• Головна
  • Українські депутати взялися за розпусту
20:00, 26 жовтня 2011 р.

Українські депутати взялися за розпусту

Влада дасть Нацкомісії з моралі повноваження закривати газети і контролювати інтернет. Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі незабаром може стати спеціальним колегіальним державним органом, до компетенції якого входитиме «затвердження моральності в суспільстві».

Законопроект, що передбачає таку трансформацію, прийнятий минулого тижня українським парламентом у першому читанні. Новий закон вже викликав жорстку критику як з боку працівників мас-медіа, так і сторони рекламників і представників телекомунікаційного ринку. Сам законопроект визначає, що «суспільна мораль - система загальнолюдських цінностей, норм поведінки, що склалася в суспільстві на підставі духовних і культурних досягнень, уявлень про добро, совість, свободу, відповідальність, гідність та громадянський обов'язок». Заковика в тому, що ці критерії дуже розпливчаті, а зтому дають можливість трактувати їх у потрібному для регулюючого органу світлі.

Так, наприклад, будь-яку українську газету можна буде закрити за розміщення інформації, яка «принижує або ображає націю чи особистість за національною ознакою» або ж «пропагує неповагу до національних і релігійних святинь». Виконуючи цю норму, газетярам доведеться просто ігнорувати у своїх текстах значну частину заяв українських політиків, які аж ніяк не відрізняються толерантністю.

Критикувати закон можна і за те, що він дозволить блокувати доступ до електронних інформаційних ресурсів (і навіть до іноземних сайтів), а ще - протягом доби видаляти контент, якщо він завдає шкоди суспільній моралі.

Найцікавіше, що приймати всі ці резонансні рішення буде саме Національна комісія України з питань захисту суспільної моралі. Цікаво, що одіозну комісію, яка з азартом шукали прояви фашизму в кліпах українських виконавиць і забороняла показувати культовий вже мультфільм «Саус Парк», насправді офіційно ліквідували майже рік тому. У всякому разі, адміністративна реформа, указ про проведення якої Віктор Янукович підписав ще в грудні минулого року, діяльності такого органу не передбачала. Втім, ліквідаційна комісія створена так і не була, тому комісія успішно існує досі. А в світлі положень нового закону «Про захист суспільної моралі» і зовсім має всі шанси перетворитися на справжнього цербера, здатного помахом руки закривати газети, рекламні агентства та інтернет-сайти. Плюс до цього Нацкомісія отримає доступ до значних сумах бюджетних коштів.

Так, наприклад, саме вона буде формувати держзамовлення на розробку та поширення спеціалізованих програм батьківського контролю телепередач, до яких мають доступ діти, а також обмеження доступу дітей до «шкідливої» інформації в Інтернеті. Паралельно Нацкомісія буде розпоряджатися коштами, виділеними з держбюджету на підготовку та розповсюдження соціальної реклами, яка повинна буде популяризувати «етичні цінності, духовні і культурні здобутки українського суспільства». Про ефективність подібних програм і засобах, «освоюваних» на їх виробництво, в суспільстві вже ходять легенди.

Але, мабуть, найцікавіше, це роль Нацкомісії у створенні Єдиної спеціалізованої інформаційно-телекомунікаційної системи даних про стан суспільної моралі: комісія її створює, формує і сама ж нею розпоряджається. Фінансується система, як неважко здогадатися, з держбюджету, при цьому дані про порушення закону, занесені в систему, будуть в терміновому порядку надаватися правоохоронним органам «з метою припинення порушень законодавства у сфері захисту суспільної моралі та їх попередження у майбутньому».

Нацкомісія також займатиметься і своєю улюбленою справою: проводити експертизу продукції і видовищних заходів, які можуть завдати шкоди суспільній моралі. Простіше кажучи, вже набившим оскому FEMEN пора готувати гаманці: згідно з новим законом проведення видовищ еротичного характеру в недозволених місцях обкладається штрафом до 1700 грн (від 50 до 100 неоподатковуваних податком мінімумів громадян), а повторне порушення потягне вже на 1700 - 5100 грн.

Але найцікавіше, що діяльність Нацкомісії, згідно закону «Про захист суспільної моралі», повинна регулюватися окремим законом. Однак його ще немає навіть у проекті. І навряд чи хтось зможе поручитися, що в новому документі Нацкомісію не наділять ще більш драконівськими повноваженнями. Незважаючи на те, що раціональне зерно в спробах держави контролювати поширення порнографії або попереджати прояви ксенофобії є, роль Нацкомісії поки що незрозуміла. Здорове суспільство саме реагує на кричущі порушення норм суспільної моралі. Адже поплатилися за свої профашистські висловлювання відомий дизайнер Джон Гальяно і режисер Ларс фон Трієр. І ніякої комісії з Нацморалі для цього не знадобилося.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...