в ЄРПН, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку.

Під час обрахунку суми S Накл використовуються показники, визначені пунктами 34, 34 прим 1 підрозд. 2 розд. XX ПКУ.

Величина кожного показника формується на дату витягу та змінюється по мірі надходження до системи електронного адміністрування ПДВ інформації, зокрема, щодо зареєстрованих податкових накладних, розрахунків коригування до них, митних декларацій та аркушів коригування до них, зарахованих на електронний рахунок коштів, поданої податкової звітності та іншої інформації, визначеної п. 200 прим. 1.3 ст. 200 прим. 1 ПКУ, яка впливає на показники складової формули.

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 101).

07.12.2016
Платникам Тернопільщини повернули 230 млн грн заявленого до відшкодування ПДВ
Платникам Тернопільщини повернули 230 млн грн заявленого до відшкодування ПДВ 

З початку цього року 74 представники бізнесу Тернопільщини заявили бюджетне відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок в сумі 320 млн гривень. Торік ця сума становила 159 млн гривень.

Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат, питання забезпечення своєчасного відшкодування податку на додану вартість перебуває на постійному контролі ДФС. За його словами, цього року зберігається позитивна тенденція збільшення відшкодованих сум ПДВ, що сприяє погашенню заявлених до відшкодування сум ПДВ у попередніх періодах. Так, якщо станом на початок грудня платникам податків області вже відшкодовано з держбюджету грошовими коштами на розрахунковий рахунок 230 млн грн ПДВ, то у 2015 році за відповідний період держава повернула платникам ПДВ 138 млн гривень. Відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості, насамперед сум, задекларованих платниками цьогоріч.

За результатами проведених перевірок з початку року упереджено 13 млн грн заявленого до відшкодування податку на додану вартість.

Загальний залишок невідшкодованого на розрахунковий рахунок ПДВ становить 115 млн гривень, з них 103 млн грн перебувають в стадії перевірок та процедурі бюджетного відшкодування згідно з вимогами Податкового кодексу України і відповідних нормативних документів та 12 млн грн – в стадії судового та адміністративного розгляду.

07.12.2016
На Тернопільщині надходження податку на прибуток склали 181 млн гривень

Впродовж січня-листопада платники податків спрямували до Зведеного бюджету України 181 млн грн податку на прибуток, в т. ч. до державного бюджету – 162 млн грн, місцевих бюджетів – 19 млн грн. Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат, індикативний показник доходів загального фонду виконаний на 136,6%, до державного бюджету – на 131,6%, місцевих бюджетів – на 203,4%.  

До загального фонду зведеного бюджету з початку року сплачено 8,4 млн грн частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету, індикативний показник доходів загального фонду виконаний на 143,6%. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 7 млн гривень.

07.12.2016
Хто не може бути платником єдиного податку

Відповідно до п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) не можуть бути платниками єдиного податку першої-третьої груп:

суб’єкти господарювання (фізичні особи - підприємці), які здійснюють:

1) діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);

2) обмін іноземної валюти;

3) виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива та столових вин);

4) видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);

5) видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;

6) діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розд. III ПКУ;

7) діяльність з управління підприємствами;

8) діяльність з надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності) та зв’язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню);

9) діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;

10) діяльність з організації, проведення гастрольних заходів;

фізичні особи - підприємці, які здійснюють технічні випробування та дослідження (група 74.3 КВЕД ДК 009:2005), діяльність у сфері аудиту;

фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів;

страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;

фізичні особи - нерезиденти;

суб’єкти господарювання, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 107). 

06.12.2016
На розвиток армії платники Тернопільщини спрямували майже 123,6 мільйонів гривень

З початку року жителі області перерахували до бюджету майже 123,6 млн грн військового збору, що становить 107% прогнозного показника, додатково надійшло 7,5 млн гривень.

За словами начальника Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігоря Комендата, порівняно з січнем-листопадом минулого року надходження військового збору зросли на 15,4% або на 16,5 млн гривень. Серед основних чинників позитивної динаміки сплати військового збору – зростання мінімальної заробітної плати, результати заходів з протидії "конвертним" розрахункам та легалізація найманих працівників, адже, як відомо, військовий збір сплачується з легальних доходів.

Нагадаємо, що військовим збором оподатковуються доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються платнику у зв’язку з трудовими відносинами. Крім того, військовий збір стягується з виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця, отриманого від організатора азартної гри, доходи, які платник отримав згідно з цивільно-правовими договорами (договори підряду) за виконання робіт (надання послуг), сума яких відображається в акті приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) та низку інших, які підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

06.12.2016
На Тернопільщині на соціальні гарантії спрямовано майже 1,5 млрд гривень ЄСВ

З початку року платники Тернопільщини перерахували до бюджету 1 млрд 496,9 млн грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що на 110 млн грн більше за очікувані показники. Виконання бюджетного призначення становить майже 108%.

Зокрема, за підсумками листопада поточного року на соціальні гарантії направлено 145,2 млн грн ЄСВ, додатково надійшло 19,6 млн гривень.

Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат, серед пріоритетів роботи фіскальної служби й надалі залишається вжиття заходів щодо детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення. Адже офіційне працевлаштування дасть змогу громадянам легально працювати і мати соціальні гарантії, а бюджет відповідно отримає додаткові надходження у вигляді податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

06.12.2016
Мито: види і ставки

Мито – це загальнодержавний податок, встановлений Податковим кодексом України та Митним кодексом, який нараховується та сплачується відповідно до Митного кодексу, законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

В Україні застосовуються такі види мита:

- ввізне мито – на товари, що ввозяться на митну територію України.

- вивізне мито – на українські товари, що вивозяться з України.

- сезонне мито – на окремі товари на строк не менше 60 та не більше 120 послідовних календарних днів з дня встановлення.

- особливі види мита: спеціальне, антидемпінгове, компенсаційне та додатковий імпортний збір – з метою захисту економічних інтересів України та українських товаровиробників та  незалежно від інших видів мита.

Мито обраховується:

-  у відсотках до митної вартості товарів (адвалорна ставка),  

- у грошовому розмірі на кількість товарів у встановлених законом одиницях виміру (специфічна ставка);

- одночасно у відсотках до митної вартості товарів та у відсотках до митної вартості товарів (комбінована ставка).

Об'єктами оподаткування митом є:

- товари, митна вартість яких перевищує еквівалент 150 євро, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за межі митної території України підприємствами;

- товари, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню митними платежами відповідно до розділу XII Митного кодексу, а також розділів V та VI Податкового кодексу України;

- товари, транспортні засоби комерційного призначення, що зберігаються на складах органів доходів і зборів, за якими власник або уповноважена ним особа не звернулися до закінчення встановлених строків зберігання та реалізуються відповідно до статті 243 Митного кодексу.

Залежно від обраного митного режиму законодавством установлено звільнення, умовне повне або часткове звільнення від оподаткування митом,  а от звільняти окремих юридичних та фізичних осіб від сплати мита і переносити для них строки його сплати  заборонено.

02.12.201602.12.2016Місцеві бюджети Тернопільщини отримали майже 2 млрд грн від сплати податків05.12.2016

Доходи місцевих бюджетів Тернопільської області за січень-листопад склали 1 млрд 943,5 млн грн податкових платежів. Це на 307,3 млн грн більше від очікуваного та на 627,4 млн грн більше за відповідний період минулого року. Зокрема, у листопаді доходи місцевих бюджетів склали 215,5 млн грн. Порівняно з минулорічним листопадом забезпечено приріст надходжень на 60,9 млн грн або на 39,4%.

Як зазначає начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат, левову частку надходжень складає податок на доходи фізичних осіб, від сплати якого місцеві скарбниці отримали 1 млрд 107 млн гривень, додатково забезпечено надходження 168,5 млн грн ПДФО. Також суб’єкти малого підприємництва сплатили 285,7 млн грн єдиного податку, що на 58,5 млн грн більше від очікуваного.

Надходження акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів з початку 2016 року склали 226,3 млн гривень. Прогнозний показник виконано на 101,9%, а місцеві бюджети додатково отримали 2,3 млн гривень.

05.12.2016
На Тернопільщині податкову знижку вже отримали понад 4,5 тисячі громадян

З початку року до фіскальних органів Тернопільщини подано 4503 декларації про майновий стан та доходи від громадян області, які відобразили 44,6 млн грн витрат і відповідно заявили до повернення суми податку з доходів фізичних осіб у зв’язку з реалізацією ними права на податкову знижку. Зокрема, 4023 декларації (89,3%) стосувалися отримання податкової знижки в зв’язку з понесеними витратами на навчання, 101 – у зв’язку з сплатою відсотків за іпотечними кредитами, 334 – зі сплатою страхових внесків за договорами довгострокового страхування життя, 9 – із витратами по оплаті допоміжних репродуктивних технологій та усиновленню дітей, 23 – із витратами у вигляді пожертвувань, 10 – у зв’язку з переобладнанням транспортних засобів, 3 – із витратами на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла.

За наслідками перерахунків цим громадянам начислено до повернення 5,4 млн грн податку на доходи фізичних осіб, з яких 5,1 млн грн податку або 94% від визначеної суми  вже повернено.

Доречно нагадати, що декларацію на податкову знижку ще можна подати до 31 грудня. Разом із нею подаються документи для підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки. Варто пам’ятати, що право на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року (тобто у 2016 році за 2015 рік) на наступні податкові роки не переноситься.

05.12.2016
На алкогольні напої – нові мінімальні ціни

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.11.2016 р. №828 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв». Постанова №828 набрала чинності через десять днів з дня її опублікування (опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» 23 листопада).

Згідно з внесеними змінами Постановою №828 розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін залежно від коду виробів підвищено:

 

Код виробів згідно з УКТЗЕД

Опис товару

 

Мінімальна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту, гривень

Роздрібна ціна, гривень

оптово-відпускна

роздрібна

2208 60,

2208 70,

2208 90

Горілка та лікеро-горілчані вироби, інші

225

348,9

 

2208 30

Віскі

570

750

 

2208 40

Ром та інші спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки зброджених продуктів з цукрової тростини

570

750

 

2208 50

Джин та ялівцева настоянка

570

750

 

2208 20

Спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду:

 

 

 

 

коньяк (бренді) три зірочки

336,22

524,5

 

 

коньяк (бренді) чотири зірочки

352,24

549,5

 

 

коньяк (бренді) п'ять зірочок

384,29

599,5

 

 

інші спиртові дистиляти та спиртні напої, в тому числі

336,22

524,5

 

 

бренді ординарні, горілки виноградні

313,78

489,5

 

2206

Інші зброджені напої, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями

247,26

385,75

 

2204

(крім 2204 10, 2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 29 10 00)

Вина виноградні натуральні у скляній тарі місткістю 0,7 л, в іншій тарі місткістю 1 л

 

 

33

Вина виноградні натуральні з доданням спирту та міцні у скляній тарі місткістю 0,7 л, в іншій тарі місткістю 1 л

 

 

42

2205

Вермути та інші вина виноградні натуральні з додаванням рослинних або ароматизувальних екстрактів у скляній тарі місткістю 0,7 л, в іншій тарі місткістю 1 л

 

 

42

2204 10,

2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 29 10 00

Вина у скляній тарі місткістю 0,7 л та 0,75 л

 

 

69,9

 

Відповідно до примітки мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни залежно від місткості тари та міцності розраховуються:

1. Мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, інших зброджених напоїв, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п'ять зірочок, бренді ординарного, горілки виноградної та інших спиртових дистилятів і спиртних напоїв різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.

Тобто мінімальна роздрібна ціна становить:

- за пляшку горілки 0,5 літра з вмістом спирту 40% – 69,78 грн  (348,90*0,5*40/100);

- за пляшку віскі 0,5 літра з вмістом спирту 40% – 150,00 грн  (750*0,5*40/100);

- за пляшку коньяку три зірочки 0,5 літра з вмістом спирту 40% – 104,90 грн  (524,5*0,5*40/100);

2. Мінімальна роздрібна ціна на вина у тарі місткістю менше ніж 1 літр розраховується як добуток затвердженої мінімальної ціни та місткості тари, поділений на 0,7.

Тобто мінімальна роздрібна ціна становить:

- за пляшку вина виноградного натурального 0,75 літра – 35,36 грн  (33,00*0,75/0,7);

- за пляшку вина виноградного натурального з доданням спирту 0,75 літра – 45,00 грн (42,00*0,75/0,7);

3. Мінімальна роздрібна ціна на вина у тарі місткістю 1 літр та більше 1 літра розраховується як добуток затвердженої мінімальної ціни та місткості тари.

Тобто мінімальна роздрібна ціна становить:

- за пляшку вина виноградного натурального 1,5 літра становить 49,50 грн  (33,00*1,5);

- за пляшку вермуту 1,5 літра становить 63,00 грн (42,00*1,5);

Крім цього, відповідно до УКТЗЕД код 2204 10 – це «вина ігристі». Тобто мінімальна роздрібна ціна вин (2204 10, 2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 29 10 00) у скляній тарі місткістю 0,7 літра або 0,75 літра становить 69,90 грн.

05.12.2016
Профспілкові подарунки: порядок оподаткування

Згідно з п.п. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 розд. IV Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 50 відс. однієї мінімальної заробітної плати у розрахунку на місяць, встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.

Подарунок, наданий профспілкою своїм членам, що не перевищує суми 50 відс. мінімальної зарплати (у 2016 році – 689 грн.) в місяць, не оподатковується. Сума перевищення вартості подарунку оподатковується податковим агентом (профспілковою організацією) з використанням коефіцієнта за ставкою 18 відсотків.

Відповідно до п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 ПКУ.

Згідно з п. 164.5 ст. 164 ПКУ під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:

К = 100 : (100 – Сп), де: К – коефіцієнт; Сп – ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 103.23).

02.12.201602.12.201602.12.2016
02.12.2016

Фіскально-монетарне регулювання в умовах кризової економіки обговорили науковці та практики

Вчора у  Центрі  європейських і міжнародних студій Тернопільського національного економічного університету відбулося засідання круглого столу на тему «Фіскально-монетарне регулювання в умовах кризової економіки». Співорганізаторам заходу виступили колективи кафедри банківської справи і кафедри податків та фіскальної політики ТНЕУ.

У роботі круглого столу взяв участь заступник начальника Головного управління ДФС у Тернопільській області Сергій Господарик, який, зокрема, зауважив, що тема круглого столу надзвичайно актуальна, адже цього року відбулися важливі реформи, які  цілком відповідають загальносвітовим і, в першу чергу, європейським стандартам.

«Вам вже відомо про те, що з першого січня наступного року мінімальна заробітна плата зросте до 3200 гривень. Зараз таке підвищення  активно обговорюють  в контексті  збільшення затрат держави, впливу на інфляцію та потенційного виходу бізнесу з «тіні», - зазначив заступник начальника відомства та додав, що для фізичних осіб-підприємців, які перебувають на спрощеній системі, оподаткування вираховується відносно мінімальної заробітної плати, тому мінімальні податкові платежі для них  зростуть удвічі. Складніше буде юридичним особам, адже збільшення затрат підприємств на оплату праці в 3-15%  однозначно не буде позитивним кроком, який, в свою чергу, може призвести до збільшення цін на товари і послуги таких підприємств".

Окрім питання, яке на слуху у кожного щодо збільшення мінімальної заробітної плати, учасники заслухали доповідачів та обговорили ряд не менш важливих питань щодо монетарних важелів регулювання економічного росту, фіскально-монетарного регулювання доходів громадян, проблем монетарної політики в Україні, узгодженості монетарної та фіскальної політики як основи антикризового регулювання економіки  та інші.


В результаті обговорення присутні  визначили перспективи використання фіскально-монетарного інструментарію в контексті вирішення проблем кризової економіки.

 Ще фото

02.12.2016
 Ігор Комендат: «Тернопільщина забезпечила надходження понад 3,2 млрд грн податків і зборів до бюджетів усіх рівнів»

У січні-листопаді цього року до Зведеного бюджету платники Тернопільщини перечислили 3 млрд 270,8 млн грн податкових платежів. Індикативний показник виконано на 114,5%, додатково надійшло 414,7 млн гривень.

Як зазначив очільник фіскальної служби Тернопільщини, надходження перевищили минулорічний показник 11 місяців на 413,1 млн грн або 14,5%. «Зокрема, прогнозні показники по надходженнях до державного бюджету забезпечено на 108,8% і становлять 1 млрд 327,2 млн грн. А місцеві бюджети отримали 1 млрд 943,5 млн гривень, приріст надходжень відповідно до очікуваного показника становить 307,3 млн гривень. Порівняно з відповідним періодом минулого року до місцевих бюджетів надійшло на 627,4 млн грн або 47,8% більше коштів», – наголосив Ігор Комендат.

У розрізі основних бюджетоутворюючих платежів надійшло 574,3 млн грн податку на додану вартість, 162 млн грн податку на прибуток.

01.12.2016
Ігор Комендат привітав працівників прокуратури з професійним святом

Щорічно у перший день зими своє професійне свято відзначають працівники прокуратури. Сьогодні з цієї нагоди для працівників прокуратури Тернопільської області у залі Тернопільської обласної філармонії  влаштували  урочистий захід.

Привітати працівників правоохоронної сфери завітали очільники міських та обласних державних установ, керівники громадських організацій та журналісти місцевих засобів масової інформації. До вітальних слів долучилися начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат та його перший заступник Віталій Дума.

«Від імені нашого відомства та підрозділу податкової міліції, зокрема, хочу привітати присутніх працівників прокуратури зі святом. З перших днів Незалежності України ви активно втілюєте в життя принципи верховенства права, достойно вирішуєте поставлені завдання та забезпечуєте стабільність і надійний захист інтересів суспільства, – зазначив Ігор Юлійович. -  Дякую Вам за  високий професіоналізм, чесне і сумлінне виконання свого обов'язку. Бажаю всім співробітникам та ветеранам прокуратури, їх рідним міцного здоров'я, щастя, особистого та родинного благополуччя та мирного неба».

У рамках урочистого заходу, за сумлінну працю, високий професі­оналізм та з нагоди про­фесійного свята кращих працівників прокуратури  нагородили  гра­мотами. Після цього до привітань долучились мистецькі колективи Тернопільської обласної філармонії.

Ще фото

01.12.2016
На Тернопільщині ліквідовано схему по виготовленню та продажу фальсифікованого алкоголю

У Тернопільській області припинено діяльність групи осіб, які організували та контролювали схему по виготовленню та продажу фальсифікованих лікеро-горілчаних виробів.

В рамках операції «Акциз-2016» та розслідування кримінального провадження за ч.1 ст.204 та ч.1 ст.199 КК України податковою міліцією ГУ ДФС у Тернопільській області спільно із прокуратурою, СБУ та Нацполіцією встановлено трьох осіб, які постачали спирт виробникам фальсифікованих ЛГВ.

Також встановлено, що виготовлення фальсифікату та друк підробних акцизних марок здійснювали родичі фігурантів за місцями свого проживання. Реалізовували його у т.ч. через торгові об’єкти, які також належать членам їх сімей.

Окрім того, правопорушники розповсюджували фальсифікат серед підприємців району. До протиправної діяльності щодо реалізації фальсифікованого алкоголю було залучено понад 40 суб’єктів господарської діяльності та інших фізичних осіб, які під тиском організаторів схеми були змушені продавати вказаний «товар».

Під час обшуків, проведених за місцями роботи та проживання правопорушників, виявлено та вилучено понад 1,2 тис. літрів спирту, майже 740 літрів фальсифікованих ЛГВ, 40 літрів фальсифікованого коньяку, ключі для закупорювання пляшок, корки, 290 етикеток та контретикеток, 992 підроблені марки акцизного податку, принтер, на якому здійснювався друк цих марок, 207 пачок тютюнових виробів, чорнові записи та 2 транспортні засоби (Mercedes Sprinter та Wolksvagen Т4), що належать учаснику злочинної групи та якими здійснювалось перевезення спирту та фальсифікату.

Загальна орієнтовна вартість вилучених ТМЦ становить понад 1млн.грн.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні проводиться прокуратурою Тернопільській області. 

01.12.2016
Збільшився розмір мінімального страхового внеску

Відповідно до норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» з 1 грудня 2016 року розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму складає 1600 гривень.

Підвищення соціальних стандартів впливає на розрахунок єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Зокрема, мінімальний страховий платіж з 1 грудня розраховується із 1600 гривень та не може бути меншим за  352 грн. (1600 грн х 22%) за умови перебування працівника у трудових відносинах повний календарний місяць.

Також звертаємо увагу платників єдиного податку на збільшення розміру щомісячного страхового внеску з 319 грн. до 352 грн.

Окрім того, повідомляємо про збільшення максимального розміру бази  нарахування  ЄСВ, яка з початку грудня становитиме – 40000 грн. (1600 грн х 25). Таким чином, максимальний страховий платіж становитиме 8800 грн (40000 грн х 22%) або 3364 грн (40000 грн. х 8,41%) при нарахуванні ЄСВ на зарплату працівника-інваліда, якщо роботодавцем є юридична особа.

01.12.2016
Порядок оскарження: зміни

Набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. № 849, яким внесено зміни до Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами (далі - Порядок). Цей наказ зареєстровано в Мін’юсті 28 жовтня 2016 р. і опубліковано в бюлетені «Офіційний вісник України» № 91 від 25.11.2016.

Зокрема, у Порядку визначено, що розгляд матеріалів скарг платників податків буде відбуватися у закритому засіданні. А розгляд у відкритому засіданні буде відбуватися виключно на підставі письмового клопотання платника податків про відкритий розгляд матеріалів скарги.

Не допускається відкритий розгляд скарги, якщо в матеріалах справи наявні відомості, що становлять державну таємницю.

Також у Порядку уточнено, що особа, яка подала скаргу на рішення контролюючого органу, має право:

- брати участь у розгляді матеріалів скарги особисто або через його уповноважених представників (у тому числі адвокатів);

- ознайомлюватись із матеріалами перевірки та адміністративного оскарження в електронній та письмовій формі, робити з них копії, виписки за допомогою технічних засобів;

- здійснювати технічну фіксацію засідання з розгляду матеріалів скарги за допомогою фото-, кінозйомки, відео-, звукозапису;

- заявляти клопотання, що стосуються предмета розгляду скарги, в тому числі про:

- участь та надання пояснень під час розгляду матеріалів скарги осіб, що проводили перевірку, приймали рішення (вчиняли дії) або брали участь у прийнятті оскаржуваного рішення;

- присутність під час розгляду матеріалів скарги за участю платника податків представників засобів масової інформації (якщо здійснюється відкритий розгляд матеріалів скарги).

Під час розгляду матеріалів скарги платника податків в ході адміністративного оскарження будуть враховуватися податкові консультації, а також узагальнюючі податкові консультації, надані такому платнику податків.

Варто зазначити, що наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р.№ 849 визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства доходів і зборів України від 25 грудня 2013 року № 848 "Про затвердження Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду органами доходів і зборів", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17 січня 2014 року за № 99/24876.

 
30.11.2016
Обрано керівний склад Громадської ради при Головному управлінні ДФС Тернопільщини 

На першому засіданні, яке відбулося 29 листопада, учасники Громадської ради при Головному управлінні ДФС у Тернопільській області обрали керівника свого дорадчого органу. За результатами голосування головою став Михайло Лучко (Тернопільська обласна організація товариства «Знання»).

Заступниками голови Громадської ради обрано Павла Іванечка (Тернопільський осередок ГО «Всеукраїнське об’єднання «Автомайдан») та Богдана Задорожного (Асоціація митних брокерів України).

Окрім організаційних питань, учасники засідання також затвердили Положення про Громадську раду при ГУ ДФС у Тернопільській області та обговорили основні напрями роботи Громадської ради, надавши пропозиції до Плану роботи Громадської ради на наступний рік.

Ще фото

30.11.2016
Поле «Відмітка про застосування касового методу податкового обліку»: випадок заповнення

Згідно з Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає в податковій звітності. Зауважимо,наведені в податковій звітності дані, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

Відповідно до п.п. 14.1.266 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) касовий метод – це метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов’язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Про застосування касового методу податкового обліку платник податку робить відмітку у відповідному полі податкової декларації з ПДВ.

Застосовувати касовий метод податкового обліку особи можуть відповідно до п.п. 14.1.266 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, визначені пунктами 187.1, 187.10 ст. 187 ПКУ, та п. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ.

Платники податку, що здійснюють постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів відповідно до п. 187.7 ст. 187 ПКУ визначають лише дату виникнення податкових зобов’язань по даті зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку, але не застосовують касовий метод податкового обліку.

Отже, поле «Відмітка про застосування касового методу податкового обліку» в податковій декларації з ПДВ заповнюється лише при застосуванні касового методу податкового обліку, та не заповнюється платниками податку, що здійснюють постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів.

30.11.2016
Оксана Антонович: «Тернопільська митниця буде реагувати там, де це необхідно, де потрібна правова чи інша допомога»

Робоча зустріч  керівництва Тернопільської  митниці ДФС із суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності, декларантами, митними брокерами,  представниками регіональних підрозділів контролюючих державних служб Тернопільської області, представниками Громадської ради при ГУ ДФС Тернопільський області та Асоціації платників податків України в Тернопільській області на тему «Проблемні питання, що виникають у роботі суб’єктів господарювання та шляхи їх вирішення» відбулась нещодавно  у актовому залі відомства.

Вступним словом робочу зустріч розпочала в.о начальника Тернопільської митниці ДФС Оксана Антонович. Вона проінформувала присутніх про основні показники роботи Тернопільської митниці за 10 місяців 2016 року в частині наповнення державного бюджету, обсяги зовнішньоекономічних операцій та роботу митниці зі створення сприятливих умов для полегшення здійснення зовнішньоекономічної діяльності та ознайомила зі станом впровадження реформ і ефектом від новацій у митній сфері, розвитком митних сервісів та усуненням корупційних ризиків під час митного огляду та оформлення. Крім цього, в.о начальника митниці розповіла учасникам заходу про проведення засідання Громадської ради при ГУ ДФС у Тернопільській області, наголосивши, що Громадська рада є чудовим майданчиком для підтримання постійного діалогу з громадськістю щодо удосконалення як податкового, так і митного законодавства.

«З метою оптимізації структури митниці та з огляду на місця найбільшої концентрації зовнішньоекономічної діяльності, кількість експортних та імпортних операцій, у митниці створюється відділ митного оформлення №3 митного посту «Тернопіль-центральний», - зазначила Оксана Валентинівна. - Створення вищевказаного відділу забезпечить реалізацію права учасників ЗЕД, визначеного ст. 247 МК України, щодо здійснення митного оформлення товарів в місцях розташування відповідних підрозділів фіскальних органів доходів зборів».

На зустрічі учасники обговорили основні проблемні питання, які виникають при реалізації Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом "єдиного вікна" з використанням електронних засобів передачі інформації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2016 № 364. Окремо розглянули питання аналізу заповнення граф митної декларації та удосконалення роботи автоматизованої системи «єдине вікно».

30.11.2016
Право сільськогосподарського товаровиробника на уточнення

Головне управління ДФС у Тернопільській області повідомляє, що Державна фіскальна служба України надала роз’яснення щодо виправлення у 2016 році помилок, допущених сільськогосподарськими підприємствами – суб’єктами спеціального режиму оподаткування при формуванні податкового кредиту у податковій звітності з ПДВ за звітні (податкові) періоди до 01.01.2016 р.

З тонкощами виправлення таких помилок можна детально ознайомитися у листі ДФС України від 21.11.2016 р. №37146/7/99-99-15-03-01-17 «Про уточнення податкової звітності з ПДВ сільськогосподарськими товаровиробниками».

29.11.2016
Тернопільська митниця ДФС: виявлено порушень митних правил майже на 19,5 млн гривень

З початку року працівники Тернопільської митниці ДФС з метою перевірки законності здійснення суб’єктами ЗЕД зовнішньоекономічних операцій в зоні діяльності митниці до митних органів іноземних держав направили 13 запитів.

Водночас отримано 26 відповідей від митних органів іноземних держав на запити, що направлялись у попередні періоди.

За результатами опрацювання отриманих відповідей, митницею складено 70 протоколів про порушення митних правил на суму майже 19,5 млн гривень.

Суть правопорушень полягала у переміщенні через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу ДФС, як підстави для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника, одержувача та вартості товару, а також вчинення дій, направлених на неправомірне зменшення розміру митних платежів.

29.11.2016
Робочий день триває 24 год.: коли друкувати Z-звіт

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.

Ця норма враховує особливості роботи реєстраторів розрахункових операцій, які повинні забезпечувати друкування таких звітів за кожний робочий день.

Пунктом 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року №199 (далі – Вимоги), наведено визначення „зміна” – це період роботи реєстратора розрахункових операцій від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

У примітках до формату і розрядності даних, що зберігаються у фіскальній пам’яті (додаток до Вимог), наведено важливе уточнення: максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години.

Оскільки в добі всього 24 години (тобто день триває з 0 годин ранку та закінчується 24 годиною вночі), при щоденній роботі з РРО Z-звіт необхідно виконувати щодня.

Відповідно до п. 7 Вимог усі режими роботи реєстратора (крім тих, що забезпечують усунення причин блокування) повинні блокуватися, зокрема у разі перевищення максимальної тривалості зміни.

Враховуючи вищевикладене, якщо суб’єкт господарювання працює цілодобово, то фіскальний звітний чек (Z-звіт) повинен роздруковуватися кожного дня після закінчення робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня.

29.11.2016
І нестачу, і надлишок коштів у касі оформляють через акт інвентаризації

Відповідно до вимог глави 4 «Порядок ведення касової книги та обов’язки касира» Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 (далі – Положення), керівники підприємства мають забезпечити належне облаштування каси підприємства та надійне зберігання готівкових коштів у ній.

З метою контролю за схоронністю готівкових коштів на підприємствах проводяться інвентаризації кас. Для проведення інвентаризації каси, що має здійснюватися згідно з наказом керівника, призначається комісія, яка після закінчення інвентаризації каси складає акт про результати інвентаризації наявних коштів згідно з додаток 7 Положення.

Комісія перевіряє наявність коштів шляхом повного перерахування всіх готівкових коштів, що є в касі, цінних паперів, чекових книжок тощо. Акт складається в двох примірниках і підписується членами інвентаризаційної комісії та матеріально відповідальною особою.

Один примірник акта передається до бухгалтерії підприємства, другий - залишається у матеріально відповідальної особи.

Інвентаризація кас проводиться на кожному підприємстві у строки, що встановлені керівником, з покупюрним перерахуванням усіх готівкових коштів і перевіркою інших цінностей, що зберігаються в касі.

Залишок готівки в касі звіряється з даними обліку за книгами обліку. Готівка, що зберігається в касі, але не підтверджена касовими документами, вважається надлишком готівки в касі. У разі застосування підприємством у розрахунках реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) звіряється сума наявної готівки на місці проведення касиром розрахунку із сумою, зазначеною в звіті РРО (в РК та КОРО). При виявленні під час інвентаризації нестачі або надлишку цінностей у касі в акті зазначається сума нестачі або надлишку і з’ясовуються обставини їх виникнення. Сума нестачі відшкодовується відповідно до законодавства України, а надлишок оприбутковується в касі та зараховується в дохід відповідного підприємства.

29.11.2016
Магазин та кафетерій в одному приміщенні: кількість ліцензій для торгівлі алкоголем

Відповідно до абзацу чотирнадцятого ст. 1 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі – Закон №481) місце торгівлі – це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Магазини – це об’єкти роздрібної торгівлі, що займають окреме приміщення або будівлю і мають торговельний зал для покупців; кіоски, палатки займають окреме приміщення, але не мають торговельного залу для покупців.

Якщо підприємство займає декілька відокремлених приміщень в одній будівлі, навіть різних за типом (магазин, ресторан, кафе, буфет тощо), то всі ці приміщення враховуються як одна структурна одиниця.

Вимоги до робочих місць та приміщень, де здійснюється торгівля алкогольними напоями, встановлено Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року №854.

Суб’єкт господарювання, у тому числі виробник алкогольних напоїв, може здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями виключно на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (ст. 15 Закону №481).

Щорічна плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст, - 500 гривень на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), на кожний окремий, зазначений у ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі.

Враховуючи викладене, суб’єкт господарювання повинен придбавати одну ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. При цьому у додатку до ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями потрібно зазначити адресу місця торгівлі, перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформацію про них, оскільки для місця торгівлі алкогольними напоями щорічна плата за ліцензію справляється за кожний окремий зазначений у ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться в цьому місці торгівлі.

Крім того, всі місця зберігання алкогольних напоїв, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі, суб’єкту господарювання необхідно внести до Єдиного реєстру місць зберігання та отримати відповідні довідки про внесення таких місць зберігання до Єдиного реєстру.

28.11.2016
На Тернопільщині 57 громадян попросили керівництво органів ДФС області поспілкуватися з ними особисто

З початку року посадові особи територіальних органів ДФС області провели 57 особистих прийомів громадян, зокрема, начальник ГУ ДФС в області – 7, заступники начальника ГУ ДФС в області – 13, інші посадові особи ГУ ДФС в області – 15, начальники об’єднаних податкових інспекцій – 6, їх заступники – 12, інші посадові особи ОДПІ – 4 особистих прийоми.

На особистий прийом до посадових осіб органів ДФС області звернулись 24 підприємці, 4 безробітні громадяни, 7 пенсіонерів, 3 працівників бюджетної сфери,  2 фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, працівник органів ДФС, селянин та 15 громадян інших категорій.  

За результатом зустрічей громадянам надано 37 усних роз’яснень, 20 питань вирішено позитивно.

Нагадуємо, що записатись на прийом до посадових осіб Головного управління ДФС у Тернопільській області можна за номером (0352) 43-46-33, а ознайомитись, хто з керівництва і коли приймає, можна на субсайті Територіальних органів ДФС у Тернопільській області.

28.11.2016
Житлова та нежитлова нерухомість: уточнення юридичною особою

Відповідно до п.п. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають до контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Декларація), з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Якщо платник податку після граничного терміну подання Декларації виявив помилку, то він має право виправити її шляхом подання Декларації із зазначенням типу «Уточнююча».

Зважаючи на особливості програмного забезпечення щодо прийняття Декларацій за типом «Уточнююча», з метою коригування податкового зобов’язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, платнику необхідно подати дві уточнюючі Декларації: окремо для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості.

Наприклад, для уточнення показників Декларації по житловій нерухомості (код від 1 до 3):

- у рядках 1-5 вказується виправлена (правильна) інформація у розрізі типів об’єктів нерухомості від 1 до 3;

- у рядку 6 підсумовується уточнена річна сума податку, яка підлягає сплаті (сума значень колонок 7-11 рядків 1-5);

- у рядок 7 переноситься нарахована сума податку з рядка 6 раніше поданої Декларації;

- у рядку 8 (позитивне значення розрахунку: рядок 6 - рядок 7) відображається збільшення податкового зобов’язання в результаті уточнення показників;

- у рядку 9 наводиться розмір заниження (недоплата) податкового зобов’язання, за яким на момент подання уточнюючої Декларації минув термін сплати;

- у рядку 10 (позитивне значення розрахунку: рядок 7 - рядок 6) відображається розмір зменшення податкового зобов’язання в результаті уточнення показників;

- у рядку 11 зазначається розмір завищення податкового зобов’язання, за яким на момент подання уточнюючої Декларації минув термін сплати.

Платник податку, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, відповідно до п.п. «а» п. 50.1 ст. 50 ПКУ, зобов’язаний до подання уточнюючого розрахунку сплатити суму недоплати та штраф.

Сума штрафу, нарахована на суми недоплати податкового зобов’язання минулих податкових періодів або періодів поточного року, термін сплати яких на момент подання Декларації минув, відображається у рядку12 Декларації.

Сума пені (рядок 13) нараховується платником самостійно відповідно до п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПКУ.

Аналогічно заповнюються рядки уточнюючої Декларації для об’єктів нежитлової нерухомості (код від 4 до 9).

28.11.2016
У підприємця - «спрощенця» у кожному кварталі різна кількість працівників: як відображати у звітності

Відповідно до п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) до другої групи платників єдиного податку належать фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.

Третю групу платників єдиного податку можуть обрати фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень (п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ).

Отже, якщо кількість осіб, які перебувають з платниками єдиного податку другої або третьої груп у трудових відносинах, кожного місяця кварталу була різною та враховуючи, що для таких платників єдиного податку однією з основних умов перебування на спрощеній системі оподаткування є не перевищення 10-ти осіб або необмеженої кількості осіб відповідно, то у полі «Фактична чисельність працівників у звітному періоді» податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця зазначається найбільша чисельність працівників за будь-який місяць податкового (звітного) періоду.

 
25.11.2016
При Головному управлінні ДФС в області сформовано оновлений склад Громадської ради

Вчора, 24 листопада, у Головному управлінні Державної фіскальної служби у Тернопільській області відбулися установчі збори для формування персонального складу Громадської ради при ГУ ДФС Тернопільщини.

До участі у заході були запрошені представники інститутів громадянського суспільства, які попередньо надали відповідні документи. В результаті голосування до складу Громадської ради обрали 14 представників громадських організацій. Саме вони здійснюватимуть громадський контроль за діяльністю відомства, формуватимуть ефективні канали комунікацій між владою та громадськістю.

Із вітальним словом до присутніх звернулася перший заступник начальника Головного управління ДФС області Марія Мельник та в.о. начальника Тернопільської митниці ДФС Оксана Антонович, які висловили вдячність усім за готовність до спільної продуктивної співпраці.

«У доцільності роботи Громадської ради при фіскальній службі області ми неодноразово вже переконувалися. Я впевнена, що новий склад дорадчого органу стане містком порозуміння між владою та суспільством, інтереси якого представлятимете ви. Сподіваюсь на продуктивну співпрацю, в результаті якої представникам бізнесу стане комфортніше працювати в нашій області», - зокрема, зазначила Марія Василівна.

Після вітального слова керівництва учасники установчих зборів заслухали звіт голови Ініціативної групи – голови Тернопільської обласної ГО товариства «Земля» Михайла Лучка про проведену роботу щодо підготовки установчих зборів.

Перше засідання Громадської ради при ГУ ДФС у Тернопільській області учасники запланували провести наступного тижня.

 
25.11.2016
Платники Тернопільщини надіслали на адресу органів ДФС області 140 звернень

З початку року до територіальних органів ДФС у Тернопільській області надійшло 140 письмових звернень від 153 громадян. Це на 11 звернень більше, ніж за десять місяців минулого року. Серед листів – 127 заяв (90,7%) та 13 скарг (9,2%), у т.ч. 4 колективних звернення від 17 громадян.

Переважно письмові звернення адресували ГУ ДФС в області (70 звернень або 50%), Тернопільській ОДПІ (62 звернення), Кременецькій ОДПІ (4 звернення), Бучацькій та Чортківській ОДПІ (по 2 звернення).

Серед авторів письмових звернень 16 підприємців, 10 пенсіонерів, 4 працівників органів ДФС (у т.ч. колишніх), 2 фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, 2 селянина, 2 держслужбовці, журналіст, суддя, а по 115 громадянах соціальний стан авторів звернень не визначено.

За тематикою найбільше звернень надійшло з інформуванням про ухилення від сплати податків – 42 звернення (30%), з питань, пов’язаних із проведенням контрольно-перевірочної роботи – 28 звернень (20%), щодо адміністрування загальнодержавних податків – 23 звернення (16,4%) тощо. 

Із отриманих звернень розглянуто у встановлений законом термін 136 звернень, ще 4 звернення перебувають на виконанні, термін розгляду по яких не настав. За результатами розгляду 73 звернення вирішено позитивно (53,6%), надано роз’яснення по 31 зверненню (22,7%), по 12 зверненнях надано відмову у їх задоволенні (8,8%), 10 звернень перенаправлено за належністю (7,3%), 7 звернень не підлягали розгляду (5,1%), ще 3 звернення повернуто авторам (2,2 %).

25.11.2016
Незалежна професійна діяльність – без РРО

Відповідно до преамбули Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі,громадського харчування та послуг» (в редакції Закону України від 2 грудня 2010 року №2756-VI (далі – Закон), дія Закону поширюється на усіх суб’єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Встановлення норм щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій у інших законах, крім Податкового кодексу України (далі – ПКУ), не допускається.

При цьому, нормами ст. 178 ПКУ, якою визначено порядок оподаткування фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, не передбачено обов’язкового застосування реєстратора розрахункових операцій при здійсненні готівкових та/або безготівкових розрахунків такими платниками податку.

Враховуючи вищевикладене, фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, мають право не застосовувати реєстратори розрахункових операцій при здійсненні готівкових та/або безготівкових розрахунків.

25.11.2016

Відповідно до пп.184.8 ст.184 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) у разі якщо платник податку, реєстрація якого анулюється, має податкові зобов’язання за результатами останнього податкового періоду, така сума податку враховується в суму зменшення бюджетного відшкодування, а в разі його відсутності у строки, визначені ПКУ, платник зобов’язаний погасити суму податкових зобов’язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, залишатиметься така особа зареєстрованою як платник цього податку на день сплати такої суми податку чи ні.

Якщо за результатами останнього податкового періоду особа має право на отримання бюджетного відшкодування, таке відшкодування надається протягом строків, визначених роздылом V ПКУ, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату отримання такого бюджетного відшкодування, чи ні (п.184.9 ст.184 ПКУ).

 У формі №1ДФ замість «12» зазначено «2» працюючих: дії платника25.11.2016

Порядком заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. №4, передбачено коригування строків звітності, які безпосередньо впливають на доходи та/або податок конкретної фізичної особи (найманого працівника). Показник щодо кількості працюючих носить суто інформативний характер по відповідному підприємству.

Отож, в такому разі уточнюючий податковий розрахунок (форма №1ДФ) не подається.

Крім того, штрафні (фінансові) санкції у цьому випадку до підприємства не застосовуються.

24.11.2016
Співробітники ДФС Тернопільщини зафіксували виплату зарплати в «конвертах» майже 7 тис. найманим працівникам

З початку року працівники Головного управління ДФС у Тернопільській області з метою забезпечення контролю за суб’єктами господарювання, вжиття заходів щодо детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення під час проведених камеральних перевірок і індивідуальних співбесід з 3697 суб’єктами господарської діяльності виявили 6699 не облікованих найманих працівників, яким виплатили 27 млн 198,2 тис. грн доходів. В результаті проведених заходів бюджету отримав 3 млн 918,8 тис. грн податку на доходи фізичних осіб та 5 млн 981,5 тис. грн єдиного соціального внеску.

Роботодавці з 5621 громадянами оформили трудові договори, а це означатиме, що працівники матимуть офіційну роботу і соціальні гарантії, а бюджет отримає додаткові надходження.

24.11.2016
Аванс - не підстава для податкової соціальної пільги

Згідно з п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (наприклад, у 2014, 2015 роках – 1710 грн, у 2016 році – 1930 грн).

При перевищенні місячної заробітної плати понад встановлений розмір питання надання податкової соціальної пільги не розглядається незалежно від категорії платника податку, що її одержує.

Таким чином, податкова соціальна пільга застосовується до всієї заробітної плати за місяць, а не до її частини, тобто авансу.

24.11.2016
Звільнили з премією: як відобразити в 1ДФ

Відповідно до п. 164.1 ст.164 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід з урахуванням особливостей, визначених розділом IV ПКУ.

Загальний оподатковуваний дохід – будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

При цьому загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця (пп. 164.1.2 п. 164.1 ст. 164 ПКУ).

Отже, нараховані фізичній особі доходи у вигляді премії оподатковуються у наступному місяці після місяця звільнення за діючою ставкою, тобто 18%. Наприклад: звільнили 19 березня 2016 р, а премію нарахували у квітні за березень 2016 р.

До того ж у зв’язку з тим, що на час виплати доходу (премії) фізичну особу вже звільнено, вона не є найманим працівником цього підприємства.

Тож премію, нараховану звільненому працівнику, необхідно відобразити у податковому розрахунку (форма №1ДФ) у II кварталі 2016 р. за ознакою «127». Дату звільнення у звітності за цей період відображати не потрібно.

24.11.2016
Податкова накладна: округлення показників в окремих графах

Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) встановлено, що податок на додану вартість становить 20 відсотків, 7 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно із пунктом 16 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. №1307 (далі - Порядок №1307), загальний обсяг постачання по операціях з постачання товарів/послуг, передбачених у податковій накладній, відображається у відповідних рядках V - IX розділу А такої податкової накладної та складається із суми показників рядків графи 10 розділу Б залежно від коду ставки, зазначеного у графі 8 розділу Б, а суми ПДВ за такими операціями відображаються у рядках III та IV розділу А залежно від ставки податку та визначаються шляхом множення обсягів постачання (рядки V та VI розділу А) на ставку податку (20 відсотків та 7 відсотків відповідно).

Загальна сума ПДВ за операціями з постачання товарів/послуг, передбачених у податковій накладній, відображається у рядку II розділу А та визначається як сума рядків III та IV розділу А. Загальна сума коштів, що підлягає сплаті, відображається у рядку I розділу А та визначається як сума загальних обсягів постачання та загальної суми ПДВ (рядок II розділу А + рядки V - VIII розділу А; у випадку здійснення звільнених операцій - рядок I розділу А дорівнює рядку IX розділу А).

При цьому Порядком №1307 визначено, що усі графи податкової накладної, що мають вартісні показники, заповнюються у гривнях з копійками (пункт 4 Порядку №1307) та не визначено обмеження щодо кількості знаків, яку можуть містити після коми кількісні показники, що зазначаються у графі 6 податкової накладної.

Так, зокрема, загальний обсяг постачання товарів/послуг, операції з постачання яких оподатковуються за ставкою 20 відсотків, відображається у рядку V розділу А податкової накладної та складається із суми показників рядків графи 10 розділу Б, в яких у графі 8 розділу Б зазначено код ставки "20".

При цьому сума ПДВ за такими операціями відображається у рядку III розділу А податкової накладної та визначається шляхом множення показника рядка V розділу А такої накладної на ставку 20 відсотків.

Таким чином, для коректного заповнення податкової накладної необхідно чітко дотримуватись порядку заповнення податкової накладної, визначеного Порядком №1307, та положень підпункту 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 ПКУ, а саме ПДВ становить 20 відсотків, 7 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг (а не вираховується з неї).

Водночас повідомляємо, що ДФС забезпечена можливість реєстрації в ЄРПН податкових накладних, в окремих графах яких є певна розбіжність за рахунок округлення вартісних показників.

Із цим роз’ясненням можна ознайомитися у листі ДФС України від 03.10.2016 №21408/6/99-99-15-03-02-15 „Про надання відповіді” (щодо порядку заповнення податкової накладної/розрахунку коригування).

23.11.2016
За інформацією до ДФС Тернопільщини звернувся 101 запитувач

З початку року до територіальних органів ДФС Тернопільської області надійшло 101 інформаційний запит, що на 34 запити більше, ніж за десять місяців минулого року.

Переважно запити адресували ГУ ДФС в області (надійшло 42 запити), Тернопільській об’єднаній ДПІ (45), решта іншим об’єднаним інспекціям.

Поштою надійшов 65 запитів, а 36 – засобами електронного зв’язку. Серед запитувачів – 51 громадянин, 44 юридичні особи, 5 представників засобів масової інформації та 1 об’єднання громадян без статусу юридичної особи.

У своїх запитах на інформацію запитувачі насамперед цікавляться обсягами надходжень податків та зборів до бюджету, результатами проведеної контрольно-перевірочної роботи, термінами подання податкової звітності та сплати платежів, нарахованими та сплаченими сумами, станом розрахунків з бюджетом, відомостями з декларацій державних службовців.

За результатами розгляду 101 запиту фахівці органів ДФС області надали вичерпні відповіді на 60 запитів, по 17 запитах надали відмову у наданні інформації, ще 23 запити надіслали належним розпорядникам інформації, по 1 запиту – термін розгляду ще не настав.

23.11.2016
ІПН з касового чеку переносимо у додаток 5 до податкової декларації з ПДВ

Відповідно до пп. «б» п. 201.11 ст. 201 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, є, зокрема касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку).

При використанні платниками для розрахунків із споживачами реєстраторів розрахункових операцій касовий чек повинен містити дані про загальну суму коштів, що підлягає сплаті покупцем з урахуванням податку, та суму цього податку, що сплачується у складі загальної суми.

В колонці 2 «Постачальник (індивідуальний податковий номер)» таблиці 2 розділу II «Податковий кредит» додатка 5 «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» до податкової декларації з ПДВ, форми яких затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» зазначається індивідуальний податковий номер контрагента платника податку – постачальника, а його назва при цьому не зазначається.

Враховуючи зазначене, платник ПДВ, який здійснив придбання товарів/послуг, що підтверджується касовим чеком, який надає право на формування податкового кредиту, в колонці 2 «Постачальник (індивідуальний податковий номер)» таблиці 2 розділу II «Податковий кредит» додатка 5 до податкової декларації з ПДВ вказує індивідуальний податковий номер постачальника – платника ПДВ, зазначений у такому касовому чеку.

23.11.2016
Успадковане майно: варіанти оподаткування

Оподаткування доходу, отриманого платником податку, зокрема внаслідок прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, регламентується ст. 174 розділу IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Підпунктом 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ визначено, що вартість власності, яка успадковується членами сім’ї першого ступеня споріднення, оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ, тобто 5 відсотків.

Нагадаємо, що членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.

Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

Крім того, відповідно до п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ платниками військового збору є особи, зокрема фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Згідно з п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ.

Так, п. 163.1 ст. 163 ПКУ передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом ІV ПКУ.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.

Відповідно до п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ ставка збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації про майновий стан і доходи.

Отже, фізичні особи - резиденти, які отримують спадщину від фізичної особи - резидента, але не відносяться до членів сім’ї першого ступеня споріднення, сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків та військовий збір за ставкою 1,5 відсотків вартості будь-якого об’єкта спадщини.

23.11.2016
Підприємець-„спрощенець”: подання нульової декларації

Відповідно до п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Водночас п. 40.1 ст. 40 ПКУ передбачено, якщо іншими розділами ПКУ або законами з питань митної справи визначається спеціальний порядок адміністрування окремих податків, зборів, платежів, використовуються правила, визначені в іншому розділі або законі з питань митної справи.

Зокрема, правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені у главі 1 розділу ХІV ПКУ.

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої та другої груп є календарний рік.

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал (п. 294.1 ст. 294 ПКУ).

Податкова декларація фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку першої та другої груп подається протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, платниками єдиного податку третьої групи – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя (п. 49.18 ст. 49 ПКУ).

У податковій декларації фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи повинні вказати самостійно розраховані авансові платежі на майбутній рік, які згідно з п. 295.1 ст. 295 ПКУ підлягають сплаті щомісячно не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи відображають у податковій декларації суму доходу за звітний (податковий) період, що підлягає сплаті. Доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.

Визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб’єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Таким чином, фізичні особи – підприємці платники єдиного податку, які не отримували протягом звітного періоду доходи та не мають об’єктів оподаткування, що підлягають декларуванню, зобов’язані подавати податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця у строки, передбачені ПКУ.

22.11.2016
На Тернопільщині у Центрах обслуговування платники отримали понад 64 тис. адмінпослуг

З початку року Центри обслуговування платників Тернопільщини відвідали понад 403,5 тис. клієнтів і отримали від фахівців ОДПІ більш як 64 тис. адміністративних послуг.

Як зазначає начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат, найпопулярнішою у структурі наданих адміністративних послуг залишається видача картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків. Таку послугу надано 37749 фізичним особам, що становить 58,6% від загальної кількості наданих адмінпослуг.

Також значну кількість послуг надано з реєстрації книг обліку розрахункових операцій (5181), надання витягів з реєстру платників єдиного податку (3952), реєстрації книг обліку доходів та книг обліку доходів і витрат платникам єдиного податку (3636) та реєстрації платників єдиного податку (3181).

У приміщенні ЦОП Тернопільської ОДПІ працівники відділу реєстрації користувачів управління (центру) сертифікації ключів ІДД ДФС України надають послуги з безкоштовної видачі посилених сертифікатів відкритих ключів електронного цифрового підпису для юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадян. Послугами підрозділу з початку року скористалися понад 8,2 тис. платників податків.

Крім того, у залі обслуговування платників Тернопільської ОДПІ виділене окреме місце з надання електронного сервісу «Інспектор онлайн». Двічі на тиждень (у вівторок та четвер) проводяться сеанси скайп-зв’язку з платниками податків з надання консультацій. Загалом за десять місяців 148 платників податків проконсультувалися у такий зручний спосіб.

22.11.2016
Податкова знижка: усе для її отримання

Відповідно до ст. 166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація), яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року, фіскальному органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Згідно з п.п. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 ПКУ платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником на користь закладів освіти, для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати.

При цьому така сума не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ (суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень), в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (п.п. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ).

Оригінали зазначених у п.п. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ документів не надсилаються органу ДФС, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого ПКУ (п.п. 166.2.2 п. 166.2 ст. 166 ПКУ).

На вимогу органу ДФС та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку на доходи фізичних осіб зобов’язані пред’являти документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку (п.п. «в» п. 176.1 ст. 176 ПКУ).

Враховуючи вищевикладене, фізична особа, яка має право скористатися податковою знижкою, на вимогу органу ДФС, крім декларації про майновий стан і доходи, надає: відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери; договір з навчальним закладом; довідку про отримані у звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї першого ступеня споріднення) тощо.

Для прискорення проведення органом ДФС розрахунку сум, що підлягають поверненню з бюджету, і забезпечення правильності визначення зазначених сум доцільно надавати копії зазначених документів.

22.11.2016
Відсотки за депозитом оминуть ПДВ

Згідно з пп.«а» та пп. «б» п. 185.1 ст. 185 V Податкового кодексу України (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Визначення «постачання послуг» та «постачання товарів» відповідно наведені в пп. 14.1.185 та пп. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 ПКУ.

Операція з отримання відсотків за депозитом не відповідає визначенню постачання послуг чи постачання товарів, а тому відповідно не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Враховуючи викладене, суми коштів, що надходять платнику податку від банків у вигляді відсотків за депозитом, не підлягають відображенню в податковій декларації з ПДВ.

22.11.2016
Про що слід пам’ятати спрощенцю третьої групи

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

До суми доходу платника єдиного податку включається також вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Нагадаємо, що безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

До суми доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, за звітний період також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

При наданні послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Ставки єдиного податку, зокрема для платників третьої групи встановлюються у відсотках до доходу (відсоткові ставки) (п. 293.1 ст. 293 ПКУ).

Відповідно до п. 293.3 ст. 293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:

1) 3 відсотки доходу – у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПКУ;

2) 5 відсотків доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

Для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напів дорогоцінного каміння, ставка єдиного податку встановлюється у розмірі, визначеному п.п. 2 п. 293.3 ст. 293 ПКУ.

Слід зазначити, що згідно з п. 293.4 ст. 293 ПКУ ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку, зокрема третьої групи (фізичні особи – підприємці) у розмірі 15 відсотків:

- до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ;

- до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у главі 1 розділу ХIV ПКУ;

- до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

21.11.2016
На Тернопільщині надходження ЄСВ перевищили 1,3 млрд гривень

Упродовж січня-жовтня платники Тернопільщини спрямували до бюджету 1 млрд 351,7 мільйонів гривень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що на 90,3 млн грн більше за очікувані показники. Виконання бюджетного призначення становить 107,2%.

За підсумками жовтня поточного року забезпечено надходження 145,4 млн грн ЄСВ, додатково надійшло 15,1 млн гривень.

Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат, порівняно з відповідним періодом минулого року відбувся спад надходжень. Таке зменшення відбулося через законодавчі зміни, якими зменшено ставку єдиного внеску з 38% до 22%. Попри те саме ці зміни у законодавстві дали змогу скоротити навантаження на фонд оплати праці для роботодавців, а вивільнені кошти спрямувати на розвиток виробництва та легалізацію найманої праці.

21.11.2016
Розрахунок коригування є, а у декларації з ПДВ не відображають: коли це буває?

Згідно з п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підпунктом 8 п. 3 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (далі – Порядок №21), визначено, що коригування податкових зобов’язань відображається у рядках 7 та 8 податкової декларації з ПДВ (далі – декларація).

При заповненні рядка 7 декларації обов’язковим є подання додатку 1 «Розрахунок коригування сум ПДВ (Д1)» (далі – додаток 1), що заповнюється в розрізі контрагентів, та/або додатку 7 «Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д7)».

Згідно з підпунктами 3 – 5 п. 4 розділу V Порядку № 21 коригування податкового кредиту відображається у рядках 12 – 15 декларації.

При заповненні рядка 12 декларації обов’язковим є подання додатку 1, що заповнюється в розрізі контрагентів.

Якщо на підставі складеного розрахунку коригування до податкової накладної обсяги постачання товарів/послуг та відповідно сума податкових зобов’язань чи податкового кредиту платника податку не змінились, то підстав для заповнення відповідних рядків декларації з ПДВ та додатку 1 немає.

21.11.2016
Компенсацію за рішенням суду включають до об’єкта оподаткування єдиним податком

Відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.

Визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб’єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування (п. 292.14 ст. 292 ПКУ).

Статтею 292 ПКУ визначено перелік доходів та їх склад для юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи.

Дохід визначається на підставі даних спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат (п. 292.13 ст.292, п.п. 296.1.3 п.296.1 ст.296 ПКУ).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п.292.6 ст.292 ПКУ).

Разом з цим п. 292.15 ст. 292 ПКУ встановлено, що при визначенні обсягу доходу, що дає право суб’єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування в наступному податковому (звітному) періоді, не включається дохід, отриманий як компенсація (відшкодування) за рішенням суду за будь-які попередні (звітні) періоди.

Водночас якщо юридична особа - платник єдиного податку отримує суму коштів як компенсацію (відшкодування) за рішенням суду за будь-які попередні (звітні) періоди, то така сума, визначена згідно з бухгалтерським обліком як дохід, має включатися до об’єкта оподаткування єдиним податком у податковому (звітному) періоді, у якому така сума отримана.

21.11.2016
Авансові внески при виплаті дивідендів відображаємо у декларації з податку на прибуток

Згідно з п.п. 57.1 прим. 1.2 п. 57.1 прим. 1 ст. 57 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) крім випадків, передбачених п.п. 57.1 прим. 1.3 п. 57.1 прим. 1 ст. 57 ПКУ, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.

Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого у Декларації за звітний (податковий) рік.

Це положення поширюється також на державні некорпоратизовані, казенні або комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у розмірі, встановленому органом виконавчої влади, до сфери управління якого належать такі підприємства, відповідно до державного або місцевого бюджету.

Відповідно до п. 137.4 ст. 137 ПКУ податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ст. 137 ПКУ, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому Декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.

Сума авансового внеску, яка має бути сплачена при виплаті дивідендів (прирівняних до них платежів) у звітному (податковому) періоді, відображається у рядку 6 додатка АВ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897 (далі – Декларація), та переноситься до рядка 20 Декларації.

Розрахунок зменшення нарахованої суми податку на прибуток на суму сплачених авансових внесків здійснюється у додатку ЗП до Декларації, а саме:

- у рядку 16.2 додатка ЗП відображаються авансові внески, нараховані та сплачені у звітному (податковому) періоді (значення показника рядка 6 додатка АВ до Декларації);

- у рядку 16.3 – авансові внески, нараховані та сплачені у минулих звітних (податкових) періодах. які не враховані у зменшення податку на прибуток (значення показника рядка 16.4.2 додатка ЗП до Декларації попереднього звітного (податкового) періоду);

- у рядку 16.4 – сумарне значення рядка 16.2 (нараховані та сплачені авансові внески у звітному (податковому) періоді (першому кварталі, півріччі, трьох кварталах, році)) та рядка 16.3 (авансові внески, не зараховані у зменшення податку у минулих періодах), у тому числі

у рядку 16.4.1 (до внесення змін до форми Декларації наказом Міністерства фінансів України від 08.07.2016 №585 – рядок 16.3.1 додатка ЗП до Декларації) – нараховані та сплачені у поточному звітному (податковому) періоді авансові внески, що відносяться на зменшення нарахованої суми податку на прибуток за такий звітний період;

- у рядку 16.4.2 – нараховані та сплачені авансові внески, що відносяться на зменшення нарахованої суми податку на прибуток в наступних звітних (податкових) періодах (рядок 16.4 - рядок 16.4.1, переноситься до рядка 16.3 додатка ЗП до рядка 16 Декларації за наступний звітний (податковий) період).

18.11.2016
На Тернопільській митниці ДФС зафіксовано порушення митних правил на суму понад 21 млн гривень

За 10 місяців цього року фахівці Тернопільської митниці ДФС склали 127 адміністративних протоколів про порушення митних правил на загальну суму  21 млн 114,6 тис. грн та вилучили предмети правопорушення у 13 справах попередньою вартістю 1 млн 555,5 тис. гривень.

Митницею розглянуто 58 справ про митні правопорушення. Водночас за постановами митниці притягнуто до відповідальності винних осіб із застосуванням штрафів на загальну суму більше 7 млн гривень.

За результатами роботи митниці в правоохоронному напрямку протягом січня-жовтня від сплати штрафів у справах про порушення митних правил за постановами митниці до бюджету перераховано 278 тис. гривень.

До суду передано 54 справи на суму 20 млн 772,3 тис. гривень. Водночас судом винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, в тому числі із застосуванням конфіскації товарів на суму понад 17,6 млн гривень.

18.11.2016
Розрахунок податку на прибуток: заповняють нерезиденти

Державна фіскальна служба України на доповнення листа від 02.09.2016 №29468/7/99-99-15-02-01-17 з метою належного адміністрування та забезпечення податкового контролю за податком на прибуток підприємств надала роз’яснення 15.11.2016 р. №36604/7/99-99-15-02-01-17 щодо заповнення розрахунків податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво.

18.11.2016
Строк для вивезення товарів, які поміщені в режим експорту

Частиною шостою ст. 96 глави 17 Митного кодексу України (далі – МКУ) встановлено, що при вивезенні за межі митної території України товарів, поміщених у митні режими експорту, реекспорту, тимчасового вивезення, переробки за межами митної території, положення цієї глави застосовуються з моменту початку переміщення зазначених товарів з органу доходів і зборів відправлення і до моменту пред’явлення їх органу доходів і зборів призначення.

Відповідно до частини другої ст. 191 МКУ перевізники зобов’язані, зокрема у строк, встановлений ст. 95 МКУ, доставляти товари до органу доходів і зборів призначення, а також подавати передбачені законодавством документи на них.

При цьому строки транзитних перевезень залежать виключно від виду транспорту.

В свою чергу, до строків, зазначених у ст. 95 МКУ, не включається:

1) час дії обставин, зазначених у ст. 192 МКУ;

2) час зберігання товарів під митним контролем (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює їх переміщення);

3) час, необхідний для здійснення інших операцій з товарами, у випадках, передбачених розділом V МКУ (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює переміщення цих товарів).

Таким чином товар, поміщений в режим експорту, повинен бути доставлений від органу доходів і зборів, розташованого на митній території України, до пункту вивезення (пропуску) за межі митної території України у строк, встановлений ст. 95 МКУ а саме:

1) для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб);

2) для залізничного транспорту - 28 діб;

3) для авіаційного транспорту - 5 діб;

4) для морського та річкового транспорту - 20 діб;

5) для трубопровідного транспорту - 31 доба;

6) для трубопровідного транспорту (з перевантаженням на інші види транспорту) - 90 діб.

18.11.2016
Довідка про заборгованість має термін придатності

Відповідно до пп. 2, 3  Порядку видачі довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №567 (далі – Порядок), довідка про відсутність заборгованості з податків, зборів і платежів видається за основним місцем обліку платника податків, який звертається за наданням послуги, безоплатно на підставі заяви про видачу довідки.

У заяві на отримання довідки платник податків обов’язково зазначає нормативно-правовий акт, положеннями якого визначено необхідність підтвердження відсутності у платника податків податкового боргу, що оформлюється довідкою, яка надається контролюючим органом.

Строк розгляду заяви платника податків та видачі довідки або направлення відмови в її наданні становить п’ять робочих днів з дня отримання такої заяви (п. 4 Порядку).

Пунктом 6 Порядку визначено, що строк, протягом якого довідка може бути видана, має відповідати визначеному у ній строку дії. Якщо платник податків не звернувся  за отриманням довідки протягом строку її дії, вона підшивається до справи платника податків.

Згідно з формою довідки у ній зазначається строк її дії, який становить 10 календарних днів від дня реєстрації такої довідки в контролюючому органі.

За наявності у платника податків податкового боргу контролюючим органом готується лист платнику податків (у довільній формі) з вмотивованою відмовою щодо видачі довідки, який надсилається на адресу платника податків (п. 8 Порядку).

17.11.2016
Платники Тернопільщини частково розрахувалися з податковими боргами і спрямували до бюджету понад 81,8 млн гривень

З початку року податковий борг до зведеного бюджету в абсолютному значенні зменшено на 26,7 млн грн і станом на початок листопада становить 177,3 млн грн. До державного бюджету сума боргу складає 118,5 млн грн, який порівняно з початком року зменшився на 36,2 млн гривень.

За результатами роботи у жовтні забезпечено зменшення податкового боргу до зведеного бюджету на суму 0,7 млн гривень.

За десять місяців цього року в рахунок погашення податкового боргу до зведеного бюджету спрямовано 81,8 млн грн, в тому числі до державного – 52,2 млн грн. Зокрема, у жовтні сплачено до зведеного бюджету 6,7 млн грн, з них до державного бюджету – 4 млн гривень.

З початку року за рахунок реалізації безхазяйного майна до зведеного бюджету надійшло 1,3 млн грн, в тому числі до державного – 340,2 тис. грн, що становить понад 136% очікуваних показників, до місцевих бюджетів – 924,7 тис. гривень.

Як зазначає начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат, подальше зниження боргів і відповідно наповнення бюджетів усіх рівнів залишається одним із пріоритетів роботи фіскальної служби у 2016 році. Зусилля працівників ДФС області спрямовані на активізацію роботи щодо зменшення заборгованості представників бізнесу Тернопілля перед бюджетами та на вжиття заходів щодо упередження виникнення таких боргів.

17.11.2016
Нова форма декларації про майновий стан і доходи - з 1 січня

Наказом Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року №821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 2 жовтня 2015 року №859» внесено зміни до форми декларації про майновий стан і доходи. Так, зокрема, передбачено зменшення обсягу декларації (зменшення кількості додатків з чотирьох до двох) та зміна порядку розрахунку податкових зобов’язань фізичних осіб-підприємців.

Зауважимо, що нова форма декларації про майновий стан і доходи вводиться в дію з 1 січня 2017 року.

17.11.2016
 Знайшли помилку у поданому звіті з ЄВ до закінчення терміну подання – подайте повторно

Відповідно до п. 1 розд. ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 (далі - Порядок №435), страхувальники зобов’язані формувати та подавати до контролюючих органів Звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску (далі - Звіт) протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.

Згідно з п. 1 розділу V Порядку №435 при виявленні помилки у Звіті до закінчення терміну подання цього Звіту страхувальник повторно формує та подає Звіт у повному обсязі до фіскального органу за місцем обліку.

Чинним вважається останній електронний або паперовий Звіт, поданий страхувальником до закінчення термінів подання звітності.

Якщо страхувальником до закінчення терміну подання Звіту подаються лише окремі таблиці за поточний звітний період Звіту зі статусом «скасовуючи», «додаткова» цей Звіт не вважається Звітом і вважається таким, що не подавався.

17.11.2016
Подана декларація без довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки: чи буде відмовлено у прийняті декларації

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Нагадаємо, що згідно із п. 286.2 ст. 286 ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Оскільки подання довідки (витягу) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки передбачено при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) або при затвердженні нової нормативної грошової оцінки землі та вона має інформаційний характер, тому неподання платником плати за землю разом з податковою декларацією за звітний період такої довідки (витягу) не є підставою для відмови у прийнятті податкової декларації з плати за землю.

16.11.2016
Привітання Ігоря Комендата з Днем працівників радіо, телебачення та зв’язку
ШАНОВНІ ДРУЗІ!Щиро вітаю Вас із Днем працівників радіо, телебачення та зв’язку. У день Вашого професійного свята бажаю усім міцного здоров’я, миру, добра й злагоди у Ваших родинах, здійснення задумів та мрій, удачі, успіхів та благополуччя. Хай всі Ваші сміливі плани будуть реалізовані. Висловлюю вдячність за багаторічну співпрацю щодо інформування платників податків про тонкощі податкової сфери, за спільні проекти на таку непросту тему. Тож і надалі залишайтеся завжди цікавими, не втрачайте своєї індивідуальності. З повагою    начальник Головного управлінняДФС у Тернопільській області                             Ігор Комендат
16.11.2016
Мешканці Тернопільщини сплатили майже 111 млн грн військового збору

З початку року жителі області перерахували до бюджету 110,9 млн грн військового збору, що становить 106,8% прогнозного показника.

За словами начальника Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігоря Комендата, порівняно з січнем-жовтнем минулого року надходження військового збору зросли на 16,9%  або на 16 млн гривень.

Нагадаємо, що військовим збором оподатковуються доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються платнику у зв’язку з трудовими відносинами. Крім того, військовий збір стягується з виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця, отриманого від організатора азартної гри, доходи, які платник отримав згідно з цивільно-правовими договорами (договори підряду) за виконання робіт (надання послуг), сума яких відображається в акті приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) та низку інших, які підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

16.11.2016
Бухгалтерська довідка коригує податковий кредит покупця

Згідно з п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Норма п. 192.1 ст. 192 ПКУ не поширюється на випадки, коли постачальник товарів/послуг не є платником податку на кінець звітного (податкового) періоду, в якому був проведений такий перерахунок (п. 192.2 ст. 192 ПКУ).

Разом з тим згідно з п. 198.3 ст. 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг.

Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість передбачено, що коригування податкового кредиту відображається у рядку 12 податкової декларації з ПДВ.

Таким чином, незалежно від того, що постачальника (продавця) на дату повернення ним авансу/йому неоплачених товарів анульовано як платника ПДВ, покупець повинен здійснити зменшення податкового кредиту за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок та відобразити суму зменшення в податковій декларації з ПДВ. Таке коригування відображається у рядку 12 розділу ІІ податкової декларації з ПДВ з обов’язковим поданням додатка 1 до декларації на підставі бухгалтерської довідки.

16.11.2016
Електронний цифровий підпис - безкоштовна послуга ДФС

Головне управління ДФС у Тернопільській області нагадує, що у складі Інформаційно-довідкового департаменту ДФС функціонує Акредитований центр сертифікації ключів (далі – АЦСК ІДД ДФС), метою діяльності якого є безкоштовне надання послуг електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП) органам державної влади, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям всіх форм власності, іншим суб’єктами господарської діяльності та фізичним особам.

Робота АЦСК ІДД ДФС забезпечується сучасним програмно-технічним комплексом, у складі якого використовуються унікальні програмно-апаратні рішення, які забезпечують високий рівень надійності захисту інформації.

До послуг ЕЦП, які надаються АЦСК ІДД ДФС, належать:

  1. реєстрація заявників;
  2. надання у користування надійних засобів ЕЦП;
  3. допомога при генерації відкритих та особистих ключів;
  4. обслуговування посилених сертифікатів ключів заявників, що включає сертифікацію відкритих ключів заявників, розповсюдження та зберігання посилених сертифікатів ключів, управління статусом посилених сертифікатів ключів та розповсюдження інформації про статус сертифікатів ключів;
  5. надання послуги фіксування часу;
  6. консультативні послуги у сфері ЕЦП за зверненням підписувачів.

 

Більш детальну інформацію щодо послуг ЕЦП, у т.ч. щодо режиму роботи відокремлених пунктів реєстрації користувачів АЦСК ІДД ДФС розміщено на офіційному сайті  АЦСК ІДД ДФС (www.acskidd.gov.ua).

16.11.2016
Дохід юридичної особи „спрощенця” третьої групи при використанні терміналу: загальна сума чи за мінусом комісії банку

Відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).

Отже, якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) використовується платіжний термінал, то доходом юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи є сума, що надійшла на розрахунковий рахунок.

15.11.2016

Коли розрахунок №1ДФ подано та не відображено соціальну пільгу по працівнику

Для того, щоб провести коригування щодо працівника, необхідно відобразити правильні показники та подати уточнюючий податковий розрахунок (форма №1ДФ).

Для проведення коригування необхідно виключити рядок, в якому було допущену помилку. Для виключення одного помилкового рядка з попередньо введеної інформації потрібно повторити всі графи такого рядка і у графі 9 зазначити «1» - на виключення рядка.

Після чого для введення нового рядка з відображенням у графі 8 ознаки податкової соціальної пільги потрібно повністю заповнити всі його графи і у графі 9 зазначити «0» - на введення рядка.

При цьому, якщо суми нарахованого (виплаченого) доходу (графи 3а і 3) та нарахованого (перерахованого) податку (графи 4а і 4) не змінюються стосовно даного працівника, то в такому разі штрафні (фінансові) санкції до підприємства не застосовуються.


15.11.2016

Тернопільські підприємці налагодили торговельне партнерство із представниками 69 країн світу