10 топ-скандалів 20 років незалежності

Історія незалежної України, як, напевне, й історія будь-якої держави, позначена чередою дрібних і гучних скандалів... Ми запропонували експертам – політологам та аналітикам – ранжирувати десятку найгучніших скандалів двадцяти років, які найсуттєвішим чином вплинули на її імідж та репутацію.

1. Президентські вибори 2004 року

Безпрецедентно жорсткі й навіть жорстокі змагання за посаду глави держави не просто являли собою величезний скандал, а складалися з цілої вервечки «скандальозів» – починаючи з «силової розминки» на виборах мера Мукачевого, де в березні 2004 влада випробувала методи фальсифікації.

Потім були викриття сумнозвісних «темників», які явили світові свого роду «ноу-хау» в методах тотального незаконного контролю інформаційного простору; побиття молотками пікетників біля ЦВК; скандал з отруєнням опозиційного кандидата; скандальні намагання команди Януковича опублікувати сфальсифіковані результати виборів; скандальне засідання Верховного суду з викриттям масових фальсифікацій (багато юристів досі вважає, що в беззаконня вгамовували іншим беззаконням - «третім туром», хоча ніби й політично правильним кроком).

От тільки Майдан навряд чи хто назве «скандалом». Це був справжній порив народу до свободи, акт самоусвідомлення й самовиявлення української політичної нації. Якраз Помаранчева революція реабілітувала Україну за численні скандали 2004 року в очах цивілізованого світу. «У цій країні ще не все втрачено…»

Зараз втрачається все.

2. Процес над Тимошенко

Безпрецедентний для незалежної України скандал. Ще ніколи в її історії колишній глава уряду не сидів на лаві підсудних, а тим паче за ґратами українського СІЗО (Павло Лазаренко не встиг, утік, начебто домовившись із Кучмо, і потрапив до американської в’язниці, що, погодьтеся, зовсім інша справа).

Немає сенсу переповідати скандальний перебіг процесу, суцільні порушення КПК та елементарних правил загальнолюдської етики з боку «Гаррі Поттера», у поведінці якого, за словами одного з наших експертів, «незграбне ювенільне нахабство і юридичне невігластво химерно-діалектично переплітаються з юнацькими комплексами неповноцінності перед зрілою і розумною жінкою». Справді, старий Фрейд знайшов би тут чимало повчального.

Мабуть, немає у світовій демократичній спільноті такої країни, політики та експерти якої не висловили б обурення або, як мінімум, стривоженості вибірковими переслідуваннями лідерів опозиції в Україні.

Нинішньою владою увесь той закордонний галас сприймається як «пурга». За кордон пускають, рахунки не арештовують, навіть за французькою абеткою на міжнародних заходах не розсаджують. А решта – то надокучливе дзижчання. Більше того, Баррозу примудривсяв доволі великій статті до 20-річчя незалежної України багато сказати про «амбіційні плани політичної асоціації» і навіть словом не прохопитися про політичних в’язнів у сучасній Україні.

Тому, наскільки відомо авторові, у «вищих колах» існує думка, що Тимошенко неодмінно потрібно саджати. Років на сім. Уже й жіночу колонію під це неблаговидне діло готують у одній зі східних областей України.

Оце буде скандал! От тільки чи не підніметься після того «пурга» такої сили, що змете нинішню владу з її рейтингом?

3. Убивство Георгія Гонгадзе

Цей скандал, без перебільшення, набув всесвітнього резонансу. Молодий, талановитий, гостро опозиційний до влади і особисто до тодішнього президента Кучми журналіст і редактор, батько двох маленьких доньок був викрадений і по-звірячому вбитий. І після цього – оприлюднення «плівок Мельниченка» з гиденькими репліками Кучми про «грузіна». «Данилич» як політик з бодай якимось реноме або респектабельністю потому вже не воскресав.

І сьогодні, через десятиліття, не названі поіменно замовники, тобто істинні винуватці звірячого вбивства. Якою, зокрема, є роль нинішнього спікера ВР Литвина? Чи причетні до вбивства вітчизняні та російські спецслужби? Мало хто вірить, що нинішня влада добивається правди, відкривши справу проти Кучми, піймавши й допитуючи генерала Пукача. Та ні, скоріше безуспішно намагається набрати політичні очки.

Чи буде скандальне вбивство розкрите до кінця, чи, як у нас водиться, покарання понесуть «стрілочники»? Хтозна…

4. Справа Лазаренка

І цей багатолітній – і багатомільйонний – скандал тягнеться досі й кидає тінь не лише на Лазаренка та і його тодішню соратницю Юлію Тимошенко, а й на Українську державу в цілому. Та вважають експерти, хоча в судовому порядку причетність Юлії Володимирівни до діянь Павла Івановича не доведена. Проте мало хто в цій причетності сумнівається.

Наприклад, один із найбільших знавців матеріалів справи колишній американський прокурор Марта Борш стверджує: «Вона була, як мінімум, або спільницею Лазаренка, або жертвою здирництва з боку Лазаренка». А тому, коли Тимошенко стала главою українського уряду, екс-прокурор зовсім не здивувалася: «Я взагалі дуже скептично ставлюся до влади в Україні – як колишньої, так і нинішньої».

Експерти вважають, що після ймовірного повернення Лазаренка до України в листопаді наступного року старий скандал може розгорітися з новою силою.

5. Скандал з «Кольчугами»

Система пасивної радіолокації літаків «Кольчуга» – одне з небагатьох вартісних «ноу-хау» українських військових технологій. Вона здатна «бачити» навіть знаменитий американський літак-невидимку «Стелс» за його власним локатором.

Тому таким гучним став скандал навколо гіпотетичних поставок українських «Кольчуг» до Іраку. У квітні 2002 року колишній майор держохорони Микола Мельниченко дав свідчення Великому журі Сан-Франциско, розповівши, що в його записах зафіксовано розмову дворічної давнини: президент Кучма і керівник Укрспецекспорту Малєв (згодом він загинув у таємничій автокатастрофі) нібито обговорюють деталі «спецоперації» щодо можливого продажу в Ірак чотирьох станцій «Кольчуга».

Скандал завдав надзвичайно потужного удару не лише по Кучмі (якого західні політики почали уникати, наче прокаженого), а й, за словами експертів, по міжнародному іміджу України загалом. І хоча «Кольчуг» американці згодом в Іраку начебто не знайшли, але, як кажуть, післясмак залишився.

6. Загибель В’ячеслава Чорновола

25 березня 1999 року, незадовго до президентських виборів, у загадковій автокатастрофі загинув культовий український політик, родоначальний вітчизняної націонал-демократії В’ячеслав Чорновіл. Досі залишається незрозумілим, як міг його водій, майстер спорту з ралі, врізатися на прямому відтинку траси в КАМАЗ, чому вантажівка була розвернута поперек дороги, якими були обставини раптової смерті головного свідка події.

Соратники В’ячеслава Чорновола досі впевнені, що він загинув не своєю смертю. Депутати Кендзьор та Стойко нібито бачили на голові покійного сліди від ударів кастетом («добивали»), але ексгумація цієї інформації не підтвердила.

Безслідно загубилися десь у сейфах екс-генерала СБУ Марчука відеозаписи колишнього міліціонера, який нібито розповідав про підготовку вбивства Чорновола.

Залишається багато питань, які ризикують так і залишитися без відповіді.

7. Розстріл Євгена Щербаня

3 березня 1996 року в аеропорту Донецька шквальним вогнем з вогнепальної зброї був убитий один з найбагатших бізнесменів України, голова корпорації «Атон» 50-річний Євген Щербань. Разом з ним кілери вбили його дружину, а сина тяжко поранили.

Як зазначають експерти, найбільш імовірною виглядає версія того, що до його трагічної смерті доклався Павло Лазаренко, який усував небажаного й сильного бізнес-конкурента. Сам Павло Іванович свою причетність до справи рішуче спростовував.

У травні 2000 року тодішній заступник генпрокурора Микола Обіход доповів, що вбивця (останній з п’яти, що залишився живий) Щербаня затримано. Високопосадових замовників він так і не назвав.

Сьогодні влада намагається реанімувати справу про скандальне вбивство: перший заступник генпрокурора Рінат Кузьмін безапеляційно заявив, що в матеріалах справи проти Павла Лазаренка в США є інформація про причетність Юлії Тимошенко до фінансування вбивства Євгена Щербаня. Проте згадана Марта Борш спростувала цю інформацію.

8. Острів Тузла

У вересні 2003 року стався безпрецедентний в історії українсько-російських відносин скандал. Росія почала силовими методами вирішувати територіальний спір. Від російської станиці Тамань Темрюкського району Краснодарського краю в напрямку до українського острова Тузла, який росіяни вважають частиною російської «коси Тузла», починають насипати греблю з метою з’єднання її з російським берегом. Працюючи в три зміни, росіяни споруджують по 150 метрів греблі на день. Переговори почалися після того, як насип досяг українського прикордонного понтона.

Експерти вважають, що організатори скандального конфлікту мали дві мети: по-перше, натиснути на Україну, щоб досягти поступок щодо делімітації кордону в Керченській протоці та Азовському морі. По-друге, дати можливість тодішньому президенту Кучмі красиво «розрулити» ситуацію.

9. Зрада Олександра Мороза

6 липня 2006 року о 23.15 Олександра Мороза було обрано головою Верховної Ради України, його підтримали 238 депутатів з фракцій ПР, Соцпартії та комуністи. Тим самим, за словами експертів, колишня «совість української політики» зірвала домовленості з «помаранчевими» фракціями і в один момент навіки пішла на політичну пенсію. Посада спікера в цьому вже нічого не змінила. Соцпартія стала непрохідною до парламенту, а Сан Санич – символом політичної неперебірливості.

Експерти вважають, що шлейф того скандалу й досі тягнеться за самим Морозом і його партією, позбавляючи їх жодних політичних перспектив.

10. Розправа над Ахатем Брагіним

Настільки жорстокого і скандального вбивства незалежна Україна не знала ні до, ні після. 15 жовтня 1995 року в Донецьку на стадіоні «Шахтар» під час футбольного матчу один із найбагатших підприємців Донбасу Ахать Брагін, відомий у певних колах як «авторитет Алік Грек», злетів у повітря разом з усією трибуною. Радіокерований пристрій містив п`ять кіло потужної вибухівки пластит (близько 11,5 кг у тротиловому еквіваленті). Тіло Брагіна упізнали лише за годинником «Ролекс», який він носив.

У Донбасі почалася ера Ріната Ахметова…

Підготував Микола Писарчук

Президентські вибори 2004 року

Процес над Тимошенко

Убивство Георгія Гонгадзе

Справа Лазаренка

Острів Тузла

Скандал з «Кольчугами»

Загибель В’ячеслава Чорновола

Розстріл Євгена Щербаня

Розправа над Ахатем Брагіним

УНІАН
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Тернопільська область долучилася до підписання угод з Національною службою здоров’я під час «другої хвилі» контрактування закладів, які надають послуги первинної медичної допомоги. Відтак, уже з жовтня цього року 21 медичний заклад нашої області почне отримувати оплату за надання медичних послуг сімейними лікарями, терапевтами і педіатрами від Нацслужби здоров’я. До цього часу вони продовжуватимуть фінансуватися за субвенцією. Як пояснив начальник управл...
Кримінал
Побачивши службовий автомобіль, близько 5-ї ранку 20 серпня, велосипедист пришвидшився і намагався змінити напрям руху. Інспекторам здалося це підозрілим і вони зупинили його на вулиці Перля. Охоронці порядку провели поверхневу перевірку особи згідно зі ст. 34 Закону України “Про Національну поліцію”. Патрульні виявили у нього згорток із речовиною, схожою на марихуану та поліетиленовий пакетик з білою речовиною, ймовірно, метамфетаміном. Перевіривши бази д...
Спорт
Бронзову нагороду у Міжнародному круговому турнірі отримала наша землячка Ольга Бабій. Турнір AICF International Women Chess Tournament відбувся у Хайдарабаді, що в Індії. Про це повідомляють у спільноті "Українські шахи". Шахістка з Тернополя Ольга Бабій набрала 6,5 очків з 11 можливих. З таким хорошим результатом тернополянка отримала заслужену бронзову нагороду і посіла третє місце у турнірі. Ще одна представниця України - Ольга Пруднікова - на 8-му міс...
Суспільство
Про ситуацію з водієм-грубіяном, яка трапилась 15 серпня в маршрутці №13, всоцмережі Facebook написала Оксана Підборочинська-Семенів. Чоловіка від роботи водія відсторонили на два тижні і перевели слюсарні роботи. Це не перший випадок, коли до водіїв тернопільських маршруток застосовують таке покарання. Як коментував 16 серпня начальник управління транспорту,комунікацій та зв'язку Ігор Мединський, водія мали перевести на слюсарні роботи на два тижні без зб...
Суспільство
В одному із постів у "Instagram" Аліна Френдій написала 7 причин обрати місцем проведення дівич-вечора Кіпр. За словами блогерки, у цій місцевості комфортний клімат (вдень – спека, ввечері – прохолодний вітер). Наступне – це європейський стиль відпочинку (маленькі готелі, тому ти не засиджуєшся в одному місці). Також на відпочику важливі люди, які тебе оточують, вважає Аліна. Найбільше відому блогерку вразила вулиця барів (bar street) – про це вона обіцяє...
Суспільство
Правоохоронці Монастириського відділення поліції розшукують мешканця хутора Лиса села Горожанка, Дороша Михайла Івановича, 1963 року народження. Як повідомила заявниця, ще 15 серпня, близько 12 години її чоловік вийшов з дому та не повернувся. Місце знаходження краянина невідоме. Прикмети зниклого: ріст 180 см, худорлявої тілобудови, обличчя овальне, очі світлі, сиве волосся із залисинами, вузькі губи. На передпліччі правої руки має татуювання у вигляді на...
Кримінал
Вночі з подвір’я жителя Чортківщини зник старенький мотоцикл «Дніпро». Власник оцінив збитки у тисячу гривень та звернувся до поліцейських із відповідною заявою. Потерпілий пригадав, що днями до нього звертався молодик із пропозицією придбати мотоцикл, але він відмовив. Правоохоронці розшукали цього чоловіка, ним 27-річний житель Хмельницької області. Коли дільничні інспектори навідалися  у населений пункт, де мешкає ймовірний викрадач, він поспішив зізнат...
Суспільство
Чотири громади Тернопільщини отримають від держави спеціально облаштовані автомобілі для осіб з інвалідністю. Вказаний автотранспорт використовуватимуть для перевезення осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату. Перелік служб з перевезення Тернопільщини, які забезпечать спеціально обладнаними автомобілями: 1. Відділення ,,Служба ,,Соціальне таксі”, утворене при Територіальному центрі соціального обслуговуванн...
Кримінал
Майже не щодня до поліцейських області звертаються ошукані краяни, які потерпіли від рук невідомих зловмисників. Події трапляються, як в громадських місцях, так і в оселях заявників. У більшості випадках до злочинів причетні особи не слов’янської зовнішності. Вони майстерно обдурюють місцевих мешканців, аби незаконно збагатитись. Пройдисвіти придивляються до жертви, чекають слушної нагоди, аби людина відволіклась та в той момент викрадають цінності. В іншо...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!