• Головна
  • Сьогодні День всіх святих: історія свята та повір’я
09:03, 1 листопада 2017 р.

Сьогодні День всіх святих: історія свята та повір’я

Сьогодні День всіх святих: історія свята та повір’я

1 листопада Римо-Католицька Церква святкує День всіх святих, а наступного дня — спомин всіх померлих вірних. У цей день в Україні, особливо Західній, не лише серед римо-католиків, а й представників інших конфесій, існує традиція відвідувати могили родичів, відправляти там панахиди, пише РІЗУ .

Загалом вшанування святих у Церкві бере свій початок разом із культом перших мучеників християнської ери. На початку християни відзначали «день народження до неба» (dies natalis), тобто день мучеництва поодиноких християн. Зазвичай, цей день співпадав з днем поховання, тому за загальноприйнятим тоді звичаєм, при їхніх гробах відбувалися трапези. У випадку християн цією трапезою було звершення Євхаристії. На початку спомин святих мучеників був стисло пов’язаний з місцем перебування їхніх останків тіла. Згодом, завдяки взаємному обміну літургійними календарями поміж локальними церковними спільнотами, згадування мучеників якогось одного місця поширюється також на інші церковні округи.

Значне збагачення літургійних календарів споминами dies natalis мучеників спричиняється до того, що у ІІІ-ІV ст. виникає окреме свято всіх Мучеників, оскільки протягом Літургійного року було вже неможливо згадати усіх відомих і безіменних християн, які пролили кров заради Господа та Його Євангелія.

Початок святкування урочистості Всіх Святих у Західній Церкві можна побачити у посвяченні Папою Боніфатієм IV 13 травня 609 (або 610) року колишнього Пантеону, язичницького святилища у Римі, де за давніх часів були зібрані ідоли богів, шанованих у Римській імперії, як церкви на честь Діви Марії та усіх Мучеників. Річниця цього дня відтак щорічно святкується з великою урочистістю.

У наступному столітті Папа Григорій ІІІ (731-741) у базиліці св. Петра посвятив каплицю на честь Спасителя, Його Пресвятої Матері, всіх Апостолів, Мучеників і сповідників Христа та усіх досконалих праведників, які почили по всьому світі. Дата посвячення цієї каплиці невідома, але від того часу в деяких країнах (Англії, Ірландії) починають вшановувати Всіх Святих в день 1-го листопада. У ІХ-Х ст. цей день стає на Заході відомий як урочистість Всіх Святих. Папа Григорій VІІ (1073-1085) остаточно скасовує відзначення цього свята 13 травня, пов’язане з посвяченням Пантеону, і переносить його на день 1-го листопада.

Східна Церква також відзначає свято Всіх Святих. За давньою традицією, що сягає ІV-V ст., Всіх Святих східні християни згадують у Літургії в першу неділю після П’ятидесятниці. Таким чином підкреслюється особливий зв’язок святості з дією Святого Духа в людських серцях. На наступний день після свята Всіх Святих, Західна Церква вшановує пам’ять померлих.

Водночас в цей день було прийняти ворожити, пише Укрмедіа.

На трьох блюдцах ворожили в першу чергу дівчата, які шукали кохання. Звичайно, вони збиралися великою компанією, щоб було не так страшно. На стіл ставилося блюдце з джерельною водою, інше – пусте і третє з чорнилом. Юні ворoжки по черзі зав’язували один одному очі і підводили одну дівчину до столу, щоб вона вибрала тe блюдце, яке розкриє її таємницю.

Вважалося, що рукою в цей момент керувала потoйбiчна сила, яка направляла і опускала долоню в одну з трьох чаш.

Якщо блюдце було порожнє – дівчина в цьому році залишалася в числі незаміжніх.

Якщо з водою – очікується швидке весілля, а дівчина стане щаслива в шлюбі. Ну а якщо рука фарбувалася фарбою, то чоловік буде з неприємним минулим.

Також ворожили по снах. Вважалося, що якщо присниться вода, дзеркало або камені, то в цьому році удача буде супроводжувати в усьому. А ось якщо побачиш уві сні сніг, град, сильний вітер або відцвілі квіти – чекай біди.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Деньвсіхсвятих
Оголошення
live comments feed...