• Головна
  • На Тернопільщині школяр вчить владу боротися із сміттям
16:29, 9 березня 2011 р.

На Тернопільщині школяр вчить владу боротися із сміттям

Всім  відомо, наскільки  мізерні ресурси держава приділяє розвитку науково-освітній галузі в Україні, а вона тримається попри все. Тримається  в тому числі  і  завдяки таким самородкам з провінції, як одинадцятикласник Шумської школи №2 Олександр Климчук.

Не маючи тих можливостей, які дають його ровесникам елітні столичні навчальні заклади, він на ґрунтовному, як для рівня випускника містечкової школи, розробив екологічний проект «Проблема сміття в Шумському районі та шляхи її вирішення». Ця робота здобула перше місце на обласній олімпіаді з екології і в другій половині березня юнак готується її захищати  на Всеукраїнській олімпіаді в Криму.

- Дану тему вибрав не випадково. Довідавшись, що ще з 2001 року міська влада прагне вирішити в Шумську проблему побутових відходів, але на жаль, безрезультатно, вирішив дослідити  це питання. Відвідавши найбільш забрудненні об’єкти – приміський полігон для твердих побутових відходів «Пом’яновщина» та стихійне сміттєзвалище на околиці Шумська на вулиці Народницькій, переконався в серйозності загрози для мешканців бути повністю поглинутими сміттям навіть в такому маленькому п’ятитисячному містечку, де я мешкаю. Адже вже тепер площа під сміттєзвалищами лише за офіційними даними в прилеглій зоні до Шумська складає понад 3 , а в районі – більш як 19 гектарів, а обсяги накопичення сміття вимірююється 8 тисячами тонн в рік. Хоча ця цифра в  Шумському районі має бути вдвічі більшою, адже, за оцінками, кожна людина за день, як мінімум, «виробляє» 0,5 кілограма сміття,  -  говорить Сашко.

Разом з своїм керівником – вчителем біології Шумської ЗОШ №2 Іринею Годею, яка є своєрідним генератором  учнівської роботи, вбачають вирішення проблеми сміття  в налагодженні роботи сміттєпереробних  екологічнобезпечних комплексів європейського взірця. «Тим більше, що постановою кабінету міністрів заборонено виділяти земельні ділянки під будівництво нових полігонів» – розповідає Ірина Борисівна.

Одним з варіантом боротьби з побутовими відходами є будівництво сміттєпереробних комплексів, які пропонує компанія «Україна-Австрія» – приміщеннями з роздільної переробки різних типів сміття . Проект передбачає два сортувальних майданчика та 9 цехів, які займатимуться утилізацією пластику, органічних решток, скла, паперу, деревини без спалювання та термічної обробки, викидів та стоків. В результаті можна одержувати різноманітну продукцію: будівельні матеріали, біологічне дешеве паливо, технічну плівку, органічні добрива, гранульований поліетилен.

В проекті проаналізовані всі позитивні та негативні моменти впровадження СПК, будівництва полігону твердих відходів.

Та коли будівництво полігонів та сміттєпереробних  комплексів -  в компетенції влади, то показати приклад формування сучасної екологічної культури можуть і школярі. Завдяки ініціативі  Олександра в другій шумській одинадцятирічці почали практикувати  принцип роздільного збирання сміття – окремо кидають в урни паперові та пластикові відходи. Також він запропонував започаткувати волонтерський рух у місті – у визначений час учні  забиратимуть у бажаючих посортоване ними сміття за стандартами, наближеними до європейських. Обов’язково розпочати сортування сміття в місті, хоча би на рівні збору макулатури та пласмасових пляшок. Завдяки науковому керівнику  Сашка  Климчука  Ірини Годі, яка є депутатом міської ради, ці ініціативи дістали підтримку і в Шумській мерії.

Шумський школяр, який мислить сучасними категоріями і прагне їх пропагувати та впроваджувати, живе в середній за достатком сім’ї. Батьки не мають можливості оплатити сину європейську освіту. Не задумувався над цим і сам  Олександр, який своє майбутнє уявляє в екологічній сфері, а  вищу освіту планує здобувати в Україні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...