Гори трупів, жахливий сморід – під Тернополем закладено три тисячі тонн екологічного лиха (фото)

Мешканці села Острів звернулися зі своїм болем. Від «Ветсанзаводу», що знаходиться на території Острівської сільської ради, доходить такий сморід, що людям важко дихати.

Журналісти поїхали на об’єкт і переконалися, що під відкритим небом насипом складовані десятки, а то й сотні мертвих тварин, яких облюбували мухи й інші крилаті. Невже нікому немає справи до цього об’єкта і наскільки дана ситуація шкідлива для здоров’я мешканців навколишніх сіл, досліджували журналісти видання.

На територію спеціалізованого підприємства ДП «Тернопільський державний завод по виробництву м’ясо-кісткового борошна «Ветсанзавод» сторонніх не пускають, мовляв, закрита зона, втім гори трупів мертвих тварин видно неозброєним оком за кілька десятків метрів від огорожі, пише «Номер один». З іншого боку заводу, як стверджують очевидці, велика кількість консервів, термін споживання яких минув. І це все розміщено за якихось 700-800 метрів від крайньої острівської хати і десь за 1000-1200 метрів від хати сусіднього села Буцнів. Натомість недалеко від заводу знаходиться річка, а враховуючи те, що очисні «Ветсанзаводу» не працюють, можна лише уявити, що потрапляє у р. Серет. А річка, з якої споживає воду місцеве населення, проходить по території багатьох міст і сіл області, зокрема, і другого за величиною міста Тернопільщини – Чорткова.

До останнього часу ветсанзавод займався утилізацією відходів тваринного походження. На підприємстві знаходяться котли для варіння, у яких проводиться утилізація відходів тваринного походження. При цьому після певної обробки відходів з продуктів горіння виробляють м’ясо-кісткове борошно, яке використовується як добавка для годівлі тварин (здебільшого – птиці). Натомість останнім часом завод фактично не працював, бо через заборгованість був відключений від газопостачання. Попри те, керівництво заводу справно укладало угоди, вигравало тендери для утилізації відходів, при цьому справно беручи гроші за проведену утилізацію (по актах виконаних робіт), хоча останньої не було зроблено. Останні привозили як з господарств області, так із за його меж (Івано-Франківська та Львівська області).

– З 15 грудня 2012 року і по даний час на заводі відсутнє газопостачання. З червня 2012 року завод здійснює лише утилізацію кісток шляхом спалювання, яке розпочато з кінця жовтня 2012 року. Утилізація ж м’яких відходів тваринного походження та трупів тварин не проводиться, однак накопичення сировини продовжується. Результати такої господарської бездіяльності призвели до накопичення на території заводу приблизно 3 тис. тонн відходів тваринного походження. Незважаючи на те, що підприємство не працює, в період з 28 листопада по 30 грудня 2012 року, згідно з супровідними документами та накладними, «Ветсанзаводом» прийнято від ДО «Комбінат «Троянда» (м. Ходорів Львівської області) 232887 банок протермінованої консерви «М’ясо тушковане свинина» виробництва ТЗОВ «Бучацький консервний завод». Вищевказана продукція зберігається насипом в кагатах на території «Ветсанзаводу». Утилізація даної продукції не проводиться, – зазначив начальник Головного управління ветеринарної медицини в Тернопільській області Зіновій Крушельницький.

Мертвих тварин кидають просто неба на території заводу. І поки на вулиці була мінусова температура і гори трупів закидало снігом, ніхто не відчував запаху і не бачив страшної картини під снігом. Разом з тим, нещодавно Острівський сільський голова разом з тамтешнім депутатом навідався на завод. На запитання, що це за купи тварин, керівництво відповіло: «Це не ваша справа!».

Коли журналісти «Номер один» навідались на завод, щоб переконатися у словах місцевих жителів, то хоча й на територію заводу не пропустили, однак на власні очі все ж таки побачили той жах, про який нам розповідали мешканці. Охоронець, котрий представився Ігорем Васильовичем (житель с. Буцнів), зазначив, що директора на робочому місці немає. На запитання, чому на заводі і його околицях стоїть такий різкий запах, що скоро люди падатимуть, охоронець відповів: «Нічого не буде, як я не впав, то й інші не попадають». Ігор Васильович, як житель Буцнева, також не бачить жодних проблем для мешканців свого села, киваючи в бік Острова, мовляв, туди зазвичай дме вітер.

Наразі Головне управління ветеринарної медицини в Тернопільській області зробило в межах своєї компетенції все можливе задля попередження екологічного лиха. Накладено штрафи на керівництво заводу, зроблено всі необхідні дослідження та повідомлено компетентні органи (Тернопільську РДА в особі голови В. Щепановського, Тернопільську ОДА в особах губернатора В. Хоптяна і заступника голови адміністрації Ю. Желіховського (голова Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при ОДА), природоохоронну прокуратуру (керівник – Олег Галицький) про можливі наслідки.

– Станом на травень місяць очікується підвищення температурних показників, що призведе до гнильного розкладу накопичених запасів утильсировини, що, у свою чергу, негативно вплине на екологічну ситуацію у навколишніх населених пунктах, – зазначив головний ветеринар області.

Жителі навколишніх сіл та вся громадськість області чекають на якнайшвидшу реакцію з боку компетентних осіб, адже з настанням спекотних днів важко собі уявити, якими можуть бути наслідки діяльності даного заводу.

А тим часом, як стверджують фахівці, які вже стикалися з даною проблемою на цьому ж заводі в 2006-08 рр., є два виходи із ситуації. Якщо держава не виділяє коштів для роботи свого ж підприємства, надзвичайна протиепізоотична комісія має прийняти принципове рішення і сама взятися за розв’язання цієї гострої проблеми, виділивши кошти з резервного фонду, щоб запустити завод, а відповідно спалити весь цей непотріб. Якщо ж таких коштів в області немає, то владним структурам потрібно ставити питання про пошук місця під захоронення накопиченої непридатної утильсировини (понад 3 тис. тонн відходів, кількість яких постійно збільшується) для унеможливлення подальшого забруднення навколишнього середовища. Але тут є інша проблема: чи відповідають такі захоронення санітарним нормам, адже невідомо, від якої хвороби та чи інша тварина загинула і чи це захоронення не може призвести до шкоди довкіллю?

Поки чиновники думають, дану проблему потрібно вирішувати глобально. Адже застарілі технології не дозволять заводу навіть вийти на «нуль» за нормальної роботи, що вже говорити, якщо підприємство має десятки, а то й сотні тисяч боргів. Свого часу, як розповів «Номер один» начальник відділу держветінспекції Олександр Дністрян, розглядався варіант закордонного інвестора. Німецька фірма «Saria» мала намір збудувати сучасний завод, який би утилізовував відходи тваринного походження з 5-6 областей Західної України. Однак коли німці стали досліджувати дану тему, виявилось, що порушена санітарно-захисна зона. Коли в 1977 році завод будувався, вона була витримана (1 км до житлової та промислової забудови). Натомість з розвитком села Острів його голова та депутати з порушенням закону почали роздавати землю в санітарно-захисній зоні як для індивідуальних господарств, так і для ведення підприємницької діяльності. Відповідно вона зменшилась до 600-700 метрів, тим самим навіть при зведенні сучасного заводу введення його в експлуатацію викликало б велике збурення місцевих жителів. Тому німці втратили інтерес до цього проекту. Натомість держава в особі Міністерства сільського господарства взялася сама модернізувати завод. У 2008 році з державного бюджету були виділені кошти для проведення капітального ремонту підприємства, однак так його до пуття й не було доведено. Кошти роздерибанили, економії під псевдомодернізації – жодної, відповідно маємо під Тернополем бомбу сповільненої дії…

svuni (1)
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання у окремих будинках Тернополя. А саме: - 22.08.18р. з 09.00 до 13.00 год. за адресою: вул. Злуки, 53, 55.
Пригоди
Дивні події, які відбуваються на Шумщині зі свійськими тваринами місцевих мешканців, вже набули розголосу за межами Тернопільщини. Жителі сіл Матвіївці, Кудлаївці та Піщатинці перебувають у постійному остраху. Раніше ми вже писали про нічні напади хижаків, яких селяни вважають вовками. Зокрема, про дворазове масове вбивство овець в одному і тому ж господарстві у Матвіївці, коли востаннє загинуло вісім 75-кілограмових особин. Як повідомляє "ТСН", ветеринари...
Суспільство
Тривають роботи із облаштування підвищеного пішохідного переходу на проспекті Злуки. Через це, нагадаємо, частково обмежений рух автотранспорту на ділянці дороги від транспортної розв’язки вулиць Збаразька – Злуки – Промислова – Текстильна – Енергетична в напрямку транспортної розв’язки вулиць Злуки – Тарнавського – Є. Коновальця – Галицька. Підрядники завершили облаштування підвищеного переходу на центральній смузі  і приступли до облаштування конструкці...
Суспільство
Відповідно до розділу 13 п.6.2 «Кодексу комерційного обліку електричної енергії», який затверджений постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018р. та набув чинності з 19.04.2018р. змінилися терміни надання показів електролічильників побутовими споживачами, інформує офіційний сайт ВАТ “Тернопільобленерго”. Відтепер побутові споживачі Товариства зобов’язані щомісяця, станом на 1 число місяця, знімати фактичні показники лічильника електричної енергії та подавати їх...
Суспільство
На Тернопільщині обіцяють вирішити проблему черг у дитсадки. Принаймні так обіцяє Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман. Про те, що уряд разом з місцевої владою повинен ліквідувати черги до дитячих садочків у регіонах до 2020 року він заявив на відкритті Всеукраїнської серпневої конференції щодо старту Нової української школи. За словами Прем’єра, необхідно забезпечити доступність до дитсадочків у регіонах та в сільській місцевості зокрема. «До 2020 р...
Суспільство
Для українців, які потребують трансплантації кісткового мозку, родина з Тернополя дала додатковий шанс на життя, своїми силами створивши перший в Україні недержавний реєстр донорів кісткового мозку. За роки незалежності в Україні не функціонує єдиний реєстр донорів, який би відповідав європейським вимогам, що стало однією з головних перешкод для трансплантації кісткового мозку в державі. Саме тому українцям роблять пересадку від неродинного донора в інших...
Суспільство
21 серпня до Тернополя завітало близько десяти послідовників Крішни, які виконували ведійські танці, грали на незвичайних музичних інструментах та співали мантри. Як повідомляють "Тернополяни", зібралися вони на головній площі міста. Послідовники ведичної культури пропонували тернополянам за невеличку грошову пожертву на матеріали придбати деяку духовну літературу. Містяни підходили до ведів, аби зняти на камеру їхні пісні й танці, сфотографуватися з ними...
Кримінал
Побачивши людей у формі, зловмисник намагався позбутися наркотичних речовин. У викиненому паперовому згортку виявилася речовина рослинного походження схожа на марихуану. При собі 32-річний молодик мав поліетиленовий пакетик в якому знаходився кристалічний порошок білого кольору. Зі слів тернополянина, всі ці заборонені речовини він знайшов і зберігав для власного споживання. До слова, в минулому чоловік уже мав проблеми із законом, щоправда, притягувався д...
Кримінал
Розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження по обвинуваченню помічниці вихователя дитячого садочка №8 “Ромашка” м. Чортків Світлани К., Чортківський районний суд Тернопільської області визнав її винною за ч. 1,2 ст. 185 КК України (таємне викрадення чужого майна, вчинене повторно). Судом було встановлено, що 17 та 21 квітня 2018 року 32-річна обвинувачена Світлана К. під час сонної години в садочку зняла зі сплячих дітей золоті прик...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!