Тернопільські батьки власними силами лікують дітей з ДЦП верховою їздою

На іподромі поблизу Тернополя, що на хуторі Анастасівка. Тут діти з церебральним паралічем лікуються іпотерапією – лікувальною верховою їздою.

Спілка батьків дітей-інвалідів утримує на іподромі коня, якого придбали спільним коштом. Туман (так звуть тварину) робить те, з чим не можуть справитися навіть новітні методи медицини – лікує і тіло, і душу малечі. Та така терапія дається батькам нелегко – адже все доводиться робити власними силами, пише  «Номер один».

Гуртом купили коня

Батьки-опікуни дітей, які хворіють дитячим церебральним паралічем, з Тернопільщини об’єдналися в Спілку «Крила ангела». З допомогою благодійника Володимира Гураля сім років тому придбали коня. Родини їздять на іподром тричі на тиждень групами по вісім дітей. Група проходить п'ятнадцять занять поспіль, потім її змінює інша. Займаються діти з квітня по жовтень-листопад, наскільки дозволяє погода. Іпотерапія для дітей з ДЦП – ініціатива самих батьків. Тягар реабілітації лягає на їхні плечі: організація довезення дітей на заняття, пошук кормів для коня чи грошей на його закупівлю, плата за догляд тварини, проведення занять з кожною дитиною індивідуально.

Батьки й матері з дітьми на руках збираються на зупинці на масиві «Дружба» і чекають автобуса. Старенький ПАЗ везе сім’ї у Довжанку безкоштовно – його упродовж 6 років надає тернопільський перевізник «Менс-авто». Діти, які можуть упевнено сидіти, підтримують слабших товаришів, намагаються з ними поговорити і чимось допомогти. Автобус швидко мчить до Анастасівки.

На під’їзді до іподрому транспорт зупиняє доглядальник коней, просить допомогти загнати тварин, бо розбіглися по полю. Літній чоловік тут наодинці з природою і кіньми. Батьки не платять йому за догляд, а натомість за домовленістю купляють пану Миколі харчі і предмети гігієни. За оренду стайні теж грошей не дають, бо іподром державний. Дехто виходить, залишаючи своїх дітей на інших батьків, і йде по коні, пише "Номер один".

– Ну ось, ми з дітьми на руках ще маємо йти заганяти коней. Це тому, що немає електропастуха. Поля мають бути обгороджені ниткою, а під нею - дріт зі струмом. Коні дуже чутливі – тварина торкається електропастуха і не може втекти з поля. А тут немає електрики, - пояснює голова спілки «Крила ангела» Наталя Шідловська.

Потрібен спеціаліст-іпотерапевт

Пані Наталя буває тут постійно, бо за освітою - лікар та дипломований іпотерапевт. Вони ще з однією мамою стали інструкторами для занять на коні, самі розробили графік і комплекс вправ для дітлахів. Пані Наталя зізнається, що за ці сім років втомилася. Таке волонтерство забирає багато часу і сил у жінок, яким і так нелегко доглядати дітей-інвалідів. Та проводити іпотерапію тепер вміють майже всі тати і мами, які їздять на іподром. Кажуть, дуже добре, якби в місті був спеціаліст, для якого це була б постійна робота з зарплатою. Тоді батькам було б набагато легше. Та зараз дітей лікують такою терапією тільки з власної доброї волі і своїми силами. Тих, хто приїздить на іподром, стало менше – діти повиростали і їх стало важко транспортувати. Деяким бажаючим долучитися до занять доводиться відмовляти, бо кінь лише один.

Висадившись з автобуса, батьки ведуть або несуть діток до поля. Візочки, змінний одяг і стару лавку виносять зі стаєнь – і готово. Потім виводять Тумана, мами дбайливо його розчісують, частують печивом. Тепер можна приступати до занять. Кожна дитина їздить 20 хвилин. Хтось із батьків веде коня за вуздечку, двоє підтримують дитину і допомагають робити вправи. Суть такого лікування в тому, що зажаті спазмовані м’язи розслабляються, і дитина верхи може вільніше рухати тулубом та руками.

– Настає так званий ефект кентавра – паралізована дитина «йде ногами коня».

Спина коня рухається «вісімкою», дитина балансує верхи, внаслідок цього знімається підвищений мʼязевий тонус нижньої частини тіла. Відбувається вертикалізація: діти можуть випрямитися, виконувати вправи. Стоячи чи сидячи у візку вони цього не зроблять. Плюс це психологічна реабілітація: дитя їде верхи на великій тварині, яка його любить. Це для дітей-інвалідів велика перемога. Хтось починає повзати, ходити, дехто - говорити, у когось припиняються судоми. У важкохворих дітлахів ми радіємо найменшим проявом покращення здоров’я, - пояснює іпотерапевт.

Коли дитині боляче, Туман плаче

Дитина спочатку просто їде, потім робить вправи руками. Для деяких із них підняти руки вгору – це дуже велике досягнення. Потім лягає на живіт поперек коня, витягуючись ластівкою, згодом лягає на спину і розслабляється. Розслабити м’язи дітям з ДЦП дуже важко, це, можна сказати, найважча для них вправа.

Туман терпляче поволі ходить по колу. Він любить дітей. Мами кажуть, що коли малечі боляче, у нього течуть сльози.

Церебральний параліч виникає з багатьох причин: через патологію плода, хвороби вагітної жінки, проблеми під час пологів (пологові травми), травми та захворювання мозку і мозкових оболонок у дітей, які народилися здоровими, нещасні випадки з ушкодженнями голови та хребта та інше. Як зазначає пані Наталя, багато випадків ДЦП виникають при пологах – неправильне їх ведення для значної кількості сімей стало причиною втрати здоров’я малюка. Найменша дитина, яка займається на іподромі, має 4 рочки, іпотерапія ж підходить для малюків з 1,5-2-річного віку.

Надія Гуменна лікує іпотерапією 10-річну дівчинку Оленку.

– Ми їздимо на іподром уже чотири роки. Нам не підходять інтенсивні методи лікування – навіть масаж викликає судоми. А тут судоми знімаються, дитина заспокоюється, хоч вона і не розмовляє, але видно, що Оленці подобається кататися на коні. Судоми знімаються на 4-6 місяців, - розповідає про ефект від іпотерапії пані Надія.

Лікування кіньми корисне не лише для хворих на ДЦП.

– Іпотерапія лікує захворювання кишечника, хребта, ожиріння,психічні розлади, корисна при гінекологічних захворювання, простатиті. Якщо б хтось цим зацікавився, можна було б зробити гарний бізнес. Ще один варіант – створити школу верхової їзди на базі іподрому, – розповідає Наталя Шідловська.

Батьки шукають гроші на утримання коня

Батьки із «Крил ангела» ламають собі голову, як утримувати Тумана, адже йому потрібен корм круглий рік – це 6-7 тисяч гривень. Може, гроші і не дуже великі, але все ж їх збір дається нелегко.

– Цей рік - критичний, можливо, через ситуацію в країні та загальне подорожчання. Ми звертаємося до влади - чуємо обіцянки, аграріїв просимо допомогти з кормами. Відчуваємо себе прохачами, бо бізнесмени теж кажуть: «А чого ми маємо давати?» І ми їх розуміємо. Тому потрібно, щоб у комплексній організації лікування допомогла влада, а не тільки батьки-волонтери, - каже пані Наталя.

Поки хтось їздить верхи, інші діти з батьками спілкуються, ходять на прогулянки по території іподрому. Деякі з діток ходять у школи, садочки, розказують, чого їх там вчили і як багато на завтра домашнього завдання. Заняття з конем спеціально проводять у післяобідню пору, щоб не пропускати уроків. Бабуся з онукою Софійкою і її п’ятирічним другом Русланом (хлопчина приїхав з сім’єю, супроводжуючи старшу хвору сестру) йдуть по горіхи. Принесли аж півпакета. Всі гуртом лускають осінні смаколики. Одна дівчинка руками не може роздавити міцну шкаралупку – пробує зубами. Мама насварилася: «Зуби поламаєш». Теплий чай із термоса, горішки, печиво, яблука – перекус, те, чого не з’їли після робочого дня, із задоволенням доїсть Туман.

На іподромі панує тиша і спокій. Тут ніби дика сила природи бореться з цивілізацією: асфальтові доріжки поросли травою, кропива заглядає і очікує, щоб вжалити когось у ногу. Біля поля стоїть самотня стара трибуна. Її сусідка – далі, біля меншого поля, вже зі зрізаним металевим каркасом остаточно втратила надію, що буде комусь потрібна. Мами показують зрізану алею ялинок і дуже за нею жалкують. Вони бояться, що в такому запустінні іподром взагалі перестане працювати. Та головне для них – щоб не розібрали манеж, бо там вони їздять під час негоди.

– Нам пропонували займатися в парку «Топільче». Ми, звісно, вдячні, що ситуацію влада хоч якось намагається вирішити, але там немає належних умов. Ми працюємо часто - три рази в тиждень упродовж весни-осені. Якщо почнеться дощ, за правилами техніки безпеки, працювати не можна. Кінь може послизнутися, це небезпечно, а критого манежу нема. Та й під дощем з дитиною не попрацюєш. В парку гуляють люди, граються діти, а будь-який крик, хлопок, свист може сполохати тварину. У нас на іподромі були випадки, коли кінь побачив  стороннього – грибника чи рибалку, злякався і побіг, а дитину ми встигли втримати у руках. Крім того, люди будуть зглядатися, як ці діти працюють, натовпу тільки дай видовищ. Як би це не було сумно, але багато людей ставляться неадекватно до дітей з особливими потребами. Через ці причини ми не можемо займатися в парку «Топільче», – розповідає Наталя Шідловська.

З квітня у школі не можуть встановити ліфта

Ще одна болюча проблема для батьків – відсутність функціонуючого ліфта у школі для дітей-інвалідів.

- Ліфт уже купили. Він стоїть з квітня на подвір’ї школи. Шахта для нього зроблена, залишилося тільки встановити. Діти в школі пересуваються на візочках, але будівля двоповерхова і переміщати їх по сходах дуже важко. Ми боялися, що коли ліфт перезимує надворі, пропаде. На днях завдяки  сприянню голови облдержадміністрації Олега Сиротюка ліфт було встановлено в шахті. Ми дуже просимо якомога швидше запустити його в експлуатацію, – каже мама-іпотерапевт.

– Не можна сказати, що держава про нас не дбає – дають взуття, візочки, пенсію, є центри для дітей, особливо хочу відмітити центр соціальної реабілітації на Федьковича, 16, – там дуже гарне ставлення до діток. Також про дітей добре дбають у Тернопільському обласному навчально-реабілітаційному центрі на вул. Братів Бойчуків, реабілітаційному відділенні дитячої поліклініки. Нас у шуолу вже чотири роки на прохання управління транспорту міської ради безкоштовно возить таксі. Ми за це дуже вдячні, але хочеться, щоб було місце, де можна залишити важкохвору дитину хоча б на годину чи дві і за нею хтось доглянув. Також хочеться, щоб було більше інформації, де і що можна отримати для дітей-інвалідів, які є програми лікування тощо, - зауважує Надія Гуменна.

Діти, які не можуть відвідувати садочків і шкіл, постійно на руках у мами, тати мусять заробляти гроші для сім’ї. Пані Наталя каже, що жінкам дуже важко, вони не мають часу відпочити ні фізично, ні морально, буває, приглянути за сином чи донькою нема більше кому. Жінки стають дратівливими. Це псує стосунки в сім’ях, нерідко чоловіки залишають дружин із хворими дітьми. Виникає соціальна проблема. Тому вкрай необхідна група денного перебування дитини з особливими потребами, яка не може навчатися. Нехай група буде різновікова, але з дітками мають працювати спеціалісти-дефектологи – логопеди, психологи, ортопедагоги. Вона має працювати упродовж року, як інші навчальні заклади. Потрібна допомога і батькам у роботі з такими дітками. Маму треба витягнути з «соціального болота», інакше вона просто збожеволіє. Досвід можна почерпнути з діяльності Львівського реабілітаційного центру «Джерело».

Після занять на іподромі батьки заносять речі у стайню, чекають автобуса і кожен наперед себе веде дітей. Хлопчики і дівчатка вже веселіші, видно, що почуваються краще, але дається взнаки втома. Батьки намагаються бути бадьорими, жартують, але в очах проглядається сум і теж глибока втома. Повертаються в Тернопіль близько восьмої, коли вже темно. ПАЗ підвозить до зупинки, тут ті, кого не зустрічають на авто, чекають на маршрутку…

Якщо Ви хочете надати допомогу на лікування дітей з ДЦП, звертайтесь за номером 0974222314.

Тернопільські батьки лікують дітей з ДЦП верховою їздою
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Тривають роботи із облаштування підвищеного пішохідного переходу на проспекті Злуки. Через це, нагадаємо, частково обмежений рух автотранспорту на ділянці дороги від транспортної розв’язки вулиць Збаразька – Злуки – Промислова – Текстильна – Енергетична в напрямку транспортної розв’язки вулиць Злуки – Тарнавського – Є. Коновальця – Галицька. Підрядники завершили облаштування підвищеного переходу на центральній смузі  і приступли до облаштування конструкці...
Суспільство
Відповідно до розділу 13 п.6.2 «Кодексу комерційного обліку електричної енергії», який затверджений постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018р. та набув чинності з 19.04.2018р. змінилися терміни надання показів електролічильників побутовими споживачами, інформує офіційний сайт ВАТ “Тернопільобленерго”. Відтепер побутові споживачі Товариства зобов’язані щомісяця, станом на 1 число місяця, знімати фактичні показники лічильника електричної енергії та подавати їх...
Суспільство
На Тернопільщині обіцяють вирішити проблему черг у дитсадки. Принаймні так обіцяє Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман. Про те, що уряд разом з місцевої владою повинен ліквідувати черги до дитячих садочків у регіонах до 2020 року він заявив на відкритті Всеукраїнської серпневої конференції щодо старту Нової української школи. За словами Прем’єра, необхідно забезпечити доступність до дитсадочків у регіонах та в сільській місцевості зокрема. «До 2020 р...
Суспільство
Для українців, які потребують трансплантації кісткового мозку, родина з Тернополя дала додатковий шанс на життя, своїми силами створивши перший в Україні недержавний реєстр донорів кісткового мозку. За роки незалежності в Україні не функціонує єдиний реєстр донорів, який би відповідав європейським вимогам, що стало однією з головних перешкод для трансплантації кісткового мозку в державі. Саме тому українцям роблять пересадку від неродинного донора в інших...
Суспільство
21 серпня до Тернополя завітало близько десяти послідовників Крішни, які виконували ведійські танці, грали на незвичайних музичних інструментах та співали мантри. Як повідомляють "Тернополяни", зібралися вони на головній площі міста. Послідовники ведичної культури пропонували тернополянам за невеличку грошову пожертву на матеріали придбати деяку духовну літературу. Містяни підходили до ведів, аби зняти на камеру їхні пісні й танці, сфотографуватися з ними...
Кримінал
Побачивши людей у формі, зловмисник намагався позбутися наркотичних речовин. У викиненому паперовому згортку виявилася речовина рослинного походження схожа на марихуану. При собі 32-річний молодик мав поліетиленовий пакетик в якому знаходився кристалічний порошок білого кольору. Зі слів тернополянина, всі ці заборонені речовини він знайшов і зберігав для власного споживання. До слова, в минулому чоловік уже мав проблеми із законом, щоправда, притягувався д...
Кримінал
Розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження по обвинуваченню помічниці вихователя дитячого садочка №8 “Ромашка” м. Чортків Світлани К., Чортківський районний суд Тернопільської області визнав її винною за ч. 1,2 ст. 185 КК України (таємне викрадення чужого майна, вчинене повторно). Судом було встановлено, що 17 та 21 квітня 2018 року 32-річна обвинувачена Світлана К. під час сонної години в садочку зняла зі сплячих дітей золоті прик...
Суспільство
21 серпня до Вінницької обласної станції переливання кров прийшов десяток місцевих мешканців, аби врятувати жителя Тернопільської області Павла Недзельського. Він та семеро інших тернополян, які перебували з ним у машині, потрапили в ДТП на Вінницькій окружній 19 серпня. Вже повідомлялося раніше, що внаслідок страшної аварії одна людина загинула, а ще дев'ятеро зазнало травм. Нагадуємо, що потерпілі потребують донорської крові. "Двоє чоловіків у важкому с...
Пригоди
На виклик, який 20 серпня о 10 годині надійшов до Служби порятунку, на територію агрофірми у селі Борсуки Лановецького району виїхав черговий караул 11-ї державної пожежно-рятувальної частини Управління ДСНС України в Тернопільській області. Було встановлено, що палає тюкова солома. Горіли 430 тонн соломи, на площі 1800 м.кв серйозно постраждав піднавіс. Рятувальники застосували 3 одиниці власної техніки, а ще 1 автоцистерну та 3 допоміжні одиниці техніки...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!