На дамбі Тернопільського ставу хочуть будувати вже дві ГЕС

15 сотих землі біля дамби Тернопільського ставу під міні-гес виділять ПМП «Люкс». Під ще одну (!) міні-гес хоче отримати 8 сотих свободівець-депутат міськради Віталій Дробатюк. Потенційні власники розхвалюють свої проекти. А тернополяни побоюються, що під прикриттям гес на парковій землі облаштують ресторани

ГЕС у Тернополі може невдовзі стати не лише передвиборчою обіцянкою кандидата в мери, а й реальністю.

Причому і приватник, який вже готує документацію, аби отримати 15 сотих у парку біля дамби, і депутат-свободівець, який лише планує отримати дозвіл на виділення 8 сотих землі, стверджують: будуватимуть саме гес, а не розважальні комплекси, довкіллю не шкодитимуть, міст й дамбу не руйнуватимуть.

Натомість тернополяни скептично ставляться щодо користі від появи гес та побоюються, що у парку з’являться нові ресторани, які саме освічуватимуть енергією, виробленою електростанцією. Екологи тим часом б’ють на сполох, бо якщо спустять воду у ставі, загине все живе.

Про можливість побудови міні-гес у Тернополі вперше заговорив у 2005-му Роман Заставний.

Гесмоглазруйнуватиміст

 • Коли став міським головою, почав детальніше вивчати це питання, – пригадав екс-мер Роман Заставний. – Вчені ТНТУ вивчили питання з технічної точки зору, але  не могли дати 100% гарантії, що будівництво гес не призведе до підмулення і підмивання моста, що не порушиться цілісність самої дамби.

Зрозумівши, що ремонт моста надто дорого обійдеться, міні-гес тоді вирішили перенести. Пілотний проект планували облаштувати у гідропарку, біля млина.

 • Шлюзи у Тернополі вже старі, тому ризикувати не можна було, – каже пан Заставний. – Була загроза руйнування мосту. До речі, тоді навіть не стояло питання про виділенні землі під цей проект. Гес мала бути на балансі управління парків.

Розробники ескізного проекту з ТНТУ представляли його на всіх інвестиційних форумах.

 • У такої гес є дві переваги, – каже доцент кафедри енергозбереження та енергетичного менеджменту ТНТУ Мирослав Зінь. – Передусім, для освітлення. Окрім того, це була б приваблива цікавинка для туристів. Корисним це було б і для учнів та студентів, як пропагування чистої енергетики, за якою майбутнє.

«Мінус» – велика територія. Щоб «сховати» обладнання, потрібна будівля 8х8 кв. м, а це 64 кв. м. землі.

Тернополяни активно обговорювали в компаніях та соцмережах можливість побудови на дамбі міні-гес. Городяни скептично ставились до повідомлення щодо користі нововведення. Люди побоювались за стан ставу, дамби й припускали, що через втручання може загинути риба, а дамбу підтопить. Окрім того, гес – це зайвий шум. Тому будівництво подібних об’єктів поблизу житлових масивів недопустимо. Тернополяни також припускали, що паркова зона є гарним місцем для будівництва навколо гес кав’ярень і ресторанів.

Приватникудали15сотих

Рішенням сесії міськради від 23 листопада 2012 р. депутати дали дозвіл ПМП “Люкс” на виділення 0,15 га в районі дамби на р. Серет для облаштування міні-гідроелектростанції.

Коли ми спробували знайти керівника «Люксу», аби поцікавитись, що ж насправді будуватимуть на виділених міськрадою 15 сотках, переконались, що побоювання тернополян, ймовірно, таки мають під собою підґрунтя. Адже, скориставшись офіційними даними  реєстрації фірми, довідались, що основний вид діяльності ПМП «Люкс» – діяльність барів. А, зателефонувавши за номером телефону, вказаному в документі, на іншому боці нам відповіли: «Монако. Слухаю вас».

Однак, керівник ПМП «Люкс» запевнив: на місці будуватиме лише гес – і жодного бару-ресторану.

1141140
 • На сесії 15 лютого рішенням міськради нам дали дозвіл на розробку проекту  щодо відведення ділянки, – каже керівник ПМП «Люкс» Роман Дерень. – Саму ділянку ще не виділили. Її можуть дати лише після того, коли будуть готові всі дозволи, а їх треба зібрати чимало.

Однією з умов міськради було те, що приватник енергією з гес освітлюватиме два центральні парки.

 • Можна розглядати гес і як привабливий об’єкт для туристів, – каже пан Дерень. – Та й городяни, думаю, зацікавляться. Адже захоплює видовище, коли водяна велич крутить турбіну.

Цінапитання700тис.у.о.

Відколи познайомився з проектом тернопільських розробників з «політеху», загорівся ідеєю побудувати гес у Тернополі, каже Роман Дерень. Коли гес працюватиме, облаштують ще й музей, де покажуть принципи роботи водних об’єктів ще за Австро-Угорщини. Тут же буде своєрідна база для студентів, де покажуть, як видобувати альтернативну енергію.

 • Будь-який проект проходить ряд експертиз, є спеціальні структури, які контролюють, і тому вкладати гроші в справу, яка нестиме загрозу я, як підприємець, не ризикнув би, – переконує Роман Дерень. – А ціна питання – близько 700 тисяч доларів. Наш проект абсолютно безпечний для водного середовища, для мосту і дамби.

Щодо барів-ресторанів, то Роман Дерень запевняє – їх біля гес не буде. Мовляв, річка Серет має захисну смугу 50 м землі водного фонду, а, згідно із законодавством, тут не можна будувати нічого, окрім гідроспоруд.

До речі, подібну гес ПМП «Люкс» планує будувати і в Мишковичах. Роман Дерень говорить про це неохоче. Однак розпорядженням голови ОДА від 31 серпня 2012 р. МПМ «Люкс» передають в оренду на п’ять років ділянку площею 0,1500 га для будівництва, експлуатації та обслуговування об’єктів енергогенеруючого підприємства на території Мишковицької сільради.

Двігеспообидвабокирічки?

Всі б нічого, якби нещодавно не з’явилась інформація, що під будівництво гес хоче 8 сотих паркової землі депутат від «Свободи» Віталій Дробатюк.

 • Тривалий час йшла мова про будівництво міні-гес, – каже голова громадської ради з питань екології і ЖКГ Олександр Філь. – Ми моніторимо ситуацію з виділення земельних ділянок, і з’ясовуємо, що на наступну сесію міської ради виноситься питання про виділення ділянки під другу гес. Це виходить за межі і технічного, і здорового глузду!

Якщо гес Романа Дереня мала бути на правому березі р. Серет, то Віталій Дробатюк хоче будувати ліворуч.

Депутат Віталій Дробатюк підтвердив: так, він також хоче будувати гес. Вже провів переговори про закупівлю обладнання з фірмою «Сіменс», але документи оформлятиме після того, як отримає в оренду землю. Коштує проектна документація близько 70 тис. грн.

 • Йдеться про 8 сотих, а не 15, які просять приватники, – каже пан Дробатюк. – Висновки і решта дозволів будуть, бо так вимагає законодавство. Щодо барів-ресторанів… В моєму послужному списку немає кабаків – я займаюсь виключно енергетикою.

Конкуренції депутат не боїться. І впевнений, що в кінцевому результаті гес будуватиме той, чий проект буде кращим й вигіднішим для міста.

 • До проекту ТНТУ не маю жодного стосунку, – каже Віталій Дробатюк. – Візьмемо економічну доцільність. Якщо вони говорять про освітлення парків, зараз, згідно з постановою кабміну, використовується пільговий тариф. Якщо міні- гес будувати виключно, аби освітлювати парки й Центр, проект не окупиться і за 30 років.

Гес нам потрібна, як культурний і технологічний об’єкт, переконаний пан Дробатюк.

Це – крок вперед.

 • На цій ділянці можна буде облаштувати й цікаву експозицію, – каже депутат. – З міськбюджету коштів не передбачено, бо це є приватна ініціатива.

Будуватимуть гес, не понижаючи рівень води у ставі, турбіна пропускатиме рибу. Тобто, дамбу та міст не руйнуватимуть і екології нічого не загрожуватиме, переконує депутат.

Теодозій Кухарський, еколог:

 • Якщо при будівництві гес понизять рівень води у ставі хоча б на метр, це буде екологічна катастрофа. Прикладом може бути минулорічне спускання води, коли все живе, що потрапило на сушу, загинуло. Будівництво гес не несе жодної користі річкам, тільки шкоду. На р. Гнізна біля с. Дичків вже діє гес за принципом накопичення води і спуску. Річка обміліла, гине риба, ікра. Думаю, що для будівництва такого об’єкта має бути серйозне наукове обґрунтування і врахована доцільність. Бо якщо брати міні-гес, то вона зможе забезпечити світлом хіба мале село. Загалом, якщо не будуть змінювати рівень води у ставі, великої шкоди не буде.
20 хвилин
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Небезпечна хвороба поступово відступає з Тернопільщини. Про це розповіли в Тернопільському обласному лабораторному центрі. Так, станом на 13 серпня 2018 року в області зафіксували 7 випадків захворювання на кір, що на третину менше ніж в попередній період. Проте, серед інфекційних захворювань найбільше переважають гострі кишкові інфекції. Також за цей період зафіксували:  туберкульоз – 4 випадки; вітряна віспа – 1 випадок; вірусний гепатит, лептоспіроз – 1...
Суспільство
Як повідомили в Міністерстві інфраструктури України, з 28 вересня буде курсувати новий потяг за маршрутом «4 столиць»: Київ-Мінськ-Вільнюс-Литва-Рига (Латвія). Потяг проїжджатиме і через файне місто. Квитки почнуть продавати уже в кінці серпня, адже перший рейс потяг здійснить у п’ятницю, 28 вересня, цього року, пише Тернопільська Липа.
Суспільство
31 серпня 2018 року в Україні вимкнуть аналогове ефірне телебачення, внаслідок чого без телебачення взагалі можуть залишитися сотні тисяч людей. Чому так і що робити, аби цього не сталося — читаймо нижче. Період, за який Україна та більшість країн Європи, Азії і Африкимали перейтина цифрове телемовлення, відповідно до зобов’язань за угодою «Женева-2006», завершився понад три роки тому — 17 червня 2015-го. Проте наше телебачення через низку проблем продовжу...
Кримінал
Сьогодні, 15 серпня, у Тернополі на проспекті Злуки трапилося чергове ДТП: водій автомобіля марки "Lanos" наїхав на пішохода. На місце пригоди оперативно прибула поліція, а також працівники швидкої допомоги, які забрали потерпілого. Фотографіями та інформацією про ДТП поділився у соцмережі "Фейсбук" голова ГО "Автомайдан" Ігор Василів. Деталі інциденту з'ясовуються.
Суспільство
Триває облаштування підвищеного пішохідного перодуд на пр. Злуки в районі житлового будинку № 15. Тут проводять влаштування залізобетонних плит. Напередодні відфрезурували одну смугу дороги – середню. Згодом працівники підрядної організації візьмуться за правий, а відтак і за лівий бік. Про намір облаштувати тут підвищений пішохідний перехід ми писали ще минулого року. Роботи роботи на проспекті Злуки технологічно проводяться правильно і у відповідності до...
Кримінал
Кримінальне провадження за фактом крадіжок слідчі Теребовлянського відділу поліції розпочали щодо 27-річного жителя села Гумниська. Зловмисника підозрюють у вчиненні щонайменше чотирьох злочинів. Зловмисник раніше теж мав проблеми із законом. На даний час до суду передано кримінальне провадже6нння за фактом вчинення  майнових злочинів, де він – головний підозрюваний. Як встановили правоохоронці, молодик обікрав приватне помешкання в райцентрі, винісши звід...
Суспільство
Від весни 2018 року у селі Мишковичі триває будівництво ГЕС. Це викликало хвилю протестів серед місцевих жителів. Спершу людей взагалі не проінформували про те, що саме зводять у їхньому населеному пункті. Згодом мишковичани дізнались – з’явиться гідроелектростанція. Селяни сумніваються у законності та безпечності такого об’єкта для довкілля. Тому за допомогою вони звернулися до громадської організації «Протидія корупції та моніторинг екології “Скеля”». Ак...
Кримінал
15 серпня на вулиці Злуки водій автомобіля Volvo, побачивши патрульних, різко загальмував, вистрибнув з машини і почав бігти. За кілька хвилин правоохоронці наздогнали кермувальника. Від нього відгонило різким запахом алкоголю. Водій поводився зухвало та активно лаявся при патрульних. Як повідомляє "Медіатор", пройти алкотест він категорично відмовився у присутності 2-х свідків. На 27-річного водія інспектори винесли постанову за ч.1 ст.126 (керування тран...
Суспільство
Розпочалася реконструкція фонтану “Кульбаба” у сквері на вулиці Чорновола в центрі Тернополя. Наразі працівники підрядної організації здійснили роботи із демонтажу облицювальної плитки. Також тут проведуть заміну облицювання басейну, облаштують сучасну підсвітку, а також оновлять обладнання машинного відділення. Планується, що оновлений фонтан відремонтують до кінця місяця. До слова, востаннє фонтан реконструювався у 2008 році.
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!