На Тернопільщині планують закрити більшість пологових відділень

Протягом останніх 15  років кількість абортів на Тернопільщині зменшилась у п’ять разів, а більшість тих жінок, які зважились на такий крок, вдаються до нього за медичними показами.

Загалом сексуальна культура жителів області та ставлення до планування батьківства значно покращились, констатують лікарі. У цьому є заслуга як медиків, так і церкви та, зрештою, виховання. Як результат, торік на Тернопіллі з'явилось на світ на дві сотні більше дітей, ніж у 2011-му. Кількість дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні, з кожним роком також  зростає. Та насторожує той факт, що у рамках реформування в області планують закрити більшість пологових відділень, пише Номер один. Альтернативою для них стануть перинатальні центри у чотирьох районах Тернопільщини.

Контрацептиви на захисті медичної статистики

Про роботу медиків у частині покращення репродуктивного здоров’я населення красномовно говорить статистика. Факти та цифри – річ уперта, однак цього разу вони працюють на нашу користь, тому що свідчать про позитивну динаміку в частині народжуваності. Торік в області народилося на 200 малюків більше, ніж у 2011 році.

– У 2012 році в Тернопільській області народилося 12202 дітей, що на 238 малюків більше, ніж у 2011-му, – каже головний спеціаліст, акушер-гінеколог департаменту охорони здоров’я Олексій Федченко.

Натомість кількість випадків переривання вагітності суттєво зменшується.

– Протягом останнього десятиріччя в Україні суттєво знизилася кількість абортів, – каже головний позаштатний спеціаліст-репродуктолог департаменту охорони здоров’я ТОДА  Павло Кашуба. – Причому на Тернопіллі показники нижчі, ніж в середньому по країні. У 1997-му на Тернопіллі робили понад 10 тисяч абортів, причому 90% операцій відбулися за бажанням жінки. У 2012-му було 2120 переривань вагітності. 38,8% з них – мимовільні викидні, неуточнені вагітності тощо. У жінок 14-річного віку в 2011 році зареєстрували лише один аборт, у 2012-му – жодного. Зменшилась і кількість випадків переривань вагітностей у підлітків віком 15-17 років: у 2011 році – шість випадків, у 2012-му – чотири.

Тішить і те, що на Тернопільщині знизився рівень смертності малюків – лише 6,8 на 1000 новонароджених. Крім того, поменшало випадків підліткової вагітності, гемолітичної хвороби серед новонароджених тощо.

Штучне запліднення – лише для 17-ти жінок у рік

Стрімке зниження випадків переривання вагітності медики, перш за все, пов’язують з грамотним використанням контрацептивів. Сьогодні технології дозволяють жінці обрати для себе оптимальний варіант контрацепції. Наприклад, сімейним жінкам пропонуються внутріматкові спіралі, молодим дівчатам – природні та бар’єрні методи. Таким чином можна уникнути непланової вагітності, яка, як правило, ставала причиною абортів. Вдаватися до інших кардинальних змін, а саме заборон переривання вагітності на державному рівні, медики не рекомендують. Вони можуть спрацювати за принципом «сухого закону»: з’явиться велика кількість підпільних абортів. Втім зараз подружні пари більше турбує не непланова вагітність,  а навпаки – неможливість зачати дитину. Кількість безплідних пар щороку зростає. На рівні держави навіть розроблено програми, завдання яких – сприяти сімейним парам у боротьбі з безпліддям.

– За даними Всесвітньої Асоціації охорони здоров’я, критичним рівнем вважається, коли рівень безпліддя у державі сягає межі 15%, – каже Олексій Федченко. – На жаль, у Тернопільській області цей показник уже становить 17%.

Відповідно до державної програми, жінки, які не можуть завагітніти, мають право на проведення штучного запліднення у Прикарпатському центрі репродуктивної медицини. Однак таку процедуру проводять у крайніх випадках.  Для Тернопілля передбачено квоту – 17 місць на рік.  Важливою умовою для цієї процедури є вік жінки – до 40 років. Причому за бюджетні кошти передбачена лише одна спроба штучного запліднення.

– Показанням до такого лікування за державною програмою є абсолютна неможливість іншого шляху народження дитини, – наголошує фахівець. – Йдеться про відсутність або непрохідність обох труб та інше. Саме в обласних Центрах планування сім’ї ставлять на облік пацієнтів з такою патологією, дообстежують їх, і за висновком комісії документи подають у Міністерство охорони здоров’я. Саме там дають направлення на лікування у відповідний регіональний центр репродуктивної медицини.

Попри підвищення рівня народжуваності частину пологових відділень, які досі працювали у районних лікарнях Тернопілля, можуть закрити. Такою є вимога реформи медичної галузі. До того ж, ефективність роботи таких відділень у районах бажала би бути кращою, визнають медики. Конкретних завдань щодо зміни структури лікувальної мережі у сфері акушерства наразі не розроблено. У медиків є лише загальне уявлення, якою вона стане після реформування.

– Сьогодні я не готовий сказати однозначно, як вона виглядатиме, але скажу суть: перинатальних центрів – відділень, де надаватимуть допомогу при пологах, має бути три-чотири на область, – каже директор департаменту охорони здоров'я ТОДА Руслан Мостовий. – Тобто такі центри мають бути на півночі, півдні та у центрі краю. Це будуть установи, де надаватимуть повний спектр медичної допомоги породіллі та дитині. Великий відсоток дітей сьогодні потребує етапності лікування. У закладах вищого рівня для цього буде відповідна апаратура та кадри. Це мінімізує різні ризики.

Перинатальний центр здадуть наприкінці року

Взірцем третинного рівня надання допомоги вагітним та немовлятам має стати перинатальний центр «Мати і дитина». Більше року об’єкт перебуває у стадії модернізації. Спершу його планували здати у грудні 2012-го, потім у серпні 2013-го. Зараз Руслан Мостовий називає нову дату – кінець 2013 року. Причому зроблять це навіть у тому випадку, якщо облрада не запрацює і не виділить своєї частки на реконструкцію лікувального закладу.

Нагадаємо, реконструкція центру відбувається у рамках програми «Нове життя», яка передбачає співфінансування робіт органами місцевого самоврядування. Загальний бюджет проекту становить 37,5 млн. З цієї суми 25,5 млн. грн. –  на власне реконструкцію приміщення, решта – на закупівлю медичного оснащення. Торік облрада виділила з бюджету на перинатальний центр 1,8 млн. грн. Ще 3,9 млн. грн., а саме стільки становить частка обласного бюджету, повинні надійти до кінця року.

– 15 млн. грн. уже освоєно на проведення ремонтних робіт, – розповідає Руслан Мостовий. – На 12 мільйонів закупили медичного обладнання.  Для завершення проекту потрібно ще 10,5 млн. грн. Щоб тримати все під контролем і цілком реалізувати проект реконструкції перинатального центру,  створили опікунську раду. Сьогодні найбільша проблема в тому, що досі не ухвалили обласного бюджету. Отже, у місцевій казні не передбачили суми, яку треба профінансувати за умовою партнерства у проекті "Нове життя".

Медичне обладнання, яке вже придбали, не простоює.  На рівні області прийнято рішення запустити його в роботу.  Тепер перед керівниками стоїть завдання завершити весь проект до кінця цього року. Відстрочити терміни здачі об’єкта, на думку Руслана Мостового, може звична для України традиція: державні програми отримують фінансування зазвичай у другій половині року. Втім здати об’єкт в експлуатацію область планує навіть при найгірших варіантах розвитку подій. Щоправда, де саме департамент планує взяти гроші, наразі не відомо. Проблеми тут планують вирішувати у міру їх надходження.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Відео опублікував Віталік Кулина на сторінці групи «Автобидло Тернопіль». "Вул. Дівоча, грубе порушення правил таксистом служби 549 (позивний 477), проїзд "проти шерсті" з пасажирами в тому числі з малолітньою дитиною. На зауваження почув тільки хамство та агресію від водія", - йдеться у дописі.
Суспільство
Так як і минулого року, під монетизацію підпадають зекономлених домогосподарствами еквівалент вартості 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу. До 1 липня 2018 року підприємства-виробники чи підприємства-виконавці послуг з газо-, та електропостачання в паперовому та електронному вигляді надали структурному підрозділу з питань соціального захисту населення списки енергоощадних субсидіантів із зазначенням...
Суспільство
З метою перевірки умов проживання дітей, родини яких опинились в складних життєвих обставинах інспектор ювенальної превенції Збаразького відділення поліції спільно із представники служби у справах дітей та працівниками РЦ ССДМ побували в селі Чернихівці та окремих сім’ях м. Збаража. Під час виїзду обстежено умови проживання родин. На жаль, в окремих сім’ях умови проживання дітей потребують покращення та батьки не усвідомлюють наскільки катастрофічною є сит...
Кримінал
Працівники Тернопільського відділу поліції просять допомогти встановити осіб причетних до злочину. Незнайомців підозрюють у крадіжці перфоратора з вулиці Чорновола. Подія трапилась 16 серпня, близько 23:30. Зловмисники помітили майно, яке робочі залишили без нагляду на вулиці, де проводяться ремонтні роботи. Скориставшись моментом вони вчинили протиправне, тим самим завдали збитків на суму 4000 гривень. Камера відео спостереження зафіксувала підозрюваних....
Суспільство
17 серпня поблизу торгового центру "Орнава" трапився прикрий випадок. Бригада швидкої допомоги, яка прибула за викликом, відмовилась опікуватися непритомним чоловіком. Одна із перехожих, свідок події, Інеса Лемперт поділилася про ситуацію враженнями на своїй сторінці у Фейсбук: "Отож, йду сьогодні крізь "Топільче" додому. Здалеку бачу групку людей навколо непритомної людини. Підходжу, кажуть, що знайшли чоловіка без свідомості й викликали швидку. Придивила...
Суспільство
Перше публічне звітування по виконанн ю ремонту на дорогах загального та місцевого значення відбулося сьогодні в обласній державній адміністрації. Звітували Перший заступник голови ОДА Іван Крисак, начальник Служби автомобільних доріг у Тернопільській області Богдан Юлик та начальник управління капітального будівництва ОДА, на балансі якого тепер перебувають всі дороги місцевого значення, Віктор Кузяк. Спільне та відкрите звітування привернуло увагу медіа-...
Кримінал
Працівники Тернопільського відділу поліції просять допомогти встановити особу причетну до злочину. Незнайомця підозрюють у крадіжці бензопили з багажника іномарки, припаркованої в місті Тернополі на вулиці Тролейбусній. Подія трапилась 11 серпня, близько 11 години. Власник транспортного засобу «Citroen Berlingo» не зачинив автівку, чим і скористався невідомий. Він відчинив багажник та викрав майно вартістю 6000 гривень. Камера відеоспостереження зафіксувал...
Суспільство
Раніше ми вже писали про те, що відома тернопільська блогерка Аліна Френдій та син екс-мера Тернополя, народного депутата України Романа Заставного, Петро мають стати сім'єю. Однак несподівано у Instagram пара заявила, що вони віддаляються на тисячі кілометрів одне від одного. А все для того, щоб відстань лиш надійніше сполучила два серця. "З вашого дозволу відкладу на трохи телефон і насолоджуватимусь останніми днями "красивої жінки незаміжньої"",- пише А...
Суспільство
У ході спільного відпрацювання обласного центру міграційники і поліцейські виявили громадянина Грузії, який на момент перевірки перебував в Україні понад дозволений строк. Щодо іноземного громадянина складено адміністративний протокол за частиною 1 статті 203 КУпАП - порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, та накладено адміністративне стягнення у розмірі 1700 гривень. Штраф іноземець вже сплатив. Також посадові особи...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!