З 1 квітня мешканці Тернопільщини почнуть обирати свого сімейного лікаря

Уже з 1 квітня українці почнуть обирати свого сімейного лікаря. Незважаючи на те, що кампанія почнеться у день сміху, у МОЗ закликають людей до відповідальності. Адже тепер санкції передбачені не лише для медиків, а й для пацієнтів.

Де шукати собі сімейного лікаря? Хто може ним бути і що робитимуть з тими пацієнтами, які не встигнуть обрати? Про це «Наш ДЕНЬ» дізнавався у голови Тернопільської облради, лікаря за фахом, Віктора Овчарука.

Лікар може мати до 2 тисяч пацієнтів

– Вікторе Вікторовичу, вже за півтора тижні почнеться національна кампанія з вибору лікаря. Реформою передбачено, що кожен українець повинен сам обрати собі лікаря. З ким і де підписувати угоди?

– Тепер медична допомога не прив’язана до місця прописки чи проживання. Знайти собі лікаря можна в будь-якому медичному закладі, туди й слід звернутися. Підписати угоду можна не лише з лікарем загальної практики сімейної медицини. Замість нього, якщо є хороший фахівець, можна обрати педіатра або терапевта. Згодом і медики вузької спеціалізації, якщо б захотіли, матимуть змогу перекваліфікуватися і працювати сімейними лікарями.

– Чи буде прийом у сімейного лікаря безкоштовним?

– Так, адже держава буде перераховувати кошти за кожного пацієнта лікарю, з яким той підпише договір. Цього року це близько 370 гривень на одну людину в рік. У цей бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря і, за потреби, іншого персоналу, часткове покриття аналізів. Ніхто доплачувати не буде. Це – принцип страхової медицини. Адже у певній місцевості є хронічні пацієнти або ті, які в зоні ризику. Вони потребуватимуть лікування і, відповідно, коштів. А є люди, які не хворіють. Саме за рахунок тих, хто не хворіє, лікар надає допомогу хворим і при цьому залишається частина коштів для зарплати.

– Фактично, своєрідний бізнес…

– Сімейний лікар справді тепер буде, як підприємець. При цьому він повинен так опікуватися пацієнтами, щоб ті менше хворіли і якомога рідше потребували медичної допомоги. Адже тоді хворого треба відправити до іншого спеціаліста, а за ним – і частину коштів. А лікар, зрозуміло, зацікавлений, аби гроші залишалися в нього. Очевидно й те, що більша кількість пацієнтів означає більший дохід. Сімейний лікар може обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Ця цифра може бути дещо більшою для лікарів, які працюють у селах. Наприклад, якщо у селі проживає 2 000 людей, то всі вони отримають змогу підписати декларацію з сімейним лікарем.

Угоду можна буде розірвати

– Чи не почнуть тепер медики заробляти на пацієнтах, закриваючи очі на їх хвороби?

– Сімейний лікар матиме, як і підприємці, ліцензію. Якщо він недобросовісний, непрофесійний – ліцензію забиратимуть. Так є і за кордоном. Буде і безпосередній контроль. Лікар повинен усі послуги, які надав пацієнтам, оформлювати в електронному варіанті. Всі ці дані будуть зареєстровані у Національній службі охорони здоров’я, яка створена на рівні держави. З іншого боку, якщо лікар захоче, щоб до нього приходили пацієнти, він буде вимушений вдосконалюватися. Наприклад, у нас є Бучацький район, де велика народжуваність. Сімейний лікар повинен буде більше працювати в напрямку акушерства й гінекології, вести вагітних. Якщо регіон промисловий, є шкідливе виробництво, то слід більше працювати в цьому напрямку. Якщо ж лікар не задовольняє – пацієнт у будь-який момент може підписати угоду з іншим.

– Ви зауважили, що частину коштів лікар має витратити на приміщення й обладнання для обстеження хворих. При цьому сьогодні сімейні амбулаторії, особливо в сільській місцевості, далекі від бажаних. Якщо лікар порахує, що йому самому мало що залишиться після цих організаційних процедур, чи не вийде так, що не буде кому лікувати?

– З 4 мільярдів гривень, які сьогодні держава виділила на сімейну медицину, 170 мільйонів надійшли у Тернопільську область. Створена комісія при ОДА, яка напрацьовує, де потрібно будувати ще амбулаторії, де необхідна реконструкція й обладнання. Також передбачено, що кожна амбулаторія отримає автомобіль. Важливо, що цього року всі кошти з тих 370 гривень залишатимуться у сімейній медицині. Уже з 2019 року частина грошей йтиме на вторинну ланку, тобто якщо пацієнт буде потребувати подальшого лікування.

А якщо серцевий напад?

– Сьогодні люди самі собі часто за лікаря. Болить нога – йдуть одразу до ортопеда чи хірурга. Хворе горло – до лора. Реформа ж заборонить це. А що робити, коли серцевий напад чи кровотеча – поки сімейний лікар випише направлення, можна померти…

– Ні, є чітко розмежовані стани, за які відповідає сімейний лікар, а коли викликають «швидку». І якщо є, наприклад, переломи чи серцеві напади –це невідкладні стани, і хворих приймуть у лікарні без питань. Без медичної допомоги точно ніхто не залишиться. Хоча, звичайно, будемо контролювати, щоб пацієнт мав підписану угоду. Якщо він хоче йти на консультацію – направлення від сімейного лікаря. Адже ми мусимо знати – скільки пацієнтів є, чітко визначити кількість тих чи інших захворювань. Це потрібно, аби на подальших етапах реформи розуміти, за що має платити держава, що має підтримувати місцеве самоврядування, а що – страховий агент. Сьогодні чіткої статистики немає.

– Ви ще хотіли телемедицину впроваджувати.

– Коли ми будемо освоювати 170 мільйонів, які виділили на сімейну медицину, в області плануємо деяке обладнання підключити до інтернету. Наприклад, пристрої ЕКГ. Тобто лікар робить кардіограму – і її бачать фахівці в університетській лікарні та можуть дати консультацію. Плануємо, щоб з допомогою інтернету можна було передавати і дані рентген-обстежень. Сьогодні є портативні пристрої, які можна поєднати зв’язком із онкодиспансером чи тубдиспансером. Це теж хороший крок до профілактики хвороб. І це – раціональніше, ніж брати машину і їздити по селах робити, наприклад, той же рентген.

Кого каратимуть?

– Ви вже уклали угоду?

– Ні, але одразу ж укладу. До речі, варто укласти угоду до 1 липня, оскільки тоді за вами, образно кажучи, «ходитимуть» ваші 370 гривень. Однак, зараз людям не треба переживати, що у зв’язку з реформою прийдуть до свого лікаря і не отримають медичну допомогу.

– Реформа передбачає відповідальність не лише лікарів, а й пацієнтів. Що це означає?

– Все просто. Лікар, з яким пацієнт укладе договір, всі етапи лікування прописує в електронному варіанті, який реєструється в Національній службі здоров’я. У разі некоректного лікування будуть застосовувати санкції. З іншого боку, санкції передбачені й до пацієнтів. Якщо хворе серце і, наприклад, раз у місяць треба робити ЕКГ, а пацієнт без поважної причини пропустив обстеження й стався напад, то він сам і платитиме за лікування. Утім, вважаю, усі ми, і лікарі, і пацієнти будемо дбати про найцінніше у житті людини – здоров’я.

Тернопільщина медицина сімейний_лікар
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
Кілька годин тому у Генуї, що на півночі Італії, сталася катастрофа. Повністю обвалився автомобільний міст, що спричинило загибель десятків людей. Також пошкоджено безліч автомобілів. 14 серпня, близько обіду, переповнений автомобілями міст Моранді, що проходив над річкою Полчевера, обвалився. Досі не є відомою кількість загиблих. Свідком катастрофи стала тернополянка Ольга. "Це сталося буквально за пару секунд, якраз перед тим, як я мала їхати цією автост...
Суспільство
В Україні значно зменшилась сума коштів, яка спрямовувалась на забезпечення субсидій для населення. Зокрема, скорочення торкнулося тих домогосподарств, які мають площу у 120 метрів квадратних і більше. Така тенденція триватиме і далі, адже держбюджет надто перевантажений. Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK розповів кандидат юридичних наук, експерт з питань ЖКГ Андрій Нікончук, пише Реально. «Ук...
Суспільство
За даними Гідрометцентру, протягом 13-16 серпня на території Тернопільщини утримається надзвичайна пожежна небезпека 5 класу. Для того, щоб уникнути надзвичайних ситуацій, в управлінні  ДСНС України в Тернопільській області повідомили, що забороняється робити при пожежній небезпеці 5 класу. Отож, тернополянам забороняється заїжджати в ліс автомобілями, розпалювати багаття в лісах та лісосмугах, полювати в лісі з використанням вогнепальної зброї, спалювати...
Суспільство
У Тернополі на проспекті Злуки розпочалися роботи з влаштування підвищеного пішохідного переходу, у зв’язку з чим буде частково обмежений рух автотранспорту на ділянці дороги від транспортної розв’язки вулиць Збаразька – Злуки – Промислова – Текстильна – Енергетична в напрямку транспортної розв’язки вулиць Злуки – Тарнавського – Є. Коновальця – Галицька. При сприятливих погодніх умовах, ремонтні роботи заплановано завершити до святкування Дня міста. До сло...
Суспільство
Від початку 2018-го року лікарями відділу серцево-судинної та рентгеноендоваскулярної хірургії комунального некомерційного підприємства «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» виконано 319 операцій на серці та 122 операції на різних судинах. Також протягом семи місяців поточного року тут виконали 153 стентувань коронарних судин при гострому інфаркті міокарда. Лікарями відділу виконуються операції на відкритому серці для лікування набутих вад клапанів...
Суспільство
Про це написала активістка Катерина Бойко. Відповідні документи, які підтверджують рішення Тернопільської облради вона опублікувала у Facebook. "Безкоштовному проїзду для учасників бойових дій бути! Щойно забрали рішення Тернопільської обласної ради, де чорним по білому написано, що пільговий (БЕЗКОШТОВНИЙ) проїзд для учасників бойових дій буде діяти так, як було раніше, до постанови кабінету міністрів України про монетизацію пільг. Щодо останньої, то відп...
Суспільство
Хоч не платить за послугу якийсь відсоток тернополян, та цілком можливо, що постраждати можуть усі, адже підприємство через такий стан речей може припинити свою діяльність. Найбільша заборгованість від одного домогосподарства становить 7 774 гривні. За адресою цього боржника зареєстровано 22 (!) особи.  2 млн 470 тисяч гривень становить заборгованість за вивіз сміття ДП “Фірма Альтфатер Тернопіль”, яке вивозить близько 70% твердих відходів в обласному цент...
Кримінал
Українському олігарху Миколі Гуті загрожує ув’язнення за махінації з міжнародними кредитами в агрохолдингу Мрія. На тлі цих подій він, перебуваючи за межами України, спокійно орудував своєю нерухомістю у Європі, намагаючись продати розкішну віллу в Німеччині співвласнику мережі магазинів АТБ Віктору Карачуну. За дорученням кредиторів, які постраждали через доведення Гутою агрохолдингу до банкрутства, агенти розшукують по всьому світу майно махінатора з мет...
Суспільство
Випускниця Ковалівської загальноосвітньої школи І—ІІІ ступенів Монастириського району Марія Чупа — одна із чотирьох абітурієнтів Тернопільщини, які цьогоріч здали предмет ЗНО на 200 балів. Дівчина отримала максимальний результат із тестування з біології. — У школі я проявляла нахил до природничих і точних наук. Чи не з найбільшим захватом вчила математику та біологію, — розповідає Марія. — Вважаю, що в цьому велика заслуга моїх педагогів. Вони — професіона...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!