Якою є міра людської духовності в Тернополі?

Щонеділі ходити в церкву, поступатись місцем у транспорті чи прийняти аскетичний спосіб життя? Для кожного верхня планка самовдосконалення є різною.

Статисти визначають духовність кількістю церков на одного жителя, релігійних організацій. Та чи враховується їх заповнюваніст? Ні. Чи усі, хто прийшов, перебувають у молитві, а не польоті фантазій? Знову, ні. Як же тоді виміряти те, що не вимірюється? Формули для такого підрахунку немає. Та низькі показники негативних суспільних явищ, велика кількість храмів, чітке дотримання традицій говорять про високу мораль та духовність населення. Священики не зовсім згідні з таким твердження і в один голос заявляють, що громаді Тернопільщини ще є над чим працювати.

Духовність з елементами окультизму

У частині духовності статистика є дуже відносною. Не можна стверджувати, що збільшення кількості церков та релігійних громад сприяє розвитку духовності. На території області знаходиться понад 800 культових споруд. Ще близько сотні церков знаходиться у процесі будівництва. За кількістю храмів на одного жителя Тернопільщина посідає перше місце в Україні.

– Визначити рівень релігійності можна статистично. Мені доводилось служити на Дніпропетровщині, Запоріжжі, Полтавщині, Хмельниччині та Тернопільщині.  Порівняльна характеристика така: чим ближче до Москви, тим менший рівень духовності. Наприклад, одним із критеріїв може  бути кількість людей, які сповідалися під час посту. Наприклад, у Тернополі, умовно кажучи, – 40%, Кам’янець-Подільському – 4%, Дніпродзержинську – 0,4% і так далі. Коли порівнювати нас із поляками, то наші сусіди значно побожніші. У порівнянні з іншими обласними центрами Тернопіль – найпобожніше місто. Можливо, це пов’язано з тим, що ми завжди були готові боротися: за життя, віру, дітей. Життя – це боротьба та війна між добром і злом. Не дарма християни називаються воїнами Божими, а не мандрівниками, які йдуть з пункту А в пункт Б. Лінія фронту у цій боротьбі лежить через наше серце. Кожної хвилини людина робить вибір, яким шляхом їй іти, говорить священик УГКЦ, головний капелан всеукраїнської організації "Тризуб" о. Петро Буряк.

Частково думку о.Петра розділяє священик Катедрального Собору УГКЦ о. Мартин Хомів. Суспільні явища, на його думку, є мірою людської моралі та духовності, однак український народ, в тому числі й Тернопільщина, перебуває під великим впливом духа. На жаль, не завжди Божого. Часто окультизм та магія беруть верх над здоровим глуздом і навіть церквою.

– Число храмів, парафій, релігійних громад в Тернополі свідчить про те, що наша громада є духовною. Враховуючи загальну статистику негативних явищ, таких як кількість абортів, безпритульних дітей, самогубців, Тернопільщина займає останнє місце в державі за цими показниками. Значно більше таких соціальних проблем на Сході. Можливо, ці показники є плодами нашої духовності. Зараз народ перебуває у стані пізнання Бога. Коренем слова «духовність» є «дух», і він може бути різним. Український народ дуже цікавиться духовністю, окультизмом, духами, магією. Люди вважають себе віруючими і в той же час звертаються до екстрасенсів. Одного разу мені на хрещення принесли дитину і в неї на руці була червона стрічка. Невже батьки думають, що ця ниточка допоможе? Люди бояться злого ока, заздрості і вірять в існування духа в обрядових речах: свічках, стрічках, підковах. Власне своїм християнським життям людина уже відкидає від себе все поганське. Ісус помер на хресті, щоб звільнити нас від рабства перед цими речами, наголошує священик Катедрального Собору  УГКЦ о. Мартин Хомів.

Чи завжди священик є прикладом духовності?

У Тернополі варто окремо розділяти момент традицій та духовності як внутрішнього стану душі. Християнські традиції в області дуже сильні. Натомість з духовністю ситуація значно складніша, адже не так легко заглянути в душу людини. Зовні людина може здаватися дуже побожною, ходити до церкви, сповідатися. Але чи відповідають ці дії внутрішньому відчутті людини?

– Апостоли говорять, що віра повинна бути живою і дієвою, тобто виявлятися у наших вчинках та поведінці. Коли людина приходить до церкви і цілу службу думає про свої справи, а не про молитву та Бога, це не можна назвати духовністю. Формально людина була в храмі, але душа її знаходилась десь інакше. Духовність невідривно пов’язана з церковністю. Багато людей вважають, що їм не потрібно ходити до церкви, бо вони мають Бога в душі. Церква – це є створений Господом організм, і людина не може спілкуватися з Богом, знаходячись поза церквою. Немає шляху до Богом поза тим, який він сам встановив. Духовність вимірюється не тільки приходом до храму, а й вчинками щодо інших людей. Ці моменти легко прослідкувати у поведінці дітей. Формально вони отримують правильне виховання та освіту. Та коли діти бачать протилежне у вчинках своїх батьків, вони наслідують зовсім інші речі. Саме по дітях можна судити, наскільки духовні та моральні їхні батьки. Звичайно, вплив на дитину має школа. До речі, навчання потрібне і самим батькам. Дуже часто у них проявляється, так би мовити, внутрішній гонор, який не дозволяє їм щось  уточнити, перепитати. Вони вважають, що людині з їхнім статусом та освітою соромно чогось не знати, тому покладаються тільки на себе і вважають, що усе роблять правильно. Причиною цих проблем є автономність людини від Бога, її бажання відділитися, бути самостійною. Саме це заважає нам йти до Господа. Духовність людини – це шлях самовдосконалення. Не можливо досягнути певної планки і вважати, що людина спасенна. До суду Божого людина ще може оступитися та згрішити, – наголошує Архиєпископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький УПЦ Нестор.

Важливе значення у процесі духовності відіграють священнослужителі та їхнє вміння зацікавити людину, знайти до неї підхід. У процесі активної співпраці прихожани церкви перетворюються на парафіян, які беруть активну участь у церковному житті.

– Проблемою священництва є проповідь одним і тим же людям. Священики мало виходять за межі храму, щоб проповідувати іншим слово Боже, відкривати для них церкву. Коли людина хоче визначити рівень своєї духовності, вона повинна подивитися на рівень власної моральності: як вона поводиться у церкві, транспорті, в черзі. З точки зору християнського богослов’я ціллю людського життя є убожіння. Це той тезис, якого вчили всі святі отці. Вони говорили, що людина живе для того, щоб стати Богом по благодаті. У жодному храмі, в яких я побував за 30 років, я не чув, щоб про це говорили. Про це я чув лише в академії під час навчання. Як можна про це не говорити? Це ж ціль життя і головне, що може бути в церкві. Людина приходить до священика не як до артиста розмовного жанру. Сенс в тому, що існування в церковному організмі повинно змінювати людину. Коли священик поводиться ще гірше, ніж прихожанин, це світло не може пролитися. Безбожникам Господь може простити їхні гріхи, тому що вони жили в іншій системі координат. Інша справа, коли людина знає, як чинити, вчить цього інших, але сама не робить, – застерігає протоієрей УАПЦ Євген Заплетнюк.

Представники духовенства не бояться вголос говорити про ці проблеми. Тільки таким чином можна їх позбутися.

– У духовному житті громади важливу роль відіграє персона священика. Це має бути людина високоосвічена. Коли у священика немає базової освіти, а таке явище, на жаль, існує, він не зможе привести людську душу до спасіння. На одному з похоронів, де я був членом родини, довелось бачити, як священик сказав перевернути стільці (елемент окультизму – авт.). На мою думку, це є проблемою минулого, тому що багато священиків у 90-х роках висвячувалися експрес-методом, їх не вистачало. В результаті отримуємо такі речі, – говорить протодиякон Тернопільської єпархії УПЦ Олег Гах.

Очевидно, священикам Тернопільщини ще є над час працювати. Однак вони налаштовані оптимістично і вірять, що з людським прагненням та Божою допомогою позитивний результат не змусить довго на себе чекати.

Номер один
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання у окремих будинках Тернополя. А саме: - 15.08.18р. з 09.00 до 13.00 год. за адресами: вул. Мирна, вул. Вербова, вул. Низинна, вул. Медобірна.
Суспільство
Триває реконструкція пішохідних зон в межах озера «Чайка» на ділянці від колонади до площі імені Степана Бандери. Тут працівники підрядної організації здійснюють мощення доріжок фігурними елементами мощення. Напередодні ними було здійснено влаштування щебеневої основи та влаштування поребриків.
Суспільство
У рамках третьої черги облаштування системи аерації на Тернопільському ставі  на форсунках аераційного фонтану встановлюють прожектори. Роботи тривають на відрізку від причалу до Надставної церкви Воздвиження Чесного Хреста. Як повідомили у відділі технічного нагляду міської ради, планується встановити 180 форсунок. Технічні характеристики даної ділянки будуть такими ж, як і у попередньої: з кожної його форсунки вода підіймається на 9 метрів вперед та май...
Пригоди
Учора ввечері, 13 серпня, на вулиці Богдана Хмельницького інспектори помітили автомобіль Fiat Scudo, водій якого порушив правила дорожнього руху. Під час спілкування з керманичем патрульні помітили у нього ознаки алкогольного сп’яніння. Освідування встановило, що рівень алкоголю в організмі 32-річного керманича майже в 13 разів перевищив допустиму норму – 2,52 проміле. На тернополянина патрульні склали адмінматеріали за ч. 1 ст. 122 (порушення ПДР) та ч. 1...
Суспільство
У порівнянні із аналогічним показником минулого року товарообіг збільшився на 32%. Імпорт склав 247 млн доларів, а експорт  - 241 млн доларів. Торгівля відбувалася із 76 країнами світу, найактивніше вона велася із Польщею (51% від усього товарообігу). Також активними партнерами були Німеччина, Швейцарія, Білорусь та Великобританія. Як повідомляє прес-центр ДФС, із України активно торгували електроустаткування (кабельні модулі електромереж автомобілів як п...
Кримінал
Статистика дорожньо-транспортних пригод на Тернопільщині, як і по Україні, жахає. Щодня на дорогах гинуть та травмуються люди, значних матеріальних втрат зазнають власники транспортних засобів. Начальник відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції Тернопільської області Андрія Петрука повідомив, що з початку року на Тернопільщині сталося 1216 дорожньо-транспортних пригод, у яких травм зазнали майже триста осіб, а 35 людей загинули. При чо...
Суспільство
Правоохоронці Бучацького відділення поліції розшукують жителя села Возилів, Джерджа Володимира Івановича, 1972 року народження. Як інформують у прес-центрі поліції, в понеділок, 13 серпня, до відділку  звернулась жителька району, яка повідомила, що її батько зник. За словами заявниці, родич поїхав до столиці на роботу, але з 28 липня за місцем проживання та працевлаштування відсутній. Прикмети зниклого: 45 років, зріст 160-175 см, середньої тілобудови, вол...
Суспільство
Вже більше тижня деякі "розумні зупинки" у Тернополі повністю не функціонують. Перестало працювати інформаційне табло біля Кафедрального собору Різдва Христового та ще одне - на вулиці Максима Кривоноса, поряд із цілодобовим магазином "Альянс". Раніше монітори справно інформували про рух маршруток і тролейбусів, прогноз погоди та курс валют. Дехто із людей, які чекають на транспорт, припускають, що і на інших зупинках міста могли виникнути подібні неполадк...
Кримінал
Аварія за участю молодого мотоцикліста трапилася вчора о 22.40. 25-річний чоловік суттєво перевищив швидкість та, не впоравшись з керуванням, зніс металеву огорожу й тяжко травмувався. "Чоловік 1993 року народження, керував мотоциклом "Хонда". Рухавшись по проспекту Злуки, він не впорався з керуванням на ділянці проведення ремонту дорожніх робіт ТОВ "Інвестбуд", наїхав на бар’єрну огорожу, внаслідок цього впав з мотоцикла і отримав тілесні ушкодження. Його...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!