• Головна
  • Валюта пішла у тінь: які прогнози дають тернопільські експерти щодо курсу долара
19:00, 31 травня 2016 р.

Валюта пішла у тінь: які прогнози дають тернопільські експерти щодо курсу долара

У банківських установах Тернопільщини зменшились обсяги продажу та купівлі іноземної валюти. Така ситуація є прогнозованою, стверджують експерти, адже чинників для цього більш ніж достатньо.

Врятувати ситуацію може лише скасування жорстких обмежень на валютному ринку. Та останні дії Нацбанку свідчать, що поки уряд не налаштований на такий крок.

Валюта пішла у тінь

За даними Нацбанку України, протягом березня 2016 року банківські установи Тернопільської області продали населенню 5,9 млн. грн. Натомість упродовж березня 2015 року –  13 млн. грн. Виходить, протягом року обсяги продажу іноземної валюти фізичними особами зменшились удвічі. Не краща ситуація зі зворотними операціями стосовно долара та євро. Їх жителі Тернопільщини також стали купувати значно рідше, пише "Номер один".

Спеціалісти зазначають, що таке явище має логічне пояснення.

- В Україні вже два роки діють доволі жорсткі обмеження на валютному ринку, - розповідає кандидат економічних наук Богдан Адамик. - Вони встановлені Національним банком і, з одного боку, є виправданими. Адже коли в країні є суттєві коливання на валютному ринку чи інші кризові ситуації, певні адміністративні заходи є ефективними. Щоправда, лише на короткий проміжок часу. Якщо продовжувати таку тенденцію на три-шість місяців, а тим більше - на кілька років, то ефективність таких обмежень стрімко зменшиться.

На думку фахівців, статистика Нацбанку не зовсім об’єктивно відображає ситуацію на валютному ринку держави.

- Зменшення обсягів торгівлі валютою у касах комерційних банків свідчить про те, що люди знайшли інші механізми купівлі-продажу долара, наприклад на тіньовому ринку. Це пов’язано з оподаткуванням валютних операцій, внаслідок чого громадяни суттєво переплачують, - зауважив Богдан Адамик.

Нагадаємо, що з початку 2015 року всі українські банки зобов’язані стягувати валютний збір у розмірі 2% до Пенсійного  фонду. Наразі це більше, ніж 50 копійок. Уявімо, що людина здає долар по 25 грн., а купує по 25,2 грн. плюс 2%. Ясна річ, це невигідно, тому громадяни шукають інші механізми. Одним з найпоширеніших є послуги нелегальних обмінних пунктів або чорного ринку валюти.

- Це є одним із головних прорахунків політики оподаткування валютних операцій, - стверджує Богдан Адамик. - На жаль, абсолютна більшість валютних операцій тепер йде у тінь. Тому статистика Національного банку не може відображати об’єктивну картину на валютному ринку.

«Вирівняти» ситуацію дозволить суттєве зменшення або ж повне скасування валютного збору. Адже в кінцевому результаті цей захід регулювання може спричинити крах всієї банківської системи.

Поряд з тим, визнають експерти, у країні справді зменшились обсяги валютно-обмінних операцій. На це є об’єктивні причини і вони пов’язані зі зменшенням рівня доходів населення. Також на обсязі продажу та купівлі валюти позначається ділова активність. Однак останні критерії є не настільки суттєвими.

Долар – у руках Нацбанку

Попри впровадження Нацбанком важелів валютного регулювання, курс долара і далі залишається нестабільним. За півроку  американський «зелений» подорожчав майже на 5 гривень. Особливо нестабільною ситуація була протягом останніх двох місяців. Коливання курсу спричинили дії Нацбанку щодо поповнення золотовалютних резервів.

- Дуже важко спрогнозувати тенденцію стосовно курсу валюти, адже цілком непередбачуваними є дії Національного банку України, - зауважив Богдан Адамик. - За останній місяць-півтора ми могли б мати курс, який не перевищує 24 грн. На міжвалютному банківському ринку НБУ протягом місяця викупив надлишок національної валюти обсягом близько 1 млрд. доларів США. Це призвело до того, що курс долара зараз 25 грн. і вище. Відверто кажучи, не дуже розумію політику НБУ. З одного боку, він намагається поповнити золотовалютні резерви. З іншого - від цього страждають прості громадяни. Адже ціни напряму залежать від курсу іноземної валюти. Якою буде політика НБУ з точки зору поповнення валютних резервів, спрогнозувати важко. Якщо установа і далі купуватиме іноземну валюту, то курс триматиметься високим.

Традиційно влітку «зелений» падає в ціні. Це пов’язано зі зниженням попиту на нього. Влітку, як правило, знижується ділова активність, натомість підвищуються витрати на відпочинок.

- Часто влітку укріплюється курс національних грошей. Але роботи прогнози у такій політичній та економічній ситуації більше, ніж на місяць-два, складно. Усе залежить від того, яка буде політика НБУ, політична ситуація в країні та ситуація на сході. Усі ці фактори мають великий вплив на курс національної валюти. Однак наразі причин для девальвації гривні не бачу, - підсумував Богдан Адамик.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Валюта пішла у тінь: які прогнози дають тернопільські експерти щодо курсу долара
Оголошення
live comments feed...