Віталій Цимбалюк запросив литовців для реформ у Тернополі

На запрошення лідера громадської організації «Тернопіль Європейський» Віталія Цимбалюка у Тернопіль завітали Уповноважений міністр Посольства Литви в Україні Гвідас Керушаускас, представник компанії «Axis Industries» Міндаугас Ладига та Віце-президент компанії «Vilniaus energija» Рімантас Германас.

Як повідомив журналістам ініціатор заходу, депутат Тернопільської міської ради Віталій Цимбалюк, нещодавно він побував з робочим візитом у столиці Литви Вільнюсі. Там разом з іншими активістами організації ознайомився з досвідом проведення реформ у житлово-комунальному господарстві, зокрема, теплопостачанні. «Коли я на власні очі побачив, як працюють там, приміром, надсучасні біо-котельні, повністю автоматизовані тепломережі, сміттєсортувальна лінія, полігон для небезпечних відходів, то був приємно вражений, - розповів він. – А ще коли дізнався про те, яку економію вони дають господарству міста, то дуже захотілося, щоб все це якнайшвидше з’явилося і в нас. Оскільки однією з найважливіших проблем, у зв’язку з газовим шантажем Росії, сьогодні залишається теплопостачання, то запросив до Тернополя фахівців саме цієї галузі. Як відомо, у нас тепломережі зараз у плачевному стані. Обладнання котелень застаріле, теплотраси зношені і погано ізольовані, ефективні лічильники тепла встановити технічно неможливо. В результаті тернополяни платять все більше, хоч у багатьох квартирах взимку холодно, а «Тернопільміськтеплокомуненерго» продовжує рахувати мільйонні збитки.

У Литві ситуація свого часу була не набагато кращою. Ще у 2002-му мерії Вільнюса бракувало грошей навіть на паливо для котелень. Вихід знайшли у взаємовигідній програмі співробітництва з французькою компанією Dalkia, якій віддали в оренду на 15 років все комунальне теплопостачання. Інвестори провели повну модернізацію котелень, замінили більше чверті всіх труб, запровадили повсюдний автоматичний контроль за використанням тепла. А спорудження біо-котлів, що працюють на відходах деревини, дало змогу здешевити виробництво тепла та електроенергії майже втричі. «І якщо втрати тепла на шляху від виробника до споживача 20 років тому становили у нас 33%, то зараз лише 12-16%, - розповів Гвідас Керушаускас. – Ми маємо вже великий успішний досвід реформ в секторі енергетики, який так потрібен зараз Україні, і готові ним поділитися. Також ми дуже раді, що отримали запрошення саме від громадської організації, бо ініціатива громади є дуже цінною».

Віталій Цимбалюк також повідомив, що цього ж дня організував продуктивну зустріч прибалтійських гостей із керівництвом Тернопільської обласної ради. «В ході цієї розмови, - розповів він, - виникло кілька цікавих ідей щодо впровадження в області нових технологій використання альтернативних видів палива. Нам навіть вже було запропоновано кілька об’єктів для вивчення, і я впевнений, що в найближчій перспективі ми обов’язково впровадимо тут європейські новації, зокрема, щодо використання біопалива. Тому сподіваюся, що вже найближчим часом ми зможемо успішно реалізувати перший спільний з Литвою проект у цій галузі. Адже використання для опалення відходів деревини набагато дешевше, ніж газу, тому економічно це дуже вигідно. До того ж, створяться нові робочі місця, а в перспективі – і знизяться тарифи. Вірю, що вже недалеко час, коли і наш Тернопіль повністю перейде на біопаливо та відмовиться від виробництва тепла за допомогою газу. Але зараз потрібно дуже добре все дослідити і прорахувати, і наша громадська організація теж планує докласти до цього максимум зусиль. Наразі ж радий повідомити, що спільно з керівництвом облради та нашими гостями вже вирішено інше питання - про відпочинок у Литві дітей наших воїнів. Скоро вони поїдуть туди разом зі своїми мамами», – сказав Віталій Цимбалюк.

Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!