• Головна
  • Як українська податкова бореться з зарплатами в конвертах
19:30, 27 січня 2012 р.

Як українська податкова бореться з зарплатами в конвертах

У минулому році українські податківці на чолі з віце-прем'єром Сергієм Тігіпко неодноразово стрясали повітря гучними заявами про початок війни з зарплатою в конвертах.

В результаті за рік українці отримали 140 мільярдів гривень чорної зарплати, яка пройшла повз касу і податкових відрахувань. Реальну заробітну плату сьогодні як і раніше приховують на багатьох підприємствах приватного типу. При цьому самі податківці не рідко самі здійснюють платежі в конвертах.

В одному зі східних регіонів України напередодні нового року одна з районних податкових адміністрацій вирішила влаштувати собі корпоративне свято. І як завжди це буває, з розмахом. "Наскільки ж великим було моє здивування, коли податківці розплатилися зі мною" конвертом ", - розповідає, посміхаючись, організатор свята. - З боку це, звичайно, виглядало кумедно: податковий інспектор передає гроші в конверті, під столом".

Даний випадок дійсно міг би здатися кумедним, якби це був, приміром, анекдот. А не реальність. Зате він дуже добре ілюструє справжню дійсність в Україну. Коли публічно влада говорить про одне, а при цьому сама в першу чергу порушує свої ж заяви та постулати.

Незважаючи на те, що Кабінет Міністрів оголосив війну сірим і чорним зарплатам ще в квітні минулого року, сьогодні в тіньовому секторі економіки обертається від 10 до 17 відсотків коштів, упевнені експерти.

Нагадаємо, що 1 квітня набув чинності в повному обсязі новий Податковий кодекс. Його головними новаціями стали зменшення податку на прибуток для великих підприємств, введення податкових канікул для новостворених компаній і поява цілої низки проблем у "спрощенців".

Чиновники впевнені, що саме так потрібно боротися з чорними зарплатами. А також за допомогою високих штрафів у розмірі 34 тисяч за одного неоформленого працівника і тюремних термінів. В результаті - за підсумками 2011 року Державна податкова служба виявила в Україну 129 000 працівників-нелегалів. Тільки в четвертому кварталі минулого року за матеріалами податкової міліції порушено 23 кримінальних справи за ухилення від сплати податків і зборів. Але чи змінилося щось у нинішньому році? Ні, впевнені експерти. Підприємці не відмовилися від виплат у конвертах. При цьому, як показує статистика, в 2012 році малий і середній бізнес як і раніше продовжує масове закриття підприємств і йти в тінь.

Кабмін робить ставку на репресивні заходи. А це ще більше заганяє бізнес у тінь, впевнені експерти. Навіть високий штраф не змусить підприємця платити офіційну зарплату. Адже на годиннику ваг, як правило, варто або заплатити штраф, або взагалі закрити бізнес. В Україну за вдосконаленим в 2011 році Податкового кодексу із зарплати кожного працівника відраховують 18,6% (15% податок на доходи фізосіб плюс 3,6% утримання). Тобто із зарплати у 8 тисяч гривень в бюджет ідуть 1488 гривень. Але й це не все. Доведеться додати по 36,7% до кожної ставкою, щоб заплатити всі соціальні внески. Це 2936 гривень на кожного. "А в результаті людина отримає нікудишні послуги від держави", - пише у своєму блозі українка Катерина Воєводська.

За прикладом угорського блогера Андора Якаб, який підірвав Інтернет статтею "Чому я не дам вам роботу, вона перерахувала всі причини, що заважають українцям вести легальний бізнес". Міністерство економіки вже підрахувало, що в Україну в нинішньому році фонд заробітної плати складе 390 мільярдів гривень, при цьому від 20 до 39 відсотків з нього піде в тінь. В результаті - держава знову недоотримає мільярди гривень надходжень.

За даними експертів, сьогодні майже п'ять мільйонів українців працює без офіційного оформлення трудових відносин. Це вже поставило Україну на одне з перших місць у світі за обсягами тіньової економіки. В цілому, на рівні мінімальної заробітної плати отримують заробітну плату 1,5 млн. працівників, з них 120 тисяч - керівники підприємств. "Тільки самі ризикові працюють чесно в нашій країні. Тому немає робочих місць, люди мало купують і живуть бідно. До бюджету надходять крихти, а медицина і освіта ледь животіють", - впевнені експерти. При цьому радять податківцям і всьому складу Кабінету Міністрів у боротьбі з сірими і чорними зарплатами почати з себе.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...