Загальна кiлькiсть безробiтних українців - 8,3 млн. осiб?

Україна провалила десятирiчну державну програму пододання бiдностi, яка дiяла з 2001 по 2011 рiк. За цей час ми доборолися зi злиднями до того, що 26,4% українцiв опинилися за межею бiдностi. В 11 регiонах її рiвень не те що не зменшився, а зрiс - у деяких навiть перевищує 40%. Це офiцiйна iнформацiя Рахункової палати.

Чому за десять рокiв Україна не вирiшила цiєї ганебної проблеми, а лише  її поглибила? Про це "Експрес" розмовляв з директором Центру ринкових реформ Володимиром Лановим, головою Нацiонального форуму профспiлок України Мирославом Якiбчуком та експертом Мiжнародного центру соцiально-економiчного прогнозування Валентиною Кокiною.

- Панство, що вважається межею бiдностi за критерiями Свiтового банку?  

В. Кокiна: -- Це можливiсть витрачати на день не бiльш як 1 долар 25 центiв (тобто, якщо ти живеш в Українi, то це 10 гривень на день, а на мiсяць - 300 - 310).

Однак в Українi прийнято вважати бiдними людей, якi мають дохiд на мiсяць, менший за прожитковий мiнiмум для тих, що не працюють, - тепер це 764 гривнi.

- У яких регiонах України чи не кожен другий - за межею бiдностi?

В. Кокiна: - Це Волинська, Кiровоградська, Сумська та Херсонська
областi, де за межею бiдностi живе понад 40% населення. Особливiсть останнього десятирiччя в тому, що в Українi вiдбулося дуже рiзке розшарування регiонiв.

В. Лановий: - Якщо до 2001 року, тобто до початку програми, спiввiдношення мiнiмального та максимального значень валового
регiонального продукту на одну особу становило 2,7 раза, то тепер це вже близько 7 разiв. Уряд похваляється, що промислове виробництво в нас почало торiк зростати. Так, але в рядi областей воно далi скорочувалося, зокрема в Чернiвецькiй - на понад 22%. Тобто, це розмежування ще бiльше поглиблюється й говорить про те, держава не займається полiтикою економiчного вирiвнювання регiонiв.

М. Якiбчук: -- Iстотно рiзняться й показники середньої заробiтної плати. Наприклад, мiж Тернопiльською областю i Києвом у 2,15 раза, а порiвняно з багатими регiонами -- майже вдвiчi. До речi, у дев'ятьох регiонах 10 - 13% працiвникiв отримують менше вiд офiцiйного прожиткового мiнiмуму для працездатних осiб, а це 911 гривень. Якщо ж говорити про реальний стан справ, то  за межею бiдностi опинився навiть кожен другий працюючий. А що вже казати про безробiтних...

- До речi, про безробiття. Яке воно насправдi в Українi, бо офiцiйнiй статистицi щось мало вiриться?

В. Кокiна: - Якщо одним словом, то - катастрофiчне. Навiть зареєстроване щомiсяця зростає - i вже бiльш нiж торiк - на 17%. Але проблема України в тому, що в нас дуже велике приховане безробiття - в кiлька разiв бiльше навiть вiд тiєї цифри, яка обчислюється за методологiєю Мiжнародної органiзацiї працi.

М. Якiбчук: - Загальна кiлькiсть безробiтних становить 8,3 млн. осiб. Як бачите, фактичний показник учетверо перевищує рiвень безробiття за методологiєю МОП i в 23 рази - рiвень зареєстрованого безробiття. Фактично третина працездатного населення України сьогоднi не має повноцiнної роботи. То як тут не бути бiдним? Наприклад, у Хмельницькiй областi на 10 вакансiй претендує 293 особи, у Черкаськiй - 259, у Вiнницькiй - 139...

- Що ж робити? Який вихiд iз бiдностi бачите ви?

В. Лановий: - Тут не треба вигадувати рецептiв. Їх два - робота й гiдна оплата працi. А що ми маємо натомiсть? Так, зарплатня на кiлька гривень у мiсяць зростає. Але в структурi доходiв її частка знижується. Якщо до кризи було понад 43%, то тепер  40%.  А що решта? Соцiальнi допомоги, якi чи не в єдинiй державi свiту - Українi виплачуються навiть тим, хто працює. Бо вони не можуть заробити собi на нормальне життя.

I ще один рецепт - подолання разючих диспропорцiй в економiчному
розвитку регiонiв. Сьогоднi загальний обсяг капiталовкладень на одну особу в десяти областях України менший, анiж у середньому по країнi та в Києвi, вiдповiдно, у два та в п'ять разiв. Полiпшити ситуацiю можна як залученням iноземних iнвестицiй, бо на свої надiї мало, так i використанням потенцiалу мiсцевого малого бiзнесу.

М. Якiбчук: - Україна не лише полiтично, але й економiчно подiлилася навпiл: понад 75% iноземних iнвестицiй припадає на 8 iз 27 регiонiв. Якщо загалом по країнi в розрахунку на одного жителя маємо по $1 тис. iнвестицiй, то у Києвi - 8 тисяч, Днiпропетровськiй областi - понад 2 тисячi. А в тих десяти-одинадцяти упослiджених областях - менш нiж $200.

В. Лановий: - Потенцiйним резервом у подоланнi безробiття мiг би
стати малий бiзнес. Адже в слабших регiонах вiн - основний абсорбент робочої сили й джерело доходiв. Наприклад, у Чернiвецькiй областi частка зайнятих у малому бiзнесi становить майже 40%. Однак пiсля такого наступу на спрощенцiв можна очiкувати лише одного - що цей абсорбент стане продуцентом безробiтних.

- Нещодавно в Пiвнiчнiй Кореї розстрiляли мiнiстра фiнансiв за те, що народ збiднiв через рiзке пiдвищення цiн у країнi. А в нас хоч когось покартають за провал державної програми подолання бiдностi?

В. Кокiна: - За це мали б вiдповiсти уряди, якi були протягом десяти рокiв при владi -- кожен за свiй перiод урядування. I вiдповiсти не лише за те, що програму не виконано, а за те, що бiднiсть у країнi за цей час ще й поглибилася. Починали в 2001 роцi з 13 чи 14% людей поза межею бiдностi, а на фiнiшi маємо понад 26%. Оце так попрацювали! Але ми навiть не почули звiту про виконання державної програми, так, начебто її й не було.

Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)

Відгуки та коментарі

Написати відгук
Написати коментар

Відгук - це думка або оцінка людей, які бажають передати досвід або враження іншим користувачам нашого сайту з обов'язковою аргументацією залишеного відгука. Ваш відгук допоможе багатьом прийняти правильне рішення Коментарі призначені для спілкування та обговорення, а також для роз'яснення питань, що цікавлять

Не дозволяється: використання ненормативної лексики, погроз або образ; безпосереднє порівняння з іншими конкуруючими компаніями; безпідставні заяви, що ображають діяльність компанії і / або її послуги; розміщення посилань на сторонні інтернет-ресурси; реклама та самореклама.

Введіть email:
Ваш e-mail не відображатиметься на сайті
або Авторизуйтесь , для написання відгуку
Автор
0/12
Викладення
0/12
Актуальність
0/12
Відгук:
Завантажити фото:
Вибрати

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань. Для оцінок та рецензій використовуйте форму відгуку

Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!