• Головна
  • Яка ситуація із реалізацією програми «Доступні ліки» на Тернопільщині?
09:29, 1 травня 2017 р.

Яка ситуація із реалізацією програми «Доступні ліки» на Тернопільщині?

Відпуск препаратів за урядовою програмою «Доступні ліки», яка стартувала з початку квітня, вже здійснюється в усіх областях України, в тому числі і на Тернопільщині.

Хто з пацієнтів може скористатися можливістю отримання безкоштовних ліків, де та як це зробити – далі в інтерв’ю Тернополян з в. о. головного лікаря ТРТМО Володимиром Лісовським.

— Як пацієнт може отримати ліки за програмою?
— Для того, щоб отримати препарати за цією програмою, потрібно звернутись до дільничого (сімейного) лікаря, отримати правильно виписаний рецепт із зазначенням діючої речовини (а не назви препарату), звернутися до аптеки, що бере участь у програмі (з якою заключили договір), де й можна отримати ліки. Перелік цих аптек є у кожного сімейного лікаря району. Без рецепта безкоштовно отримати ліки не можливо.

— Якщо пацієнту ліки призначили пожиттєво, він може взяти рецепт один раз і користуватися ним довічно?
- Ні, дія рецепта може бути 3, 10 або 1 місяць. Лікар виписує два рецепти: один з них пацієнт залишається в аптеці після пред’явлення, а один відправляють нам для фінансової звітності. Якщо знову потрібен рецепт, то хворий знову іде до лікаря, адже є ймовірність того, що потрібно поміняти дозу, а можливо і самі ліки, адже вони можуть і не підійти конкретній людині.

— Якщо в аптеці закінчились безкоштовні ліки?
— В такому разі пацієнт може зачекати поки ліки надійдуть до аптеки, може звернутись в іншу аптеку, або ж обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

— Які ліки пацієнт може отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?
— Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки». У програмі беруть участь 157 торгових найменувань препаратів. Держава повністю компенсує вартість 23 з них. За інші ліки з переліку пацієнт доплачує в середньому 10-30% вартості. Це препарати 35 виробників, з яких 18 виробників країн Європейського Союзу, 15 українських виробників і по одному виробнику з Ізраїлю та Індії. Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто, такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно. Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату. Пацієнт може проконсультуватись з лікарем щодо того чи іншого препарату, ссилаючись на власне самопочуття після прийому тих чи інших медикаментів.

— Цей перелік ліків змінюється, оновлюється чи є сталим?
- Перелік препаратів затверджений постановою Кабміну із зазначенням цін та можливої доплати. Доки не будуть внесені зміни до діючої постанови, то перелік ліків буде сталим.

— Що необхідно мати при собі, коли йдеш на прийом до сімейного лікаря?
— У пацієнта має бути амбулаторна картка, плюс якщо хворий вже десь лікувався, обстежувався, чи у нього є виписки із стаціонару, або ж рекомендації лікарів-спеціалістів про те, що йому потрібні ті чи інші препарати, то всі ці довідки і виписки потрібно взяти із собою на прийом до сімейного лікаря, аби він зміг виписати рецепт. Якщо ж досі проблема хворого не турбувала, то дільничний обстежує людину і вже сам приймає рішення по призначенні того чи іншого препарату. Якщо ж буде потрібна додаткова консультація вузькопрофільного лікаря, чи людина потребує дообстеження, то її спочатку буде направлено до спеціаліста, який розпише подальше лікування.

— Яка ситуація із реалізацією програми «Доступні ліки» у Тернопільському районі?
— На рік урядом виділено на Тернопільський район 770,5 тис. грн., на місяць це 85,6 тис. грн. на реалізацію програми. Станом на 21 квітня у районі було виписано вже 1053 рецепти. Люди про програму знають і активно користуються можливістю отримати ліки на безкоштовній основі. Звичайно, є і проблеми – по аптеках ще немає тієї кількості препаратів, яка необхідна. У деяких селах в аптеках відмовляються впроваджувати програму. Зокрема, така ситуація у селах Великі Гаї, Великі Бірки, Мишковичі. Працює програма по селах лише в Березовиці та Ігровиці, де вже підписані угоди. Відмовляються тому, що у приватних аптеках примусово запровадити «Доступні ліки» неможливо, обов’язковим виконання вимоги є лише у комунальних аптеках. Приватні аптеки також можна зрозуміти, бо це не просто привезти і роздати ліки – це лишній контроль, облік, бухгалтерія, звітність тощо. Втім, на даний час ми заключили договори із 16-ма аптеками Тернополя, тож рекомендую жителям району таки скористатися можливостями, що надає ця урядова програма.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопільщина #ліки #безкоштовно
Оголошення
live comments feed...