• Головна
  • У Тернополі через будівництво може зникнути квітковий ринок?
11:50, 23 січня 2015 р.

У Тернополі через будівництво може зникнути квітковий ринок?

Навколо будівництва площі «Героїв Євромайдану» в Тернополі розгорнулися неабиякі пристрасті.

Поки одні вже шукають інвесторів, інші побоюються дерибану. Адже передачу землі, де має розташовуватися площа, в комунальну власність поставили під сумнів. Ще одна проблема – що робити з державною недобудованою бібліотекою, яка фасадом виходить на майбутню площу?

Обласна бібліотека-довгобуд «милує» око тернополян уже не один десяток років.  Проектувати об’єкт почали ще за радянських часів – у 1981 році. Однак завершити будівництво ніяк не вдається. За нинішніми оцінками на це потрібно 35-40 млн. грн. Тоді як потреба переселити «храм книги» у нове приміщення щороку нагадує про себе – «Затонка» руйнується на очах. Укотре про довгобуд згадали на підсумковому засіданні колегії ОДА. Обговорюючи питання про ліквідацію управління капітального будівництва облдержадміністрації, в. о. голови ОДА Іван Крисак зауважив, що спостерігає деякі тривожні тенденції навколо недобудованих державних об’єктів. Голову обурило те, що земельну ділянку перед бібліотекою на площі «Героїв Євромайдану» розміром 26 соток голова управління Олена Чумак передала відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради. На переконання Івана Богдановича, чиновниця не мала права на такі дії. Він звернувся до правоохоронних органів з проханням дати оцінку правомірності відчуження ділянки і відсторонив Олену Чумак від виконання обов’язків голови ліквідаційної комісії управління, пише "Номер один".

– Первинно для будівництва бібліотеки було виділено майже гектар землі. Але її обрізали зі всіх сторін: на Шептицького – торговий центр, зі сторони ринку – житловий будинок, – каже в. о. голови ОДА.

Однак проблема в тому, що територія не була закріплена за бібліотекою.

– До сьогодні ми не зробили державного акта на цю землю, чим одразу мало зайнятися управління капітального будівництва, – зазначає посадовець.

Тож Іван Крисак виступив категорично проти передачі як ділянки, так і самого приміщення-довгобуду в комунальну власність: «За законом, якщо об’єкт передадуть місцевому самоврядуванню, його профіль має бути збережений. Але дай мудрим людям – і вони придумають, як змінити його».

Наразі питання, чи мала право ОДА передавати землю міській раді, розслідують правоохоронні органи.

За які кошти добудувати бібліотеку?

Якщо б продати зайняті вже землі навколо довгобуду і ще й скандальні 26 соток, за виручені гроші можна було б уже давно завершити проект, переконаний високопосадовець.

На площі «Героїв Євромайдану» перед бібліотекою планують спорудити пам’ятник Небесній сотні. Тому міська влада зацікавлена якомога швидше облагородити територію, щоб встановити монумент. Іван Крисак стверджує, що він теж «за», тільки не в ущерб бібліотеці.

Можливо, очільник ОДА поступився б позицією, якби інвестор, який займатиметься створенням площі, погодився взяти на себе і добудову бібліотеки.

– Якщо інвестор, який сьогодні хоче все там будувати, розглядав би і добудову бібліотеки, то я ще розумію. Але погоджуватися віддати земельну ділянку, відступивши від фундаменту бібліотеки шість метрів, для побудови підземної стоянки? Суспільство такого не зрозуміє, – каже пан Крисак.

В опозиції до в. о. голови ОДА виступив його заступник Леонід Бицюра, який був куратором управління капітального будівництва. Він вважає, що бібліотеку необхідно передати в комунальну власність області, щоб залучити приватних інвесторів, адже держава на довгобуд грошей не має.

– На завершення будівництва потрібно 35-40 мільйонів, для державного фінансування зараз це нереально, – стверджує високопосадовець.

Тому обласна рада й обласна адміністрація звернулися у Кабінет Міністрів України та Фонд держмайна з проханням передати незавершений об’єкт у комунальну власність області. При цьому залишається умова, що такі зміни не вплинуть на цільове призначення будівлі, а об’єкт не зможуть продати у приватні руки.

Тож зараз йде робота над передачею довгобуду, після цього можна буде проводити конкурс , щоб знайти інвестора для добудови.

На скандальній ділянці капітальних об’єктів не буде

Під час чергового засідання робочої групи з вивчення питання реконструкції  площі архітектори представили Леоніду Бицюрі план побудови площі «Героїв Євромайдану». Згідно з концепцією, бібліотека стає центральним об’єктом площі.

Переглянувши план, Леонід Олексійович підкреслив, що жодних капітальних об’єктів перед фасадом не буде. На земельній ділянці довгобуду, точніше піл нею, буде лише підземна стоянка. Можливості для добудови бібліотеки залишаються, адже є домовленість про те, що міська рада й управління капітального будівництва ОДА будуть погоджувати свої дії. Як йшлося на засіданні робочої групи, при передачі ділянки ТМР було встановлено земельні сервітути  (обмеження прав користування землею).

Архітектор Ігор Гордій розповів, що коли план буде виконано, то площа перед бібліотекою не лише не зменшиться порівняно з тим, як планувалося колись, а й збільшиться. Підтвердив це й автор проекту бібліотеки Олег Головчак, який ще з 1981 року працює над цим об’єктом.

– У проекті бібліотеки, щоб розвантажити пішохідні потоки, перед фасадом будівлі планувалося зробити площу. Згідно з теперішнім планом розмір площі не зменшився, якщо його вдасться втілити в життя, то і бібліотека, і краєзнавчий музей від цього виграють. Інше питання – місто задихається від парковок. Тому якщо ми сховаємо з площі автомобілі на підземну стоянку – це тільки плюс, – каже Олег Головчак.

Щодо передачі бібліотеки на баланс обласній раді, архітектор чесно признався, що має сумніви, побоюючись, щоб обхідними шляхами не змінили цільового призначення будівлі. Тому закликає громадськість контролювати процес. Мінусом такого рішення також вважає і деякі невдалі приклади об’єктів, що зняті з державного фінансування. Однак загалом архітектори кажуть «так» плану побудови площі «Героїв Євромайдану» і зазначають, що завершити довгобуд потрібно якнайшвидше, бо нинішнє приміщення обласної бібліотеки руйнується на очах.

– Можливо, частину приміщення доцільно буде перепрофілювати, наприклад, перенести туди художній музей, який зараз знаходиться в житловому будинку, чи створити зали для громадських форумів, але це однозначно має бути культурний об’єкт з погодження громадськості, - переконаний архітектор.

Квітковий ринок і кіоски доведеться перенести

Згідно з концепцією, площа перед фасадом бібліотеки буде розділена модульними елементами: газонами, квітами, виносним озелененням на теплу пору і, можливо, фонтанами. Точніше стане відомо тоді, коли місто визначиться з виглядом пам’ятника Небесній сотні. В цьому питанні, переконані архітектори, спішити не можна, пам’ятник має бути добре продуманим. Крім того, вони проти, щоб монумент встановлювали у ще необлагородженій місцині, це буде неповагою до тих, чию пам'ять вшановуємо. Що ж до теперішнього пам’ятника-переможця – фонтана, архітектори мають сумніви. Тому колектив авторів, проект яких визнали кращим, працює над удосконаленням ідеї.

Під площею буде розташовуватись підземний паркінг, його конструкції розроблятимуть з урахуванням великого навантаження – до 100 тонн. Адже парковка має витримати будівельну техніку, якщо продовжуватиметься будівництво бібліотеки. Разом зі сходами до підземних стоянок планується встановити і скляний ліфт для осіб з інвалідністю. На поверхні теж зроблять кілька паркомісць – для таксі і транспорту людей з обмеженими фізичними можливостями. Біля площі побудують бізнес-центр.

Квітковий ринок і найближчі малі архітектурні форми доведеться перенести в інші місця. Архітектори готові виконати свою роботу в найкоротші терміни, як тільки буде вирішено всі юридичні питання. Якщо проект реалізують, як заплановано, Тернопіль може отримати сучасну європейську площу – окрасу центра міста.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#У Тернополі через будівництво може зникнути квітковий ринок?
Останні новини
Оголошення
live comments feed...