Iсус Христос народився щонайпiзнiше в груднi 5 року до нашої ери

Народження людини, котру християни називають Спасителем, стало точкою вiдлiку для сучасної історії людства.

Народження людини, котру християни називають Спасителем, стало точкою вiдлiку для сучасної історії людства -- саме вiд цiєї дати ми ведемо лiточислення. Та чи правильно вона встановлена? Коли до нас прийшов Iсус Христос? Ким були тi три царi, про яких спiваємо в колядках?

До обговорення Рiздва Христового "Експрес" запросив отця Рафаїла Турконяка, першого перекладача повного тексту Бiблiї українською мовою, отця Юрiя Щурка, доктора бiблiйних наук, та отця Тараса Барщевського, координатора Бiблiйного апостоляту УГКЦ.

- Якi дати iз життя Iсуса Христа нам вiдомi?

о. Юрiй:

- Iсус народився за життя Iрода Великого, який помер 13 березня 4 року до нашої ери у вiцi 70 рокiв. Отже, це могло статись щонайпiзнiше в груднi 5 року до нашої ери або ж у сiчнi 4 року до нашої ери. Хрестився Вiн i почав прилюдне служiння мiж 26 та 28 роком, а розiп'яли Iсуса 7 квiтня 30 року.

-- Але ж "нашу еру" ми починаємо саме з Рiздва Христового!

о. Юрiй:

- А до того в Європi лiточислення вели вiд заснування Риму. Лише в VI cтолiттi монах Дiонiсiй Малий запровадив лiточислення, вiдправною точкою для якого було народження Христа - A. D. (Anno Domini). Та при визначеннi точної дати він допустив помилку в 4 роки...

-- Як пророкували прихiд Спасителя в Старому Заповiтi?

о. Юрiй:

- Пророки описували час, коли цар Давид або хтось подiбний до нього повернеться i почне золотий вiк. Його називали Месiєю -- це єврейською означає "помазаник Божий".

До слова, з часу останнього пророка Малахiї до приходу Месiї минуло близько 400 рокiв. Народ Iзраїлю страждав тодi від окупантiв-римлян i дуже сподiвався на диво. Щоразу на Пасху за святковим столом у кожнiй родинi залишали два вiльнi мiсця – для Iллi, який мав прийти перед Месiєю, i для самого Месiї.

Народ уявляв свого Спасителя як дуже сильного царя, що знищить усiх ворогiв Iзраїлю. Тому й не розпiзнали вони народженого у Вифлеємi Месiю -- чекали ж бо полiтичного лiдера, котрий буде воювати iз земними царствами. Проте Iсус прийшов, щоб повнiстю викорiнити не наслiдки, а причини зла. Своїм навчанням та служiнням Христос показав, що найбiльшим ворогом є Сатана, а не Рим чи якась інша людська iмперiя.

о. Тарас:

- Iз пророцтв, що звiщають народження Спасителя в Старому Заповiтi, найбiльш знаним є пророцтво Iсаї: "Оце ж сам Господь дасть вам знак. Ось дiвиця зачала i породить сина, i дасть йому iм'я Еммануїл".

- Але ж назвали Спасителя Iсусом!

о. Тарас:

- Еммануїл означає -- "З нами Бог". У Старому Заповiтi це iм'я вказує на мiсiю, покликання особи, яка це iм'я несе. Євангелiст Матей бачить здiйснене пророцтво Iсаї в народженнi Iсуса, який "спасе людей своїх вiд їхнiх грiхiв". Це i є розкриттям повного значення iменi. Адже Iсус означає "Ягве спасає".

- У Євангелiях вiд Матвiя та Луки вказано родоводи Iсуса Христа, i вони не в усьому сходяться...

о. Рафаїл:

-- Розбiжностi в тому, вiд якого саме сина Давида походить Iсус. Матей вказує, що вiд Соломона, а Лука – від iншого сина. Але в будь-якому разi Христос -- нащадок царя Давида i обiцяний Богом Месiя.

о. Юрiй:

-- Обидва родоводи повнiстю пiдтверджують походження Iсуса вiд Давида. Вiдмiнностi в пiдходах вказують на рiзнi акценти для рiзних аудиторiй.

Матей хотiв переконати юдеїв, що Iсус -- їх царський Месiя, обiцяний цар Iзраїлю, законний наслiдник престолу Давида. Лука ж писав своє Євангелiє насамперед до християн, якi походять з язичникiв, а також -- щоб навернути до християнства освічених грецьких i римських читачiв. Тому в родоводi вiн демонструє, що Iсус походить вiд Адама i як Спаситель Вiн прийшов до всіх людей.

- А хто такi три царi, про яких спiваємо в колядках?

о. Рафаїл:

- Їх доцiльнiше назвати мудрецями, по-нашому астрологами. Це -- iсторичнi особи, вони жили на територiї Iрану i дослiджували зорi. Однак, чи їх було лише троє, невiдомо.

Грiб мудрецiв вiднайшли в Iранi. Потiм їхнi тiла, згiдно з переказами, невiдомим чином опинилися в Нiмеччинi за часів Барбаросси. Сьогоднi вони там схороненi та зберiгаються. Є золотий ковчег iз дiамантами, i в тому ковчегу зберiгаються їхнi останки. Експерименти показали, що цi тiла -- справдi з околиць Iрану часiв життя Христа.

о. Юрiй:

- У схiднiй Церквi вважали, що мудрецiв було 12. Захiдна традицiя вважає, що їх було троє. Однак, скiльки точно їх було, невiдомо. Матей також не згадує iмен волхвiв. Iмена Гаспар, Мельхiор та Бальтазар належать пiзнiшiй традицiї.

о. Тарас:

- Число "три" утвердилося, вiдповiдно до принесених дарiв. А мудрецi-царi уособлюють передусiм образ усiх тих, хто з поганства прийшов до Христа.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання у окремих будинках Тернополя. А саме: - 15.08.18р. з 09.00 до 13.00 год. за адресами: вул. Мирна, вул. Вербова, вул. Низинна, вул. Медобірна.
Суспільство
Триває реконструкція пішохідних зон в межах озера «Чайка» на ділянці від колонади до площі імені Степана Бандери. Тут працівники підрядної організації здійснюють мощення доріжок фігурними елементами мощення. Напередодні ними було здійснено влаштування щебеневої основи та влаштування поребриків.
Суспільство
У рамках третьої черги облаштування системи аерації на Тернопільському ставі  на форсунках аераційного фонтану встановлюють прожектори. Роботи тривають на відрізку від причалу до Надставної церкви Воздвиження Чесного Хреста. Як повідомили у відділі технічного нагляду міської ради, планується встановити 180 форсунок. Технічні характеристики даної ділянки будуть такими ж, як і у попередньої: з кожної його форсунки вода підіймається на 9 метрів вперед та май...
Пригоди
Учора ввечері, 13 серпня, на вулиці Богдана Хмельницького інспектори помітили автомобіль Fiat Scudo, водій якого порушив правила дорожнього руху. Під час спілкування з керманичем патрульні помітили у нього ознаки алкогольного сп’яніння. Освідування встановило, що рівень алкоголю в організмі 32-річного керманича майже в 13 разів перевищив допустиму норму – 2,52 проміле. На тернополянина патрульні склали адмінматеріали за ч. 1 ст. 122 (порушення ПДР) та ч. 1...
Суспільство
У порівнянні із аналогічним показником минулого року товарообіг збільшився на 32%. Імпорт склав 247 млн доларів, а експорт  - 241 млн доларів. Торгівля відбувалася із 76 країнами світу, найактивніше вона велася із Польщею (51% від усього товарообігу). Також активними партнерами були Німеччина, Швейцарія, Білорусь та Великобританія. Як повідомляє прес-центр ДФС, із України активно торгували електроустаткування (кабельні модулі електромереж автомобілів як п...
Кримінал
Статистика дорожньо-транспортних пригод на Тернопільщині, як і по Україні, жахає. Щодня на дорогах гинуть та травмуються люди, значних матеріальних втрат зазнають власники транспортних засобів. Начальник відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції Тернопільської області Андрія Петрука повідомив, що з початку року на Тернопільщині сталося 1216 дорожньо-транспортних пригод, у яких травм зазнали майже триста осіб, а 35 людей загинули. При чо...
Суспільство
Правоохоронці Бучацького відділення поліції розшукують жителя села Возилів, Джерджа Володимира Івановича, 1972 року народження. Як інформують у прес-центрі поліції, в понеділок, 13 серпня, до відділку  звернулась жителька району, яка повідомила, що її батько зник. За словами заявниці, родич поїхав до столиці на роботу, але з 28 липня за місцем проживання та працевлаштування відсутній. Прикмети зниклого: 45 років, зріст 160-175 см, середньої тілобудови, вол...
Суспільство
Вже більше тижня деякі "розумні зупинки" у Тернополі повністю не функціонують. Перестало працювати інформаційне табло біля Кафедрального собору Різдва Христового та ще одне - на вулиці Максима Кривоноса, поряд із цілодобовим магазином "Альянс". Раніше монітори справно інформували про рух маршруток і тролейбусів, прогноз погоди та курс валют. Дехто із людей, які чекають на транспорт, припускають, що і на інших зупинках міста могли виникнути подібні неполадк...
Кримінал
Аварія за участю молодого мотоцикліста трапилася вчора о 22.40. 25-річний чоловік суттєво перевищив швидкість та, не впоравшись з керуванням, зніс металеву огорожу й тяжко травмувався. "Чоловік 1993 року народження, керував мотоциклом "Хонда". Рухавшись по проспекту Злуки, він не впорався з керуванням на ділянці проведення ремонту дорожніх робіт ТОВ "Інвестбуд", наїхав на бар’єрну огорожу, внаслідок цього впав з мотоцикла і отримав тілесні ушкодження. Його...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!