У Тернополі хочуть економити гроші на житті та здоров'ї людей?

У Тернополі планують об’єднати два самодостатні лікувальні заклади: обласний Центр СНІДу та обласний наркодиспансер. У результаті оптимізації перший перетвориться на структурний підрозділ іншого. При цьому області вдасться зекономити майже мільйон гривень.

Принаймні так стверджує ініціатори об’єднання – департамент охорони здоров’я. Однак точних фінансових розрахунків поки депутати облради, за якими останнє слово, не бачили. Наразі частина з них не підтримують такої ініціативи і кажуть: коли мова йде про життя людей, ніякі гроші не важливі.

Можливість об’єднання двох обласних лікувальних установ днями розглядала депутатська комісія соціально-економічного розвитку. Та в результаті обговорення члени комісії так і не зрозуміли доцільності злиття закладів. Точного плану депутатам не представили. Тож досі не відомо, чи залишиться Центр СНІДу за своєю старою адресою, які функції він виконуватиме і в чому саме полягає економія. Ініціатори об’єднання говорять, що заощадити вдасться близько мільйона, причому працівників установи обіцяють не скорочувати.

- Комісія соціально-економічного розвитку розглядає господарську складову питання, - каже голова комісії Лариса Римар, - однак жодних розрахунків заявники не надали. Ми не бачимо ані штатного розпису, ані структури витрат. Відповідно комісія не може говорити про економічну доцільність таких заходів.

Є й інша сторона питання. Сам факт того, що хворі на ВІЛ/СНІД проходитимуть обстеження та лікування у наркодиспансері, морально підкошує пацієнтів. Адже більшість з них не мають нічого спільного з наркотиками. Ніколи їх не вживали і навіть не бачили, пише Номер один. А тут їм доведеться зустрічатися з доволі специфічною, а інколи навіть небезпечною категорією населення. І це при тому, що у Центрі СНІДу обстежується чимало жінок, вагітних та дітей.

В Україні й до того існує дискримінація хворих на СНІД, а тепер їх ще й ототожнюватимуть з наркоманами, кажуть представники громадськості, які не підтримують ідеї об’єднання. Мало хто з пацієнтів хоче говорити про свою проблему. Центр знаходиться у спальному районі, на окраїні міста, подальше від метушні та людей, тому це дуже зручно для пацієнтів.

Більше того, враховуючи динаміку захворюваності, адміністрація Центру планувала розширяти заклад. Для цього навіть звели другий поверх і встановили там опалення. Однак наприкінці 2015 року раптово помер керівник структури, тому до призначення нового директора ці ініціативи заморозили.

Деякі депутат взагалі припускають, що питання у приміщенні. Мовляв Центр перенесуть у наркодиспансер, а його будівлю продадуть.

Активно проти об’єднання структур виступають громадські організації, які співпрацюють з Центром СНІДу. Їхні представники планують прийти на сесію обласної ради, яка у перспективі має розглянути це питання, й озвучити свою позицію.


КОМЕНТАР

Юрій Шугалей, заступник головного лікаря Тернопільського обласного наркологічного диспансеру:

- ВІЛ/СНІД почав поширюватися саме серед групи ін’єкційних наркоманів. Спалах інфекції в області припадає на 1998 рік. Згодом МОЗ запровадило замісну підтримуючу терапію для хворих, які вживають ін’єкційні наркотики. Однак ця проблема зачепила й інші верстви населення. Хвороба почала поширюватись іншими шляхами: статевим та від матері до дитини. Попри це першоджерелом проблеми стала саме група ін’єкційних наркоманів. Тому, думаю, логічно було б об’єднати наркодиспансер та Центр СНІДу, а саме - входженням останнього закладу у підпорядкування у вигляді відділення. Це, у першу чергу, забезпечить економію коштів, яка виникне за рахунок зменшення витрат на фонд заробітної плати. При цьому скорочення працівників не передбачається. Ми плануємо перекрити відсутні ставки у Центрі СНІДу нашими кадрами.

У результаті об’єднання за рахунок кадрового потенціалу плануємо покращити напрямок антинаркотичної пропаганди та АРТ-терапію. На сьогодні залишається відкритим питання відкриття стаціонарного відділу для лікування хворих. Ми прорахували, що в результаті об’єднання його можна буде відкрити без залучення кадрових та матеріальних витрат.

Валентина Кушнір, в. о. головного лікаря обласного центру СНІДу:

- Центр СНІДу відкрито, власне, для того, щоб розділити потоки пацієнтів. Дослідженням СНІДу я займаюся з першого для роботи лабораторії в області. На сьогодні Центр забезпечений сучасним імпортним обладнанням, за допомогою якого проводяться імуноферментний, біохімічний, гематологічний та інші аналізи. Протягом року в Центрі виконують від 53 до 60 тис. аналізів на ВІЛ-інфекцію. Якщо раніше основним способом поширення інфекції було парентеральне зараження, тобто через кров, то на сьогодні серед способів передачі переважає статевий шлях. Протягом року в області виявляється від 120 до 150 нових випадків захворювання на ВІЛ. Центр займається не тільки обстеженням пацієнтів, а й лікуванням. У нас потужна база для проведення АРТ-терапії, яку не можна починати без визначення імунного статусу людини. До минулого року ми обстежували весь західний регіон – п’ять областей. Зараз – три.

З кожним роком збільшується кількість ВІЛ-інфікованих жінок. На обліку вони перебувають не тільки під час вагітності, а й після. А саме - до досягнення дитиною півторарічного віку. У 2014 році було виявлено 17 жінок, у 2015 – 10, з початку 2016-го – 4.

У Центрі проходять лікування різні соціальні групи населення. Усі вони отримують допомогу безкоштовно. Необхідними матеріалами Центр забезпечує держава.

Мар’яна, директор Тернопільського обласного відділення всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД:

- Наше відділення співпрацює з Центром уже не один рік. Колишній головний лікар ініціював розширення закладу, щоб покращити якість надання медичних послуг та доступ до них. І в цьому, однозначно, є потреба. Наскільки мені відомо, жодна область України не закриває Центрів СНІДу, а навпаки - розширює.

Наразі серед хворих на ВІЛ ін’єкційні наркомани займають невелику частину. І особисто мені образливо чути, що більшість інфікованих – це наркомани.


Коментар

Володимир Богайчук, директор департаменту охорони здоров’я ТОДА:

- Питання в тому, що до сьогодні у Центрі СНІДу не створено стаціонарного відділення для лікування хворих. Заклад працював без ліжкового фонду. У той час 80-90% хворих належать до категорії наркозалежних. Останні отримують терапію у наркодиспансері. Відтак об’єднання цих двох закладів дасть можливість покращити допомогу хворим.

Попри це, МОЗ анонсує створення Центру громадського здоров’я, до складу якого будуть входити наркодиспансер, Центр СНІДу, лабораторний центр Держсанепідслужби, заклади фтизіатрії, фіздиспансер тощо. Зараз ми робимо перший крок до створення цього центру, об’єднавши Центр СНІДу та наркодиспансер. І це дасть економію коштів у розмірі 1,5 млн. грн.

Частина населення проти такого об’єднання, аргументуючи, що для пацієнтів принизливо відвідувати наркодиспансер.

Та у перспективі ці заклади однаково будуть об’єднані під одним дахом. Щоправда, це процес не одного дня і навіть року. Тому хворі як відвідували Центр СНІДу, так і надалі це робитимуть. Ми плануємо розділити потоки пацієнтів і на базі наркодиспансеру створити лише ліжковий фонд.

Тернопіль економія наркодиспансер
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
Минулої ночі вовки заполонили село Матвіївці, що в Шумському районі. Власник одного з господарств, який о сьомій ранку прийшов до кошари, виявив розкидані рештки семи овець. Правоохоронці й представники ветеринарної та єгерської служби, яких виклика пан Михайло, приїхали до години часу. Більшість загиблих тварин має тільки прокус на шиї. Розтин дозволив встановити, що крові всередині мертвої худоби немає. Також не виявлено слідів крові і на траві поряд із...
Суспільство
Підготовка до школи включає не лише наповнення учнівського рюкзака. Тернополяни, які відправляють своїх дітей в школу, повинні знати про свої так звані права. Адже благодійні внески, додаткові зошити, підручники та шкільна форма певного виробника – стануть зайвою тратою грошей. Детальніше про це пише life.pravda.com.ua. Благодійні внески Благодійність не може бути обов’язковою. Якщо ж батьки такі ініціативні у плані допомоги школі, то школа у свою чергу по...
Суспільство
Небайдужих краян закликають долучитись до Всеукраїнського маршу за права тварин.  Захід стартує тридцятого вересня на Театральній площі. Таким чином активісти хочуть привернути увагу громадян до проблеми захисту чотирилапих від людської жорстокості та знущань, – повідомляє topnews.in.ua. Розпочнеться зоозахисна подія о дванадцятій годині дня. Її ініціаторами є представники громадської організації «UAnimals». Акція не містить будь-якого політичного спрямува...
Суспільство
В тернопільському парку ім. Т. Шевченка завершуються роботи з реконструкції пішохідної алеї в межах острівця «Чайка» (ділянка від колонади до площі ім. С.Бандери). Напередодні підрядники здійснили тут демонтаж старого асфальтобетонного покриття, влаштували щебеневу основу доріжки, замінили бордюри та облаштували алею фігурними елементами мощення. Окрім того, працівники підрядної організації пофарбували перильні огорожі мосту, що веде на острівець «Чайка»,...
Суспільство
Цьогоріч заходи з відзначення 75-ої річниці проведення ІІІ Надзвичайного Великого Збору ОУН та 27-ої річниці Незалежності України відбудуться у селі Золота Слобода Козівського району. Зокрема, у рамках програми відбудеться освячення криївки на подвір'ї родини Чарківських і меморіального знаку на хуторі Фостяки. На хуторі Веснівка освятять хату,в якій завершив свою роботу Збір ОУН. У сільському клубі села Золота Слобода пройде наукова конференція. 24 серпня...
Суспільство
Близько 750 загальноосвітніх шкіл нараховують на Тернопільщині. Проте опорних навчальних закладів у регіоні – 29. Ці школи отримають найбільше фінансування. В управлінні освіти і науки ОДА повідомляють, що школи з невеликою кількістю учнів понижуватимуться в ступені. Що стосується закриття навчальних закладів, то відповідні рішення прийматимуть представники влади на місцях. "В умовах децентралізації може відбутися оптимізація навчальних закладів через дост...
Суспільство
Тернопільська область долучилася до підписання угод з Національною службою здоров’я під час «другої хвилі» контрактування закладів, які надають послуги первинної медичної допомоги. Відтак, уже з жовтня цього року 21 медичний заклад нашої області почне отримувати оплату за надання медичних послуг сімейними лікарями, терапевтами і педіатрами від Нацслужби здоров’я. До цього часу вони продовжуватимуть фінансуватися за субвенцією. Як пояснив начальник управл...
Кримінал
Побачивши службовий автомобіль, близько 5-ї ранку 20 серпня, велосипедист пришвидшився і намагався змінити напрям руху. Інспекторам здалося це підозрілим і вони зупинили його на вулиці Перля. Охоронці порядку провели поверхневу перевірку особи згідно зі ст. 34 Закону України “Про Національну поліцію”. Патрульні виявили у нього згорток із речовиною, схожою на марихуану та поліетиленовий пакетик з білою речовиною, ймовірно, метамфетаміном. Перевіривши бази д...
Спорт
Бронзову нагороду у Міжнародному круговому турнірі отримала наша землячка Ольга Бабій. Турнір AICF International Women Chess Tournament відбувся у Хайдарабаді, що в Індії. Про це повідомляють у спільноті "Українські шахи". Шахістка з Тернополя Ольга Бабій набрала 6,5 очків з 11 можливих. З таким хорошим результатом тернополянка отримала заслужену бронзову нагороду і посіла третє місце у турнірі. Ще одна представниця України - Ольга Пруднікова - на 8-му міс...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!