• Головна
  • У Тернополі з`явиться літературний музей
09:00, 26 листопада 2012 р.

У Тернополі з`явиться літературний музей

Сьогодні із розвитком нових технологій і призвичаюванням до інтернету друковані видання стали не єдиним джерелом інформації, тому дещо втратили свої позиції.

Але ніщо не може замінити насолоди від читання книг, оскільки вони не тільки відкривають багато нового, а й тренують пам’ять, збагачують словниковий запас, розвивають уяву. Упродовж останніх років бібліотеки змінили стиль своєї роботи. Тепер це не просто книгозбірні, а центри комунікації і розвитку.

Зміни і здобутки

Для тернополян у книгозбірнях діють творчі програми. Кожен бажаючий може відвідати такі літературно-мистецькі вітальні, як: «Червона калина» (Центральна міська бібліотека), «Джерело» (бібліотека №4 для дорослих), «Берегиня» (бібілотека №5 для дорослих), «Свічадо» (бібліотека №8 для дорослих), а також взяти участь у засіданні клубів: «Діалог» (бібліотека №2 для дорослих), правових знань «Довіра» (бібліотека №4 для дітей).

«Бібліотеки нашого міста перетворилися на міні-культурні центри. Цьому ми завдячуємо начальнику управління культури і мистецтв Олександру Смику, який запровадив таку ініціативу, допоміг в організації зустрічей із відомими видавцями і письменниками. Ми навіть не сподівалися, що на спілкування з ними буде приходити багато людей. Тепер це стало звичною справою у діяльності наших бібліотек.

Також змінили і підхід до читача. Кожна бібліотека має свій проект або програму. Бібліотека №3 для дітей декілька років поспіль працює із слабочуючими дітьми, а дитяча бібліотека №4 реалізовує програму «Лялька і книга» для діток, хворих на ДЦП. У бібліотеці №2 для дітей є кімната казок і театральний гурток, – ділиться досвідом директор централізованої бібліотечної системи Ніна Денисюк. – У центральній дитячій бібліотеці втілюють у життя 4 проекти: арт-терапія, ігрові уроки економіки, всеукраїнська ініціатива «Додай читання» і майстер-класи з рукоділля. У центральній бібліотеці давно працює жіночий клуб, учасники якого приходять не тільки читати, а й спілкуватися, організовують виставки своїх робіт».

У грудні в бібліотеці №2 для дітей планується відкриття бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля». «Створення музею потребує чимало часу і зусиль. У бібліотеці уже зроблено ремонт і поступово її працівники збирають необхідний матеріал. Також там буде кімната письменника, де діти могли б відчути атмосферу написання книг. Ми сподіваємося, що тернополяни підтримують цю ідею і допомагатимуть нам у наповненні музею цікавими експонатами», – зазначає Ніна Анатоліївна.

За словами директора, бібліотекарі беруть участь у різноманітних грантових проектах, програмах задля того, аби покращити матеріально-технічну базу книгозбірень і забезпечити їх новітніми інтернет-технологіями. Чотири міські бібліотеки перемогли в конкурсі проектів за програмою «Бібліоміст» на отримання комп’ютерної техніки. У серпні цього року в центральній міській бібліотеці запрацював оновлений Інтернет-центр, де кожен житель міста може безкоштовно користуватися мережею. Продовжується робота із створення електронного каталогу книг, база якого зараз налічує понад 13000 примірників.

Одним із важливих досягнень бібліотечної системи міста є проведення єдиного в Україні фестивалю «Бібліофест». Цьогоріч це було феєричне дійство, програмою якого став парад казкових героїв, виступ казкаря Сашка Лірника, отримання сертифікату про реєстрацію рекорду із створення найбільшої рукописної книги та чимало інших заходів у бібліотеках.

Важливе для вирішення

Головною проблемою міської ЦБС є відсутність бібліотеки у мікрорайоні, де розміщені одні з найбільших шкіл – ЗОШ №26-29. Велика кількість дітей залишається незалученою до читання. «У нас є можливість забезпечити той житловий масив книгами. Справа в тому, що уже давно потребує іншого приміщення бібліотека на вулиці Карпенка, яка знаходиться в підвальному приміщенні. Нещодавно ми власними силами зробили там ремонт, але брак простору дуже відчувається. Книгозбірня розташована на 60 квадратних метрах і все приміщення заставлене книгами. Читачі є, але їм нема навіть де сісти, не кажучи вже про те, щоб попрацювати за комп’ютером. Її можна було б перенести на мікрорайон «Сонячний» у більш придатне приміщеня. Таким чином можна вирішити відразу дві проблеми», – додає Ніна Денисюк.

Не менш важлива проблема – це недостатнє фінансування прийнятих міською радою програм комплектування книжкових фондів та комп’ютеризації бібліотек. «Цю проблему ми намагаємося вирішити завдяки наполегливій праці колективу книгозбірень із залучення позабюджетних коштів. Є велика потреба в сучасній українській книзі серед наших читачів, – продовжує директор ЦБС. – Ми намагаємося мати в бібліотеці хоча б по одному примірнику сучасних українських авторів. Це крапля в морі, адже тільки одна центральна бібліотека обслуговує понад три тисячі тернополян. Серед читачів книгозбірні багато студентів, які потребують технічної, економічної та юридичної літератури».

Ніна Анатоліївна наголосила на тому, що сьогодні найбільше до бібліотеки звертається молодь. Також постійними читачами є представники старшого покоління, а ось люди середнього віку в міру певних обставин книгою цікавляться найменше. Незважаючи на всі згадані проблеми, бібліотеки міста знаходяться в постійному пошуку нових форм спілкування із читачами, можливостей для впровадження інформаційних технологій.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...