На Тернопільщині домедичну допомогу вчитимуть і військових, і цивільних

60% смертей у зоні АТО можна було б запобігти. Такого висновку дійшли фахівці з надання домедичної допомоги.

Якби на території військового конфлікту бодай третина громадян володіли відповідними навичками, то кількість загиблих можна було б скоротити в рази. Жахлива істина стала наслідком того, що у свій час медичну підготовку МОЗ витіснило на задній план, а потім і взагалі ліквідувало як дисципліну. В результаті ні військові, ні цивільні у випадку необхідності не здатні допомогти постраждалому.

Втратили дорогоцінний час

Сьогодні МОЗ начебто переглянуло свою позицію щодо домедичної допомоги, а депутати навіть прийняли поправку до закону, відповідно до якої надавати допомогу потерпілому до приїзду медиків повинні вміти не тільки військові та силовики, а й цивільні. Центром підготовки кадрів став ТДМУ ім. І.Горбачевсього. Тут про надання необхідних навиків населенню почали говорити ще у далекому 2003 році. В медуніверситеті навіть відкрили навчально-тренувальний центр підготовки офіцерів запасу. З того моменту і почався досвід підготовки військовослужбовців та звичайних громадян щодо надання домедичної допомоги в зоні можливого військового конфлікту, пише Номер один

- У свій час було збудовано військове містечко на базі навчально-оздоровчого комплексу «Червона калина». У 2004 році на лабораторних свинях напрацьовували тактику надання допомоги як на госпітальному етапі, так і на етапі проведення хірургічних втручань. У 2006 році відбулася конференція з офіцерами НАТО, які розповіли про головні стандарти в наданні медичної допомоги в арміях інших країн, членів альянсу. Університет став ініціатором об’єднання всіх військових кафедр для спільного розроблення єдиного стандарту щодо вмісту аптечки військового. Але ця ідея не знайшла підтримки керівництва галузі. Більше того, у 2008 році гостро стало питання про закриття військових кафедр і 450 навчальних годин розкидали на інші дисципліни, а в результаті стало менше як хірургії, так і терапії, а військово-польову хірургію взагалі виключили з навчальних планів, - розповідає доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри медицини катастроф та військової медицини ТДМУ ім. І. Горбачевського Арсен Гудима.

І що ми отримали в результаті? Коли почалася АТО, з’ясувалося, що Україна не готова до таких подій в жодному з аспектів.

- З одного боку маємо країни НАТО, з іншого – Росію. За існуючими теоріями сучасної війни, військові конфлікти на планеті у перспективі будуть виникати в зонах розлому цивілізацій, тому Україна приречена воювати довго. Відтак усі - військові, цивільні, медики - повинні бути готові надавати один одному допомогу, - каже Арсен Гудима.

З початку військового конфлікту заклад активно включився в підготовку громадян та військовослужбовців до дій в умовах військового конфлікту. Кафедра медицини катастроф готувала практично всі силові структури, які вирушали в зону АТО. На базі інституту медсестринства створено навчальний центр, де пройшли вишкіл з домедичної допомоги приблизно 2500 тернополян. Тут відбувалася підготовка учасників ГО «Білі берети», які згодом стали ядром волонтерського руху з надання домедичної допомоги.

Вчитимуть і фармацевтів, і освітян

Невдовзі навчальний заклад планує створення потужного  навчального центру на базі комплексу «Червона калина», де може пройти підготовку кожен бажаючий. Крім того, планується, що там навчатимуться представники професій, які, відповідно до закону, повинні володіти спеціальними навиками надання допомоги.

– Законом України «Про екстрену допомогу» визначено категорії громадян, які зобов’язані вміти надавати домедичну допомогу. До них належать працівники органів внутрішніх справ, державних служб з надзвичайних ситуацій, фармацевти, громадяни, робота яких пов’язана з транспортом. У доповненні до закону йдеться про те, що в кожному організованому колективі на 10 осіб має бути один сертифікований спеціаліст з надання домедичної допомоги. Це стосується й навчальних закладів. Якщо дотримуватись вимог законодавства, то, вважаю, рівень нашої безпеки різко зросте. Існує таке правило, що коли третина громадян держави володіє навиками надання домедичної допомоги і має засоби для її надання, то кількість грошей, витрачених на їхню підготовку, значно менша від суми, необхідної для лікування громадян, які цю допомогу отримали не своєчасно, - каже Арсен Гудима.

На початку АТО організатори сертифікували всіх, хто прослухав навчальний курс. Зараз вимоги до слухачів змінилися. Тепер отримати сертифікат можна, лише склавши іспит. Курси проходять під егідою громадських організацій, які мають визначені стандарти з надання допомоги. Учасники, які не освоїли цих навиків, повинні пройти перепідготовку та повторне тестування.

Навчальний курс складається з чотирьох тем. Головним аргументом при підготовці програми стали причини, внаслідок яких людина може втратити життя за лічені хвилини. На першому місці – масивна кровотеча. У випадку її виникнення людина помирає за дві хвилини. Тому питання розпізнання та зупинки масивної кровотечі є номер один. На другому місці – непрохідність дихальних шляхів. Смерть наступає за 5 хв. Найпростіший прийом – перевернути людину з положення лежачи на спині на бік. Це елементарний спосіб, який не потребує навиків, однак слід вміти розпізнати цю патологію. На третьому місці – напружений пневматорикс. Людина помирає в проміжку від 15 до 30 хв. У такому випадку треба вміти зробити декомпресію грудної клітки. Ця навичка в цивільній медицині йде на рівні немедичного працівника, який володіє розширеним обсягом надання домедичної допомоги. На четвертій позиції – гостра затримка кровообігу.  На сьогодні однакова кількість цивільного населення вмирає як від кровотечі, так і від затримки кровообігу. Вивести людину з цього стану можуть лише заходи серцево-легеневої реанімації.

Варто відзначити, що в Україні щороку від нещасних випадків та отруєнь гине від 65 до 75 тис. осіб. Навчивши третину населення держави відповідним навикам, цю цифру можна суттєво скоротити. Україна робить перші кроки в цьому напрямку. В результаті домедична допомога стала одним з основних навчальних курсів, які  проходять новообрані поліцейські. Здобувати ці вміння їм допомагає студентка четвертого курсу медичного факультету ТДМУ ім. І.Горбачевського, сертифікований інструктор з надання домедичної допомоги Богдана Перевізник.

-  Курс складається з чотирьох тем, на кожну з яких передбачено півтори години. Кожне практичне заняття закінчується екзаменом, який базується на практичних аспектах. Надаємо навики та теоретичні знання із зупинок кровотеч. Слухачі вчаться правильно накладати джгути, здійснювати мобілізацію, надати допомогу без підручних засобів, опановують тактику дій поліцейського у випадку дорожньо-транспортної пригоди. Моделюємо ситуацію і вчимо вміло, ефективно та правильно надати допомогу до приїзду «швидкої» на місце пригоди, - каже Богдана Перевізник. – Вважаю, такі знання знадобляться не тільки у професійній діяльності, а й у побуті, адже ніхто не застрахований від екстреної ситуації. Варто відзначити, що новобранці підготовлені до роботи як фізично, так і морально, тому вони не бояться активно діяти.

Залишається сподіватись, що на цьому намагання держави покращити рівень безпеки не завершиться. А прописані в законах норми таки стануть золотим стандартом.

Тернопільщина домедична допомога військові і цивільні
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання у окремих будинках Тернополя. А саме: - 20.08.18р. з 09.00 до 13.00 год. за адресою: вул. 15 Квітня, 15а, 23, 25, 27, 31.
Суспільство
Факт незаконної торгівлі рибою вчора, 17 серпня, на Центральному ринку у Тернополі виявили представники громадської організації «Протидія корупції та моніторинг екології “Cкеля”» разом із муніципальною поліцією. Захисники довкілля намагались пояснити правопорушнику, що так робити не можна, але замість розуміння стикнулись з опором й погрозами. Як розповів голова «Скелі» Андрій Об’єщик, отримавши повідомлення про самовільний продаж риби,  представники грома...
Спорт
18 серпня футбольний клуб "Нива" у 5 турі Другої ліги у виїзному матчі зіграв внічию 0:0 з "Чайкою" з Петропавлівської Борщагівки. Боротись не лише з суперником, але і з полем — саме під таким девізом пройшов виїзний матч "Ниви", що відбувся у Лютежі. Поле зі штучним покриттям місцевого стадіону, яке було закладене ще у 2009-му році завадило обом командам показати змістовний футбол — гравцям було нелегко звикнути до непередбачуваного відскоку м'яча. У біль...
Суспільство
На частині вулиці 15 квітня тривають будівельні роботи з обох боків дороги. Через це мешканці Східного масиву і ті, хто приїздить на Збаразький поворот із сіл, занепокоєні, чи зможуть вони безперешкодно дійти до дитячої обласної лікарні, онкодиспансеру, другої міської лікарні, не пересідаючи на міський транспорт. Із кільця до лікувальних закладів – рукою подати, тож платити за одну зупинку нікому не хочеться, повідомляє тв4.
Пригоди
Туристичний автобус з українцями потрапив у страшну ДТП у Прикарпатському воєводстві в Польщі. Загинуло троє людей, серед яких і мешканець Тернопільщини. Також ця подорож стала останньою в житті двох киянок, яким було 30 та 31 рік. Всього в автобусі на момент аварії було 54 пасажири. Трагедія трапилась ввечері 17 серпня. Туристи їхали зі Львова в чотириденну поїздку до Австрії, куди їх відправила місцева турфірма. Там, до слова, коментувати ситуацію поки в...
Пригоди
На об’їзній дорозі іномарка «Volkswagen Passat», в салоні якої знаходилася молода сім’я, що їхала з відпочинку, зіштовхнулася із мікроавтобусом «FIAT Ducato». Внаслідок аварії загинув 33-річний водій легкового автомобіля із Тернополя, а його його дружина та 3-річна донька госпіталізовані з травмами різного ступеню важкості. Постраждало і п’ятеро із дев’яти людей, яка їхали в мікроавтобусі. Вони теж жителі Тернопільської області. За інформацією відділу ком...
Суспільство
Тернополяни скаржаться у соцмережах на запізнення потягу, який має прямувати до Києва. Про це на сторінці у Facebook розповідає Liudmyla Sha Chekhovska. Інцидент трапився вчора, 18 серпня. “4 години, Карл! Саме на стільки запізнюється поїзд до Києва… Звичайно не вперше, звичайно без будь-яких альтернатив, звичайно пасажири нікуди не поспішають…”, – пише тернополянка.
Суспільство
Соціальна ветеринарна клініка вже за місяць відкриється у Тернополі. Ремонтні роботи на етапі завершення. Це перший подібний заклад в області, мета якого вирішити проблему безпритульних тварин. Зоозахисники та волонтери давно думали як це зробити. А оскільки подібний заклад без фінансування існувати не міг, то знайшли спосіб як заробити. Кажуть – половина виручки ітиме на потреби бездомних тварин, повідомляє тв4. У соціальній ветклініці працюватиме пятнад...
Суспільство
Погодні умови у західному регіоні зумовлює вплив циклону. Відтак по всій території регіону спостерігаються сильні опади: грози, зливи, град. Проливні дощі можуть призводити до підтоплень, – попереджають метеорологи. «Циклон рухається у напрямку західного регіону. Відтак по всій його території спостерігається підвищена кількість опадів. Опади передбачаються короткочасні, однак досить сильні. Внаслідок дощів, окремі населені пункти може підтоплювати. Також м...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!