Війна за квадратні метри: як на Тернопільщині вигнали районні бібліотеки у село

Кілька місяців тому повідомлялося про боротьбу за приміщення Бережанської районної бібліотеки, на яке претендувала міська рада Бережан. Тема знайшла своє продовження. Районна влада не змогла захистити бібліотеку і своїм рішенням погодилася відселити з районного центру одразу дві бібліотечні установи –  Бережанську районну бібліотеку ім. Т. Шевченка і Бережанську районну бібліотеку для дітей ім. Л. Українки. Кращого виходу слуги народу не знайшли, аніж відправити книгозбірні в одне із сіл району, а саме – в Жуків.

З розпадом Радянського Союзу в Бережанах відбувся поділ нерухомості між містом і районом, внаслідок чого бібліотека стала власністю територіальної громади району. На підставі одного з рішень сесії райради керівництво книгозбірні виготовило свідоцтво на право власності на приміщення Бережанської районної бібліотеки ім. Т. Шевченка. Але місто через суд, незважаючи на супротив дирекції книгозбірні, яка до останнього намагалася в суді відстояти за районом приміщення бібліотеки, таки скасувало свідоцтво. Влада району вирішила бути стороннім спостерігачем, як наслідок, місто в 2015 році отримало право власності на будівлю в центрі Бережан, - пише Номер один.

І, можливо, ситуація не була б такою гострою, якби не новий статус Бережан. Ставши містом обласного значення, Бережани отримали право збільшити чиновницький апарат. А щоб його розмістити, кращого місця не знайшлося, як у бібліотеці. І міський голова Володимир Музичка став торпедувати цей процес. А щоб його прискорити, міська рада озвучила розмір орендної плати, яку їй мала би сплачувати районна бібліотека, якщо б не захотіла вивільнити приміщення, – 128 тисяч гривень на рік. Цифра, звичайно, для бібліотеки і для районного бюджету, який її утримує, виявилась непосильною. Тому районна влада нічого кращого не знайшла, як наприкінці липня сесійним рішенням перевела одразу дві бібліотеки (дорослу і дитячу) в одне із сіл району.    

Переселяють книгозбірні попри постанову Верховної Ради

Зауважимо, що все це відбулося, незважаючи на постанову Верховної Ради України від 16.01. 2009 № 901-VI про запровадження мораторію на виселення бібліотек і «Програму підтримки та розвитку культури і мистецтв у Бережанському районі на 2016 рік» (збереження та розвиток існуючої мережі закладів культури, недопущення перепрофілювання, реорганізації та ліквідації, поліпшення стану матеріально-технічної бази, підвищення ролі закладів культури в соціально-культурному житті).

– На сьогодні постало питання реального руйнування книжкового фонду та майна бібліотек, надбаного протягом довгих років їх функціонування. А в плані виселення бібліотек велика “заслуга” нашого начальничка відділу культури, який поставив собі за мету скоротити, а може, в подальшому і закрити бібліотеки, перемістивши їх у село. Найбільше болить і вражає те, що активний учасник майданівських подій став на бік розвалу бібліотек, – заявила директор Бережанської центральної бібліотечної системи Алла Заруцька.

Кому потрібна і чи взагалі потрібна бібліотека в селі Жуків – питання риторичне. Не треба бути великим пророком, щоб спрогнозувати, що через кілька років про ці бібліотечні установи можна буде забути.

Начальник відділу культури, національностей, релігій і туризму Бережанської РДА Олександр Коковін, який мав би на кожному кроці захищати бібліотеки, не вбачає в рішенні про переселення районних книгозбірень порушення постанови ВР.

– Постанова передбачає заборону на виселення лише тих установ, які займають приміщення державної та комунальної власності на законних підставах. На сьогодні дві районні бібліотеки перебувають у займаних ними приміщеннях на незаконних підставах, оскільки на даний час не укладено жодного договору оренди, – зазначив пан Коковін.

Чиновник Бережанської РДА заявляє і про те, що «розпорошення книжкового фонду та майна районних бібліотек не буде, бо у с. Жуків переноситься не книжковий фонд, а лише організаційна структура обох бібліотек та міняється юридична адреса централізованої бібліотечної системи». Але пан Коковін лукавить або не до кінця читає рішення депутатів, де чорним по білому написано: «Книжковий фонд та майно, залишені за районними бібліотеками, розмістити в приміщенні за адресою: Бережанський район, с. Жуків, вул. Б.Лепкого, 30».

Письменники рятують бібліотеки

Справа набула широкого розголосу. Першими на захист бережанських бібліотек стали відомі українські письменниці.

– Диво дивне відбувається на заході України. В той час, як волонтери і небайдужі люди рятують бібліотеки на сході України, поповнюючи бібліотечні фонди власним коштом, роблячи ремонти, у нас під носом йде руйнація. У мене величезне прохання до тих, від кого це залежить, почути голос відчаю читачів бібліотеки і її працівників. Бібліотеки потрібні людям, особливо сьогодні це відчутно як на сході України, так і по всій Україні. Зараз це осередки культури, можна сказати, острівці. Не бійтеся боронити свої права. Якщо буде потрібна допомога письменників чи бібліотекарів з іншим міст – ви її отримаєте! – зазначила українська письменниця-прозаїк, лауреат премії «Коронація слова» Дара Корній.

– Скажіть, а скільки є в Бережанах точок із написом “Шиномонтаж”? Хай бібліотекарі і читачі, незгодні з таким розростанням чиновницької пухлини за рахунок бібліотек, сходять туди познайомитись. Бо відчуваю, скоро їм знадобляться лисі шини, – написала на своїй сторінці в одній із соцмереж письменниця, перекладач, журналіст та педагог Людмила Іванцова.

Через відомих і авторитетних людей у царині українського слова про бережанські бібліотеки дізнався особисто Міністр культури Євген Нищук.

– Будемо розбиратись. Усе буде добре. Як казала одна мудра людина: «Ми приречені на успіх». Уже дав завдання службам розібратися в цій прикрій ситуації, – повідомив Євген Нищук.

Кадри вирішують усе!

Щоб якось загладити скандал на всю Україну, місцева влада заявила про створення у Бережанах нової бібліотеки ім. Богдана Лепкого, але вже з міським статусом. При цьому бережанська районна влада направила відповідне звернення до мера міста, в якому пропонує весь книжковий фонд та майно своїх бібліотек не передавати у Жуків, а віддати новоствореній міській бібліотеці.

Невже, щоб створити нову книгозбірню, треба знищити дві функціонуючі з професійними працівниками? Але, виявляється, потрібно. А все через кадрове питання. Незважаючи на запевнення голови Бережанської РДА Володимира Петровського про максимальне працевлаштування в новій міській бібліотеці фахівців-бібліотекарів, які нині працюють у районній бібліотеці, вже сьогодні стало відомо, що це не так. Зокрема, на минулому тижні «культурний» чиновник Олександр Коковін запропонував директорові районної бібліотечної системи посаду… секретарки-друкарки. І це при тому, що в жінки дві вищі освіти, 20-річний досвід керівництва 41 бібліотекою району та двома центральними бібліотеками району. «Ось таку розправу вчинив начальник Бережанського відділу культури з людиною, яка впродовж своєї діяльності відстоювала інтереси бібліотеки, у нелегкі часи зуміла зберегти цілісність книжкових фондів та бібліотечної системи взагалі», – повідомляється на сторінці у ФБ Бережанської централізованої бібліотечної системи.

Тернопільщина бібліотеки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Тривають роботи із облаштування підвищеного пішохідного переходу на проспекті Злуки. Через це, нагадаємо, частково обмежений рух автотранспорту на ділянці дороги від транспортної розв’язки вулиць Збаразька – Злуки – Промислова – Текстильна – Енергетична в напрямку транспортної розв’язки вулиць Злуки – Тарнавського – Є. Коновальця – Галицька. Підрядники завершили облаштування підвищеного переходу на центральній смузі  і приступли до облаштування конструкці...
Суспільство
Відповідно до розділу 13 п.6.2 «Кодексу комерційного обліку електричної енергії», який затверджений постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018р. та набув чинності з 19.04.2018р. змінилися терміни надання показів електролічильників побутовими споживачами, інформує офіційний сайт ВАТ “Тернопільобленерго”. Відтепер побутові споживачі Товариства зобов’язані щомісяця, станом на 1 число місяця, знімати фактичні показники лічильника електричної енергії та подавати їх...
Суспільство
На Тернопільщині обіцяють вирішити проблему черг у дитсадки. Принаймні так обіцяє Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман. Про те, що уряд разом з місцевої владою повинен ліквідувати черги до дитячих садочків у регіонах до 2020 року він заявив на відкритті Всеукраїнської серпневої конференції щодо старту Нової української школи. За словами Прем’єра, необхідно забезпечити доступність до дитсадочків у регіонах та в сільській місцевості зокрема. «До 2020 р...
Суспільство
Для українців, які потребують трансплантації кісткового мозку, родина з Тернополя дала додатковий шанс на життя, своїми силами створивши перший в Україні недержавний реєстр донорів кісткового мозку. За роки незалежності в Україні не функціонує єдиний реєстр донорів, який би відповідав європейським вимогам, що стало однією з головних перешкод для трансплантації кісткового мозку в державі. Саме тому українцям роблять пересадку від неродинного донора в інших...
Суспільство
21 серпня до Тернополя завітало близько десяти послідовників Крішни, які виконували ведійські танці, грали на незвичайних музичних інструментах та співали мантри. Як повідомляють "Тернополяни", зібралися вони на головній площі міста. Послідовники ведичної культури пропонували тернополянам за невеличку грошову пожертву на матеріали придбати деяку духовну літературу. Містяни підходили до ведів, аби зняти на камеру їхні пісні й танці, сфотографуватися з ними...
Кримінал
Побачивши людей у формі, зловмисник намагався позбутися наркотичних речовин. У викиненому паперовому згортку виявилася речовина рослинного походження схожа на марихуану. При собі 32-річний молодик мав поліетиленовий пакетик в якому знаходився кристалічний порошок білого кольору. Зі слів тернополянина, всі ці заборонені речовини він знайшов і зберігав для власного споживання. До слова, в минулому чоловік уже мав проблеми із законом, щоправда, притягувався д...
Кримінал
Розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження по обвинуваченню помічниці вихователя дитячого садочка №8 “Ромашка” м. Чортків Світлани К., Чортківський районний суд Тернопільської області визнав її винною за ч. 1,2 ст. 185 КК України (таємне викрадення чужого майна, вчинене повторно). Судом було встановлено, що 17 та 21 квітня 2018 року 32-річна обвинувачена Світлана К. під час сонної години в садочку зняла зі сплячих дітей золоті прик...
Суспільство
21 серпня до Вінницької обласної станції переливання кров прийшов десяток місцевих мешканців, аби врятувати жителя Тернопільської області Павла Недзельського. Він та семеро інших тернополян, які перебували з ним у машині, потрапили в ДТП на Вінницькій окружній 19 серпня. Вже повідомлялося раніше, що внаслідок страшної аварії одна людина загинула, а ще дев'ятеро зазнало травм. Нагадуємо, що потерпілі потребують донорської крові. "Двоє чоловіків у важкому с...
Пригоди
На виклик, який 20 серпня о 10 годині надійшов до Служби порятунку, на територію агрофірми у селі Борсуки Лановецького району виїхав черговий караул 11-ї державної пожежно-рятувальної частини Управління ДСНС України в Тернопільській області. Було встановлено, що палає тюкова солома. Горіли 430 тонн соломи, на площі 1800 м.кв серйозно постраждав піднавіс. Рятувальники застосували 3 одиниці власної техніки, а ще 1 автоцистерну та 3 допоміжні одиниці техніки...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!