Це чергова громадянська ініціатива у низці культурно-мистецьких заходів, приурочених до 170-ї річниці від народження Карла Еміля Францоза – нашого земляка, видатного німецькомовного письменника, публіциста, просвітителя та гуманіста. 

Завдячуючи Францозу, Чортків нині існує на літературній мапі Європи. Під вигаданою назвою «Барнов» він описав рідне місто середини ХІХ століття: «Барнов - там живе моє дитинство, і мій батько похований там… Жодне місто на світі не є таким любим і гарним, як Барнов…»

Як відомо, минулого року у кількох школах, коледжах та бібліотеках Тернопільщини відбулися інформаційно-просвітницькі заходи, спрямовані на популяризацію творчості Францоза. За кошти, надані Урядом Федеративної Республіки Німеччина в Чорткові було відкрито перший в Україні пам’ятник письменнику. Перша в європейській історії вистава за мотивами новели Францоза «Ярмарковий день у Барнові» також з'явилася минулоріч саме на чортківській сцені – у виконанні студентського театру «Агапе» Гуманітарно-педагогічного коледжу імені Олександра Барвінського.

Відкриття меморіальної таблиці відбудеться у День Міста, 12 липня, о 14-30 , за адресою вулиця Ринок, 53 (поруч із Ринковою вежею та пам’ятником Францозу).

У програмі – розповідь про «Барнов» Францоза та його мешканців, читання фрагментів творів письменника, камерний концерт у виконанні гостей з міста Бучача - інструментального ансамблю «Опус». 

Організатор - ГО «Гельсінська ініціатива-ХХІ»

Запрошуємо мешканців та гостей міста!

Карл Еміль Францоз (Karl Emil Franzos, 1848 – 1904) народився у Чорткові та провів у нашому місті свої дитячі роки. Його батько, Гайнріх Францоз, був першим у Чорткові повітовим лікарем. Гайнріх Францоз був настільки шанований серед мешканців міста, що у вирі революційних подій 1848 року вони висували його у депутати Віденського парламенту. Маленький Карл Еміль починав своє навчання у Чорткові - у школі при Домініканському монастирі. Після смерті батька 1858 року він з матір'ю перебирається до Чернівців, де вступає до німецької гімназії, а по її закінченні – до Віденського університету. Але згодом у багатьох своїх літературних та публіцистичних творах він повертався до краю свого дитинства і не втрачав зв’язків із його мешканцями… Першу славу молодому письменникові принесла його збірка оповідань «Євреї Барнова». Згодом ним були написані гостросоціальні повісті та новели: «За правду», «Німий» та «Повстання у Воловцях». Як публіцист Францоз став відомий завдяки його нарисам про Тараса Шевченка та українську народну пісенну творчість. 

Можливо, найбільшим за останні роки культурним здобутком у справі популяризації в Україні творчості Францоза стала збірка “Ucrainica”, що побачила світ у 2010 році у видавництві «Книги – ХХІ». Маємо надію, що до ювілейної дати буде перекладено та видано українською збірку “Die Juden von Barnow”. Робота над перекладом вже розпочата колективом часопису «Золота Пектораль».