«Рука руку миє»: чому Каськів уникнув покарання?

Баталії останніх днів із екстрадицією Владислава Каськіва з Панами в Україну і його звільненням в залі суду вкотре підтверджують необхідність прискорення розгляду і прийняття проекту Закону про антикорупційні суди та забезпечити формування Вищого антикорупційного суду протягом найближчих шести місяців.

Саме з такою вимогою до Президента та Верховної ради звернулася Тернопільська міська рада за поданням депутатів «Самопомочі» Андрія Грицишина, Віктора Генсерука, Назарія Зелінки, Сергія Лупака, Олега Нитки, Андрія Шкули, Юрія Штопка .

У зверненні вони висловлюють занепокоєння згортанням активних дій щодо впровадження антикорупційної реформи. Зазначають, що не зважаючи на ряд прогресивних кроків у сфері боротьби з корупцією (створення НАБУ, впровадження електронного декларування), в державі досі відсутній ключовий важіль боротьби з корупцією – антикорупційній суд. Законопроект про антикорупційні суди зареєстровано та подано на розгляд Верховної Ради України ще у лютому цього року, проте його прийняття затягується. І це ставить під сумнів наміри влади продовжувати антикорупційну реформу та здійснювати реальну боротьбу з корупцією.

Депутати констатують, що суспільство є свідком того, як корупціонери уникають покарання та продовжують перебувати на посадах, навіть попри беззаперечні докази вини, надані НАБУ, а судді, попри процес люстрації та масові переатестації, залишаються корумпованими. Довіра населення до суддівського корпусу втрачена.

На переконання ініціаторів звернення, для запобігання безкарності чиновників-корупціонерів та запобігання посадовим злочинам необхідне глибинне оновлення складу судів та законодавчі гарантії їх незалежності, що можливо втілити лише створивши незалежну вертикаль спеціалізованих антикорупційних судів.

У чинному законі «Про судоустрій і статус суддів», зазначають вони, вже передбачено існування Вищого антикорупційного суду, проте досі не прийнятий закон, який би регулював його діяльність та вимоги до суддів. Отож зволікання з прийняттям вказаного Законопроекту гальмує повноцінне впровадження та застосування антикорупційного законодавства, потурає безкарності корупціонерів та розростанню корупції.

Прийняття цього Закону вимагає від України також і міжнародна спільнота. Згідно з взятими Україною зобов'язаннями перед МВФ, закон про створення антикорупційного суду слід було прийняти ще до середини червня 2017 року.

Палата боротьби з корупцією не вирішить проблему

Закликає українську владу створити незалежний суд з боротьби з корупцією в рамках юридичних зобов'язань України і її зобов'язань перед ЄС і Міжнародним валютним фондом Міжнародна антикорупційна неурядова організація « Transparency International ». В організації зазначають, що Президент Петро Порошенко заявив: у рамках нинішньої судової системи повинна бути створена палата з боротьби з корупцією. Але, на думку її керівництва, це не вирішить гостру проблему. «Україна повинна прийняти рішення про створення незалежного суду з боротьби з корупцією, щоб гарантувати, що кумівство не має жодного значення в тому, як правосуддя здійснюється в Україні. Президент Порошенко розуміє актуальність ситуації, але його пропозиція створення палати в рамках поточної системи не буде працювати. Люди не довіряють судовій влади», - заявив голова « Transparency International » Хосе Угас.

Міжнародна організація зазначає, що українські суди працюють вкрай погано: на сьогоднішній день вони навіть не приступили до слухань 26 справ із 86.

Наша Феміда працює із пов’язками на очах , приписує собі те, чого не заслужила. Так, за інформацією центральних телеканалів, Верховний суд України похвалився, що за перше півріччя нинішнього року більше сотні осіб за корупційні діяння етапували у місця позбавлення волі. Але, як виявилося, реально посадили за грати лише дев'ять дрібних виконавців. «Крупну рибу» випускають у річку, себто на волю. І зараз, і раніше.

Так, справи смотрящих Януковича за корупційними схемами – Іванющенко (Юра Єнакієвський) та Злочевський – уже закриті. Обох знято з міжнародного розшуку і вони вільно подорожують світом. Іванющенко добудував маєток під Києвом, а бізнес Злочевського успішно працює в Україні та за кордоном.

Генпрокуратура так і не оголосила підозру Юрію Бойку, міністру енергетики Януковича, який переплатив за бурові вежі сотні мільйонів доларів з наших податків. Тепер ці вежі вкрала Росія, а Бойко сидить в Раді і очолює фракцію «Опозиційного блоку». Його захищає депутатський імунітет і він активно готується до виборів президента.

Вчора в Панамі, а сьогодні вдома на волі

Нині набирає обертів резонансна справа колишнього топ-чиновника часів Януковича Владислава Каськіва. Екс-голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (перебував на цій посаді з 23 грудня 2010 р. по 15 березня 2014 р.) після екстрадиції в Україну з Панами вже опинився… на волі. Суд випустив його під дуже «смішну» заставу - в 160 тисяч гривень.

За сприяння друзів-бізнесменів підозрюваний у корупційних діяннях повернув до Державного бюджету майже 7,5 мільйона грн. Але вони не покривають всю завдану ним суму збитку. Порахуємо на калькуляторі. По теперішньому курсу це близько 280 тисяч доларів. У той час, коли він їх «освоював», долар коштував 8 грн., отже, це був майже один мільйон «зелених»! А якщо ще сюди додати сплату 20 відсотків річних за ставкою НБУ, то колишній високопосадовець завдав збитків Україні не менш як на півтора мільйона доларів! Та це, як мовиться, ще «квіточки». Бо, за заявою міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, Каськів вивіз з України 255 млн. гривень!

Може, судова система краще працювала в минулі роки? Проведений працівниками проекту «Наші гроші» аналіз судових вироків у корупційних справах за період з 1 липня 2015 року по 30 червня 2016 р. підтвердив, що в Україні суди взагалі не притягують до відповідальності за корупційні злочини топ-чиновників. Було проаналізовано 819 вироків стосовно 952 осіб. Третину усіх присуджених покарань становили штрафи, переважно до 20 тис грн. 300 осіб були звільнені від відбування покарання з іспитовим строком, ще 25 – по амністії, 11 – з інших підстав, зокрема, у зв’язку із закінчення строків давності. Стосовно 84 осіб суд застосував положення статті 69 Кримінального кодексу, тобто призначив покарання, що є меншим, ніж передбачено санкцією відповідної статті.

Найбільш у кількість вироків винесла Феміда у справах про одержання хабарів – загалом засуджено 361 особу. Переважна більшість хабарів - на суму до 10 тисяч грн. (63%), вироків про випадки хабарництва на суми понад 100 тисяч грн. лише 18.

За досліджуваний період четверо суддів були засуджені до позбавлення волі, один – отримав покарання у вигляді штрафу та ще четверо виправдали.

Суспільство, міжнародні партнери сподівалися на ефективнішу роботу Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Сьогодні детективи НАБУ проводять досудове розслідування у 225 кримінальних провадженнях та повідомили про підозру 117 особам, а на 40 осіб до суду вже направлені обвинувальні акти. У Бюро підрахували, що у справах, які вони розслідують, чиновники вкрали 87 мільярдів гривень українських податків. Підозри у корупційних злочинах отримали раніше «недоторкані» ТОП-чиновники. Але жоден із них досі не засуджений.

Керівник НАБУ Холодницький коментує: «Наші справи не є легкими. Ми без доказів у суд не йдемо. А там є по п'ять адвокатів на кожну справу, які, відробляючи свою копійку, намагаються, в тому числі, затягнути процес, коли бачать, що у нас залізні докази. Відповідно до нового Кримінальногопроцесуального кодексу (КПК), всі корупційні справи повинна слухати колегія, яка складається з трьох суддів. Однак подекуди через брак кадрів післясуддівської люстраціїу судах немає жодного судді для таких справ. А якщо вони і є, то через надмірну завантаженість не можуть оперативно їх розглядати».

« Так, є свідоме зволікання з розглядом справ по суті. Відтак і винесення вироку часто затягується», - констатує прес - секретар Національного антикорупційного бюро Світлана Оліфіра.

Судді затягують розгляд справ і в такий спосіб рятують корупціонерів від тюрми. Навіть є справи, судовий розгляд яких не починався рік і більше! Сьогодні повна відповідальність за те, що корупціонери сидять не в тюрмах, а перебувають у високих кабінетах, лежить на суддях. Єдиний спосіб розірвати цю суддівську кругову поруку – створити незалежний суд, якому будуть довіряти. Але сьогодні дуже багато високопосадовців роблять все, аби такий антикорупційний суд не з’явився. І таким чином страхують себе від покарання за фінансові махінації, зловживання владою. Конец формы

Самопоміч Каськів корупція антикорупційний суд
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
12 дуже добре
Автор
12
(1 оцінка)
Викладення
12
(1 оцінка)
Актуальність
12
(1 оцінка)
Я рекомендую
1 людина рекомендує

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Неактуальнйи знак STOP, який раніше попереджав про колію, з Текстильної демонтували. Про це у Facebook у спільноті Тернопільські плітки написав Andrii Hutsaliuk. "На Текстильній пропав знак "стоп". Народ по звичці зупиняється. Я не виключення. Це називається умовний рефлекс)", - йдеться  в дописі.
Кримінал
Співробітники Тернопільського відділу поліції розшукали викрадача велосипеда. Із заяво про крадіжку двоколісника потерпілий звернувся  наприкінці травня. Він розповів, що ввечері залишив велосипед на сходовій клітці між 5 та 6 поверхом, а вранці його вже не було. Поліцейські встановили, що крадій – 33-річний житель Тернополя. За скоєне йому інкримінують частину 1 статті 185 кримінального кодексу України. А Ви й далі залишаєте свій байк на сходовій клітнці?...
Суспільство
Бійці з Тернопільської області, які брали участь в антитерористичній операції, цими днями перебувають на реабілітації у місті Спліт, Республіка Хорватія. Там вони також зустрілися з дружиною Президента України Мариною Порошенко, яка побувала у місті в рамках робочого візиту та презентувала українській громаді «Книгу Миру». На реабілітації, власне, перебувають молодший сержант Роман Кондрат, лейтенант Ігор Конкульовський, майор Василь Веселовський та Олег Л...
Суспільство
Одна стіна Тернопільської ОДА в темну пору доби буда мати синьо-жовту підсвітку. Вперше її увімкнули ввечері 20 серпня. Фото розмістила в Facebook в спільноті Тернопільські плітки Lyudmila Riga. Це викликало жваве обговорення в соцмережі.
Кримінал
Про це написала на своїй сторінці у мережі "Facebook" Тетяна Шевчук. "ВАНДАЛіЗМ. Про що думає людина коли йде на злочин крадіжки ? Про що думає людина коли йде красти до святого місця , до каплиці. Про що думає людина ,коли творить злочин вандалізму? А назва цього чудовиська - жінка.Территорія дитячої лікарні. На годиннику 01.55 хвилин ночі. Ламає кущі квітів. Інші виривається з корінням. Викрадає вазон, вазу. Залишає сліди своїх брудних капців на постамен...
Пригоди
Коропа вагою 19 кг 800 г в ніч з 13-го на 14-те серпня витяг із води мешканець Тернопільщини Юрій Долгий. Цей новий рекорд Кременеччини на 2 кг 360 г перевищує квітневе досягнення Олександра Шушвара. Як інформує "Кременець.Сіті", водиться подібна риба на водоймі "Прилбичі", неподалік Львова. Нагадуємо, що мешканець Лановецького району недавно теж упіймав рибину рекордник розмірів і ваги.
Суспільство
Сьогодні, 21 серпня, з 10 години, буде тимчасово припинено подачу газу на ряд підприємств і житлових будинків мікрорайонів Кутківці та Пронятин. Про це повідомили у прес-службі мерії. Причиною такої ситуації є проведення аварійно-ремонтних робіт на вул. Бригадній. Газопорстачаня мікрорайонів планують відновити до 16:00 год.
Суспільство
За словами волонтерки Людмили Чеховської, грошові надходження у серпні збільшилися у шість разів. За словами волонтерів, потреба у притулку для бездомних тварин особливо загострюється в осінньо-зимовий період. Відтак тернопільські зоозохисники вирішили докласти максимальних зусиль, щоб спорудити в обласному центрі притулок. «Тернопіль – чи не єдиний обласний центр України, де досі немає жодного притулку для тварин. Допомагаючи тваринам – ми допомагаємо люд...
Суспільство
Тариф на мінімальний проїзд підняли до 33 грну службі таксі "549"з 21 серпня. У інших службах таксі тарифи поки не піднімають. Про підняття тарифів у Тернополіговорили ще минулого тижня. Тернополяни обговорювали, що тарифи піднімуть на всіх тернопільських таксі. Як повідомили в службі таксі "Джокер" у них тарифи не піднімають, бомінімальний проїзд у їхньому таксі і так 30 гривень, пише 20 хвилин. У диспетчерській службі таксі "Пілот" про підняття тарифів т...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!