• Головна
  • Все, що ви хотіли знати про безвіз, або В Європу через відкриті двері
Тема тижня
17:30, 9 квітня 2017 р.

Все, що ви хотіли знати про безвіз, або В Європу через відкриті двері

Тема тижня

На цьому тижні фактично завершилася трьохрічна одіссея України з отримання безвізового режиму з Євросоюзом. Позитивне голосування в Європарламенті стало важливою перемогою України на її довгому шляху до повноправного членства в Євросоюзі.

Коли безвізом можна буде скористатися

У четвер, 6 квітня, Європарламент проголосував за безвіз для України. Підтримали це рішення 521 депутат, 75 - проти, 36 — утрималися.

Зазначимо, що більшість депутатів, які проголосували проти, — це представники праворадикальних і ліворадикальних партій, які в ЄС називають «друзями Путіна».

Після рішення Європарламенту повинно пройти ще ряд голосуван, але вони по суті носять процедурний характер і вже не можуть піднести Україні неприємні сюрпризи.

26 квітня посли ЄС повинні затвердити це рішення. На 11 травня заплановано голосування Ради міністрів закордонних справ. Для блокування рішення Ради ЄС проти нього повинні проголосувати, як мінімум, чотири держави, в яких загалом проживає 35% населення Євросоюзу.

15 травня очікується, що президент Європарламенту Антоніо Таяні і представник країни-голови Ради ЄС, якої зараз є Мальта, підпишуть це рішення, і 22 травня воно буде опубліковано в офіційному віснику Євросоюзу.

А вже в червні, орієнтовно 11-го, — рішення набере юридичну силу.

Куди і наскільки

Отже, з середини червня, ті громадяни України, які мають закордонний біометричний паспорт, зможуть перетинати кордони без візи більшості країн Євросоюзу.

Це 26 країн Шенгенської зони: Франція, Бельгія, Німеччина, Люксембург, Австрія, Нідерланди, Іспанія, Данія, Мальта, Греція, Португалія, Угорщина, Ісландія, Норвегія, Італія, Естонія, Ліхтенштейн, Латвія, Польща, Словенія, Литва, Словаччина, Фінляндія, Чехія, Швейцарія, Швеція.

А також країни, які планують приєднатися до Шенгенської угоди: Кіпр, Хорватія, Румунія і Болгарія.

Швейцарія має також схвалити безвізовий режим для українців після офіційного рішення Євросоюзу.

Однак візовий режим збережеться з Великобританією, яка почала процес виходу з ЄС, та Ірландією.

Перебувати в країнах з безвізовим статутом українці можуть не більше 90 днів у кожному проміжку з 180 днів.

Безвізовий режим не дає права на працевлаштування, навчання, постійне проживання в країнах Євросоюзу. Для цього ще потрібно отримати візу.

Але ймовірно, ті співвітчизники, які їздили в Європу тільки на сезонні заробітки, за фактом зможуть користуватися безвізової лазівкою, але у випадку їх виявлення у них можуть бути серйозні проблеми.

Що потрібно для візиту в ЄС і ризики безвіза

Зазначимо, що безвізовий режим, хоч і дає право вільного пересування по Європі, але і пов'язаний з певним ризиком відмови. Так, наприклад, якщо офіцер прикордонної служби запідозрить, що мета вашого візиту не відповідає заявленій — може заборонити вам перетинати кордон.

Така неприємна, м'яко кажучи, ситуація може виникнути, якщо ви їдете з туристичною метою не на своєму автомобілі, і при цьому у вас немає квитка — це може викликати резонну підозру.

Для бізнес-поїздок наявність зворотнього квитка не є обов'язково, але бажано мати запрошення на вашу конференцію, семінар чи ділову зустріч.

Також завжди бажано мати з собою документи, що підтверджують мету вашого візиту. Якщо вас запросили погостювати друзі, що мають громадянство країн Євросоюзу, майте з собою їх письмове запрошення.

Також у прикордонників не повинно бути сумнівів, що у вас є кошти для подорожей по Європі — це можуть бути готівка, оплачене проживання в готелі або наявність коштів на кредитній картці. Зазначимо, що чутки про те, що потрібно вести з собою виписку з банку або довідки з роботи і навіть документи на володіння нерухомістю є сильно перебільшеними. 

Отже, для того, щоб спокійно перетнути кордон Євросоюзу, необхідно відповідати наступним умовам:

1) Мати на руках документ для перетину кордону (закордонний паспорт, проїзний документ дитини).

2) Назвати, бажано підтверджену документами, мету своєї подорожі (туризм, ділова поїздка).

3) Розташовувати достатніми фінансовими коштами для як для перебування в ЄС, так і для повернення в Україну.

4) Не знаходитися у списку осіб, яким заборонений в'їзд до Євросоюзу.

5) Не становити загрози для громадського порядку, безпеки, громадського здоров'я та міжнародних відносин.

Зазначимо, що запровадження безвізового режиму не позбавляє права українців отримувати візи, щоб мати більше гарантій для безперешкодного перетину кордону. В такому випадку можна подорожувати зі старим закордонним паспортом.

Важлива віха у європейському майбутньому України

Давня китайська приказка говорить: «Дорога в тисячу лі починається з першого лі». Надання безвізового режиму не варто перебільшувати, але і не треба применшувати.

Так, згідно з соціологічними опитуваннями, майже 57% українців вважають, що у їхньому житті нічого не зміниться. Але майже 40 відсотків співвітчизників планують скористатися безвізом, щоб відвідати країни Євросоюзу. Тим більше, що тепер на цьому можна буде зекономити кілька десятків євро.

Немає сумнівів, що з підвищенням рівня життя все більше українців матимуть можливість відвідати європейські країни. Це важливо, щоб як можна більше мільйонів наших земляків могли судити про рівень життя в країнах Євросоюзу не по репортажах кисельов-тб про «гейевропу», а переконатися в успіхах наших європейських сусідів власними очима.

Порівняти, як виглядає Воронеж на тлі Кракова, чим відрізняються пляжі Слинчев Бряга від ялтинських і якими повинні бути взаємини влади і народу на прикладі швецької моделі демократії. Побачити в ідеальних польських дорогах, чудовій німецькій медицині, в скандинавському дбайливому ставленні до природи — майбутнє України. Адже Україна сьогодні — це багато в чому Польща початка 90-х, з нашим сьогоднішнім рівнем зарплат і корупції, розпочатими реформами і зростанням економіки, що тільки починається після обвалу ВВП.

Рим, Севілья, Будапешт, Прага, Флоренція, Париж, Дрезден, Мадрид — ці та інші міста є, завдяки своїм музеям, архітектурними справжніми скарбницями світової культури. У свій час освічена людина не могла вважатися такою, якщо не зробила вояж по культурних столицях Європи. Тепер навіть українці з середніми доходами можуть побачити на власні очі те, що вчили колись по підручниках історії та географії.

Безвізовий режим - це хороший сигнал єврооптимістам і сильний удар по євроскептикам. Скільки разів ми чули «Євросоюз ніколи не надасть безвізового режиму країні, в якій йде війна». Що скажуть тепер ці "мудрі" люди?

Безвізовий режим укріплює цінність українського громадянства, і безумовно змусить зайвий раз замислитися мешканців окупованого Донбасу і анексованого Криму — варто його міняти на російське або «республіканське»?

І не варто боятися російських страшилок про те, що після безвіза Україна «спорожніє». Вже сьогодні в Польщі і Чехії відкриті два мільйони вакансій для українців. Ті, хто хотів спробувати кращого життя за кордоном, і при візах чудово вирішували проблеми виїзду за кордон. На жаль, трудова еміграція - це сьогодні не лише українська тенденція. Так, з цілком успішною, за нашими мірками, Польщі виїхало за останні роки чотири мільйони поляків, але Польща не стала після цього «пустелею».

З «процвітаючої» путінської Росії безо всякого безвіза виїхало за кілька попередніх років п'ять мільйонів чоловік. Не свобода пересування вимиває з країни розумні мізки та вмілі руки. А саме відсутність свободи і гідного рівня життя. І як показує європейська практика, друге йде за першим, як шерочка за машерочкою.

Так, поклавши руку на серце, не будемо приховувати - після надання безвіза приємно чути зубний скрегіт наших «доброзичливців» з "Тайгового" союзу. Їх мудрі царі колись рубали вікно в Європу, щоб сьогодні «скрепомудрі» правителі завалили своїми руками, заклали старий віконний отвір бетонними блоками. Як прикро це усвідомлювати, особливо коли «країну 404» запросили увійти в Європу не через вікно, а через відкриті двері.

Надання Україні безвіза яскраво демонструє — колесо історії не зупинити. Рано чи пізно, Україна стане членом НАТО і Євросоюзу, і за кілька років вже українські прикордонники будуть вдивлятися в нервові особи мешканців Брянська і Ростова — суворо питаючи про мету приїзду та вимагаючи обов'язково показати зворотній квиток.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#безвіз #Європа
Останні новини
Оголошення
live comments feed...