На Тернопільщині матір відстоює права своїх дітей на численних комісіях і у суді

У Тернопільському міськрайонному суді триває розгляд справи за позовом Людмили Туркот – матері двох дітей з особливими потребами. Жінка вважає, що її дітей незаконно позбавили права на безкоштовну освіту і вимагає визнати неправомірними дії освітян. У міському управлінні освіти стверджують, що на сьогодні у закладі створено необхідні умови для дітей, тому предмету позову не розуміють.

Родину Туркотів добре знають у Тернополі і за його межами. Історія про те, як дітей з особливими потребами – Дмитрика та Христинку – у навчальному закладі утримували в ізоляторі, прогриміла на всю країну.

Взимку 2014 року двоє діток виключили зі спеціальної школи. Адміністрація закладу заявила, що діти з такими вадами не підлягають навчанню. Мама Людмила стверджує, що у школі навчалися діти з таким же діагнозом, але саме Христинку та Дмитрика виключили. Обійшовши всі чиновницькі кабінети, мама таки добилася того, що дітей повернули до школи. Однак родина помітила, що Дмитрик і Христинка стали лякливими, скованими. Якось батько непередбачено зайшов у навчальний заклад. Коли почав шукати дітей, з’ясувалося, що вони вже не перший день перебувають… в ізоляторі!.

Ця історія не залишила байдужими столичних журналістів. Людмилу запрошували на телепрограму «Стосується кожного», що на телеканалі «Інтер», двічі. Там же гостями студії були уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич, представники навчального закладу, реабілітаційного центру та інші. Після першого випуску пан Сушкевич звернувся в міське управління освіти, де його запевнили, що ситуацію буде врегульовано. Коли цього не сталося, написав уже міському голові. У листі Валерій Сушкевич вимагав відкрити у школі спеціальні класи для навчально-виховної та корекційно-розвиваючої роботи дітей, які мають складні вади розвитку. А також розглянути питання про притягнення до відповідальності директора спеціалізованої школи Лариси Акменс і начальника управління Ольги Похиляк. Головна причина – небажання забезпечити належний доступ до освіти дітям родини Туркотів та іншим дітям, які мають порушення розвитку.

Проблеми ще не позаду

Лише після цього у школі почався рух. Торік 1 вересня у навчальному закладі відкрили клас для дітей з важкими вадами розвитку. Сьогодні там навчаються п’ятеро діток. У кабінетах замінено вікна, проведено ремонти, встановлено відеокамери. Та шлях до цього також був нелегким, розповідає Людмила Туркот, а в закладі досі є безліч проблем.

– У школі навіть не було кришок для унітазів. Ви уявляєте, що таке для дитини-аутиста сісти на холодний керамічний унітаз? Це шок! Невже кришка так дорого коштує? Я зробила фотографії туалету і виклала на своїй сторінці у Фейсбук. До обіду в закладі вже встановили кришки. Невже цього одразу не можна зробити? Це ж елементарні речі, – каже жінка.

Подібних прикладів пані Людмила наводить безліч.

– У закладі був старий радянський надщерблений посуд. Запитую директора школи, як часто вони оновлюють тарілки? Мені повідомили, що тільки на початку навчального року закупили, але їх уже немає – розікрали… вчителі. Уявляєте? – розповідає Номер один Людмила Туркот. – Як – усі? Як таке можливо? То встановіть у закладі камери. Зараз є хороший сучасний посуд, який не б’ється. Для дітей з особливими потребами це дуже добрий варіант, тому що він може служити роками.

Лише через півроку після зауваження посуд замінили. Ще цікавішою виявилась історія з педагогом для новоствореного класу.

– Напередодні 1 вересня спілкувалася з директором школи. Запитую, чи вже прийняли педагога. Каже, ще ні, немає підходящих кандидатур. Мовляв, це специфічна робота, тому охочих не багато. Тоді я сама зайнялася пошуком вчителя. Спеціалісти з реабілітаційного центру порадили кілька кандидатур і я почала телефонувати. Перший дзвінок – і жінка одразу погодилася. Через кілька днів подала документи, і її прийняли в школу, – розповідає пані Людмила.

Сьогодні ані діти, ані батьки не можуть натішитися новим педагогом. Пані Людмила розповідає, що Дмитрик з радістю йде до школи. А коли бачить вчительку, одразу біжить її обнімати.

Жінка стверджує, що батьки продовжують за власні кошти купувати найнеобхідніше.

– З останнього – кошти на миючі засоби. Я не розумію, чому батьки мають їх купувати за власні кошти? Звернулася до директора, вона каже, що грошей на це не виділяють. Тоді батьки пішли в управління освіти. Нас керівник запевнила, що гроші виділено і в закладі є все необхідне. Мовляв, вона вперше чує, що батьки змушені щось купувати. Виходить, у школі говорять одне, в управлінні освіти – інше, – продовжує жінка.

Згодом цю історію нам розповіли й інші батьки з навчального закладу.

Людмила Туркот каже, що найбільше її дивує безініціативність керівництва.

– Коли ремонт класу підходив до завершення, я прийшла в школу. В приміщенні на той час майже нічого не змінилося. Частково побілили стіни, пофарбували батареї. Кабінет був у жалюгідному стані – старий унітаз, розбита підлога, зі стін стирчали труби. Запитую, у чому справа? Керівник каже, що немає коштів. Поцікавилась, чи зверталися до міської ради щодо допомоги. Виявилось, що ні. То звідки візьмуться гроші? Коли я повідомила про ситуацію керівнику управління освіти, вона одразу ж приїхала в заклад і наказала підготувати звернення до міської ради про виділення коштів. Гроші знайшлися, і лише 2 вересня в кабінеті встановили вікна. Не розумію, чому цим питанням мають займатися батьки. Хіба це не обов’язки керівника закладу? Варто віддати належне, що після інциденту на телебаченні керівник управління освіти Ольга Похиляк оперативно реагує на подібні випадки у школі. Прикро, що все в закладі роблять «з-під палиці», треба ходити, просити. Ніхто не проявляє ініціативи. Заклад звик працювати інертно, як в Радянському Союзі, – скаржиться Людмила.

Після звернення уповноваженого з прав людини до міської ради директор школи Лариса Акменс отримала догану. Людмила Туркот вважає, що це надто легке покарання для керівника. У позовних вимогах жінка вимагає визнати неправомірною та дискредитаційною діяльність освітян, спростувати поширену недостовірну інформацію стосовно діагнозу дітей та виплатити моральну шкоду

– Я розумію, що судовий процес може затягнутися на багато років, але я нікуди не поспішаю. Це для мене принципове питання і стосується не тільки моїх дітей, а й усіх сімей, які зіткнулися з подібними проблемами. Якби таке сталося в якійсь європейській країні, думаю, ці особи більше б не працювали на своїх місцях, – каже жінка.

Сьогодні освітяни звітують, що у школі забезпечено всі умови, але все це завдяки наполегливості батьків. Пані Людмила каже, що керівництво так і не винесло уроку з цієї історії, адже на родину продовжують тиснути, обмовляти та розголошувати конфіденційну інформацію. Водночас до педагогів родина не має жодних претензій. Розуміє, що вони стали заручниками нездорової ситуації у закладі.

Освітяни не розуміють претензій

Начальник управління освіти Ольга Похиляк не розуміє судових вимог Людмили Туркот. Каже, питання вирішене: дітей прийнято у заклад, у школі створено всі умови.

– У позові стоїть питання про відшкодування моральної компенсації, але я вважаю, що управління не завдало жінці жодної шкоди і зробило все можливе, щоб забезпечити дітей навчальною послугою. Навпаки, я ризикувала, коли прийняла дитину без направлення. Ніколи б не могла подумати, що так будуть розвиватися події, – каже Ольга Похиляк. – Направлення видає обласна ПМПК. Там працюють відповідні фахівців. Мені дуже дивно, чому вони одразу не дали направлення.

За словами очільниці освіти, цьогоріч на школу було виділено додаткові кошти, оновлено матеріально-технічну базу, віднайшли відповідних фахівців. Виділено кошти і на створення сенсорної кімнати.

– Педагог має не тільки володіти предметом, а й мати любляче серце. Особливо для таких діток. Я задоволена, що такі фахівці працюють з цими дітьми. Їх не просто було знайти. Думаю, зараз у батьків не мало би бути претензій, – каже Ольга Похиляк. – Сподіваємось, будуть виділені кошти з центрального бюджету на забезпечення інклюзії в дошкільних установах та навчально-виховних комплексах. Будуть передбачені кошти і на спеціальну школу. Вона завжди у нас фінансується на відповідному рівні.

На запитання, чи купують батьки миючі засоби, пані Ольга відповіла: «Ну що Ви, такого не може бути. Про такі випадки мені нічого не відомо. Ми неодноразово видавали наказ про зміцнення фінансово-бюджетної дисципліни. Не тільки у спеціальній, а й у загальноосвітніх школах заборонено збір коштів, тим більше – готівкою».

«Номер один» намагалася зв’язатись із керівником навчального закладу Ларисою Аксменс, однак телефонні дзвінки до абонента на момент підготовки матеріалу були обмежені. Зважаючи на це, за пані Ларисою залишається право висловити свою думку на сторінках нашого видання.

І на завершення: сьогодні у новоствореному класі навчається п’ятеро дітей. Для них це шанс соціалізуватися, стати ближчими до незрозумілого для них світу, розвиватися, пізнавати нове. Чому те, що сьогодні злагоджено працює, ще два роки тому отримало такий спротив? Звісно, це питання риторичне. Але воно підтверджує: хто має бажання, той шукає можливість….

Тернопіль матір суд діти
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання у окремих будинках Тернополя. А саме: - 17.08.18р. з 09.30 до 11.30 год. за адресою: вул. Родини Барвінських, 1-14.
Суспільство
7-річному Максиму Лихолату з Тернополя, який отримав опіки через вибух газу, 13 серпня в опіковому центрі 8-ї міської клінічної лікарні Львова зробили першу операцію з пересадки шкіри. Вже завтра дитині проведуть другу. Стан малечі й досі стабільно важкий, він худенький і після опіків ще більше втратив вагу. Нагадаємо, лихо трапилося ще 17 липня у результаті вибуху газу. Його мама намагалася скоїти суїцид. Вона жива, зараз перебуває у психоневрологічній лі...
Суспільство
Вже кілька років єдиним шляхом для водіїв великогабаритного транспорту через Тернопільську область є траса Р-41. Після того, як Гаївський міст став непридатним для проїзду транспорту, важчого за 8 тонн, перетнути Тернопілля фури і автобуси можуть лише, скориставшись обходом Тернополя. Через це нині покриття автошляху у плачевному стані. 13 серпня у рамках тендеру на поточний середній ремонт траси Р 41 (обхід Тернополя)відбувся аукціон. Незалежна система д...
Суспільство
Військовослужбовці Тернопільської окремої артилерійської бригади оперативного командування "Захід" зустрілися із жителями Підволочиська для того, аби ознайомити їх із військовими традиціями та запросити на службу за контрактом. – Сьогодні представники агітаційної групи побували у місті Підволочиськ. Розповідали про свою військову частину, демонстрували показові виступи з рукопашного бою, запрошували до нас на службу, на різні вакансії, – повідомляє Тернопо...
Суспільство
Правоохоронці Збаразького відділення поліції розшукують неповнолітню мешканку села Великий Кунинець, Тивонюк Юлію Сергіївну, 2001 року народження.  15 серпня дівчина пішла з дому та не повернулася. Місце знаходження краянки невідоме. Прикмети зниклої: ріст 160 см, обличчя овальне, довге каштанове волосся. Була одягнена: в сині джинсові шорти, темну футболку, зелений кашкет, можливо камуфляжний, червоні кросівки. Зі собою мала чорну сумку з червоними квітам...
Суспільство
У редакцію 0352.ua звернулась пані Оксана Вацлавська і заявила про допомогу. "Допоможіть почути мамин голос. Вацлавська Анна діагноз двухстороння сенсоневрально глухота. Щоб Аня могла чути і говорити потрібно кохлеарний імплант вартістю 790 000 грн.", - пише мама Анічки. Реквізити рахунку Приват банку 4149499114684242. Телефон мами Оксани 0679684689. Прошу максимального репосту.
Суспільство
Тернополянин Ігор Сучко у понеділок, 13 серпня, вигулюючи собаку на території регіонального ландшафтного парку «Загребелля», став свідком вирубки дерев. – Люди, які вирубували дерева, представилися працівниками Петриківського лісництва (у Тернопільській області немає такої установи – прим. ред.). Проте у них не було при собі жодних документів. Найголовніше, що зрізали саме «ділові» дерева, а не сухі, які стояли поруч. Це свідчить про комерцію, адже добре д...
Суспільство
Підняття вартості мінімального проїзду у популярному виді транспорту слід очікувати з початком наступного тижня. Ціна з 25 гривень зросте до 33 гривень. Останнього разу вартість мінімального проїзду піднімалася на початку 2017 року. Але, як інформує "Область", зі зростанням цін на газ окремі підприємці уже давно підняли ціни до 30-35 гривень. Щоправда, коли порівнювати із сусідніми областями, то вартість проїзду на таксі у Тернополі все одно залишатиметься...
Суспільство
Сьогодні, 16 серпня, у Тернопільському міському територіальному центрі соціального обслуговування населення відбулося відкриття оновлених приміщень благодійної їдальні для осіб, що потрапили у складні життєві обставини. «За кошти міського бюджету тут було здійснено капітальний ремонт їдальні, у якій щоденно харчується близько 60 одиноких та малозабезпечених громадян міста, а також оновлено дизайн світлиці для проводення масових заходів, пов’язаних з дозвіл...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!