• Головна
  • Тернопільщина вважається однією з найрелігійніших областей України
13:00, 5 лютого 2013 р.

Тернопільщина вважається однією з найрелігійніших областей України

Підтвердженням цьому є не тільки статистичні дані, а й моральні устрої жителів області.  У нашому краї діють 22 релігійних напрямки. Упродовж років вони навчилися мирно співіснувати.

Релігійні конфлікти в регіоні фактично вичерпали себе, втім релігійними їх назвати важко, адже якщо у релігійному середовищі і виникали непорозуміння, усі вони, як правило, мали майнове підґрунтя. Зараз же релігійні громади області спільно проводять міжконфесійні заходи, а кожна людина є вільною у виборі віросповідання.

В області реєструється все менше релігійних громад

Вільний вибір релігії кожному громадянину гарантує Закон про свободу слова та релігійні організації. Воно настільки демократичне у цьому плані, що дозволяє громадянам сповідування своєї віри навіть без повідомлення про це органів влади. Реєстрація релігійній громаді потрібна тільки для того, щоб діяти у правовому полі держави в якості юридичної особи і здійснювати певну діяльність, наприклад, набувати права власності на майно, об’єкти нерухомості тощо.

– Станом на 1 січня 2013 року  релігійна мережа області нараховує 1778 релігійних організації, в тому числі 1709 релігійних громад, – розповідає начальник управління з питань внутрішньої політики, національностей, релігій, преси та інформації ТОДА Ігор Кульчицький.  – На території області діють 22 конфесії, напрямки та течії, які зареєстрували статути своїх релігійних громад у встановленому законодавством порядку. Облдержадміністрація здійснює реєстрацію тільки релігійних громад. Решта релігійних організації, на зразок єпархіальних управлінь, братств, монастирів, реєструє Міністерство культури України, а саме – департамент у справах національностей та релігій, який діє при ньому. Реєстрація статутів релігійних громад протягом останніх років має уповільнену динаміку зростання релігійної мережі. Це є свідченням того, що релігійне середовище Тернопільщини уже сформоване. У 2012 році зареєстровано 19 нових релігійних громад.

У цілому питання чисельності громад є доволі відносним, адже кількість людей всередині об’єднання може бути різною.  Фіксованого членства у них немає. При реєстрації релігійної громади державному органу достатньо всього 10 осіб, які досягли повноліття. Вони заповнюють заяву відповідного зразка і подають статут. Саме ці документи є підставою для реєстрації. Торік за рішенням зборів релігійних громад три громади було знято з реєстрації. За словами Ігоря Кульчицького, протягом останніх років в області немає прикладів, коли релігійні громади було знято з реєстрації. Юридично така процедура передбачена. Зняти з реєстрації громаду за ініціативою органів влади можна лише в судовому порядку.  Підставою таких дій можуть бути наявні ознаки порушення законодавства. За часів незалежності України в області зафіксовано всього один випадок  зняття релігійної громади з реєстрації. Після врегулювання конфлікту у населеному пункті громада знову поновила реєстрацію.

Із 22 релігійних напрямків більшість є загальновідомими. Серед них: Українська греко-католицька церква, Українська православна церква Київського патріархату, Українська православна церква, українська автокефальна православна церква, християни віри євангельської, римсько-католицька церква, євангельські християни-баптисти, свідки Єгови, адвентисти сьомого дня. Це найбільші релігійні об’єднання. Решта напрямків є менш чисельними. На них припадає всього 2,1% релігійного середовища області. Як правило, вони не мають великого впливу на релігійне середовище області.

Студенти-іноземці поки що про себе не заявили

Одним із показників релігійності регіону є співвідношення кількості церков на визначену кількість жителів. Втім дати однозначну відповідь, чи забезпечена Тернопільщина храмами у повній мірі, не можуть дати навіть фахівці. Єдиної формули, яка визначає потребу громади у храмі, немає, про неї відомо лише Господу.

– Поява храму – це воля людей, – каже Ігор Кульчицький. – Якщо громада має бажання та кошти будувати церкву, в цьому немає нічого поганого. Більшість церков області побудовані за кошти прихожан. Жодних бюджетних на будівництво церков не виділяється. Питання «чи достатньо в області храмів?» є, швидше, риторичним. Органи влади не аналізують цього показника. Є стільки храмів, скільки люди хочуть, щоб їх було. Якщо з’являтимуться нові церкви, це означає, що на це була воля громади. У селах області люди, як правило, об’єднані саме навколо церкви. В окремих населених пунктах є навіть по кілька релігійних конфесій. Вони мирно співіснують, тому практично з конфліктами на релігійному ґрунті в області покінчено. Варто зазначити, що в області й ніколи не було конфліктів через віросповідання. В основному вони стосувалися майнових питань. Як тільки у населених пунктах вирішувалось питання користування культовою спорудою, одразу конфесійний конфлікт вичерпував себе. Є села, де відбувається почергове богослужіння різних конфесій.  Звичайно, час від часу виникають локальні проблеми побутового характеру, однак вони не мають великої гостроти і швидко вирішуються.

Органи влади не розділяють релігійні громади за релігійним вченням і не наділяють одних більшими правами, інших – меншими. Усі вони рівні перед законом і мають однакові права та обов’язки, пише "Номер один". Держава не втручається у здійснювану релігійною громадою діяльність, поки вона не суперечить законодавству. Подібна ситуація була з громадою, яка здійснювала свою діяльність у парку Національного відродження. Втручатися у релігійні справи громади державні органи не мали права, але ситуація з самозахопленням землі змусила міську владу вжити заходів щодо усунення порушення законодавства, адже діяльність громади вийшла за рамки правового поля.

– Держава гарантує громадянам свободу вибору віросповідання та релігії. Єдине – релігійна громада повинна діяти в рамках закону. Для задоволення своїх релігійних потреб людям слід було звернутися до органу влади про надання дозволу про відведення земельної ділянки. У випадку захоплення території без дозволу місцевої громади вчиняються протизаконні дії. У таких випадках правоохоронні органи проводять перевірку фактів зловживань. Питання набуває виключно правової площини і жодного відношення до релігійного вчення не має. Аналогічна ситуація із встановленням пам’ятних знаків та знаків культових призначень. Ця процедура також відбувається у встановленому законодавством порядку. Громаді необхідно звернутися до органів місцевого самоврядування, до компетенції яких входить питання виділення земельної ділянки на території населеного пункту, виготовити проектно-кошторисну документацію тощо. Громада повинна обґрунтувати свою позицію щодо доцільності встановлення споруди, – пояснює Ігор Кульчицький.

З посиленням міжнародної співпраці місцевих вузів у Тернополі значно зросла кількість іноземців, які сповідують інші релігії. Втім така ситуація на релігійній карті області погоди не робить. Звернень до облдержадміністрації щодо реєстрації релігійних громад з боку іноземців немає і бути не може, тому що зареєструвати громаду можуть тільки громадяни України, які досягли повноліття, пояснює пан Кульчицький. Іноземці, згідно з законом, мають право проповідувати тільки у тих громадах, на запрошення яких вони прибули. Втім сповідувати свої релігії іноземним студентам ніхто не забороняє.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...