Зміна клімату на Тернопільщині загрожує дефіцитом води та продуктів

Підвищення температури, збільшення кількості опадів, паводки та засухи – таку картину прогнозують спеціалісти Тернопільській області через зміни клімату. Вони торкнуться кожного: населення, сільського, водного, лісового господарства, економіки.

Фахівці саме цих профілів зібралися за круглим столом, аби на регіональному рівні розробити спільний план дій з адаптації сфер життєдіяльності людини до змін клімату. Що може зробити маленька Тернопільщина у масштабах України і світу, з’ясовувала «Номер один».

Зміни клімату Тернопільщина відчуватиме найменше в Україні

У Тернополі відбувся дводенний семінар за підтримки фонду Фредріха Еберта, який зібрав понад півсотні фахівців області із сфер, що безпосередньо впливають на зміни кліматичних умов або ж яких такі зміни торкнуться у першу чергу. Прогнози фахівців не оптимістичні й очікувати кардинальних змін експерти рекомендують уже в найближчі 10-20 років.

- Клімат змінюється відносно швидко. Якщо розглядати цей процес по десятиріччях, то зараз відбувається фаза стабілізації погодних умов. Найближчих 10-20 років не варто очікувати кардинальних змін, але через 30 років вони будуть суттєво відчутними. Різке потепління відбулося наприкінці 80-90-х років. Натомість зараз коливання температур знаходиться на спадаючій фазі. У майбутньому варто очікувати підвищення температури, і суспільство має бути до цього готовим. Кліматична система дуже складна і має багато факторів впливу, які не можна передбачити заздалегідь. Прогнозовані сценарії у випадку збільшення парникових газів більше виражені у полярних областях та на півдні. Кліматичні зніми Тернопільщина відчує найменше з усіх регіонів України. Це стосується як температурного режиму, так і опадів. На Заході не передбачається високих температур, таких як на Сході та Півдні. Очікується більше опадів. Проблема в тому, що вони будуть не рівномірними. Влітку відбуватимуться засухи, а взимку – навпаки. Такі зніми помітні уже зараз і в майбутньому вони будуть посилюватися, - розповідає старший науковий співробітник відділу фізики атмосфери, кандидат фізико-математичних наук Українського гідрометеорологічного інституту МНС та НАН України Світлана Кракоська.

За словами заступника директора департаменту екології та природних ресурсів ТОДА Олександра Панчука, питання адаптації до змін клімату не є виключно питанням екологів. До цього процесу повинні долучитися усі галузі господарської діяльності. Лише при взаємодії дотичних до цих питань служб можливе ефективне впровадження заходів адаптації.

- За спостереженнями гідрометеослужби, підтверджуються факти кардинальних змін кліматичних умов протягом останніх десятиріч. Вони виражаються у зміні середньорічної температури  у сторону збільшення. За даними гідрометеослужби, за останні 45-50 років середньорічна температура зросла на 1,5 градуса. Таке явище спричиняє зміни у природі. Разом з тим, почастішали паводки, посухи, випадки зникнення води у криницях, зниження рівня підземних вод.  Є й інші зміни, які свідчать, що клімат змінюється у сторону потепління та збільшення катастрофічних ситуацій. Тому потрібно як на загальнодержавному, так і на регіональному рівні визначати заходи мінімізації наслідків зміни клімату. Планується розробити регіональні та національні плани дії щодо адаптації до змін клімату. На Тернопільщині є багато служб, які займаються експлуатацією сільськогосподарських об’єктів, об’єктів лісового та водного господарства. Саме в цих галузях потрібно здійснювати заходи щодо адаптації, для того щоб господарський комплекс не відчував критичних змін,  - каже Олександр Панчук.

У процесі зніми клімату змінюється тваринний та рослинний світ області. У водоймах з’являються види, які можна було побачити лише у теплих водах. На полях  появляються адвентивні рослини -  бур’яни гостро направленої дії, які раніше проростали лише у посушливих районах. Зараз вони поширились на території нашої області і завдають значної шкоди сільському господарству. Наразі усіма службами розробляються заходи щодо їх знищення.

Область вирощуватиме баштанові і відмовиться від цукрового буряка?

Значного впливу змін клімату зазнають сільське господарство та економіка області в цілому, адже аграрний сектор – це той ресурс, за рахунок якого Тернопільщина тримається на плаву.

- Ситуація, пов’язана зі зміною клімату, у світі дуже складна. У першу чергу це пов’язано з тим, що населення не приділяє цій проблемі достатньо уваги. Поки що її обговорюють лише на рівні урядових та екологічних організацій, наукових структур. Натомість населення над цим не замислюється, а зміни клімату торкнуться кожного. Якщо говорити про кліматичні зміни в Тернопільській області, які спостерігаються останні роки, то, перш за все, варто наголосити на виникненні засух, дефіциті прісної води. Крім того, територію області часто заливає водою. Пригадаймо у 2008 та 2010 роках паводки на Дністрі.  Вони показали, що інтенсивні дощі, які випадають у літній період, призводять до критичних ситуацій. Підтоплюються села, садиби, будинки. Зміни кліматичних явищ призвели до збільшення пікових та критичних ситуацій. У майбутньому варто очікувати збільшення випадків засух, злив, смерчів, снігопадів тощо. Звичайно, ці явища приносять шкоду сільському господарству області. Підраховано, що у глобальному масштабі ця шкода становить близько 2-х трильйонів доларів США. В Україні наразі таких підрахунків ніхто не проводив, - пояснює завідувач кафедри геоекології і методики викладання екологічних дисциплін ТНПУ ім. В.Гнатюка Любомир Царик.

За словами науковця, існує два сценарії розвитку події - оптимістичний та песимістичний. Одні радіють тому, що природні зони змістяться на північ і область у своїй зоні зможе вирощувати теплолюбні культури. Але природа завжди знаходиться у динамічній рівновазі. Такі принципові зміни природних процесів можуть призвести до небажаних та неочікуваних результатів. Однозначно сказати, що вони принесуть області лише користь, не можна. Наприклад, у нашому регіоні можуть з’явитися умови для вирощування баштанових культур. А ось регіон висівання цукрового буряка просунувся на 150 км на північ від традиційної зони. Посушливість клімату може стати причиною того, що в області не буде можливості вирощувати традиційні для нас культури або ж вони потребуватимуть поливу. Поливних установок на Тернопільщині практично немає. Вони характерні лише для півдня країни. У результаті можуть виникнути проблеми, пов’язані з недобором врожаю, дефіцитом харчових продуктів тощо.

Однак найбільше зміни клімату відчувають навіть не економіка чи сільське господарство, а безпосередньо людина. Підвищення температури не тільки погіршує самопочуття, а й призводить до виникнення нових захворювань.

- Клімат має значний вплив на здоров’я людини, хоча в Україні  достовірної статистики взаємодії цих явищ немає. Тому, перш за все, потрібно створити моніторинговий центр, який би збирав інформацію по області про негативний вплив потепління на здоров’я людей. Зробити це можна на базі нашого університету. Усі процеси в природі взаємопов’язані між собою. Якщо мова йде про зміну врожайності, то вже зараз можна помітити, що в області змінюється якість зерна. Невідомо, чи змінені за своєю структурою культури здатні повноцінно забезпечити організм необхідними елементами. У зв’язку з потеплінням збільшилась кількість комах, зокрема, почастішали випадки укусів комарів, кліщів. Усі вони переносять інфекційні захворювання, - розповідає завідувач кафедри фізіології ТДМУ ім. І.Горбачевського Степан Вадзюк.

Протягом двох днів спеціалісти різних галузей працювали над планом заходів адаптації до зміни кліматичних умов. Найближчим часом програму обіцяють довести до відома представників господарської сфери та презентувати громадськості.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Кримінал
Дорожньо-транспортна пригода з потерпілими трапилася вранці, 18 серпня, на автодорозі «Доманово-Ковель-Чернівці». В результаті зіткнення двох авто травмувалося 13 пасажирів. Повідомлення про автопригоду надійшло до працівників Кременецького відділу поліції від очевидця. Чоловік повідомив, що на дорозі поблизу села Шпилокоси не розминулися два автомобілі. На місце пригоди виїхала слідчо-оперативна група. Поліцейські встановили, що водій автомобіля «РЕНО КЕН...
Кримінал
Таємне викрадення чужого майна інкримінують працівники Тернопільського відділу поліції жителю обласного центру. Правоохоронці довели, що 45-річний тернополянин викрав чужий велотранспорт. Як повідомив заявник, в нічних період невідома особа поцупила його майно, яке він припаркував в дворі багатоповерхівки. У ході оперативно-розшукових заходів поліцейські встановили особу викрадача. Ним виявився місцевий мешканець. Чоловік вже попадав в поле зору правоохоро...
Політичні новини
Згідно з опитуванням, проведеним на початку серпня 2018 року, якщо парламентські вибори в Україні відбудуться «цієї неділі», в український парламент пройдуть шість політичних партій. Про це свідчить опитування, проведене Міжнародним дослідницьким центром BURI (Бельгійсько-Український науково-дослідний інститут). Так, найбільша підтримка українських виборців, згідно з результатами соцопитування, буде надана партії «Батьківщина» на чолі з Юлією Тимошенко (11...
Пригоди
Мешканці Тернопільщини, які вранці 19 серпня потрапили у жахливу ДТП на окружній під Вінницею, потребують допомоги. Нагадаємо, тоді семеро людей травмувалися. Один чоловік загинув на місці. «Найбільше у аварії постраждав наш водій. Він у важкому стані в реанімації. Після зіткнення у нього численні переломи, забої внутрішніх органів. Йому терміново потрібно 10 донорів, які здадуть кров на порятунок», - розповіла Вiнниця.info Катерина Нідзельська, вона також...
Суспільство
В гостях у Папи Римського Франциска побували прості дітлахи з різних куточків України.Там, у Ватикані, вони презентували свою країну і власноручно передали Понтифіку ексклюзивний примірник "Книги Добра". Ця книга містить 50 реальних історій з ілюстраціями про добро навколо нас, які протягом року писали українські юнаки та дівчата. Надрукована вона на спеціальному черпаному папері в Естонії. Серед тих, хто удостоївся честі піднести книгу Франциску, було і п...
Суспільство
Новий аераційний фонтан буде "поливати" пасажирів катера, коли той буде причалювати. Про це написав у Facebook Олег Базар в спільноті Тернопільські плітки. "1. Вони, певно, вважають, що ось це дрібниці, і можна замилити око людям роботою цього фонтану. Або ж, що заради його робити вже достойно потерпіти і змиритися з тим, що вся набережна в коробках, трубах і кабелях, по суті як-небудь розкиданих. 2. На останніх двох фото видно, наскільки близько крайня фо...
Суспільство
Головне управління ДФС у Тернопільській області спільно з інформаційним порталом 0352.ua продовжує цикл Інтернет-конференцій з питань роз'яснення основних положень Податкового кодексу України та інформування про діяльність Головного управління ДФС у Тернопільській області та Тернопільської митниці ДФС. Зокрема, 20 серпня 2018 року з 14.00 до 15.00 год. триває Інтернет-конференція на тему «Митні правопорушення: види та відповідальність» за участю заступника...
Суспільство
Днями на дамбі тернопільського ставу підрядники завершили роботи з влаштування верхнього шару асфальтобетонного покриття на частині дороги в напрямку руху від Надставної церкви до «Маяка». Як повідомляють у відділі технічного нагляду, працівники підрядної організації уже розпочали встеляти верхній шар асфальтобетону на проїзній частині вулиці зі сторони парку «Топільче». Під час ремонтних робіт рух автотранспорту цими смугами буде частково обмежений. Після...
Пригоди
20 серпня о 10:11 до Служби порятунку надійшло повідомлення про пожежу на території агрофірми у селі Борсуки Лановецького району. На виклик оперативно направили черговий караул 11-ї державної пожежно-рятувальної частини Управління. По прибуттю встановили, що горить тюкована солома. Полум’я охопило близько 430 тонн соломи, пошкодило металевий піднавіс на площі орієнтовно 1800 м.кв. На гасіння пожежі було залучено 3 одиниці техніки та 12 чоловік особового ск...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!