Чи можливо побороти корупцію в сфері освіти?

У перекладі з латинської «корупція» (corruptio) - означає розбещування. Зважаючи, наскільки легко українці дають та отримують хабарі, можна вважати, що скрізь - суцільне збочення, яке поставило нашу державу в один ряд з такими країнами, як Уганда та Коморські острови. Найбільш корумпованою, на думку українців, є галузь медицини та освіти. Хабарництво у цих сферах настільки системне, що виробився такий собі  неофіційний прейскурант.

За вступ у магістратуру – до 1,5 тис. $

Згідно з індексом сприйняття корупції, у світі Україна займає 143 позицію із 175. Найближчими нашими сусідами у цьому рейтингу є Уганда та Коморські острови. Нашумілі заходи з протидії корупції, ініційовані державними органами, не приносять жодного результату. Відтак до подолання цього ганебного явища долучилася громадськість. За підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні стартував проект «Громадський контроль за використанням бюджетних коштів». Серед усіх звернень, які надійшли на телефон довіри проекту, 30% стосувалися корупції у сфері освіти.

-  43% опитаних українців вважають освітню систему надзвичайно корумпованою, - заявляє юрист-консультант проекту Ольга Мазаєва. - 33%, задіяних в освітньому процесі, самі давали хабарі. 2% вважають, що у нас сфера освіти кришталево чиста. Припускаємо, що так думають ті, кому ці хабарі дають. За даними опитування, благодійні внести в дитячі садочки складають від 50 до 1000 грн. Вступні іспити у вузи – від 6 тис. грн. Продаж дипломних робіт у вузах – від 1000 грн. Вартість одного модуля у регіональному вузі становить 150-300 грн. Здача сесії у коледжі – близько 2 тис. грн. Вступ до магістратури відомого вузу за спеціальністю юриспруденція – від 1 до 1,5 тис. доларів.

Найбільше проявів корумпованих діянь фахівці відзначають у частині розподілу фінансів. Зокрема, порушення правил і процедур в обхід критеріїв, роздування затрат і діяльності, розкрадання. На другому місці - зловживання в частині виділення конкретних дотацій – стипендій, доплат. Там домінують фаворитизм, родинність, хабарі, дії в обхід критеріїв, дискримінація. Не менше порушень спеціалісти вбачають і в здійсненні будівництва та ремонтних робіт в освітянських закладах. У цій сфері мають місце шахрайство під час проведення тендерів (хабарі, подарунки, фаворитизм), розкрадання, неправдиві поставки, зговір між постачальниками. Наприклад, у Києві таким чином вартість харчування було завищено на 60%. Крім того, прояви корупції, за висновками авторів проекту, притаманні в частині розподілу обладнання, меблів, матеріалів, написання підручників, оплати праці та навчання, екзаменів і дипломних робіт, акредитація навчальних закладів, призначення вчителів. Щодо останнього зафіксовано наявність вчителів-«фантомів», які нібито документально працевлаштовані, але насправді в закладі не з’являються, а заробітну плату за них отримують треті особи.Також мають місце незаконні плати (за вступ, екзамени, оцінки, приватне репетиторство тощо), фаворитизм та приватне репетиторство (в тому числі використання навчального закладу в особистих цілях). Серед скарг були зафіксовані випадки, коли вчителі змушували дітей відвідувати платні заняття. В іншому разі педагог давав учням під час контрольних перевірок ускладнені завдання, які діти не могли виконати. У результаті падала успішність і діти змушені були займатися з репетитором, як правило, своїм вчителем.

На основі офіційних даних, оприлюднених прокуратурою області, учасники проекту сформували ТОП корумпованих дій у сфері освіти. Так 29 квітня 2015 року Чортківський районний суд притягнув до відповідальності за корупційні діяння начальника районного відділу освіти. Суть порушення полягала в тому, що, будучи керівником-держслужбовцем, жінка призначила себе одночасно на роботу ще й вчителем в Улашківську ЗОШ та отримувала за це ще одну зарплату. Під час суду чиновниця поспіхом звільнила знов сама себе із вчительської роботи.

На другому місці - махінація директора однієї зі шкіл Теребовлянського району. Жінка підробляла про освіту учнів документи, з якими ті згодом вступали до вищих навчальних закладів. Як з’ясувалося, у записах журналів та інших документах про успішність середній бал учнів становив «6,5», проте педагог «дотягнула» його до «9».

І на третьому місці – аналогічне правопорушення. Директор однієї зі шкіл Чортківського району самовільно виписувала  додатки до свідоцтв окремим учням із завідомо неправдивими та завищеними оцінками, аби полегшити їм вступ до навчальних закладів.

Батогом і пряником

Представники керівних органів сфери освіти не заперечують, що вказані вище явища мають місце у сфері освіти. Втім, на їхню думку, одними законами для вирішення цих питань не обійтися. У першу чергу потрібно змінювати суспільну свідомість, адже у випадку корупції завжди є два учасники: той, хто бере, і той, хто дає.

- Незважаючи на революційні події в країні, суспільство не готове до внутрішніх змін, - пояснює Номер один директор департаменту освіти та науки ТОДА Любомир Крупа. - Департамент проводив власні дослідження ситуації щодо хабарництва у сфері вищої освіти. З’ясувалося, що 70% із числа опитаних студентів готові давати та дають хабарі викладачам. Констатуємо, що наше суспільство хоче докладати мінімум зусиль, аби здобути освіту. Студенти йдуть легшим шляхом. Вони дають хабар і досягають бажаного результату. Закон протидії корупції не вирішує зазначених вище питань. З боку державних органів на місцях та МОН проводиться ряд заходів для мінімізації корупційних дій. Наприклад, міністерство запропонувало дуже хороший проект щодо вибору підручників. З допомогою репрезентації кожен вчитель мав можливість самостійно вибрати навчальний посібник. У цілому проект хороший, але не до кінця була продумана схема фінансування. Вчитель, котрий працює з дитиною, знає, який матеріал учень краще сприймає і, відштовхуючись від цього, може обрати підручники для роботи. На жаль, ця ідея не прижилася, і боюся, що під впливом негативу вона може бути знівельована.

Кроком уперед освітяни вважають запровадження ЗНО, яке, на їхню думку, в значній мірі унеможливлює прояви корупції під час вступу у вищі навчальні заклади. Другий позитивний момент - проведення підсумкової державної атестації у формі незалежного оцінювання. Міністерство передбачає запровадження ЗНО не тільки після 11 класу, а й після 9-го та 4-го. Таким чином можна буде оцінити проміжний рівень знань учнів. Несподіванкою стало те, що 200 балів на незалежному оцінюванні з української мови та літератури отримало лише двоє учнів і вони не з нашої області. При тому, що Тернопільщина на 99% є україномовною, це парадоксальний показник.

Подібної думки щодо подолання корупції в системі освіти є куратор закладів позашкільної освіти, директор департаменту сімї, молоді та спорту ТОДА Віктор Мацикур. Він вважає, що розпочинати боротьбу з цим явищем слід не тільки в чиновницьких кабінетах, а в родинах українців.

- Корупція – це питання виховання та особистого вибору, - каже Віктор Мацикур. - На мою думку, аби розірвати це коло, система повинна працювати таким чином, щоб у людини можливість вибору. З одного боку, має бути невідворотна кара. Система правоохоронних органів повинна працювати так, щоб вона наступала принаймні у 95% випадків. З іншого боку, людину слід заохотити не давати хабарі. Для цього потрібні, як мінімум, стабільність, спокій та соціальні гарантії. Вважаю, один із планів наших ворогів полягає в тому, щоб кидати в наше суспільство яблуко розбрату і показати, що українці недолугі і нездатні об’єднуватись, рухатися в одному напрямку. Сценарій лебедя, рака та щуки триває не одну сотню років.

За словами Віктора Мацикура, прояви корупції у сфері спорту – мінімальні, тому що на нього виділяються мізерні кошти. А нема грошей – нема що ділити.

- Корупцію у сфері спорту можна розділити на два рівні - державна та побутова. У першому випадку корупція може проявлятися на рівні державних закупівель, преміювання спортсменів, закупівлі спортивного спорядження. Корупція у сфері витрат теж відсутня, бо кошти на такі статті не передбачені. Аналогічна ситуація з проведенням будівельних робіт та тендерів. В області наразі не будують ніяких об’єктів спортивної інфраструктури, інвентар не закуповується. Більше того, жодного спортивного об’єкта не включено у перелік тих, які ремонтуються за кошти Фонду регіонального розвитку. У нас є проблеми із паспортизацією обкатів, часто вони належать громадським організаціям. Відсутні прояви хабарництва і в частині оплати екзаменів, дипломних, закупівлі  підручників. Такі формати роботи у спортивних закладах відсутні. Найбільш очевидна проблема у спортивних школах - це побори. Коли кошти, виділені за змагання, витрачаються на інші цілі . Відтак участь дітей у змаганнях, харчування, транспортування оплачують батьки.

Рецепта подолання хабарництва із врахуванням особливостей нашої держави поки не створено. Однак багато фахівців переконані в тому, що без жорстких каральних методів не обійтися. А в ситуації, коли посадовців затримують з надвеликими сумами хабарів, а через тиждень відпускають і мало не вибачаються за це, викорінити корупцію нашій нації, очевидно, вдасться не скоро…

Тернопільщина корупція освіта
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання у окремих будинках Тернополя. А саме: - 20.08.18р. з 09.00 до 13.00 год. за адресою: вул. 15 Квітня, 15а, 23, 25, 27, 31.
Суспільство
Факт незаконної торгівлі рибою вчора, 17 серпня, на Центральному ринку у Тернополі виявили представники громадської організації «Протидія корупції та моніторинг екології “Cкеля”» разом із муніципальною поліцією. Захисники довкілля намагались пояснити правопорушнику, що так робити не можна, але замість розуміння стикнулись з опором й погрозами. Як розповів голова «Скелі» Андрій Об’єщик, отримавши повідомлення про самовільний продаж риби,  представники грома...
Спорт
18 серпня футбольний клуб "Нива" у 5 турі Другої ліги у виїзному матчі зіграв внічию 0:0 з "Чайкою" з Петропавлівської Борщагівки. Боротись не лише з суперником, але і з полем — саме під таким девізом пройшов виїзний матч "Ниви", що відбувся у Лютежі. Поле зі штучним покриттям місцевого стадіону, яке було закладене ще у 2009-му році завадило обом командам показати змістовний футбол — гравцям було нелегко звикнути до непередбачуваного відскоку м'яча. У біль...
Суспільство
На частині вулиці 15 квітня тривають будівельні роботи з обох боків дороги. Через це мешканці Східного масиву і ті, хто приїздить на Збаразький поворот із сіл, занепокоєні, чи зможуть вони безперешкодно дійти до дитячої обласної лікарні, онкодиспансеру, другої міської лікарні, не пересідаючи на міський транспорт. Із кільця до лікувальних закладів – рукою подати, тож платити за одну зупинку нікому не хочеться, повідомляє тв4.
Пригоди
Туристичний автобус з українцями потрапив у страшну ДТП у Прикарпатському воєводстві в Польщі. Загинуло троє людей, серед яких і мешканець Тернопільщини. Також ця подорож стала останньою в житті двох киянок, яким було 30 та 31 рік. Всього в автобусі на момент аварії було 54 пасажири. Трагедія трапилась ввечері 17 серпня. Туристи їхали зі Львова в чотириденну поїздку до Австрії, куди їх відправила місцева турфірма. Там, до слова, коментувати ситуацію поки в...
Пригоди
На об’їзній дорозі іномарка «Volkswagen Passat», в салоні якої знаходилася молода сім’я, що їхала з відпочинку, зіштовхнулася із мікроавтобусом «FIAT Ducato». Внаслідок аварії загинув 33-річний водій легкового автомобіля із Тернополя, а його його дружина та 3-річна донька госпіталізовані з травмами різного ступеню важкості. Постраждало і п’ятеро із дев’яти людей, яка їхали в мікроавтобусі. Вони теж жителі Тернопільської області. За інформацією відділу ком...
Суспільство
Тернополяни скаржаться у соцмережах на запізнення потягу, який має прямувати до Києва. Про це на сторінці у Facebook розповідає Liudmyla Sha Chekhovska. Інцидент трапився вчора, 18 серпня. “4 години, Карл! Саме на стільки запізнюється поїзд до Києва… Звичайно не вперше, звичайно без будь-яких альтернатив, звичайно пасажири нікуди не поспішають…”, – пише тернополянка.
Суспільство
Соціальна ветеринарна клініка вже за місяць відкриється у Тернополі. Ремонтні роботи на етапі завершення. Це перший подібний заклад в області, мета якого вирішити проблему безпритульних тварин. Зоозахисники та волонтери давно думали як це зробити. А оскільки подібний заклад без фінансування існувати не міг, то знайшли спосіб як заробити. Кажуть – половина виручки ітиме на потреби бездомних тварин, повідомляє тв4. У соціальній ветклініці працюватиме пятнад...
Суспільство
Погодні умови у західному регіоні зумовлює вплив циклону. Відтак по всій території регіону спостерігаються сильні опади: грози, зливи, град. Проливні дощі можуть призводити до підтоплень, – попереджають метеорологи. «Циклон рухається у напрямку західного регіону. Відтак по всій його території спостерігається підвищена кількість опадів. Опади передбачаються короткочасні, однак досить сильні. Внаслідок дощів, окремі населені пункти може підтоплювати. Також м...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!