Козівський район може стати головним водопостачальником для тернополян

КП «Тернопільводоканал» розглядає можливість будівництва в одному із сіл району альтернативного водозабору. Міське керівництво зазначає, що нагальної потреби у ньому нема. Потужностей Верхньоівачівського водозабору може вистачити ще на десятки років. Однак враховуючи його близьке сусідство з Малашівським сміттєзвалищем, місто працює на перспективу і заздалегідь шукає запасні варіанти.

Тернопіль матиме воду з екологічно чистої зони

Ще у 70-х роках в кожній області України геологічними експедиціями проводилися дослідження щодо запасів підземних вод. Розвідка курувалася на рівні центрального керівництва Радянського Союзу. На Тернопільщині було виявлено одразу кілька водоносних горизонтів. Через великі обсяги води найбільше для експлуатації підходила ділянка із запасом прісної води біля села Верхній (нині Горішній) Івачів.

Інші ділянки мали менші запаси прісної води, тому були не такими перспективними. Поряд з ділянкою у В.ерхньому Івачеві велику надію подавала ділянка біля села Таурів (Козівський р-н).

— Наразі продуктивності Тернопільського та Верхньоівачівського водозаборів цілком достатньо, щоб забезпечити потреби тернополян. Але потрібно розуміти, що нема нічого вічного. Близьке сусідство Верхньоівачівського водозабору та Малашівського сміттєзвалища нині за результатами аналізів води є невідчутним, однак несе потенційну небезпеку. У випадку змін геології, забруднюючі речовини зі сміттєзвалища можуть потрапити у водоносні горизонти водозабору. Тоді виникне нагальна потреба в альтернативному водозаборі. Якщо до цього не готуватися, то розв’єязання даної проблеми може зайняти роки. Розумніше наперед спланувати, де може бути запасний варіант. Крім того, не можна забувати про перспективу розвитку міста, яка зокрема передбачає розбудову північно-західного району (у бік Львова – авт.). Таурівський водозабір є найбільш наближений до цієї ділянки. Враховуючи ці фактори, здійснюється робота у стратегічному плануванні підприємства щодо закріплення ділянки, виготовлення проектно-кошторисної документації та будівництва альтернативного водозабору. Хоча мова йде про досить далеку перспективу, - пояснює директор КП «Тернопільводоканал» Володимир Кузьма.

Попередньо виконані роботи на замовлення «Тернопільводоканалу» по дослідженню використання ділянки, на якій можливо буде збудовано Таурівський водозабір, для водопостачання Тернополя. Вони проводилися львівською геологічною розвідувальною експедицією, яка підтвердила можливість використання даного водоносного горизонту.

- Будівництво Таурівського водозабору потребує багато зусиль як у фінансовому, так і технічному планах. Проблема виникає у питанні забезпечення санітарно захисних зон водозабору, необхідних для запобігання забруднення водного горизонту. Зараз відбувається розпаювання земель, їх виділення під забудову, господарські садиби, тому необхідно зарезервувати дану ділянку. Міське керівництво звернулося з відповідними клопотаннями до Козівської районної та обласної державних  адміністрацій, - розповідає Номер один в.о. головного інженера КП «Тернопільводоканал»Тарас Федунчик. - Механізм транспортування є практично ідентичним до того, що на Верхньовачівському водозаборі. У зв’язку з тим, що Таурівський водозабір підземний, необхідно буде встановлювати додаткові свердловини, глибинні насосні агрегати, які будуть піднімати воду. Набір технологічних споруд, які здійснюватимуть очистку та знезараження води, буде відображено у проектній документації.

Воду качатимуть з 60-метрової глибини

Ділянка , на якій можливо буде зведений Таурівській водозабір, розташована майже за 20 кілометрів від Тернополя. Це всього на 2 км дальше, ніж нині діючий Івачівський. Насосні агрегати викачуватимуть воду з 60-метрової глибини. Це подібний водоносний горизонт, який зараз експлуатує комунальне підприємство. За своїми характеристиками вода дуже схожа на ту, яку місто отримує з Верхньоівачівського водозабору. Більш детально говорити про характеристики можна буде після того, коли будуть проведені ретельні аналізи води з пробурених свердловини. На даний момент результати експедиції підтвердили, що таурівську воду можна використовувати в якості питної.

Зараз на даній земельній ділянці розташовані розвідувальні свердловини, завдяки яким проводилися дослідження дебету свердловин. Великим плюсом є те, що на даній ділянці немає інтенсивної забудови і збережена охоронна зона поблизу потенційних місць розміщення водозабору. Ряд ділянок, які свого часу були також пропоновані на розроблення видобутку води, вже не мають охоронних зон, тому не можуть у майбутньому використовуватися для постачання питної води.

За словами Володимира Антоновича, запаси Верхньоівачівського водозабору наразі дуже великі. Сказати, наскільки вистачить його ресурсу, важко. Потужність водозабору – понад 80 тис. м кубічних на добу, однак експлуатується він лише на половину потужності. Цьому є одразу два пояснення. По-перше, у місті зменшилась потреба у споживанні води. По-друге, КП свідомо не збільшує обсягів, щоб не розширити зони підземної лійки, з якої береться вода, адже це може спровокувати проникнення забруднюючих речовин із сміттєзвалища.

Схеми фінансування проекту залежатимуть від того, у який період виникне необхідність у новому водозаборі. Можливі варіанти державного фінансування, залучення кредитних ресурсів Світового банку, Європейського банку реконструкції та розвитку, інвестицій від третьої сторони.

Ще одне важливе питання: чи не зневоднить потенційний водозабір навколишніх сіл? Загалом Козівський район характерний тим, що у колодязях та ставках його населених пунктів поступово зникає вода. Чи не підсилить цей процес будівництво об’єкта великої потужності?

- Звичайно, діяльність будь-якого водозабору має певний вплив на підземні водоносні горизонти. Перед початком його будівництва одними з головних завдань є вивчення екологічних наслідків. Якщо можливе виникнення проблеми, пов’язаної зі зниженням рівня води у криницях мешканців навколишніх сіл, то розв’язати її можна, провівши централізоване водопостачання у тих населених пунктах, - каже Володимир Кузьма.

За словами міського голови Тернополя Сергія Надала, у зв’язку з тим, що новий водозабір знаходитиметься не на території міста, а в Козівському районі, місто хоче розробити проектну документацію, зарезервувати земельну ділянку, щоб бути впевненими, що через кілька років нічого не зміниться і можна розраховувати на цей водозабір.

Міське керівництво не пов’язує підготовчий процес щодо будівництва нового об’єкта у Таурові з сусідством Верхньоівачівського водозабору та Малашівського сміттєзвалища. Тернополяни продовжують отримувати та споживати якісну воду, а нові напрацювання – це лише вміння прораховувати на кілька кроків уперед.

Цитата: «Ресурсу Верхьоівачівського водозабору вистачає, щоб забезпечити тернополян якісною водою у найближчі 20 років», - міський голова Тернополя Сергій Надал.

Цифра: 40 млн. грн. – орієнтовна вартість будівництва водозабору у Козівському районі

За словами міського голови Сергія Надала

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Кримінал
Жахлива трагедія сколихнула Чортків 1 серпня: у центрі міста вантажівка виїхала на тротуар і збила 34-річну мешканку села Біла Олесю Томашівську та її 8-річну донечку Анжеліку.  Mitsubishi буквально згорнув матір та доньку до стіни будівлі й безжально притиснув, водій навіть не намагався гальмувати. Томашівські не встигли утекти, все відбулося в лічені секунди, до того ж утікати не було куди, адже за ними — стіна. Після удару 34-річний водій вантажівки Тар...
Суспільство
Фахівці Держпродспоживслужби Тернополя провели дослідження води та піску на пляжах обласного центру. Зокрема, взяли зразки з Тернопільського ставу у місцях масового відпочинку мешканців міста (міський пляж; р-н «Циганка») та відкритого басейну клубу оздоровчого зимового плавання «Нептун» в парку «Топільче» («Моржатник»). З метою здійснення моніторингу стану середовища життєдіяльності, об’єктів нагляду щодо дотримання вимог санітарного законодавства, фахівц...
Бізнес
13-денне професійне навчання в Рівненському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості за напрямом "Підприємець-початківець" пройшли успішно семеро безробітних з різних районів Тернопільської області. Курс передбачав вивчення основ управління власним бізнесом, маркетингу, ринкової економіки, бізнес-планування. Також слухачів ознайомили зі сферою правового регулювання, обліку, оподаткування та звітності суб’єкта підприємницької діяльност...
Суспільство
24 серпня, у День Незалежності України, тернополяни спільно з українцями з усього світу одночасно та синхронно виконають молитву за Україну «Боже великий, єдиний». У Тернополі масштабне духовне дійство відбуватиметься в Архикатедральному Соборі Непорочного Зачаття УГКЦ о 18.00 год. Тисячі українців на більш ніж 30 локаціях світу візьмуть участь в акції, продемонструвавши єдність нації та любов до своєї країни. Захід проводиться із благословення Глави УГКЦ...
Суспільство
Про це у Facebook написав Роман Задорожний. "1 вересня - забіг навколо озера "Нічна Озеряна" - традиції та класику ми переносимо в темну пору та разом з Mike Onyshkiv для старту зробимо давно планований темний старт з ліхтариками, полякаємо собак в Білій та браконьєрів за озером:))) Подія та реєстрація - завтра (в п'ятницю, 17 серпня)", - йдеться в дописі.
Суспільство
Вже вдруге Центр Науки Тернополя проводить аматорські змагання по швидкісному складанню кубика - Рубіка "Speedcubing". Цього разу турнір відбудеться 22-23 вересня та включатиме в себе дві дисципліни: 4*4*4 та 3*3*3. Брати участь у змаганнях можуть усі бажаючі, незалежно від віку та досвіду. Вартість за одну особу становить 20 гривень (реєстраційний збір, задля поліпшення якості та цінності призів), пише "Тернополяни". Для участі потрібно заповнити онлайн-ф...
Кримінал
В рамках проведення операції «Мак-2018», метою якої є виявлення та ліквідація незаконних посівів нарковмісних рослин, правоохоронці продовжують здійснювати рейди в різних районах області та документувати правопорушення. Під час профілактичних рейдів дільничні офіцери навідалися в село Калагарівка на Борщівщині. На присадибній ділянці 34-річного місцевого мешканця правоохоронці виявили незаконний посів конопель. Чоловік вирощував наркотичні рослинини на гор...
Суспільство
Життя у смороді. Мешканці будинку на вулиці Олени Кульчицької обурюються, що із їхнього двору зробили смітник. Замість чотирьох сміттєвих баків, нині, на вулиці їх 12. Папірці, пляшки та інші відходи не лише у баках, але й поза ними, скаржаться люди. А неприємний запах розноситься на усю вулицю.  Таку картину мало не щодня зі свого вікна спостерігають мешканці будинку, що на Бульварі Шевченка. Тернополяни нарікають, окрім того, що зі смітників доноситься...
Суспільство
Мінливу погоду з високою ймовірністю опадів передбачають метеорологи найближчими днями на Тернопільщині. За прогнозами обласного гідрометеоцентру, в регіоні і далі дощитиме. Вдень стовпчики термометрів коливатимуться від 25-27 градусів тепла. Мінлива хмарність, різкі перепади температурних показників, висока ймовірність дощів і пориви вітру, – такі погодні умови передбачають метеорологи на Тернопільщині цими днями. За словами метеорологів, опади будуть кор...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!