Виявилося, що на Тернопільщині пільгові кредити отримають переважно "елітні" села

На Тернопільщині гроші за програмою будівництва житла для сільських родин видають переважно у селах, що межують з обласним центром. 

Про це йдеться в дослідженні "Доступу до правди".

Піднімати село – це вічний пункт у передвиборчих програмах політиків різних рівнів. Принаймні на Тернопольщині.


Один з пунктів програми «піднімання сіл» означає те, що в селах мають будуватись нові будинки, де житимуть молоді родини. Логіка така: буде житло для молоді – буде потреба в школах, лікарнях, люди будуть займатись фермерством, підприємництвом, одне слово, життя вируватиме...

Схема красива, зрозуміла і практично досконала, якщо поглянути на це в теорії. Щоб вона запрацювала, держава, виявляється, виділяє чималі суми на будівництво в селах.
Зокрема в Тернопільській області успішно функціонує Державне підприємств «Тернопільський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі». Саме ця структура відповідальна за реалізацію обласної програми «Власний дім», що щедрою рукою може роздавати кредити на будівництво на дуже вигідних умовах — до 30 років виплати, в гривні, під 0 або 3% річних.

Гроші можна просити як на спорудження власного будинку — до 200 тисяч гривень, так і на придбання будиночка або добудову — до 100 тисяч гривень, і навіть на облаштування інженерних мереж — до 50 тисяч гривень.

Простий же аналіз того, кому дають ці гроші, показує, що такими, котрі найбільше потребують підтримки, виявляються села, що сусідять із обласним центром.

Гроші – з бюджету

Можна припустити, що у віддалених районах і селах, приміром, не знають про чудову програму підтримки індивідуального будівництва на селі «Власний дім», тому і не просять кредитів. Натомість селяни тернопільських прогородів в принципі є активнішими і діяльнішими людьми.

А ще можна припустити, що це зовсім і не селяни, адже у близьких пригородах селяться часто заможні городяни, які активно будують чималі хатинки.
За п'ять років функціонування програми держава на кредити тернопільським селянам виділила 5 мільйонів 493,8 тисяч гривень, з обласного і районного бюджетів відповідно 1880 і 620 тисяч гривень.

В області не виділили грошей на програму лише у 2013 році, і взагалі в цей рік фінансування програми було найбіднішим – лише 652 тисячі гривень сукупно, що майже вдвічі менше за обсяги фінансування в 2011 і 2012 роках, і в 3,5 разів менше за обсяг 2014 року і в 4 рази за суму 2015. В 2015 році сума виданих кредитів була найбільшою – 2 мільйони 485 тисяч гривень.

Кому дали

Хто на Тернопільщині отримав будівельні кредити за програмою «Власний дім» на інформаційний запит дізнатися не вдалося. Послалися на статтю 14 ЗУ «Про захист персональних даних» – мовляв, без дозволу позичальників їхні персональні дані, тобто ПІП, не нададуть.

Медіа-юрист Людмила Панкратова, Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП), переконана, що така відмова є порушенням Закону «Про доступ до публічної інформації» з огляду на те, що частина 5 статті 6 закону «Про доступ до публічної інформації» дуже чітко говорить, що не може бути будь-яким чином засекречена інформація про ПІП фізичних осіб або назви юридичних осіб, які отримують будь-які кошти з бюджету (комунального чи державного): «Посилання на ст. 14 Закону прямо суперечить цій нормі. Така відмова може бути оскаржена до Уповноваженого ВР з прав людини або до суду», – переконана Панкратова.

Проте дещо дізнатися за допомогою такого інструменту як інформаційний запит все-таки вдалося.

Ми скерували запит до виконавця програми – ДП «Тернопільський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі» і таким чином дізналися, скільки родин скористались програмою за час її функціонування, скільки коштів отримали і з яких бюджетів.

Також у відповідь на інформаційний запит ми отримали інформацію про те, мешканці яких сіл Тернопільського району, в яких обсягах і для чого отримали вигідні кредити в рамках програми «Власний дім». Все. Тільки не прізвища.

Отже, відомо, що за п'ять років функціонування програми нею скористались 144 родини, що нині проживають і мають намір проживати надалі у тернопільських селах.

До слова, оскільки кредит видається поступово, то деякі родини отримували фінансування своїх житлових задумів протягом кількох років і з різних бюджетів.

Експертно-аналітична група «Акцент» - громадська організація, яка позиціонує як така, що здійснює контроль за владою та аналізує її дії, провела простий аналіз, який показує, що майже половину суми кредитів – 44,8% коштів з обласного та державного бюджетів отримали позичальники Тернопільського району.

Водночас зовсім не отримували коштів за весь період діяльності програми жителі Бережанського, Борщівського, Заліщицького, Збаразького, Монастириського, Підгаєцького та Чортківського районів, тобто віддалених районів Тернопільщини.
Погляньмо ж, як розподілились кошти власне по «найщасливішому» районі – Тернопільському.

Знімок_екрана_2016-04-15_о_11.03.40

Значні суми коштів отримали жителів приміських сіл Підгороднє та Петриків. Це села, які межують із обласним центром і хоча не є юридично його частиною, проте фактично – це житлові масиви.

Знамениті Підгороднє й Петриків також своїми помпезними архітектурними витворами за високими парканами – будинками, дачами, віллами. Тож «піднімати» вищезгадані села, та й деякі інші з наданого переліку, як-то Острів, Смиківці, не те, що сенсу не має, а й звучить досить дивно.

Чому ж кредитували не зовсім тих, кого треба, таким чином не виконуючи основне призначення програми, чинний голова «Тернопільського обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі» Сергій Рібун не пояснює.

Каже, що у всьому винні попередники, бо він, мовляв, працює лише з вересня 2015 року. Обіцяє, що надалі кредити будуть видавати справді селам, які потребують підтримки,а не приміській зоні.

«Звернутися по кредит до нас можуть люди, які живуть на селі й працюють у сільській міцевості», – обіцяє Сергій Рібун.

Він запрошує для отримання кредиту подавати пакет документів: довідку з місця роботи, довідку про зарплату… Всі деталі, каже, можна дізнатися у них в офісі на вул. Крушельницької, 18, кабінет № 503, славне місто Тернопіль.

Експерти незадоволені

Експертно-аналітична група «Акцент» проаналізувала результати та досягнення програми «Власний дім» за 2011-2015 роки для того, аби поглянути, наскільки вона є ефективною. Справа ще і у тому, що на аналогічну програму на 2016-2020 роки планують виділити понад 46 мільйонів гривень.

Експерти в аналітичній записці-аналізі йдеться про те, що немає жодних публічних даних про аудит діяльності Фонду, та й сайт виконавця програми містить замало інформації. Експерти наголошують, що там бракує інформації про одержувачів пільгових кредитів, заборгованості щодо їхнього погашення, а також переліку претендентів на отримання пільгових кредитів – тобто всіх тих аспектів, які унеможливили б будь-які корупційні маніпуляції з кредитними коштами.

Також у правилах надання державних позик не вказано пріоритетних позичальників, а такі категорії повинні бути – родини учасників АТО, малозабезпечені, багатодітні та інші соціально вразливі прошарки населення.

У обласному бюджеті на програму «Власний дім» планували виділити 450 тисяч гривень. Принаймні так вказано у розпорядженні очільника ОДА «Про проект обласної програми індивідуального житлового будівництва на селі „Власний дім” на 2016 - 2020 роки». А в програмі прописують — 750 тисяч від області. Звідки мають з'явитись ще 300 тисяч — невідомо.

Кандидат економічних наук Богдан Малиняк, один з експертів «Акценту», зауважує, що без внесення правок у «Власний дім», без нормального аудиту попередньої програми, затверджувати цю не можна.

Однак на сесії обласної ради від 3 березня програму таки затвердили. 400 тисяч гривень виділили з основного фонду, 350 тисяч отримають із спеціального.

«Це, безумовно, корисна і потрібна програма. На ринку зараз ніде не знайдеш кредиту під 3%. Проте мало хто взагалі знає про існування цієї програми, що призводить до дисбалансу у видачі цих кредитних коштів. Є райони, де цією програмою скористалися декілька десятків сімей, а є райони, де немає жодної такої сім`ї. Однозначно потрібно провести через райдержадміністрації інформаційну роботу для сільських мешканців про існування цієї програми кредитування та про її умови, щоб забезпечити рівноцінний та справедливий доступ до цих кредитних коштів всіх бажаючим», - каже Андрій Цибульський, депутат

Тернопільської обласної ради, який підтримав на голосуванні рішення про виділення коштів на програму «Власний дім» у 2016-2020 роках.

Тож незважаючи на критичні зауваження експертів, немалі кошти на фінансування програми виділили знову. Чи буде враховано конструктивну критику у процесі її реалізації – невідомо.Як і те, чи отримують позики на побудову житла отримають справді селяни чи знову городяни «приміського типу».

на Тернопільщині пільгові кредити отримають переважно багаті села
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Так як і минулого року, під монетизацію підпадають зекономлених домогосподарствами еквівалент вартості 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу. До 1 липня 2018 року підприємства-виробники чи підприємства-виконавці послуг з газо-, та електропостачання в паперовому та електронному вигляді надали структурному підрозділу з питань соціального захисту населення списки енергоощадних субсидіантів із зазначенням...
Суспільство
З метою перевірки умов проживання дітей, родини яких опинились в складних життєвих обставинах інспектор ювенальної превенції Збаразького відділення поліції спільно із представники служби у справах дітей та працівниками РЦ ССДМ побували в селі Чернихівці та окремих сім’ях м. Збаража. Під час виїзду обстежено умови проживання родин. На жаль, в окремих сім’ях умови проживання дітей потребують покращення та батьки не усвідомлюють наскільки катастрофічною є сит...
Кримінал
Працівники Тернопільського відділу поліції просять допомогти встановити осіб причетних до злочину. Незнайомців підозрюють у крадіжці перфоратора з вулиці Чорновола. Подія трапилась 16 серпня, близько 23:30. Зловмисники помітили майно, яке робочі залишили без нагляду на вулиці, де проводяться ремонтні роботи. Скориставшись моментом вони вчинили протиправне, тим самим завдали збитків на суму 4000 гривень. Камера відео спостереження зафіксувала підозрюваних....
Суспільство
17 серпня поблизу торгового центру "Орнава" трапився прикрий випадок. Бригада швидкої допомоги, яка прибула за викликом, відмовилась опікуватися непритомним чоловіком. Одна із перехожих, свідок події, Інеса Лемперт поділилася про ситуацію враженнями на своїй сторінці у Фейсбук: "Отож, йду сьогодні крізь "Топільче" додому. Здалеку бачу групку людей навколо непритомної людини. Підходжу, кажуть, що знайшли чоловіка без свідомості й викликали швидку. Придивила...
Суспільство
Перше публічне звітування по виконанн ю ремонту на дорогах загального та місцевого значення відбулося сьогодні в обласній державній адміністрації. Звітували Перший заступник голови ОДА Іван Крисак, начальник Служби автомобільних доріг у Тернопільській області Богдан Юлик та начальник управління капітального будівництва ОДА, на балансі якого тепер перебувають всі дороги місцевого значення, Віктор Кузяк. Спільне та відкрите звітування привернуло увагу медіа-...
Кримінал
Працівники Тернопільського відділу поліції просять допомогти встановити особу причетну до злочину. Незнайомця підозрюють у крадіжці бензопили з багажника іномарки, припаркованої в місті Тернополі на вулиці Тролейбусній. Подія трапилась 11 серпня, близько 11 години. Власник транспортного засобу «Citroen Berlingo» не зачинив автівку, чим і скористався невідомий. Він відчинив багажник та викрав майно вартістю 6000 гривень. Камера відеоспостереження зафіксувал...
Суспільство
Раніше ми вже писали про те, що відома тернопільська блогерка Аліна Френдій та син екс-мера Тернополя, народного депутата України Романа Заставного, Петро мають стати сім'єю. Однак несподівано у Instagram пара заявила, що вони віддаляються на тисячі кілометрів одне від одного. А все для того, щоб відстань лиш надійніше сполучила два серця. "З вашого дозволу відкладу на трохи телефон і насолоджуватимусь останніми днями "красивої жінки незаміжньої"",- пише А...
Суспільство
У ході спільного відпрацювання обласного центру міграційники і поліцейські виявили громадянина Грузії, який на момент перевірки перебував в Україні понад дозволений строк. Щодо іноземного громадянина складено адміністративний протокол за частиною 1 статті 203 КУпАП - порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, та накладено адміністративне стягнення у розмірі 1700 гривень. Штраф іноземець вже сплатив. Також посадові особи...
Кримінал
Медики Бучацької районної лікарні 9 серпня повідомили поліцію, що до них поступив чоловік з численними травмами та переломом ребер після удару коня. Чоловік помер. Проте рідні померлого кажуть, що причина смерті - не удар коня. Смертельні удари жителю села Бариш завдав кінь, якого того дня господар повів напитись до річки, повідомляли у відділі комунікації поліції Тернопільської області. Біля водойми випасався інший кінь і обоє почали брикатись. Чоловік не...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!