П'ять головних правил здоров'я

Не хворiти i бути здоровим -- не те саме. Так вважає Геннадiй Апанасенко, професор, завiдувач кафедри спортивної медицини i саналогiї Київської медичної академiї пiслядипломної освiти iменi Шупика, автор п'яти винаходiв i понад 300 наукових i науково-популярних праць про здоров'я. Власне, а що таке здорова людина?

- Днями ми проводили обстеження групи людей похилого вiку, i з 20 чоловiк найкращий показник здоров'я був у... постiнсультного хворого, який має другу групу iнвалiдностi, -- вiдповiдає "Експресу" професор Апанасенко. -- До того, як у нього стався iнсульт, вiн ставився безвiдповiдально до свого здоров'я, а тепер кинув пити, курити, двi години на день придiляє тiльки собi -- займається гiмнастикою, приймає контрастний душ.

Рiвень здоров'я -- це тi ресурси,  якi витрачає органiзм на подолання хвороб. В основi цього лежить бiоенергiя. Кожна клiтина має свої "акумулятори" -- мiтохондрiї. Вiд того, наскiльки ефективно вони працюють, залежить, як клiтина виконує свою функцiю. Кiнцевий пункт усiх продуктiв харчування закiнчується саме в мiтохондрiях, де накопичується, витрачається i
вiдновлюється енергiя, якi i є потенцiалом бiосистеми та критерiєм оцiнки кiлькостi здоров'я. Що вищий енергопотенцiал бiосистеми, то бiльший ступiнь впливiв вона спроможна витримати, зберiгши здоров'я та працездатнiсть.

-- Як бути здоровим без лiкарiв та лiкiв?

-- Ще Амосов казав: бiйтеся потрапляти до рук лiкарiв. Кожен має
зрозумiти, що лише вiн вiдповiдальний за своє здоров'я. А бiльшiсть чомусь певна, що здоров'я дають лiкарi. Це не так. Є така формула: 50 вiдсоткiв здоров'я залежить вiд способу життя, 20 -- вiд спадкових факторiв, 20 -- вiд навколишнiх умов, i лише 10 вiдсоткiв -- вiд сфери охорони здоров'я.

Треба знати, що людський органiзм -- це система, що саморегулюється, самовiдновлюється i самоорганiзується. Тiльки не слiд цю систему руйнувати власноруч. Хвороба ж розвивається лише тодi, коли вичерпуються резерви здоров'я. Хвороба -- це сигнал, наслiдок порушення людиною законiв природи. Коли людина позбувається шкiдливих звичок, це пiдвищує її енергопотенцiал, а якщо сюди додати вплив фiзичних вправ та загартовування, можна досягти безпечного рiвня здоров'я. I якщо людина прийняла рiшення зайнятися своїм здоров'ям, вона зможе повернути його собi у будь-якому вiцi.

Найголовнiший чинник, на який маєте звернути увагу -- це те, як переносите фiзичнi навантаження. Що кволiша людина, то гiрше з ними упорується, -- веде далi Геннадiй Апанасенко, професор, завiдувач кафедри спортивної медицини i санологiї Київської медичної академiї пiслядипломної освiти iменi П.Л. Шупика. -- Тому перше правило -- фiзична активнiсть. До речi, вiд цього залежить потужнiсть мiтохондрiй. Адже поживнi речовини, якi надходять до органiзму, мають бути окисленi, трансформованi в енергопотенцiал i витраченi. Для повноцiнного ж окислення потрiбен кисень, бо їжа не перетворюється на енергiю, а
вiдкладається у виглядi жирових запасiв.

А кисень, на вiдмiну вiд iнших речовин, не накопичується, i необхiдного його рiвня можна досягти лише завдяки фiзичним навантаженням -- ходьбi, плаванню, бiговi пiдтюпцем, велосипедним та лижним прогулянкам.

Друге правило здоров'я -- харчування i питний режим. Вважаю, що
найбiльш здорова їжа -- найпростiша: квасоля, боби, соя, горох, кашi з усiляких злакiв. Хлiб має бути грубого помелу. 60 -- 70 вiдсоткiв рацiону повиннi складати овочi та фрукти. Варто рiзко обмежити щоденне споживання тваринних жирiв, замiнивши їх рослинними -- соняшниковою, кукурудзяною, соєвою, оливковою олiями, а пiсля 40 рокiв -- i тваринних бiлкiв, уникати рафiнованих продуктiв.

Питний режим є дуже важливим, адже все, що вiдбувається в органiзмi, проходить у розчинi. Життя -- це ланцюг бiохiмiчних реакцiй, якi можливi лише у рiдинi. Тому взимку маєте випивати стiльки рiдини, що вiдповiдає 2 вiдсоткам вашої ваги, а влiтку -- 3 вiдсоткам. Адже старiння -- не що iнше, як дегiдратацiя, тобто зневоднення.

Третє правило -- вiдпочинок. У багатьох -- спотворене враження про нього як про лежання на диванi перед телевiзором. Насправдi ж вiдпочинок -- це змiна виду дiяльностi. Наприклад, якщо у вас сидяча робота, вiдпочинком стане прогулянка на свiжому повiтрi, активний спорт. Якщо ж працюєте фiзично, вiдновитися допоможе читання книжки. Причому вiдпочинок має бути щоденним (не менш як двi години), щотижневим (на вихiдних) та щорiчним (краще мати двi вiдпустки на рiк по 2 тижнi, анiж одну тривалу).

Четверте правило -- будьте оптимiстом. Забудьте давнi образи та позбудьтеся старих речей -- їх накопичення є ознакою старостi. Грошi витрачайте iз задовленням. Змiнюйте психiку -- за своє життя вiдповiдає кожен iндивiдуально.

I нарештi п'яте правило -- духовнiсть. Це особлива дiяльнiсть свiдомостi, спрямована на розумiння мети й сенсу життя.

Отож, якщо хочете бути здоровим, вiдмовтесь вiд шкiдливих звичок,
виконуйте фiзичнi вправи щодня не менш як пiвгодини, не переїдайте,
пiдтримуйте нормальну вагу, загартовуйтесь, навчiться вiдпочивати i розслаблятися.

Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)

Відгуки та коментарі

Написати відгук
Написати коментар

Відгук - це думка або оцінка людей, які бажають передати досвід або враження іншим користувачам нашого сайту з обов'язковою аргументацією залишеного відгука. Ваш відгук допоможе багатьом прийняти правильне рішення Коментарі призначені для спілкування та обговорення, а також для роз'яснення питань, що цікавлять

Не дозволяється: використання ненормативної лексики, погроз або образ; безпосереднє порівняння з іншими конкуруючими компаніями; безпідставні заяви, що ображають діяльність компанії і / або її послуги; розміщення посилань на сторонні інтернет-ресурси; реклама та самореклама.

Введіть email:
Ваш e-mail не відображатиметься на сайті
або Авторизуйтесь , для написання відгуку
Автор
0/12
Викладення
0/12
Актуальність
0/12
Відгук:
Завантажити фото:
Вибрати

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань. Для оцінок та рецензій використовуйте форму відгуку

Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!