“Дайте гідну пенсію – і забирайте пільги”: чому тернопільські чорнобильці стали заручниками державної системи?

Нещодавно в управлінні соціального захисту Тернопільської міської ради відбулися звітно-виборні збори членів Тернопільської міської організації «Спілка Чорнобиль».

Проблем не бракує

— Наше об’єднання нараховує 411 членів, які постраждали від аварії на ЧАЕС. У «Спілку Чорнобиль» входять учасники ліквідації і потерпілі від аварії на ЧАЕС, дружини померлих постраждалих. Загалом же у Тернополі проживають 1488 осіб, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи. На жаль, лише з початку року померло більше шістдесяти чорнобильців. Середній вік цих краян — 55 років, — каже голова «Спілки Чорнобиль» Володимир Хомик.

Насамперед пан Володимир розповів про активну діяльність об’єднання — на громадських засадах його учасники проводять просвітницькі дійства у навчальних закладах, мітинги, облаштовують музей, що розкриває перед відвідувачами масштаб радіаційної трагедії людства. А ще члени організації спільно виборюють у держави право на краще життя: своє і побратимів. Проблем, які вони щоденно змушені долати, не бракує, пише Вільне життя

— Узяти хоча б забезпечення ліками. Чорнобильцям повинні виписувати безкоштовні рецепти для забезпечення медикаментами, але, зважаючи на заборгованість в аптеках міста, що сягнула приблизно 11 тисяч гривень, ці рецепти просто не отоварюють, — каже Володимир Хомик.

Я запитала очільника організації «Спілка Чорнобиль» про процес забезпечення пільговиків квартирами, та той лише гірко всміхнувся — на отримання житла від держави мають право тільки інваліди Чорнобиля. Попри те, протягом чотирьох років квартири в Тернополі ніхто з них не отримав. Ба більше, на це не заплановано жодних коштів у державному бюджеті. Наразі в Тернополі на так званій позачерговій черзі на отримання житла перебуває понад 90 осіб — інвалідів ЧАЕС.

Уже під час зборів із болем у голосі присутні скаржилися, що в медичних закладах у них вимагають вносити благодійні внески. Нарікали й на те, що із власної кишені вимушені оплачувати все різноманіття медичних послуг і процедур, які повинні проходити чорнобильці під час чергової диспансеризації.

Зрештою, зазначає пан Володимир, люди, чиє здоров’я знищила радіація, потребують не тільки фінансової підтримки. Вони страждають від браку суспільної чуйності та поваги. Скажімо, скільки не просили члени організації вивісити на дверях медичних кабінетів таблички про право чорнобильців на відвідування лікаря без очікування в черзі, ці нагадування залишаються там не більше двох тижнів. Під час зустрічі згадали ще один не менш кричущий приклад людської байдужості: водій маршрутки витурив із салону ліквідатора-пільговика саме тоді, коли той намагався потрапити на віче, приурочене роковинам трагедії.

Звітно-виборні збори стали для чорнобильців надією на те, що чиновники врешті-решт повернуться до них обличчям. Тому й запросили на зібрання держслужбовців з Тернопільської міської ради та обласної державної адміністрації. Питань у людей в залі виникло багато, але на більшість із них у запрошених не знайшлося якогось дієвого рішення — виправдовувалися, що у всьому винне недосконале законодавство, яке встановлює держава. А вона, очевидно, не надто переймається проблемами громадян.

Дайте гідну пенсію — і забирайте пільги

— Сьогодні найбільш болюче для нас питання, пов’язане із пенсійним забезпеченням. Якби воно було гідним, то не було би таких гострих проблем з проїздом у транспорті, медициною тощо, — каже заступник голови Тернопільської міської громадської організації «Спілка Чорнобиль» Олександр Деркач. — Наразі розмір пенсій постраждалих від аварії на ЧАЕС сягає від 949 гривень до трохи більше ніж 10 тисяч гривень. Із 397 чорнобильців І категорії в області тільки 88 осіб змогли скористатися постановою Кабміну №1210 й отримати пенсію в розмірі відшкодування збитків за втрачене здоров’я. Тобто, це лише кожен п’ятий чорнобилець. Одержати довідку від тогочасного працедавця майже нереально. Механізм видачі цих документів недосконалий.

Варто уточнити, що вищезазначена постанова Кабміну №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» справді містить багато суперечних моментів.

Порядок постанови визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986—1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків лише для інвалідів. Проте отримати таку довідку на практиці через кілька десятків років нелегко.

Важливим аспектом залишається мізерність соціальних виплат. Так, після численних протестів чорнобильців на урізані владою пільги, з травня 2008 року по перше листопада 2011 року ліквідатори і потерпілі від Чорнобильської катастрофи отримували пенсію у розмірі 6, 8, 10 прожиткових мінімумів залежно від групи інвалідності. Та згодом влада знову підмінила закон постановами — і пенсійні виплати почав регулювати Кабмін. Унаслідок тих «реформ» тепер чорнобилець без інвалідності отримує пенсію від 949 гривень, а, наприклад, така категорія, як потерпілі з інвалідністю — якихось 1400 гривень. Як на такі гроші може прожити людина із підірваним здоров’ям?

— Неодноразово просимо владу відновити редакцію закону України 2008 року щодо пенсійного забезпечення, і натомість забрати у чорнобильців решту пільг, зокрема на комунальні послуги і проїзд у транспорті, та марно, — зітхає Володимир Хомик. — Ставлення країни до нас можна розцінювати, як насмішку, а не бажання допомогти. Наприклад, при переході чорнобильця на інвалідність згідно із статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має проводитися разова виплата — 45 мінімальних заробітних плат — натомість платять 284 гривні. А коли людина «переходить» з однієї групи інвалідності на іншу, взагалі не отримує ніяких коштів за шкоду, заподіяну здоров’ю.

Присутня на зборах начальник управління Пенсійного фонду України у Тернополі Тетяна Глух визнала: такі суперечні юридичні питання повинні вирішуватися комплексно.

— Ми змушені констатувати, що законодавство потребує змін. Ми готові разом з вами розробляти спільні пропозиції, — зазначила пані Тетяна.

Нещодавно у Тернополі відбулася ще одна зустріч, на якій обговорювали потреби чорнобильців, — конференція обласної організації інвалідів «Союз Чорнобиль України». Але й тут вони вкотре почули, що місцеві чиновники безсилі, а зміни мають починатися із Києва. Коли це трапиться — невідомо. Чорнобильці ж натомість все більше переконуються в тому, що вони перетворилися на заручників байдужої держави, яку колись боронили від радіаційного лиха.

Тернопіль чорнобильці допомога
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Так як і минулого року, під монетизацію підпадають зекономлених домогосподарствами еквівалент вартості 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу. До 1 липня 2018 року підприємства-виробники чи підприємства-виконавці послуг з газо-, та електропостачання в паперовому та електронному вигляді надали структурному підрозділу з питань соціального захисту населення списки енергоощадних субсидіантів із зазначенням...
Суспільство
З метою перевірки умов проживання дітей, родини яких опинились в складних життєвих обставинах інспектор ювенальної превенції Збаразького відділення поліції спільно із представники служби у справах дітей та працівниками РЦ ССДМ побували в селі Чернихівці та окремих сім’ях м. Збаража. Під час виїзду обстежено умови проживання родин. На жаль, в окремих сім’ях умови проживання дітей потребують покращення та батьки не усвідомлюють наскільки катастрофічною є сит...
Кримінал
Працівники Тернопільського відділу поліції просять допомогти встановити осіб причетних до злочину. Незнайомців підозрюють у крадіжці перфоратора з вулиці Чорновола. Подія трапилась 16 серпня, близько 23:30. Зловмисники помітили майно, яке робочі залишили без нагляду на вулиці, де проводяться ремонтні роботи. Скориставшись моментом вони вчинили протиправне, тим самим завдали збитків на суму 4000 гривень. Камера відео спостереження зафіксувала підозрюваних....
Суспільство
17 серпня поблизу торгового центру "Орнава" трапився прикрий випадок. Бригада швидкої допомоги, яка прибула за викликом, відмовилась опікуватися непритомним чоловіком. Одна із перехожих, свідок події, Інеса Лемперт поділилася про ситуацію враженнями на своїй сторінці у Фейсбук: "Отож, йду сьогодні крізь "Топільче" додому. Здалеку бачу групку людей навколо непритомної людини. Підходжу, кажуть, що знайшли чоловіка без свідомості й викликали швидку. Придивила...
Суспільство
Перше публічне звітування по виконанн ю ремонту на дорогах загального та місцевого значення відбулося сьогодні в обласній державній адміністрації. Звітували Перший заступник голови ОДА Іван Крисак, начальник Служби автомобільних доріг у Тернопільській області Богдан Юлик та начальник управління капітального будівництва ОДА, на балансі якого тепер перебувають всі дороги місцевого значення, Віктор Кузяк. Спільне та відкрите звітування привернуло увагу медіа-...
Кримінал
Працівники Тернопільського відділу поліції просять допомогти встановити особу причетну до злочину. Незнайомця підозрюють у крадіжці бензопили з багажника іномарки, припаркованої в місті Тернополі на вулиці Тролейбусній. Подія трапилась 11 серпня, близько 11 години. Власник транспортного засобу «Citroen Berlingo» не зачинив автівку, чим і скористався невідомий. Він відчинив багажник та викрав майно вартістю 6000 гривень. Камера відеоспостереження зафіксувал...
Суспільство
Раніше ми вже писали про те, що відома тернопільська блогерка Аліна Френдій та син екс-мера Тернополя, народного депутата України Романа Заставного, Петро мають стати сім'єю. Однак несподівано у Instagram пара заявила, що вони віддаляються на тисячі кілометрів одне від одного. А все для того, щоб відстань лиш надійніше сполучила два серця. "З вашого дозволу відкладу на трохи телефон і насолоджуватимусь останніми днями "красивої жінки незаміжньої"",- пише А...
Суспільство
У ході спільного відпрацювання обласного центру міграційники і поліцейські виявили громадянина Грузії, який на момент перевірки перебував в Україні понад дозволений строк. Щодо іноземного громадянина складено адміністративний протокол за частиною 1 статті 203 КУпАП - порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, та накладено адміністративне стягнення у розмірі 1700 гривень. Штраф іноземець вже сплатив. Також посадові особи...
Кримінал
Медики Бучацької районної лікарні 9 серпня повідомили поліцію, що до них поступив чоловік з численними травмами та переломом ребер після удару коня. Чоловік помер. Проте рідні померлого кажуть, що причина смерті - не удар коня. Смертельні удари жителю села Бариш завдав кінь, якого того дня господар повів напитись до річки, повідомляли у відділі комунікації поліції Тернопільської області. Біля водойми випасався інший кінь і обоє почали брикатись. Чоловік не...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!