Чи зможуть у тернопільських садочках створити достатню кількість місць?

«Вовочко, а ти школярик? – Я не школярик, я садист. Я в садочок ходжу». Мабуть, чи не кожна тернополянка, яка після декретної відпустки збирається повертатися на роботу, мріє, щоб її дитина також стала «садистом».

Та, на жаль, влаштувати дитину в дошкільний навчальний заклад вдається далеко не всім батькам. У Тернополі, як і в усій Україні, попит на дитсадки значно перевищує пропозицію. Сталося це тому, що значна частина приміщень дошкільних закладів у свій час була передана в довгострокову оренду і навіть у приватну власність. Зараз управління освіти намагається повернути втрачені приміщення, та зробити це вдається лише в окремих випадках. Про те, чи зможе місто створити достатню кількість місць у садочках і чи стане процедура влаштування дитини відкритою та прозорою, «Номер один» розповіла начальник управління освіти та науки ТМР Ольга Похиляк.

Черга у садок стане автоматизованою

– Ольго Петрівно, управління освіти виявило ініціативу створити систему електронної реєстрації дітей для влаштування у дитсадок. Як цей проект на практиці зможе допомогти батькам?

– Ідея запровадження загальноміської електронної реєстрації дітей для влаштування у дитячі садочки Тернополя виникла у мене доволі давно. Однак це питання не можна вирішити за кілька днів. Проблема влаштування дитини у дитячі садочки є не тільки у Тернополі, а й загалом по Україні. У свій час при зменшенні народжуваності дітей місця у садочках пустували. В результаті приміщення дошкільних навчальних закладів віддавали в оренду, частина їх була перепрофільована та приватизована. На сьогодні у Тернополі ще є можливість відкрити кілька додаткових груп. Так, торік було відкрито вісім таких груп. У наступному році плануємо ще кілька додаткових. У дошкільних закладах, де є вільні приміщення, намагаємось використати їх максимально. Проводимо там поточні або капітальні ремонти, закупляємо меблі, м’який інвентар і відкриваємо групи, щоб задовольнити попит батьків. Та однаково повністю вирішити питання із влаштуванням дітей нам не вдається: попит перевищує пропозицію. Ми максимально намагаємось реалізувати побажання батьків. Якщо у мікрорайоні, в якому проживає сім’я, немає вільних місць у садочках, пропонуємо влаштувати дитину в інший дошкільний заклад, що знаходиться трохи далі. Відтак практично нікому не відмовляємо. Та однаково дітей у місті багато. Відповідно до норм, у ясельних групах може перебувати лише 15-20 дітей, у старших – 20-25. Інколи дітей за списком буває більше, але фактично відвідування знаходиться на тому рівні, що передбачено вимогами. Щоб забезпечити прозорість у питанні влаштування дитини у садок, для унеможливлення випадків корупції, щоб батьки відчули справедливий підхід до цього питання, буде створено загальноміську систему електронної реєстрації. Як правило, матері записують дитину в чергу у садок одразу після народження для того, щоб вони були впевнені в тому, що коли дитині виповниться 2-3 роки, проблем із влаштуванням не буде. У системі електронної реєстрації батьки зможуть бачити, як рухається черга.

– Коли варто очікувати реалізації цього проекту?

– На сьогодні у нас розроблено проект положення про створення системи електронної реєстрації. Наразі відбувається підключення усіх дошкільних навчальних закладів до мережі інтернет. Над створенням програми працює команда спеціалістів, тому сподіваємось за кілька місяців можна буде розпочати реєстрацію. Запис проводитиметься в управлінні освіти та науки. Коли батьки будуть відмовлятися від вакантних у садку місць, то дитину буде знято з черги.

Хочу наголосити на тому, що існуватиме й пільгова черга. Вона стосуватиметься дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей батьків-інвалідів, працівників правоохоронних органів, чорнобильців тощо.

Скільки садків передали у приватні руки?

– У якому мікрорайоні міста зараз найбільше проблем із влаштуванням дитини у  садок?

– Можу сказати, де найменше таких проблем. Це на масиві «Східний». Там мережа дошкільних навчальних закладів збереглася у своєму попередньому вигляді. Будинки у цьому мікрорайоні здані давно, тут проживає мало молодих сімей, структура мешканців є сталою, тому проблем із влаштуванням дитини практично нема. Вони виникають у центрі міста та на «Новому Світі». В останньому мікрорайоні залишилось всього два садочки, а він інтенсивно розбудовується. У місті працює шість навчально-виховних комплексів, які ми поступово вивільняємо. Тобто класів початкової школи не набираємо, а пропонуємо батькам одразу віддавати дитину у загальноосвітній заклад. Натомість кожного року приміщення вивільняються, а у них відкриваються додаткові дошкільні групи. Така процедура розпочата у НВК №1, що на вул. Живова, та НВК №17, що на вул. Симоненка. Найбільш проблемні питання влаштування дитини у садок є на масиві «Дружба». Зараз місто намагається вивільнити ще кілька приміщень, у яких колись знаходились дитсадки. Зокрема, це садочок №37, приміщення якого орендувала бібліотека, та садочок №13, де діють ліцейні класи НВК №13.

– Скільки приміщень дитячих садочків було передано у користування навчальним закладам, юридичним та приватний особам?

– Проблема в тому, що приміщення дошкільних закладів були передані не тільки загальноосвітнім закладам, а й приватним структурам. Скажімо, таке приміщення здане в довгострокову оренду на «Новому Світі», приміщення садка на вул. Острозького передано організації «Карітас», на «Канаді» у будівлі дошкільного закладу знаходиться класична гімназія, на БАМі така ж ситуація з технічним ліцеєм.

Дитину у садок – з довідкою з місця роботи

– Чи відомо, скільки зараз дітей у Тернополі претендують на влаштування у садочок?

– По кожному закладу різна ситуація. Загальну картину ми зможемо бачити уже під час реєстрації батьків в електронній системі. Кожен керівник дошкільного закладу має облік дітей, які претендують на місце у дитячому садку. Проблема в тому, і це питання обговорювалось на семінарі начальників управлінь освіти при Міністерстві освіти та науки України, що батьки віддають дитину у дошкільний заклад, перебуваючи у декретній відпустці. Згідно з законодавством, батьки мають право перебувати з дитиною у відпустці до трьох років. Частина матерів використовують весь цей термін, але при цьому віддають дитину у садок. Їм це вигідно, тому що дитина доглянута, нагодована, перебуває у комфортних умовах, а батьки мають вільний час і можуть займатися своїми справами. У Європі дитину в садок беруть за наявності у батьків довідки з місця роботи про те, що вони працюють. Аналогічне питання потрібно поставити і в Україні. Це дозволить вивільнити велику кількість місць. Однак вводити таку норму потрібно не на місцевому рівні, а на законодавчому. В іншому випадку ми не маємо права не приймати дітей у дошкільні заклади.

– Не так давно у Тернополі йшла мова про створення приватних садочків. Наскільки близькою для нас є така перспектива?

– Я вважаю, що у нас є категорія батьків, які готові користуватися послугами приватних садочків. Яка їх перевага? Найголовніше – це невелика кількість дітей у групах. Якщо у звичайному дошкільному закладі це 20-25 дітей, то у приватному – 10-15. Таким чином вихователь має більше змоги приділити увагу кожній дитині. У Тернополі та навколишніх селах працюють так звані сімейні садки. Це, звичайно, неофіційна інформація, однак мені відомо, що частина підприємливих людей облаштовують у своєму помешканні місця для перебування дітей. Такі заклади працюють без ліцензій та документів, вони не зареєстровані, тому про якісний склад їхніх працівників важко судити.

У Тернополі ж діє лише один офіційний приватний садочок на вул. Качали. Там перебуває небагато діток, і я б не сказала, що там створено достатньо комфортні умови. Для відкриття нових приватних садків потрібен інвестор. Це малоприбутковий бізнес, тому немає багато бажаючих взятися за цю справу. Відкриття дошкільних закладів може дозволити собі людина, яка має чималі статки і робить це для душі, а не для збагачення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
Минулої ночі вовки заполонили село Матвіївці, що в Шумському районі. Власник одного з господарств, який о сьомій ранку прийшов до кошари, виявив розкидані рештки семи овець. Правоохоронці й представники ветеринарної та єгерської служби, яких виклика пан Михайло, приїхали до години часу. Більшість загиблих тварин має тільки прокус на шиї. Розтин дозволив встановити, що крові всередині мертвої худоби немає. Також не виявлено слідів крові і на траві поряд із...
Суспільство
Підготовка до школи включає не лише наповнення учнівського рюкзака. Тернополяни, які відправляють своїх дітей в школу, повинні знати про свої так звані права. Адже благодійні внески, додаткові зошити, підручники та шкільна форма певного виробника – стануть зайвою тратою грошей. Детальніше про це пише life.pravda.com.ua. Благодійні внески Благодійність не може бути обов’язковою. Якщо ж батьки такі ініціативні у плані допомоги школі, то школа у свою чергу по...
Суспільство
Небайдужих краян закликають долучитись до Всеукраїнського маршу за права тварин.  Захід стартує тридцятого вересня на Театральній площі. Таким чином активісти хочуть привернути увагу громадян до проблеми захисту чотирилапих від людської жорстокості та знущань, – повідомляє topnews.in.ua. Розпочнеться зоозахисна подія о дванадцятій годині дня. Її ініціаторами є представники громадської організації «UAnimals». Акція не містить будь-якого політичного спрямува...
Суспільство
В тернопільському парку ім. Т. Шевченка завершуються роботи з реконструкції пішохідної алеї в межах острівця «Чайка» (ділянка від колонади до площі ім. С.Бандери). Напередодні підрядники здійснили тут демонтаж старого асфальтобетонного покриття, влаштували щебеневу основу доріжки, замінили бордюри та облаштували алею фігурними елементами мощення. Окрім того, працівники підрядної організації пофарбували перильні огорожі мосту, що веде на острівець «Чайка»,...
Суспільство
Цьогоріч заходи з відзначення 75-ої річниці проведення ІІІ Надзвичайного Великого Збору ОУН та 27-ої річниці Незалежності України відбудуться у селі Золота Слобода Козівського району. Зокрема, у рамках програми відбудеться освячення криївки на подвір'ї родини Чарківських і меморіального знаку на хуторі Фостяки. На хуторі Веснівка освятять хату,в якій завершив свою роботу Збір ОУН. У сільському клубі села Золота Слобода пройде наукова конференція. 24 серпня...
Суспільство
Близько 750 загальноосвітніх шкіл нараховують на Тернопільщині. Проте опорних навчальних закладів у регіоні – 29. Ці школи отримають найбільше фінансування. В управлінні освіти і науки ОДА повідомляють, що школи з невеликою кількістю учнів понижуватимуться в ступені. Що стосується закриття навчальних закладів, то відповідні рішення прийматимуть представники влади на місцях. "В умовах децентралізації може відбутися оптимізація навчальних закладів через дост...
Суспільство
Тернопільська область долучилася до підписання угод з Національною службою здоров’я під час «другої хвилі» контрактування закладів, які надають послуги первинної медичної допомоги. Відтак, уже з жовтня цього року 21 медичний заклад нашої області почне отримувати оплату за надання медичних послуг сімейними лікарями, терапевтами і педіатрами від Нацслужби здоров’я. До цього часу вони продовжуватимуть фінансуватися за субвенцією. Як пояснив начальник управл...
Кримінал
Побачивши службовий автомобіль, близько 5-ї ранку 20 серпня, велосипедист пришвидшився і намагався змінити напрям руху. Інспекторам здалося це підозрілим і вони зупинили його на вулиці Перля. Охоронці порядку провели поверхневу перевірку особи згідно зі ст. 34 Закону України “Про Національну поліцію”. Патрульні виявили у нього згорток із речовиною, схожою на марихуану та поліетиленовий пакетик з білою речовиною, ймовірно, метамфетаміном. Перевіривши бази д...
Спорт
Бронзову нагороду у Міжнародному круговому турнірі отримала наша землячка Ольга Бабій. Турнір AICF International Women Chess Tournament відбувся у Хайдарабаді, що в Індії. Про це повідомляють у спільноті "Українські шахи". Шахістка з Тернополя Ольга Бабій набрала 6,5 очків з 11 можливих. З таким хорошим результатом тернополянка отримала заслужену бронзову нагороду і посіла третє місце у турнірі. Ще одна представниця України - Ольга Пруднікова - на 8-му міс...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!