З 1991 року народилося близько 10 мiльйонiв майбутнiх громадян Укрїни

Не лише наша країна цього року святкує свiй 20-рiчний ювiлей, повідомляє Експрес. -  Рiвно 20 лiт сповнюється i тим, хто народився на територiї сучасної України 1991 року.

Частина цих людей уже має не лише паспорт, а й майже всi права та обов'язки громадян, наприклад, право голосу. Торiк народженi в Українi вперше взяли участь у визначеннi народом майбутнього держави на виборах Президента. З кожним роком вплив цих людей на долю країни зростає.

Хто ж вони такi? Якi їхнi цiнностi? I чим вони вiдрiзняються вiд
громадян, свiдомiсть котрих почала формуватися ще в радянськi часи? Про це "Експрес" спiлкувався з провiдним науковим працiвником Iнституту демографiї НАНУ Лiдiєю Ткаченко та директором програм розвитку людського потенцiалу Iнституту Горшенiна Мариною Ткаченко.

-- Як молодi українцi ставляться до держави, в якiй народилися? Чи пишаються своєю країною?

М. Ткаченко:

-- Бiльшiсть сучасних наших студентiв пишаються тим, що є громадянами України. Таких у нашiй державi 55,4%. Водночас тих, хто вважає, що пишатися в цьому сенсi нiчим, -- 13,5%. I це бiльше, анiж у сусiднiх Росiї i Польщi.

-- Наскiльки нинiшня молодь цiкавиться полiтикою?

М. Ткаченко:

-- Значною мiрою. Вiдповiдь "точно так" дали 21,6% українських студентiв, а "радше так" -- ще 45,6%. Водночас, загалом не цiкавляться полiтичним життям лише 3,7% опитаних нами молодих людей.

Причому для того, аби влада почула народ, на думку молодого поколiння, 22,8% молодi назвали ефективним методом впливу на ситуацiю у країнi членство в полiтичних партiях, а 17,5% вважають за потрiбне писати рiзноманiтнi звернення i петицiї. Це говорить про те, що українська молодь прагне тиснути на владу для того, аби чогось домогтися. I це добре, оскiльки така поведiнка є ознакою громадянського суспiльства.

Л. Ткаченко:

-- На останнiх президентських i мiсцевих виборах молодi проголосувало найменше. Вона взагалi найчастiше або iгнорує вибори, або голосує "проти всiх".

Серед полiтичних лiдерiв значну популярнiсть у молодi, як показали вибори-2010, мали Сергiй Тiгiпко та Арсенiй Яценюк. Також вона частiше, анiж старшi, пiдтримує новi полiтичнi сили, як-от "ПОРА", "УДАР" Кличка, "Свободу" Тягнибока. Але притiм молодi українцi не мають сталих полiтичних симпатiй.

-- Чи хочуть молодi українцi жити в державi, в якiй народилися?

М. Ткаченко:

-- На жаль, таких виявилось лише 29,1%. Ще 10,8% опитаних не змогли вiдповiсти на це питання. Решта прагне виїхати за кордон. Найбiльш популярнi країни, де хотiли б жити нашi молодi люди, -- США, Великобританiя та Нiмеччина. У Великобританiї, до речi, дуже багато української молодi хотiло б здобути освiту. Ми нарахували таких аж 45,9%, тодi як в Українi хоче навчатися всього 15,5% молодi.

Л. Ткаченко:

-- Нашi молодi люди часто надто амбiтнi. Вони дивляться американськi фiльми, де в кожного 16-рiчного вже є своя машина й таке iнше. I таким чином у них формуються дещо викривленi уявлення про життя. Вони не завжди розумiють, що на красивi автiвки та розкiшнi будинки треба заробляти.

-- Якi професiйнi орiєнтири в сучасної молодi?

Л. Ткаченко:

-- Вона, правду кажучи, мало замислюється над вибором професiї. Я б навiть сказала, що молодi люди нинi менш цiлеспрямованi, анiж ранiше.

Самостiйно оплатити освiту намагаються тiльки 2,6% студентiв. Це значно нижчий показник, анiж у Росiї i Польщi. Серед росiян на навчання самотужки заробляють 6% студентiв, а серед полякiв -- 12,7%.

До речi, три чвертi молодих українцiв вважають, що головне в роботi -- високий заробiток.

-- Що є характерним для системи цiнностей нового поколiння українцiв?

М. Ткаченко:

-- Найперше, чим вiдрiзняється це поколiння вiд старших людей, -- що вони вкладають у поняття "успiх". Понад 70% нинiшнiх студентiв вважають, що успiх -- це самореалiзацiя. Кар'єру називають успiхом у життi трохи бiльш як половина молодi. А ось любов i дружбу для успiшної людини важливими вважають лише 48,9% українцiв.

Вони менше ходять у театри (17% зiзналися, що взагалi нiколи їх не вiдвiдують) i багато часу проводять в iнтернетi (глобальна мережа є важливою складовою життя для 80% молодих людей). Частiше за все на дозвiллi вони зустрiчаються з друзями, рiдко ходять до церкви (таких виявилось тiльки 12%).

-- Коли цi люди матимуть визначальний вплив на ситуацiю у нашiй країнi? I як вони можуть вплинути на розвиток держави?

Л. Ткаченко:

-- Для цього потрiбно ще щонайменше 20 рокiв. Але вже тепер видно, що це поколiння, народжене в незалежнiй державi, значно вiльнiше мислить за своїх батькiв, дiдусiв i бабусь. Вони -- iндивiдувалiсти i цiнують своє право вибору.

Крiм того, молоде поколiння добре знає про свої права i про те, як їх виборювати. Вони розумiють iснування кореляцiї мiж власним успiхом i успiхом країни -- що успiшнiшою буде країна, то бiльше можливостей для успiху буде в її громадян.

I хоча полiтикам їх легко пiдкупити, але ввести в оману, як старше поколiння, майже неможливо. Думаю, усе це в майбутньому позитивно позначиться на розвитковi нашої держави.

Олександра ТАМКОВА


Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)

Відгуки та коментарі

Написати відгук
Написати коментар

Відгук - це думка або оцінка людей, які бажають передати досвід або враження іншим користувачам нашого сайту з обов'язковою аргументацією залишеного відгука. Ваш відгук допоможе багатьом прийняти правильне рішення Коментарі призначені для спілкування та обговорення, а також для роз'яснення питань, що цікавлять

Не дозволяється: використання ненормативної лексики, погроз або образ; безпосереднє порівняння з іншими конкуруючими компаніями; безпідставні заяви, що ображають діяльність компанії і / або її послуги; розміщення посилань на сторонні інтернет-ресурси; реклама та самореклама.

Введіть email:
Ваш e-mail не відображатиметься на сайті
або Авторизуйтесь , для написання відгуку
Автор
0/12
Викладення
0/12
Актуальність
0/12
Відгук:
Завантажити фото:
Вибрати

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань. Для оцінок та рецензій використовуйте форму відгуку

Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!