Незаконне будівництво та пікети обдурених забудовників підірвали імідж Тернопільщини

Індивідуалам, аграріям та громадам оголошено будівельну амністію.

Музикою, застиглою у камені, назвав архітектуру німецький філософ Фрідріх Шеллінг. Щоправда, на Тернопільщині останніми роками вона більше нагадує абстракцію. До того ж незаконне будівництво та пікети обдурених забудовників суттєво підірвали імідж регіону, пише Номер один. Адже тернопільський «Будівельник» юристи обґрунтовано порівнюють зі столичним МММ. Підсумкам роботи інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Тернопільській області і присвячувалась розмова з начальником інспекції Юрій Олійник.

Житлове будівництво набирає темпу

– У першому кварталі поточного року обласною інспекцією Держархбудконтролю проведено 216 перевірок, за результатами яких застосовано 175 штрафних санкцій на загальну суму понад 1 млн. 278 тис. грн. До держбюджету стягнуто 380 тис. грн., ­– наголосив Юрій Олійник. – Також Інспекція здійснює свої повноваження у сфері дотримання ліцензійних умов. Відтак у першому кварталі було проведено 16 перевірок. За результатами п’яти з них матеріали направлено на розгляд ліцензійної комісії про анулювання ліцензії. Ці суб’єкти змінили своє місцезнаходження і не повідомили органи держконтролю. Водночас трьом суб’єктам господарювання надано термін на усунення порушень – доопрацювати потрібні документи, щоб суб’єкт міг здійснювати підприємницьку діяльність на об’єктах IV-V-ої категорії (роботи I-III категорії не ліцензуються).

Також протягом перших трьох місяців поточного року Інспекцією опрацьовано 563 декларації про готовність об’єктів до експлуатації, 413 декларації про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, повідомлення про початок виконання підготовчих або будівельних робіт.

– Загалом у вказаний період Інспекція прийняла в експлуатацію 13 багатоквартирних житлових будинків загальною площею 42 тис. 700 кв. м і 304 індивідуальних житлових будинки загальною площею 56 тис. 800 кв. м. Це третина показників 2012 р., – наголосив керівник архбудконтролю.

«Самосудів» не повинно бути

Проте основне завдання, поставлене головою Держархбудінспекції України Олександром Рибаком, – запобігти самочинному будівництву. Саме з цією метою Інспекцією проводяться перевірки будівельних організацій: чи є у суб’єкта господарювання право власності на землю, містобудівні умови та обмеження і, зрештою, чи є дозвіл на виконання будівельних робіт?

– Штрафні санкції ми застосовуємо тільки до тих правопорушників, які не реагують на зауваження, приписи інспекції Держархбудконтролю, – наголосив керівник обласної Інспекції, принагідно нагадавши: до 2008 р. Держбудконтроль підпорядковувався  органам місцевого самоврядування та місцевої виконавчої влади. І саме у ті роки на Тернопільщині возвели приблизно 30 так званих самобудов багатоквартирних житлових будинків. – Жителі області приїжджали з заробітків і вкладали свої кошти у будівництво житла, купуючи квартири, а потім лишались ошуканими. Дуже добре, якщо це будівництво було розпочато на виділеній земельній ділянці. Зазвичай такі роботи велись на самовільно захопленій території, це призвело до відомих негативних подій. Тим не менше, у першому кварталі 2013 р. Інспекцією виявлено 13 об’єктів самовільного будівництва. Зазвичай це індивідуальне житло або будинки комерційного призначення, в яких не зовсім добропорядні підприємці або громадяни розпочали реконструкцію.

– Запевняю: самосудів багатоквартирних житлових будинків у нашій області немає, – наголосив співрозмовник. – Є, можливо, ті, що залишились у спадок Держархбудінспекції з 2008-го та попередніх років. Відтак нові забудовники тепер можуть бути спокійні, вкладаючи кошти у будівництво житла.

Будівельний паспорт – дозвіл на будівництво

– Тим не менше, враховуючи негативний досвід, яким чином перевірити, чи має організація дозвіл на будівництво?

– На сьогоднішній день практично всі об’єкти будівництва, тобто багатоквартирні житлові будинки, серйозні об’єкти 3-5 категорій мають будівельні паспорти, – запевнив Юрій Олійник. –- Ви, певно, бачили, проїжджаючи повз будівельний об’єкт, на ньому інформаційний щит, на якому вказано назву об’єкта і що підприємець (вказано прізвище) отримав декларацію на початок будівельних робіт, хто виконроб і хто здійснює технічний та авторський нагляд. Якщо є такий паспорт будови, об’єкт працює у правовому полі, немає – повідомляйте Інспекцію архбудконтролю.

Людина не повинна укладати угоду, якщо немає паспорта будови, застеріг фахівець. У Тернополі протягом минулого року було зупинено виконання незаконних будівельних робіт більш ніж на 10 об’єктах.

– В основному люди самовільно починали пробивати панелі у несучих конструкціях. – пояснив керівник. – Відтак їх притягували до відповідальності, хоча у попередні роки такої відповідальності не було, тому забудовники стояли в черзі за штрафами, а потім продовжували незаконні будівельні роботи.

Сьогодні законодавець визнав: для проведення капремонту, реконструкції, будівництва, реставрації, переобладнання підприємств тощо потрібно виробити  дозвільні документи і обов’язково повинна бути розроблена проектна документація. Для поточних ремонтів жодних дозволів не потрібно.

Будівельна амністія

Нещодавно в країні запрацювала так звана будівельна амністія. Відтак власники житлових будинків та дач, незаконних прибудов мають надію узаконити будівництво  без зайвих витрат.

– Так звана «будівельна амністія» діє, але не для всіх, – уточнив пан Юрій. – Вона поширюється на такі об’єкти: індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди та прибудови до них, збудовані в період з 5 серпня 1992-го до 12 березня 2011 р.; збудовані до 12 березня 2011 р. громадські будинки та будівлі й споруди сільськогосподарського призначення І-ої та ІІ-ої категорій складності.

Для цього замовник будівництва повинен подати: два примірнику заповненої декларації; звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об’єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності й безпечної експлуатації.

Такий звіт не вимагається лише для індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 кв. м включно, господарських (присадибних) будівель та споруд, прибудов до них загальною площею до 100 кв. м включно.

Засвідчені у встановленому порядку копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, і технічного паспорта.

За незаконне будівництво – штраф

– Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності і вдосконалення державного регулювання у сфері містобудівної діяльності» спрямований навести порядок у забудові наших територій. Погодьтеся, не може так продовжуватись, коли хто що хотів, те й будував без належного дозволу, безконтрольно. Ніде в Європі такого безладу немає. Нині людям в Україні дається можливість привести до ладу всі необхідні документи. А вже потім, якщо не будуть дотримуватись закону, почнемо штрафувати, – зазначає співрозмовник.

До речі, фізичні особи-підприємці відтепер прирівняні до юридичних осіб і можуть бути оштрафовані до 100 тис. грн. Якщо ж об’єкт високої категорії складності – навіть до мільйона. Фізичні особи відповідають за порушення законодавства згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Отож за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про їх початок, а також наведення недостовірних даних у таких деклараціях, учинених щодо об’єктів І-ої категорії складності передбачається штраф від 350 до 400 неоподатковуваних мінімумів (від 5 тис. 950 до 6 тис. 800 грн.), ІІ-ої — від 6 тис. 800 до 8 тис. 500 грн., ІІІ-ої категорії — від 8 тис. 500 до 10 тис. 200 грн.

І якщо раніше інспекція з переліку виявлених порушень штрафувала за найбільше, то тепер, за законом, на юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців накладаються штрафи за кожне виявлене порушення окремо, наголосив наостанок фахівець.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Довести до кінця ремонт у дворі на Тарнавського, 5 просить жителька двору Оля Ониськів. Про це жінка написала у Facebook в коментарях до посту про ремонти в Тернополі. "коли закінчать ремонт на Тарнавського 5? Розпочали два роки тому і покинули! І не треба писати, що закінчили! На мою думку подвір'я, засипане щебенем, бордюри вище коліна, покришені сходи, необлаштовані газони, підвал першого під'їзду, який тепер постійно затоплюється дощовими водами з вули...
Суспільство
Залишатися красивою та чарівною можна й на пенсії. Це довели тернопільські пенсіонерки. Над ними сьогодні «чаклували» майстри салону краси, потім моделей чекала фотосесія. Результати перевтілення бачили наші кореспонденти. Детальніше в сюжеті ІНТБ.
Суспільство
Житель Тернопільської області пан Юрій розповів про те, що йому, ветерану військової служби, не дозволили пільговий проїзд у міському тролейбусі №8. "Ви просто не хочете платити", - сказала кондуктор тролейбусу №8 у Тернополі пану Юрію, який хотів скористатись законним правом на пільговий проїзд та показав посвідчення ветерана військової служби, пише 20 хвилин. Пан Юрій живе на Тернопільщині. Пенсіонер розповів, що зазвичай документ у нього навіть не перег...
Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання у окремих будинках Тернополя. А саме: - 15.08.18р. з 09.00 до 13.00 год. за адресами: вул. Мирна, вул. Вербова, вул. Низинна, вул. Медобірна.
Суспільство
Триває реконструкція пішохідних зон в межах озера «Чайка» на ділянці від колонади до площі імені Степана Бандери. Тут працівники підрядної організації здійснюють мощення доріжок фігурними елементами мощення. Напередодні ними було здійснено влаштування щебеневої основи та влаштування поребриків.
Суспільство
У рамках третьої черги облаштування системи аерації на Тернопільському ставі  на форсунках аераційного фонтану встановлюють прожектори. Роботи тривають на відрізку від причалу до Надставної церкви Воздвиження Чесного Хреста. Як повідомили у відділі технічного нагляду міської ради, планується встановити 180 форсунок. Технічні характеристики даної ділянки будуть такими ж, як і у попередньої: з кожної його форсунки вода підіймається на 9 метрів вперед та май...
Пригоди
Учора ввечері, 13 серпня, на вулиці Богдана Хмельницького інспектори помітили автомобіль Fiat Scudo, водій якого порушив правила дорожнього руху. Під час спілкування з керманичем патрульні помітили у нього ознаки алкогольного сп’яніння. Освідування встановило, що рівень алкоголю в організмі 32-річного керманича майже в 13 разів перевищив допустиму норму – 2,52 проміле. На тернополянина патрульні склали адмінматеріали за ч. 1 ст. 122 (порушення ПДР) та ч. 1...
Суспільство
У порівнянні із аналогічним показником минулого року товарообіг збільшився на 32%. Імпорт склав 247 млн доларів, а експорт  - 241 млн доларів. Торгівля відбувалася із 76 країнами світу, найактивніше вона велася із Польщею (51% від усього товарообігу). Також активними партнерами були Німеччина, Швейцарія, Білорусь та Великобританія. Як повідомляє прес-центр ДФС, із України активно торгували електроустаткування (кабельні модулі електромереж автомобілів як п...
Кримінал
Статистика дорожньо-транспортних пригод на Тернопільщині, як і по Україні, жахає. Щодня на дорогах гинуть та травмуються люди, значних матеріальних втрат зазнають власники транспортних засобів. Начальник відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції Тернопільської області Андрія Петрука повідомив, що з початку року на Тернопільщині сталося 1216 дорожньо-транспортних пригод, у яких травм зазнали майже триста осіб, а 35 людей загинули. При чо...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!