Тернопільщина: темпи росту захворювання на рак просто шокують

Медики Тернопільщини знімають біль в онкохворих без наркотичних засобів.

Хворі на останніх стадіях раку зможуть обходитись без дорогого наркотичного знеболювального. Його пацієнтам замінив метод регіонарної анестезії. Маніпуляція доволі проста, але дієва. Через катетер знеболювальне вводять у відділ хребта пацієнта. Відтак біль ліквідовується за лічені хвилини, а ефект триває від кількох годи до кількох діб. Головне – застосувати цей метод пацієнт може в домашніх умовах. 

Навантаження на стаціонар зросло майже на 400%

Попри усі досягнення науки і техніки побороти онкологію науковцям світу поки не вдалось. Профілактичні огляди –  єдиний спосіб виявити захворювання, розпочати своєчасне лікування та врятувати життя людини.

– Злоякісне новоутворення – одна з найважливіших медикобіологічних та соціально-економічних проблем галузі охорони здоров’я. Захворюваність на рак постійно зростає. Ризик захворіти збільшується у зв’язку з несприятливою екологічною ситуацією. Злоякісні новоутворення разом із хворобами серцево-судинної системи визначають здоров’я нації. Онкозахворювання стали важливою проблемою не тільки системи охорони здоров’я, а й проблемою національної безпеки України. Рак скорочує тривалість життя чоловічої популяції на 3,6 року, а жіночої – 2,5. Тривалість життя онкологічно хворого зменшується на 17-18 років. 40% онкохворих – це люди працездатного віку, – пояснює головний лікар КУТОР «Тернопільський обласний комунальний клінічний онкологічний диспансер» Шагін Бабанли.

Темпи росту захворювання у Тернопільській області, яка у плані екології вважається благополучно, просто шокують. За 30 років показники, які визначають темпи прогресування недуги, зросли в рази. Так, наприклад, у 1984 році захворюваність на рак у Тернопільській області становила 224 на 100 тис. населення, тобто на 96 жителів регіону припадав один хворий на рак. У 2011 році захворюваність складала 302 на 100 тис. населення, тобто один хворий – на 50 жителів. У 1984 році в області на обліку перебувало 12 тис. хворих на рак. У 2011 році, за даними канцер-реєстру, завдяки успішному лікуванню в області проживає близько 22 тис. онкохворих. Протягом 1984 року в Тернопільському онкологічному диспансері проліковано 3086 пацієнтів, у 2011 році – 7648. Навантаження на стаціонарне відділення збільшилась на 390%.

Тернопільський онкодиспансер, відповідно до Закону України, є закладом надання третинної високоспеціалізованої медичної допомоги. Вона полягає у хірургічному лікуванні, хіміотерапії та променевій терапії. Усі вони застосовуються у випадках, коли, так би мовити, у хворого ще є надія, а розміри пухлини не перевищують 2 см. Знеболення і повноцінне життя – єдине, чим можуть допомогти медики пацієнту на останніх стадіях раку.

– У занедбаних стадіях раку, коли застосування будь-яких методів лікування протипоказане, хворим надається симптоматичне лікування. Метод протибольової терапії застосовується у кожному випадку індивідуально. Коли пухлина знаходиться нижче грудного відділу хребта, оптимальним методом знеболення є регіонарна анестезія або хімічний нейролізис. Знечулення здійснюється шляхом введення катетера у епідуральний простір та наступним введенням хімічних лікарських засобів. Мешканці Тернополя таку процедуру можуть проходити в умовах онкологічного диспансеру. Ця методика добре вивчена. З хворим працюють спеціально підготовлені спеціалісти. Маніпуляція проводиться в амбулаторних умовах з наступним перебуванням хворого вдома. Після встановлення катетера лікар знайомить пацієнта з режимом введення ліків у катетер. Періодичність введення медпрепаратів залежить від особливостей організму пацієнта та важкості перебігу захворювання. Мова йде про локалізацію пухлини, її розміри, віддаленість метастазів тощо. Режим введення може становити від 4 до 8 разів, – пояснює Шагін Бабанли.

Один укол – доба без болю

Регіонарна анестезія має значно менше побічних дій у порівняні із застосуванням наркотичних речовин.  Зокрема, зменшується токсичний вплив на центральну нервову систему. Після зняття больового синдрому людина знову почувається комфортно. При цьому організм не звикає до наркотичних речовин. Крім того, регіонарна анестезія має переваги в частині економічності методу. Введення наркотичних засобів здійснюється відповідно до інструкції. У світловий день та у час роботи лікувального закладу ін’єкцію здійснює медична сестра, а наркотичні засоби при цьому зберігаються у закладі охорони здоров’я під охороною. У позаробочий час цю маніпуляцію здійснює виїзна бригада швидкої допомоги. В обох випадках медикам потрібно діставатися до хворого транспортом. Натомість при наявності катетера пацієнт може вводити собі препарати самостійно.

Встановити  катетер людина може у лікарні за місцем проживання. Галузь охорони здоров’я побудована таким чином, що медична допомога максимально наближена до пацієнта. Тому категорія хворих, які підлягають симптоматичному лікуванню, зокрема, протибольовій терапії, можуть отримати допомогу у медичних закладах за місцем проживання. Наприклад, у районах області в центральних районних лікарнях, у Тернополі – у міських лікарнях, каже Шагін Расімович.

Частина медиків схиляються до того, що даний метод здатний навіть продовжити життя хворого. Та справа далеко не в медикаментах.

– Зупинити розвиток раку та продовжити життя пацієнта можливо лише шляхом застосування спеціальних методів лікування: променева терапія, хіміотерапія та хірургічне лікування. Оскільки хімічний нейролізис спрямований тільки на зняття больового синдрому, у нас немає підстав стверджувати, що ми лікуємо рак, а разом з тим продовжуємо тривалість життя. Та коли людина не відчуває болю, почувається комфортно, повноцінно харчується, не переживає нервових стресів, у результаті опосередковано збільшується опірність організму. Вартість знеболюючих препаратів для регіонарної анестезії є незначною. Маніпуляцію можна здійснюватися при застосуванні поширених серед населення анальгетиків, на зразок лідокаїну. Катетер та засоби, які вводяться у поліклініці, пацієнт отримує безкоштовно.  Втім асортимент знеболюючих засобів надзвичайно великий, тому пацієнт має право використовувати той, що є найбільш ефективнішим у його випадку. Протипокази до застосування регіонарної анестезії – мінімальні. Сюди належать захворювання хребта (остеохондроз, перегиби хребта), віддаленість метастазів у хребці, захворювання шкіри, – пояснює Шагін Бабанли.

Останній випадок застосування реґіонарної анестезії в обласному онкодиспансері зареєстровано 12 листопада.

– Пацієнт з 2010 року хворіє на рак прямої кишки. Він отримав оперативне лікування, але, на жаль, відбулося прогресування захворювання з наявністю віддалених метастазів у поперековий та крижовий відділи хребта, що обумовило больовий синдром. Для неінтенсивного больового синдрому, який можна зняти банальними анальгетиками, метод хімічного нейролізису не застосовується. Достатньо лише випити знеболююче. Однак біль у пацієнта посилювався. Тоді ми запропонували йому встановити катетер. Сьогодні він проводить знеболення у домашній умовах, без застосування наркотичних засобів. До речі, одне введення лікарського засобу знімає у хворого біль на цілу добу, – розповідає завідувач поліклінічного відділення обласного онкодиспансеру Володимир Недошитко.

Використовувати катетер можна протягом тривалого часу. Головне – не допустити інфікування. Перші дні пацієнт перебуває під наглядом медиків, аби відстежити переносимість медичного препарату. Пізніше він може звертатися до лікарів лише у випадку необхідності.

Номер один
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання у окремих будинках Тернополя. А саме: - 17.08.18р. з 09.30 до 11.30 год. за адресою: вул. Родини Барвінських, 1-14.
Суспільство
7-річному Максиму Лихолату з Тернополя, який отримав опіки через вибух газу, 13 серпня в опіковому центрі 8-ї міської клінічної лікарні Львова зробили першу операцію з пересадки шкіри. Вже завтра дитині проведуть другу. Стан малечі й досі стабільно важкий, він худенький і після опіків ще більше втратив вагу. Нагадаємо, лихо трапилося ще 17 липня у результаті вибуху газу. Його мама намагалася скоїти суїцид. Вона жива, зараз перебуває у психоневрологічній лі...
Суспільство
Вже кілька років єдиним шляхом для водіїв великогабаритного транспорту через Тернопільську область є траса Р-41. Після того, як Гаївський міст став непридатним для проїзду транспорту, важчого за 8 тонн, перетнути Тернопілля фури і автобуси можуть лише, скориставшись обходом Тернополя. Через це нині покриття автошляху у плачевному стані. 13 серпня у рамках тендеру на поточний середній ремонт траси Р 41 (обхід Тернополя)відбувся аукціон. Незалежна система д...
Суспільство
Військовослужбовці Тернопільської окремої артилерійської бригади оперативного командування "Захід" зустрілися із жителями Підволочиська для того, аби ознайомити їх із військовими традиціями та запросити на службу за контрактом. – Сьогодні представники агітаційної групи побували у місті Підволочиськ. Розповідали про свою військову частину, демонстрували показові виступи з рукопашного бою, запрошували до нас на службу, на різні вакансії, – повідомляє Тернопо...
Суспільство
Правоохоронці Збаразького відділення поліції розшукують неповнолітню мешканку села Великий Кунинець, Тивонюк Юлію Сергіївну, 2001 року народження.  15 серпня дівчина пішла з дому та не повернулася. Місце знаходження краянки невідоме. Прикмети зниклої: ріст 160 см, обличчя овальне, довге каштанове волосся. Була одягнена: в сині джинсові шорти, темну футболку, зелений кашкет, можливо камуфляжний, червоні кросівки. Зі собою мала чорну сумку з червоними квітам...
Суспільство
У редакцію 0352.ua звернулась пані Оксана Вацлавська і заявила про допомогу. "Допоможіть почути мамин голос. Вацлавська Анна діагноз двухстороння сенсоневрально глухота. Щоб Аня могла чути і говорити потрібно кохлеарний імплант вартістю 790 000 грн.", - пише мама Анічки. Реквізити рахунку Приват банку 4149499114684242. Телефон мами Оксани 0679684689. Прошу максимального репосту.
Суспільство
Тернополянин Ігор Сучко у понеділок, 13 серпня, вигулюючи собаку на території регіонального ландшафтного парку «Загребелля», став свідком вирубки дерев. – Люди, які вирубували дерева, представилися працівниками Петриківського лісництва (у Тернопільській області немає такої установи – прим. ред.). Проте у них не було при собі жодних документів. Найголовніше, що зрізали саме «ділові» дерева, а не сухі, які стояли поруч. Це свідчить про комерцію, адже добре д...
Суспільство
Підняття вартості мінімального проїзду у популярному виді транспорту слід очікувати з початком наступного тижня. Ціна з 25 гривень зросте до 33 гривень. Останнього разу вартість мінімального проїзду піднімалася на початку 2017 року. Але, як інформує "Область", зі зростанням цін на газ окремі підприємці уже давно підняли ціни до 30-35 гривень. Щоправда, коли порівнювати із сусідніми областями, то вартість проїзду на таксі у Тернополі все одно залишатиметься...
Суспільство
Сьогодні, 16 серпня, у Тернопільському міському територіальному центрі соціального обслуговування населення відбулося відкриття оновлених приміщень благодійної їдальні для осіб, що потрапили у складні життєві обставини. «За кошти міського бюджету тут було здійснено капітальний ремонт їдальні, у якій щоденно харчується близько 60 одиноких та малозабезпечених громадян міста, а також оновлено дизайн світлиці для проводення масових заходів, пов’язаних з дозвіл...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!