• Головна
  • Що роблять на Тернопіллі в ніч на Івана Купала
20:00, 6 липня 2011 р.

Що роблять на Тернопіллі в ніч на Івана Купала

Раніше колоритне язичницьке Купало або Купайло святкували 23–24 червня – у день літнього сонцестояння, коли ніч була вдвічі коротша за день. Після прийняття християнства та "нашарування" вірувань українці почали відзначати народне свято з новою назвою "Івана Купала" за юліанським календарем, а за вживаним нині григоріанським воно зсунулося у ніч з 6 на 7 липня.

Традиційно в ніч на Івана Купала проходили купальські обряди: стрибання через багаття, пускання вінків на воду, ігри та хороводи навколо ляльок-опудал, пошук цвіту папороті. Ніч на Івана Купала вважається святом молоді та кохання, багато хто не спав до ранку.

Ворожіння на кохання, на одруження – кидання вінків, здавна мало символічне значення. Дівчата плели два вінки, які наступного ранку кидали на воду. Якщо два вінки зійдуться – цього року утвориться пара і дівчина одружиться, якщо один вінок потонув – дівчина цього року заміж не вийде.

Важливе значення в купальській обрядовості має очищення вогнем та водою - вогонь розпалюють ввечері і підтримують полум'я всю ніч.

Стрибки через купальське вогнище супроводжуються примовляннями та ворожіннями "на силу, на здоров'я, на красу, на врожай". Щоб збулося бажання, у багатті кладуть мед, хліб лиють молоко. Іноді люди спалювали старий одяг, а з ним разом -  всі свої хвороби і негаразди. За народним повір'ям, бажання збудеться, якщо в ніч з 6 на 7 липня перелізти через 12 городів. Ранком купаються у цілющій воді.

У цей час трави вже в самому соку, тому розпочинався збір лікувальних, лікарських трав, коріння. Вважається, що напередодні та в ніч Івана Купали вони набувають особливої ​​цілющої сили.

Усі обряди на Купала є значною мірою містичними, нерозгаданими. До кінця не зрозуміло, ким є сам Купало, головний персонаж свята: чи то бог достатку, чи кохання. Інша головна дійова особа – Марена – теж має декілька витлумачень. Ці святкові божества уособлюють чоловіче (сонячне) та жіноче (водяне) начала. Молодь виготовляє спеціальні ляльки-опудала Купала та Марени та традиційно спалює, радше топить.

Вважалося, що в ніч на Купала розквітає папороть. Той, хто знайде таку квітку, стане знахарем, і жоден скарб від нього не сховається. Щоправда, вчені кажуть, що папороть не цвіте, але повір'я має своє обґрунтування: існує дуже рідкісний вид папороті,яка не квітне, але має колосовидне утворення, що нагадує квітку.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...