• Головна
  • «Секретні» оцінки, вихідні – без домашніх завдань: які зміни чекають тернопільських школярів з 1 вересня
16:02, 26 серпня 2016 р.

«Секретні» оцінки, вихідні – без домашніх завдань: які зміни чекають тернопільських школярів з 1 вересня

Міністерство освіти взялося за оновлення та розвантаження програми початкової школи.

Проект оновлення програм початкової школи, розповідає заступник начальника управління освіти і науки облдержадміністрації Ганна Зварич, ґрунтувався на великому он-лайн обговоренні на відкритій платформі EdEra, де були виставлені чинні програми, і всі бажаючі, авторизувавшись, залишали там коментарі і пропозиції. Саме на основі цих пропозицій модератори проекту внесли зміни.  Нові вимоги до оцінювання навчальних досягнень учнів початкових класів мають застосовувати в школах вже з 1 вересня, пише НОВА Тернопільська газета.

Від розмов — до практики

*Домашні завдання забиратимуть менше часу і сил. У МОН вирішили, звичайно, не повністю відмінити, але зменшити обсяги домашніх завдань. Відтепер домашніх завдань не буде на вихідні, свята та канікули. Це — на радість і дітям, і батькам, які також разом з ними “вчаться”. Так, у перших класах домашніх завдань  не повинно бути зовсім, в 2 класі – не більше, ніж дитина може виконати самостійно за 45 хвилин, в 3 класі – за 1 годину 10 хвилин, у 4 класі – за 1 годину 30 хвилин.

*З олівцями, але без червоної ручки. Дітям нарешті дозволять писати олівцями, а не обов’язково пером чи кульковою ручкою, аби вони могли легко стерти помилки. Час переходу на кулькову ручку визначає сам учитель індивідуально для кожної дитини.

Учителям також не рекомендують користуватися червоною ручкою при перевірці письмових робіт в адаптаційному періоді (у 1 класі). Колір ручки для виставлення оцінок у зошитах і щоденниках вчитель може вибирати самостійно.

*Самостійність учителя. Чим вчителі справді задоволені – це тим, що тепер самостійно визначатимуть кількість годин, необхідну для вивчення певної теми. Вони можуть самі обирати порядок вивчення тем.

*Відтепер оцінювання – це конфіденційна інформація, що стосується лише вчителя, дитини та її батьків. Навчальні досягнення учнів не мають озвучувати на батьківських зборах чи вивішувати публічно у вигляді різноманітних рейтингів.

Нагадуємо, що оцінювання в 1 класі немає, а 2 клас також може не оцінюватися за рішенням педагогічної ради школи. З інформатики, музичного мистецтва, образотворчого мистецтва, основ здоров’я, фізкультури та трудового навчання учні балів не отримуватимуть.

*Каліграфічне письмо не буде оцінюватися. Залишилася тільки вимога, що письмо має бути охайним та розбірливим. Учням також не будуть знижувати оцінки за “неправильний” відступ кількості клітинок та рядків. Із переліку вимог вилучено щомісячну оцінку за ведення зошитів.

“Вчитель має навчити дітей культурі письма і правилам оформлення робіт, але кількість клітинок і форму підписання зошитів не повинно регламентувати Міністерство освіти і науки”, — зазначає Ганна Володимирівна.

Що зміниться у програмах по предметах

Українська мова

Раніше діти складали речення за малюнком у підручнику з обмеженою кількістю слів, що вбивало всякий потяг до творчості. А тепер діти складатимуть речення довільно.

Звукові схеми складних слів, наприклад, “ящірка”,  вирішили подавати у 3-ому класі, а в першому залишити лише прості.

Замість написання тексту-роздуму, тексту-міркування чи тексту-розповіді, які мають чітку структуру, вводиться новий тип мовлення – есе, аби дітям  було легше висловлювати власні думки.

Літературне читання

З програми вилучили вивчення творів 49 радянських письменників (яких саме, поки що не вдалося з’ясувати), натомість наповнили навчальну програму дисципліни іменами сучасних авторів — Мар’яни Савки, Наталки Поклад, Лесі Ворониної, Зірки Мензатюк, Андрія Куркова, Катерини Штанко та ін.

Навичку читання тепер не перевірятимуть за кількістю прочитаних слів на хвилину, акцент робитиметься на якості читання – тобто на виразності та розумінні прочитаного.

Математика

Перші в житті літні канікули дітям запам’ятовувалися одним – зубрінням таблички множення. За оновленою програмою вони вчитимуть табличку множення у другому семестрі 2-го класу і лише до 5, а від 6–9 учні 2-го класу зможуть в обчисленнях користуватися таблицями. А вже у 3-ому класі школярі мусять навчитися рахувати без допоміжних матеріалів.

Іноземні мови

При вивченні іноземних мов основним буде усне мовлення, вміння вести діалог, а не читання й письмо. Останнє діти почнуть вивчати у другому семестрі 1-го класу.

Фізкультура

Нарешті обіцяють відмовитися від військових команд на зразок “Клас, струнко!” чи “Рівняйсь!”.

На фізкультурі відтепер замість  конкретних спортивних дисциплін, наприклад, лижного бігу, буде більше вправ з оздоровчої гімнастики та релаксації, а також більше рухливих ігор, таких, як бадмінтон чи фрізбі.

— Програми оновлені в межах чинного Державного стандарту, тому вимоги до якості освіти збережені і навіть розширені, — наголошує Ганна Зварич. — Оновлені програми дають можливість досягати результатів навчання не шляхом механічного зубріння, а більш цікавими і прийнятними методами для дітей початкової школи.  Адже багато дітей втрачали інтерес до навчання ще з перших класів. А ще у дітей у зв’язку з навантаженням погіршилося здоров’я. Це ще одна з причин, чому вирішили розвантажити шкільну програму.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Вихідні #Тернопіль #школярі
Оголошення
live comments feed...