Правоохоронці не побачили 20 тисяч машин із піском. Як на Тернопільщині розкрадають природні ресурси?

Через незаконні оборудки з корисними копалинами за останні роки збитки склали близько 1 мільярда.

Лише з одного Варваринецького піскового кар’єру, що на Теребовлянщині, за останніх вісім років незаконно видобуто і вивезено близько 350-400 тисяч кубічних метрів піску. Враховуючи вартість кубічного метра піску, не складно підрахувати, що за цей період хтось поклав собі в кишеню 30 необлікованих мільйонів. А таких кар’єрів лише на одній Теребовлянщині з десяток, а на Тернопільщині – сотні. Як підрахували в департаменті економіки ТОДА, якщо легалізувати хоча б один відсоток кар’єрів, то додатково до бюджету у вигляді різних платежів надійшов би 1 мільйон гривень…

Міліціонери не побачили 20 тисяч машин із піском

Повертаючись до згаданого Варваринецького піскового кар’єру, виявляється, що незаконний видобуток і вивезення піску відбуваються під носом у стаціонарного посту ДАІ, який розташований всього за 500 метрів від родовища. Губернатор Олег Сиротюк, звертаючись до начальника Теребовлянської міліції Миколи Сивулі, запитав того, скільки за час його перебування на посаді правоохоронці склали протоколів за даними фактами? Микола Сивуля тільки звів плечима, пише «Номер один».

А між тим, на території родовища спокійнісінько собі без жодних розпізнавальних знаків стоїть трактор, будка, очевидно, для працюючих, по свіжих слідах видно, що у кар’єр під’їжджає навантажувач, великогабаритні вантажні автівки. Та й не могли не бачити працівники державтоінспекції, як через їх пост проїхали 20 тисяч(!) машин із піском.

– Нам мешканці повідомляють, що контроль працівниками правоохоронних органів здійснюється, але тільки у плані статистики та фіксувань, але чомусь не реагувань. Наскільки нам відомо, облік вантажних автомобілів, які перевозять корисні копалини, все-таки здійснюється, але лише для того, щоб правильно оцінити суми хабарів, які йдуть у кишені посадовцям, – зауважив губернатор.

Про «кришування» кар’єрів за останні роки хто вже тільки не говорив! Багато високопосадовців збиралися в цьому ремеслі навести лад, обіцяли мільйонні поповнення бюджету від легалізації даного виду бізнесу, але час ішов, а ситуація не змінювалась.

– Значна кількість кар’єрів експлуатується самовільно, без належного оформлення права користування. В окремих випадках видобування та використання корисних копалин стало тіньовою ланкою бізнесу, зокрема, при видобуванні покладів пісків, пісковиків, вапняків, цегельної сировини тощо. В області щорічно незаконно видобувається значна кількість пісків, здебільшого із нерозвіданих запасів. Це виявлено у Козівському, Бережанському, Шумському, Лановецькому, Борщівському, Заліщицькому, Чортківському, Тернопільському районах області. Інформація, яка надходить з місць, свідчить про те, що цей процес практично не контрольований, – відзначив провідний геолог «Геоінформ України» Василь Кітура.

Окрім голослівних заяв високих чиновників, ніхто реально вирішити проблему незаконного надрокористування не взявся. І причин цьому кілька. Перша і найголовніша – незрозуміла схема отримання дозволів на розробку корисних копалин. Їх потрібно отримувати в кількох інстанціях як на рівні держави, так і на місцевому – від обласної до сільської рад. До того ж ці дозволи є дороговартісними. Офіційно і неофіційно за них просять не менше мільйона гривень. До того ж отримання їх займає значний проміжок часу. Інколи навіть кілька років.

– Сьогоднішня система регулювання і контролю за додержанням законів у сфері надрокористування побудована таким чином, що створюються передумови для розкрадання природних ресурсів і процвітання корупції. Існуючі порядки надання спеціальних дозволів надмірно централізовані та архіскладні. Навіть отримавши спеціальний дозвіл, надрокористувач зобов’язаний укладати з Держгеонадрами України договори, виконання яких потребує значних фінансових витрат на виконання робіт спеціальними підприємствами. Повноваження обласних рад щодо надання спеціальних дозволів на використання корисних копалин місцевого значення підзаконними актами фактично замінено видачею гірничих відводів, які видаються при наявності спеціального дозволу, виданого згаданим центральним органом виконавчої влади. Така ситуація спонукає надрокористувачів самовільно експлуатувати кар’єри і систематично сплачувати штрафні санкції, – відзначив директор Департаменту екології та природних ресурсів ТОДА Орест Сінгалевич.

Проте, як показує практика, застосовувати ці санкції до порушників нікому. Адже Державна екологічна інспекція кілька років тому позбавлена права здійснювати контроль за надрокористуванням. Органи державного геологічного контролю, які не представлені в області, а також Держгірпромнагляду контролюють тільки тих, хто отримав спеціальні дозволи. Залишається єдине сподівання, що органи внутрішніх справ належним чином реагуватимуть на факти розкрадання державного майна. Але на практиці це далеко не так.

Як зазначив Василь Кітура, сьогодні, працюючи нелегально, підприємці платять за «кришу» всього 30% від суми, яку потрібно офіційно заплатити за отримання всіх необхідних дозволів.

І вони йдуть на протизаконні кроки. Підприємцям добре, бо у них, по-перше, менші фінансові затрати, по-друге, відсутня паперова волокита. Не погано «харчуються» з цього нелегального бізнесу всі – від чиновників державних адміністрацій, правоохоронці до народних депутатів. Всім добре, бо кожен по мірі свого нахабства заробляє хороші грошенята. Одні - роблячи на цьому бізнес, інші - закриваючи очі на цей бізнес. У програші залишаються лише наша область, її бюджет, легальне працевлаштування працівників, заробітна плата працюючих на кар’єрах.

80% ринку будівельних матеріалів знаходиться в тіні

Заступник голови ТОДА Леонід Бицюра визнав, що й справді мають місце багато недопрацювань на законодавчому рівні, але й на місцях є великі прорахунки.

– Проаналізувавши стан економіки області, дійшли висновку, що 80% ринку будівельних матеріалів знаходиться в тіні, – зазначив Леонід Бицюра. – Тільки з одного родовища на Теребовлянщині вивезено ресурсів на 30 мільйонів гривень. Це тільки прямі збитки, без обліку втрат на рекультивацію, збитків від недоотриманих податків, зарплати, легальних робочих місць тощо. Якщо врахувати, що в області подібних родовищ є сотні, то ми вийдемо на суму близько 1 мільярда гривень. Це показник діяльності влади впродовж останніх 10 років! У добувній галузі області відсутній дієвий контроль влади і правоохоронних органів. Натомість присутній організований спосіб розкрадання корисних копалин, який побудований на координації та протиправних діяннях, у тому числі і посадових осіб.

Зауважимо, що свою лепту в недостатньому контролі за використанням надр

вносять місцеві ради та органи виконавчої влади, які в більшості випадків самоусунулись від виконання функцій щодо контролю за дотриманням природоохоронного законодавства на підпорядкованих територіях. Так, горе-підприємці, видобуваючи надра, не сплачують податків у тому числі і в бюджет сільської ради, розбивають сільські дороги, водночас голови сіл закривають очі на це, бо, виявляється, підприємці дадуть одну чи дві машини піску на підсипку дороги чи на інші потреби села. Але така споглядальна позицію не є державницькою…

За оцінками департаменту місцевих економістів, легалізація лише одного відсотка незаконного надрокористування призведе до наповнення місцевого і державного бюджетів на 1 млн. грн.

– Це лише чисто теоретичні розрахунки. Ми вважаємо, що цифри набагато більші. І в цій сфері потрібно негайно наводити порядок. Нова команда в ТОДА дає можливість усім суб’єктам, які працюють у сфері надрокористування, легалізувати свій бізнес, оформити необхідні документи, погодити з місцевими радами та працювати в законному полі. Якщо ж цього не буде зроблено, вживатимемо максимально жорстких заходів до тих осіб, які ведуть цей бізнес незаконно, – заявив Олег Сиротюк і додав: - «Добувна галузь є нашою проблемою, але разом з тим, надрокористування – це ресурс області, який дозволить наповнювати бюджети, створювати робочі місця, допомагати в розвитку населених пунктів».

Нова влада в Тернопільській ОДА різко взялася за питання діяльності надрокористувачів. Уже встигли провести потужну нараду, розробили вперше за 23 роки реєстр усіх родовищ. За два місяці влада обіцяє розробити і нову програму розвитку мінерально-сировинної бази Тернопільської області. Ми усвідомлюємо, що розпочате є лише основою для реальної оцінки ресурсного потенціалу області і наведення порядку у використанні надр. Проте в ситуації, коли обласна державна адміністрація не наділена повноваженнями, відсутня спеціалізована служба (маркшейдерська), сподіватися на кардинальні зрушення, на жаль, не доводиться…

ЦИФРА: 5,5 млн.грн. плати за землю (105,8% показника, затвердженого розписом рад) надійшло до місцевих бюджетів за 5 місяців ц.р.

За даними в.о. заступника начальника Головного управління Міндоходів у Тернопільській області Сергія Господарика

ДОВІДКА

Територіальним геологічним відділом Геоінформ України в Тернопільській області взято на облік  375 родовищ і проявів корисних копалин. Із них, за даними Геоінформ України, 261 родовище розвідано та занесено до Державного балансу запасів. Діючих спецдозволів на користування надрами станом на 1 червня 2014 року отримано 100, на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою – 7, на експлуатацію – 93 спецдозволи. Надрокористувачами отримано 85 гірничих відводів, із них 83 зареєстровано в територіальному управлінні Держгірпромнагляду по Тернопільській області. Надрокористувачами отримано 48 земельних відводів.

Машин із піском природні ресурси Тернопільщина
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
Правоохоронці розшукали зниклу неповнолітню краянку. Повідомлення про зникнення сімнадцятилітньої дівчини надійшло 15 серпня до Збаразького відділення поліції. З проханням розшукати доньку до правоохоронців звернулася мешканка району. Менше доби знадобилося працівникам поліції, аби розшукати зниклу дівчину. Допоки схвильована мати не знаходила собі місця, неповнолітня відпочивала з друзями в Кременецькому районі. Злочинних проявів щодо краянки поліція не в...
Суспільство
“Ні котельням на торфі”, – вигукували люди, які протестують проти будівництва торф’яної котельні на вулиці Київська. Спершу мітингувальники зібралися біля воріт котельні. Пізніше вирішили перекрити дорогу неподалік заводу “Оріон”. Майже після 20-ти хвилинного перекриття приїхала машина патрульної поліції, пише Терміново.        “Протестуємо, бо добре знаємо, що це канцерогени, які будуть знищувати наших дітей. Ми, як ми, а дітей шкода. То є сірководень. Та...
Суспільство
Зростуть тарифи на послуги таксі в Тернополі з 21 серпня. Але поки лише в одній з служб таксі - "549". Там планують зробити мінімальний проїзд - 33 грн, пише 20 хвилин.  - Почув, що з наступного тижня піднямають мінімальний проїзд в таксі до 30, а то й 40 гривень, - каже тернополянин Олександр. - Це серйозно? В нашому маленькому Тернополі? Як з'ясували журналісти, тариф і справді зросте. Але не на всіх таксі. Як повідомили в службі таксі "Джокер" у них тар...
Культура
На Спаса (19 серпня) у Настасові Тернопільського району громада села організовує свято хліба та урожаю.  Мешканців Настасова, Йосипівки, Мар'янівки та їхніх гостей частуватимуть паляницями з маком, яблуками та "аграрним" кулішем.  У святковому концерті, серед інших, виступатимуть зірка української естради Тоня Матвієнко та народний артист України Павло Дворський зі своїми синами. Свято підтримує компанія "Агропродсервіс".
Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання у окремих будинках Тернополя. А саме: - 17.08.18р. з 09.30 до 11.30 год. за адресою: вул. Родини Барвінських, 1-14.
Суспільство
7-річному Максиму Лихолату з Тернополя, який отримав опіки через вибух газу, 13 серпня в опіковому центрі 8-ї міської клінічної лікарні Львова зробили першу операцію з пересадки шкіри. Вже завтра дитині проведуть другу. Стан малечі й досі стабільно важкий, він худенький і після опіків ще більше втратив вагу. Нагадаємо, лихо трапилося ще 17 липня у результаті вибуху газу. Його мама намагалася скоїти суїцид. Вона жива, зараз перебуває у психоневрологічній лі...
Суспільство
Вже кілька років єдиним шляхом для водіїв великогабаритного транспорту через Тернопільську область є траса Р-41. Після того, як Гаївський міст став непридатним для проїзду транспорту, важчого за 8 тонн, перетнути Тернопілля фури і автобуси можуть лише, скориставшись обходом Тернополя. Через це нині покриття автошляху у плачевному стані. 13 серпня у рамках тендеру на поточний середній ремонт траси Р 41 (обхід Тернополя)відбувся аукціон. Незалежна система д...
Суспільство
Військовослужбовці Тернопільської окремої артилерійської бригади оперативного командування "Захід" зустрілися із жителями Підволочиська для того, аби ознайомити їх із військовими традиціями та запросити на службу за контрактом. – Сьогодні представники агітаційної групи побували у місті Підволочиськ. Розповідали про свою військову частину, демонстрували показові виступи з рукопашного бою, запрошували до нас на службу, на різні вакансії, – повідомляє Тернопо...
Суспільство
Правоохоронці Збаразького відділення поліції розшукують неповнолітню мешканку села Великий Кунинець, Тивонюк Юлію Сергіївну, 2001 року народження.  15 серпня дівчина пішла з дому та не повернулася. Місце знаходження краянки невідоме. Прикмети зниклої: ріст 160 см, обличчя овальне, довге каштанове волосся. Була одягнена: в сині джинсові шорти, темну футболку, зелений кашкет, можливо камуфляжний, червоні кросівки. Зі собою мала чорну сумку з червоними квітам...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!