• Головна
  • На Тернопільщині планують закрити дитячий санаторій?
14:30, 1 листопада 2016 р.

На Тернопільщині планують закрити дитячий санаторій?

У Яблунівському протитуберкульозному дитячому санаторії вирішили закрити один із підрозділів – школу. Колектив стверджує, що це перший крок до повної ліквідації закладу. В управлінні охорони здоров’я кажуть, що санаторій працює неефективно. Норми наповнюваності не виконує, тож доцільності утримувати навчальну частину немає.

Пропонували створити інтернат

«Номер один» уже розповідала про фінансові та кадрові проблеми у дитячому протитуберкульозному санаторії, що на Гусятинщині. Ситуація в закладі дестабілізувалась ще на початку року. Все почалося з того, що звільнився багаторічний керівник. У колективі стверджують, що через постійний тиск обласного керівництва, в облраді – що через виявлені системні порушення.

Зрештою, з того моменту в закладі не можуть призначити керівника. У зв’язку з його відсутністю, працівникам у свій час на кілька місяців затримали зарплату. Весною у закладі прокотилася хвиля скорочення. Восени ситуація мала повторитися. Згодом керівник профільного управління просив комісію обласної ради затвердити на новій посаді лікаря з Теребовлі Павла Наконечного. Депутати дали згоду, але через деякий час потенційний головний лікар відмовився від пропозиції.

Тоді з боку обласної ради прозвучала ініціатива реорганізувати дитячий санаторій у спортивну школу-інтернат.

– Спершу Яблунівський санаторій був розрахований на 120 ліжок. Потім – на 80. А зараз там одночасно отримують допомогу в середньому 5-6 дітей. Нещодавно у закладі працювала комісія з Києва, яка підтвердила, що понад половину цих діток лікуються там не за призначенням. Більше того, лише 20% виділених коштів, за висновками комісії, використовуються раціонально, – повідомив голова Тернопільської облради Віктор Овчарук. – При цьому щорічно на утримання закладу з обласного бюджету виділяють 6 млн. грн. Ми хочемо, щоб ці кошти використовувались раціонально.

Колектив санаторію був категорично проти такого кроку і має з цього приводу власну думку.

– Ми виступили проти реорганізації, тому що закрити школу-інтернат значно простіше, ніж санаторій, – каже завідувач навчальної частини Юрій Сидорук.

Працівники переконані, що заклад хочуть приватизувати. Кажуть, що до них уже приїжджали якісь люди і заміряли територію. У власності санаторію є 30 га землі, старовинна австрійська будівля, чотири ставки – одним словом, статки не погані.

Після того, як колектив виступив проти реорганізації, у «білому домі» прийняли інше рішення – закрити навчальну частину і перевести педагогів на погодинну оплату. Відповідне розпорядження підписав керівник управління охорони здоров’я ТОДА Володимир Богайчук.

Люди кажуть, якщо школу закриють, то через два місяці решту санаторію спіткає така ж доля.

– Кому потрібен санаторій без школи? Якщо батьки привозять дитину на лікування і вона має там перебувати упродовж місяця, то їй потрібно забезпечити навчання, інакше її у закладі просто не залишать, – каже завуч школи Юрій Сидорук.

У навчальній частині працюють близько двох десятків людей. Усі вони, відповідно до наказу, з 1 листопада підлягають скороченню.

– Що нам робити? Роботи в селі немає. У мене двоє дітей? Що, мені в Польщу їхати? Чи до вас привести? – апелює пан Сидорук. – Ось тут є мама-одиночка. В іншої чоловік в АТО.

Постраждає не лише Яблунів

Заступник начальника управління охорони здоров’я ТОДА Лідія Чайковська повідомила, що подібна ситуація склалася не тільки в Яблуневі, а й в інших санаторіях. Скорочення проходить по всій мережі і причиною цьому є дефіцит бюджету. До середини року галузь справлялася з фінансовим навантаженням, а вже з червня з’явилися проблеми, тож довелося приймати кардинальні рішення.

Медики управління зазначають, що в останні роки захворюваність на туберкульоз зменшилась. І, якщо вірити статистиці, це справді так. Однак працівники Державного лабораторного центру в Тернопільській області вказують на один нюанс: зменшення кількості хворих в основному пов’язане з відсутністю діагностики. По-перше, в області не проводиться вакцинація БЦЖ. Рідше на обстеження з’являється і доросле населення. У результаті кількість хворих зменшилась, але випадки виявлення туберкульозу в запущених формах почастішали.

Тим не менше, сьогодні оздоровленню у дитячому протитуберкульозному санаторії підлягає близько тисячі дітей. Але такого високого попиту в закладі не відчувають. Колектив звинувачує у цьому медичне керівництво, бо воно, мовляв, не забезпечує медійної підтримки. На їхню думку, лікарі-фтизіатри на місцях повинні розповідати батькам про можливості оздоровлення у санаторії і спрямовувати туди дітей. В управлінні з цим погоджуються і кажуть, що про це наголошують на всіх нарадах, але представники Яблунівського санаторію на них відсутні. Комунікації закладу з лікарями-фтизіатрами немає, тому й виникає така ситуація. Однак, як заявляють спеціалісти управління, це питання менеджменту санаторію. Адміністрація має бути зацікавлена, аби до закладу зверталися діти, і налагоджувати роботу в усіх напрямках.

Тим більше, питання зменшення дітей у санаторіях – не нове. Воно обговорюється на нарадах медичного керівництва. Для цього є і об’єктивні причини. В цілому кількість дітей в області зменшилась на сім тисяч.

Ще один момент – у Яблунівському санаторії зношена матеріальна база. Деяких батьків такі умови перебування не влаштовують, тому вони відмовляються від путівок.

За словами Юрія Сидорука, область уже багато років не виділяє коштів на покращення матеріальної бази. Гроші приходять лише на захищені статті. Відповідно, проводити ремонт немає за що. Чоловік стверджує, що керівники подавали відповідні запити в обласну раду, однак, на які роботи і на яку суму, сказати не готовий.

Обласне керівництво стверджує, що готове вислухати пропозиції щодо підвищення ефективності роботи закладу. Сьогодні він виконує важливу соціальну функцію, адже часто там перебувають діти з неблагополучних сімей. У відповідь на це колектив знову звинуватив обласний центр. Цього разу в тому, що в закладі не можуть призначити керівника. У той же час жоден із заступників головного лікаря чи представників колективу на цю посаду не претендує.

21 жовтня працівники санаторію приїхали на зустріч до Володимира Богайчука. Трудовий колектив санаторію написав заяву, де висловив свою вимогу: скасувати накази про закриття школи і скорочення ліжок. Самого керівника не було (за словами підлеглих, раптово поїхав у відрядження в столицю, – авт.), однак його заступник пообіцяла якнайшвидше донести цю інформацію до начальника і повідомити колектив про його рішення.

Питання щодо ліквідації школи і скорочення ліжок планують розглянути на сесії обласної ради 28-го жовтня. Участь у ній мають намір взяти представники колективу.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопільщина #санаторій #діти
Оголошення
live comments feed...