• Головна
  • У тернопільському РАЦСі щодня приходить «на розпис» до сорока пар
11:30, 20 червня 2014 р.

У тернопільському РАЦСі щодня приходить «на розпис» до сорока пар

Високі стелі та дзеркала, довгі й вузькі коридори, що бережуть спогади про десятки тисяч закоханих, які поклялися бути разом… У тернопільському РАЦСі (або, як його ще романтично називають, – Палаці щастя) вже понад півстоліття вершаться людські долі.

Офіційно народжуються нові сім’ї, з’являються нові громадяни, здійснюються чиїсь найзаповітніші мрії… Хоча у житті трапляється по-різному: у суботу – одружуються, а у вівторок уже приносять заяву на розлучення.

Про свята й будні тернопільського Палацу щастя «Наш ДЕНЬ» вирішив поспілкуватися із начальником відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби міського управління юстиції Ольгою ГОВОРЧЕНКО.

На церемонію – в кедах і шортах

– Реєструвати шлюби тут почали у 1966 році, сама ж будівля пам’ятає часи ще давніші, адже була зведена ще на початку минулого століття, – розповідає пані Ольга. – Але обов’язок працівників РАЦСу – не тільки пов’язувати люблячі серця. Народилася дитина, потрібно зареєструвати – приходять до нас. Захотіла людина ім’я поміняти – також ідуть сюди. Звертаються і з сумними новинами – померли родичі або ж пара вирішила розлучитися. Сьогодні ми також переносимо архівні дані з книжок, які колись вели працівники установи, у комп’ютер. Такі книжки датовані ще 1945 роком, Один примірник зберігається в нас, ще один – в обласному РАЦСі, куди їх зводять з усіх районів Тернопілля.

– Чи змінилася найцікавіша та найбільш урочиста прерогатива РАЦСів – одруження?

– Нині у наречених – свобода вибору, нема зобов’язань щодо зовнішнього вигляду чи самої церемонії. Буває, приходять одружуватися лише удвох, тримаючись за руки: у шортах, майках і кедах. Часто питають, чи потрібно свідків. Ми відповідаємо, що ні – достатньо лише підпису молодят. Шлюбні дні у нас – в четвер і суботу. Ті, хто обирає вихідний, більш традиційні: дівчата вдягають білу сукню, чоловіки – костюм. А в четвер тепер часто приходять в українських строях – і наречені, і їхні друзів надають перевагу вишиваному вбранню. І просять українську пісню заграти, а не класичний вальс Мендельсона.

– Літо традиційно – пора весіль. Скільки максимально вдавалося провести церемоній в один день?

– З травня по серпень, справді, шлюбів значно більше. У день може бути до сорока пар «на розпис». Але це важко, тому стараємося максимум 35 одружувати. Щодо кількості шлюбів, то їх приблизно стільки ж, як і раніше. Влітку – близько трьохсот у місяць, а взимку, залежно від постів, значно менше. Хоча кому треба, той і в піст одружується. Жінки зараз масово виходять заміж вагітними. У сучасних пар часто нема необхідності узаконювати стосунки, вони й так живуть разом. Але хочуть, аби дитина мала прізвище батька. Якоїсь суботи з 25 пар понад половину були наречені, які вже готувалися стати батьками.

У суботу – шлюб, у вівторок – розлучення

– А чи багато в наш час розлучень? І хто частіше звертається з цього приводу – чоловіки чи жінки?

– Розірвань шлюбу в Тернополі відносно небагато. Але до нас звертаються тільки ті сімейні пари, які хочуть розлучитися за спільною згодою. Таких – близько десяти у місяць. Це, як правило, старші люди, у яких нема малолітніх дітей, або зовсім молоді пари. Найчастіше разом приходять подавати заяву на розлучення. Випадки бувають різні. Недавно у нас були молодята, які в суботу одружилися, а у вівторок вже прийшли розлучатися. Іноді люди переконані, що коли зареєстрували шлюб за один день, то швидко і позбудуться цього статусу. Однак закон дає місяць і один день на обдумування.

– І часто передумують?

– Такі випадки теж трапляються. Життєві ситуації згладжуються, і люди можуть зрозуміти, що поспішили з рішенням розлучитися. Пояснюємо: якщо пара не прийде за місяць, заява може «почекати». Якщо за три не з’являться – пропаде, але нічого страшного. Тут і вислухати потрібно, і поспівчувати, і допомогти, тому не тільки юридичні знання, а й психологічні навички зовсім не завадять. Та загалом Тернопілля – «класичний» регіон зі своїми релігійними традиціями. Люди вірять, що шлюб – це подія на все життя. А не на один день.

Коли хочеться бути Джеймсом Бондом

– Розкажіть про зміну імені, чи часто виявляють бажання змінити їх і які для того є причини.

– Найпоширеніша ситуація: подружжя розлучилося, і колишня дружина хоче повернути дівоче прізвище. Більшість заяв про зміну імені пов’язані з цією причиною. Також звертаються люди з немилозвучними, на їхній погляд, прізвищами, як-от Баран, Кабан. А хтось вірить, що з новим іменем зміниться життя на краще. Доводилося реєструвати і Джеймса Бонда, і Джорджа Буша. Хто як хоче, так і змінює. Була Золота – стала Срібною. Хоча таких випадків небагато: подібні зміни створюють чимало проблем, адже слід оновлювати й усі документи.

– А які зараз найпопулярніші імена, які батьки дають своїм дітям?

– Часто називають відповідно до церковних свят. Наприклад, взимку традиційно багато Андрійків, Миколок, Катерин і Ганн. А в травні найпоширенішими іменами для хлопчиків були такі: Артем, Арсен, Владислав, Давид, Данило, Дмитро, Ілля, Максим, Олександр, Станіслав, Тимофій і Юрій. Для дівчаток – Анастасія, Ангеліна, Вероніка, Дарина, Діана, Злата, Соломія, Софія, Марія, Юлія. Рідше трапляються екзотичні імена. Серед чоловічих, які недавно реєстрували: Давид-Агхогхомен, Дамир, Дарій, Наум. Серед жіночих – Емілія, Іларія, Кароліна, Мілана, Неллі. Незвичайні імена зазвичай дають у сім’ях, де хтось із подружжя є іноземцем.

 

У пошуках щастя за кордоном

– Чи часто тернополянин стають на рушничок щастя з громадяни інших країн?

– Останнім часом кількість таких шлюбів зросла. Наші жінки однозначно в пошуках кращої долі за кордоном. Зі своїми судженими вони знайомляться в інтернеті, а стосунки зазвичай реєструють у нас: і дешевше, і перелік необхідних документів менший. Одружуються з мешканцями різних країн – США, Німеччини, Чехії, Польщі, Туреччини. Літні пані нерідко знаходять собі пару в Ізраїлі. Розповідають, що ставлення до пенсіонерів там зовсім інше, ніж у нас. Мовляв, вони там – молоді жінки й навіть їздять на танці. Шукають своїх обраниць за кордоном і чоловіки, але такі випадки у нас бувають набагато рідше.

– Українські шлюби визнають за кордоном?

– Звичайно, для цього необхідно зробити переклад усіх документів та легалізувати їх. Але якщо кохана половинка з таких країн, як Туреччина, то краще одружитися там. У нас різні традиції й менталітет, тож українка матиме більше гарантій на захист у сімейному житті. Хоча від неприємних ситуацій наші жінки не убезпечені навіть у розвинених демократичних державах. Був випадок, коли тернополянці, яка вийшла заміж за старшого іноземця і жила з ним на тамтешньому хуторі, чоловік заявив: залиш мені тільки одну дитину з трьох, а сама їдь, куди хочеш. Її батьки просили допомоги, але ми тут нічого зробити не можемо.

– У Тернополі – багато студентів-іноземців. Поєднують вони у нас свої долі, їдуть додому?

– Як правило, укладають шлюб за своїми традиціями, на Батьківщині, коли їдуть на канікули. Хоча одружуються і в нас. Бувають екзотичні пари з Африки – їхня весільна громада завжди яскраво вбрана та жвава. Але виникає проблема: студентки, які живуть тут більше п’яти років, народжують дітей і «забувають» їх зареєструвати. Коли ж їм доводиться покидати країну, приходять до нас зі сльозами, бо не можуть вивезти дітей без документів.

Кримчани просять про допомогу

– Про що мріють працівники тернопільського Палацу щастя?

– Про просторішу будівлю. Або хоча б про ремонт: РАЦС тут на договорі оренди, внутрішні приміщення, яким більше ста років, занепадають і потребують неабияких вкладень. На жаль, не вдається уникнути і черг. Приходять люди з різними характерами, іноді напружені, «на нервах», і треба з ними спокійно поговорити, все пояснити.

– Чи впливає ситуація в країні на вашу роботу?

– Приїжджають дуже багато людей із Криму, у кого живуть тут родичі, та просять їх терміново одружити. Пояснюють, що це необхідно для переоформлення документів, аби врятувати нерухомість, яку мають на півострові. А за російським законодавством одружуватися не хочуть. Кажуть: ми – українці. Що у наших силах, стараємося зробити та допомогти.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопіль #РАЦС #весілля
Оголошення
live comments feed...