• Головна
  • На Тернопільщині виявили рідкісну рослину, яка знаходиться на межі зникнення і занесена у Червону книгу
10:00, 5 серпня 2013 р.

На Тернопільщині виявили рідкісну рослину, яка знаходиться на межі зникнення і занесена у Червону книгу

У Національному парку «Кременецькі гори» виявили рідкісну гвоздику. Насадження гвоздики несправжньопізньої площею понад 1 га виявили співробітники національного природного парку «Кременецькі гори» на території заповідної зони.

Рослина знаходиться на межі зникнення, тому внесена у Червону книгу України. Знахідка стала відкриттям навіть для співробітників парку. До цього часу про місцезнаходження рідкісної гвоздики на території парку свідчили лише літературні джерела.

Загалом першочерговим завданням наукових співробітників НПП «Кременецькі гори» є проведення детальної інвентаризації рослинного й тваринного світу парку. Так, у результаті обстежень ділянок дослідники все частіше виявляють на території природоохоронного об’єкта нові насадження та види.

- Цього року співробітники парку знайшли на території національного парку насадження гвоздики несправжньопізньої площею понад 1 га, - повідомив «Номер один» директор НПП «Кременецькі гори» Микола Штогрин. - Ми навіть не знали, що вона там є. Нові насадження виявлено на нещодавно прийнятій у підпорядкування парку території. Раніше гвоздика несправжньопізня зустрічалася на Дівочих скелях, Замковій горі. Крім того, працівниками парку виявлено нове місце зростання грушанки.

Дослідження територій відбуваються наступним чином. Науковці по літературних джерелах вивчають потенційні місця зростання рослин, а потім обстежують ці території.

- Чимало літературних джерел свідчать про те, що на території парку зростає береза Клокова, однак досі нам не вдавалося її виявити, – розповідає науковий співробітник парку Леся Гоцкалюк. – Нещодавно до нас приїжджав аспірант Київського університету, який розповів про характерні ознаки дерева, відмінності, заходи по його збереженню. Спільно нам вдалося виявити рідкісну рослину.

У результаті обстежень на території парку виявлено нові насадження цибулі ведмежої, підсніжника білосніжного, горицвіту весняного, лілії лісової тощо. Усі ці рослини зараз знаходяться на межі зникнення, тому потребують спеціальних природоохоронних заходів. Вони, як правило, зростають у важкодоступних місцях, та навіть там людина завдає їм шкоди. Сліди перебування та відпочинку туристів можна знайти і на вершинах гір.

– На зникнення рідкісних рослин впливають і природні фактори, – зауважує Леся Гоцкалюк. – Території заростають чагарниками, заглушують рослини і їх не можливо відновити. Відтак періодично у парку проводяться сінокоси. Торік у червні на території парку пройшов потужний вітровал і біля підніжжя гори було зламано багато дерев. Ми знали, що на цій території є насадження лісової лілії, але не могли їх знайти. Цього року, коли дерева повалило, сонячні промені потрапили на землю і насіння проросло.

Також працівники парку проводять облік тварин. Щоправда, виконувати ці роботи можна лише взимку, адже вид тварин та кількість особин дослідники обчислюють відповідно до слідів, залишених на снігу. Так, взимку науковці виявили на території парку поблизу насіву зернових культур понад 35 особин козуль. Також у лісах Кременецьких гір можна побачити сліди дикої свині, зайців тощо.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...