Рекордний врожай хліба і картоплі Тернопільщина завезла у суперсховища

Аграрний сектор України демонструє динаміку зростання, випереджаючи інші галузі економіки, - повідомляє Номер Один. - Навіть криза 2008-го й очікування нової хвилі глобального спаду  економіки не вплинули на загальні обсяги вітчизняного сільськогосподарського виробництва. Зрештою, на врожайність аж ніяк не можуть вплинути найжорстокіші закони ринку – це підвладно лише природі.

Тернопільщина вже зібрала рекордних 1 млн. 600 тис. тонн зернобобових культур

От і Тернопільщина, мов той билинний буй-тур, спочатку повільно, але вперто набираючи обертів, поступово повертає собі звання годувальниці, причому не тільки суто української, а й європейської, розширюючи міжнародні зв’язки. Як підтвердження, тільки у жовтні керівництво Тернопільської ОДА провело зустрічі з делегаціями Австрії та В’єтнаму, польськими студентами. Причому це вже не просто наміри, а обговорюються конкретні інвестиційні проекти. Про перспективи та досягнення Тернопілля поділився з журналістами «Номер один» заступник голови ОДА Юрій Желіховський.

– Нещодавно відбулася зустріч з головним представником адміністрації провінції Донг Най (В'єтнам) Тран Ван Ваном. Він не перший рік живе на Тернопільщині, встиг уже і судитись із податковою, і помиритись, – напівжартома каже Юрій Васильович. – У рамках останнього візиту і зустрічі Президента з в’єтнамцями та підписання двосторонньої угоди в’єтнамська делегація пропонує співробітництво у сфері комунікативних інформаційних технологій побудувати у Тернополі завод із виготовлення обладнання для забезпечення швидкісного інтернету. Проект передбачає досить значні вкладення – близько 80 млн. доларів.

– Завершується сільськогосподарський рік. Свого часу голова ОДА обіцяв, що область збере півтора мільйона тонн врожаю. То є півтора мільйона?

– Зібрали навіть більше. Із обіцяних президентові півтора мільйона тонн вже зібрали 1 млн. 600 тис. тонн зернобобових культур. Можливо, навіть буде 1 млн. 700 тис. тонн, адже ще збирають кукурудзу, бо це ж культура пізня, вона не боїться морозів.

Цьогоріч середня врожайність ранніх зернових по області сягала 38 ц/га, кукурудзи – 40,5 ц/га, а у відомого господарника Антона Івановича Білика (ПАП «Іванівське» Теребовлянського району – авт.) врожайність зернових на окремих площах сягала 91 ц/га. Я 11 років займався сільським господарством, але такого поля, як у Білика, такої культури виробництва ніде не бачив. Загалом цього року наша область збирала по 39-40 ц/га, тобто вийшла на 2-3 місця по врожайності загалом по всій Україні. Стабілізувалася ситуація і з гречкою. Цього року ми зібрали 15 тис. тонн гречки, з неї можна виробити майже 10 тис. тонн гречаної крупи. І це в той час, коли потреба області становить дві з половиною тисячі тонн.

Область на 105% закладе овочів

Зібрати – лише половина справи, головне – зберегти врожай. Тим часом із овочесховищами в області проблема.

– Маємо картоплесховища із холодильним обладнанням, розраховані на 68 тис. тонн. Вони всі повністю завантажені і цього вистачить міському населенню, – зауважує начальник головного агропромислового розвитку ОДА Андрій Хома. – Також маємо овочесховища місткістю понад 13 тис. тонн, у тому числі на 6 тис. тонн з холодильним обладнанням. Сьогодні у них закладено на зберігання 12,5 тис. тонн овочевої продукції. Ще збирають капусту, тож на 105% закладемо овочів. На наступний рік планується ще побудувати та ввести в дію овочесховище на 4 тис. тонн, відтак всі райони – виробники агропродукції будуть мати де зберігати вирощене.

– Крім того, нещодавно ми провели нараду щодо спорудження гуртового продовольчого ринку на вул. Микулинецькій, поблизу станції «Терко-Авто», напроти будинку культури «Ватра». Тут прекрасна дорожня розв’язка, прокладено комунікації, а головне – близько до центрального ринку і торгових центрів, – продовжує розмову Юрій Желіховський, принагадіно нагадавши, що минулого року Президент країни Віктор Янукович ініціював створення в Україні п’яти масштабних гуртових продовольчих ринків, насамперед у Києві, Львові та Донецьку. – Враховуючи географічне розташування Тернопільщини і спеціалізацію області, нам теж потрібно створювати гуртові продовольчі ринки. На Микулинецькій є земельна ділянка площею 5 га, в тому числі 3 га – виключно під ринок. Також там є приміщення і маємо вітчизняного інвестора. Зараз вивчаємо досвід Польщі та Німеччини.

На Об’їзній є ще одна ділянка до 10 га. Загалом влада розглядає три чи чотири варіанти, але наразі зупинились на ділянці на вул. Микулинецька.

Технологія функціонування гуртового продовольчого  ринку має бути такою: вантажівка заїжджає і розвантажується вантаж одразу в контейнери. Дрібний торговець чи покупець приїжджає, купує гуртом городину та завантажує овочі у своє авто.

Починати треба з продукції місцевого виробника – помідорів, огірків, яблук, картоплі, іншої городини, – переконаний заступник губернатора. – Крім того, сховище зможе брати на зберігання експортну продукцію, зокрема – цитрусові. В області вже є подібні склади, але набагато менших площ, і вони розкидані по території всієї області і, що головне, не пристосовані для зберігання овочів та фруктів. А тут будуть гарні умови зберігання, фасування, лабораторія для перевірки якості агропродукції.

Як відомо, поляки пішли вже далі: вони ринки перетворили на холдинги, тобто не тільки приймають та реалізують сільгосппродукцію, а й ведуть підготовчу роботу: забезпечують фермера чи селянина насінням, добривами, новими високими технологіями, водночас гарантують згодом закупівлю та реалізацію вирощеної продукції. У такий спосіб кредитують сільське господарство.

А між тим, зараз відомий бізнесмен Дмитро Фірташ у своєму рідному селі Синькові (Заліщицький район) закладає найбільший в країні комбінат – 30 га парників під склом, а голова агрохолдингу «Мрія» Іван Гута планує ввести в дію у Васильківцях Гусятинського району картоплесховище у два футбольних поля – на 36,5 тисячі тонн бульб.

15-20% озимини доведеться навесні пересівати

Хоча область ще до кінця не віджнивувала, а вже завершують сіяти озиму. Які прогнози щодо врожаю зернових на наступний рік?

– Ми повністю виконали завдання по посівах озимих зернових. І хоча вже терміни пройшли, у деяких господарствах ще сіють, тому що ситуація дуже складна: ще такого не було, що від 6 серпня, тобто впродовж 75 днів, в області практично не було дощів, – каже Андрій Хома. – За попередніми даними, 15-20% сходів, напевне, доведеться навесні пересівати, зараз господарства готують насіння ярої пшениці та ячменю. Селянинові нові витрати.

– У попередні роки уряди закликали господарників сіяти ріпак. Наскільки зараз актуальні біотехнології, адже вони вкрай виснажують ґрунти…

– Будь-яка олійна культура виснажує ґрунти, – підкреслив Юрій Васильович. – Щоб не знищувати землю, потрібно дотримуватись сівозміни, технологій. Люди, які орендують поля 10, 15, 20 років, думають про це. Не будуть вони буряк сіяти кожні 2-3 роки на одному полі, треба щоб 4-5 років минуло після ріпаку, інакше це одразу позначиться на врожайності.

Біотехнології потрібні, тому що перспективні. Якщо ми зараз говоримо про застосування енергозберігаючих технологій та маємо намір позбавлятися залежності від газу, нам, безумовно, потрібно починати це застосовувати. До речі, в Європі ці технології широко і дуже швидко застосовуються. А у нас… Розумієте, біоетанол чи біопаливо, що сьогодні виробляється з кукурудзи, ріпаків і входять до складу сучасних паливно-мастильних матеріалів, бензинів, займають низький відсоток у паливах – приблизно 5%, тобто вони можуть йти лише як складова. Відтак це дуже далека перспектива, тому, може, більше потрібно звернути увагу на місцеві матеріали: у нас вже розроблені торфи, є підприємства, котрі виготовляють сучасні котли, що працюють на брикетах відходів деревини та дають економію енергії до 30%. Крім того, нещодавно у даному напрямку ми обговорили цікавий проект. Якщо його вдасться застосувати та встановити у Тернопільському районі 200-мегаватну вітряну електростанцію, отриманої енергії цілком вистачить нашому обласному центру. Наразі Тернопільський економічний університет готовий надати під проект свою територію. Проект розробив наш земляк, вже є іноземний інвестор. І це лише дещиця із запланованого.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Раніше ми вже писали про те, що відома тернопільська блогерка Аліна Френдій та син екс-мера Тернополя, народного депутата України Романа Заставного, Петро мають стати сім'єю. Однак несподівано у Instagram пара заявила, що віддаляються на тисячі кілометрів одне від одного. А все для того, щоб відстань лиш надійніше сполучила два серця. "З вашого дозволу відкладу на трохи телефон і насолоджуватимусь останніми днями "красивої жінки незаміжньої"",- пише Аліна....
Суспільство
У ході спільного відпрацювання обласного центру міграційники і поліцейські виявили громадянина Грузії, який на момент перевірки перебував в Україні понад дозволений строк. Щодо іноземного громадянина складено адміністративний протокол за частиною 1 статті 203 КУпАП - порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, та накладено адміністративне стягнення у розмірі 1700 гривень. Штраф іноземець вже сплатив. Також посадові особи...
Кримінал
Медики Бучацької районної лікарні 9 серпня повідомили поліцію, що до них поступив чоловік з численними травмами та переломом ребер після удару коня. Чоловік помер. Проте рідні померлого кажуть, що причина смерті - не удар коня. Смертельні удари жителю села Бариш завдав кінь, якого того дня господар повів напитись до річки, повідомляли у відділі комунікації поліції Тернопільської області. Біля водойми випасався інший кінь і обоє почали брикатись. Чоловік не...
Суспільство
17 серпня під час сесії міської ради очільник Тернополя вручив кращим тернопільським школярам сертифікати на отримання іменних стипендій у галузі наук та у номінації «Кращий учень школи». Відповідні рішення були прийняті на сесії міської ради. Зокрема, 48 школярів отримуватимуть впродовж 2018/2019 навчального року стипендії Тернопільської міської ради у галузях мовознавство, історія, математики, інформатики тощо. Також 33-оє школярів отримуватимуть стипенд...
Культура
Сьогодні, 17 серпня, у Тернополістартувалавиставкасвітлинукраїнського активіста, добровольця, журналіста та воєнного кореспондента ОлесяКромпляса. До Файного міста привезли понад два десятки чорно-білих фото з зони АТО. На світлинах зображені українські воїни та місто Авдіївка, що у Донецькій області. Фотовиставка має назву "PROMKA". Це серія чорно-білих фотографій таполяроїднихзнімків про українських героїв. На світлинах видно, яким місто Авдіївка стало п...
Екологія
15 серпня Державна екологічна інспекція у Тернопільській області виявила трьох порушників законодавства, які самовільно заїхали на територію природного заповідника "Медобори", що біля села Постолівка Гусятинського району, та привласнили собі вітровальну деревину ясеня. На порушників складено три протоколи за ст. 91 КУпАП, які направлено до Гусятинського районного суду для притягнення винних осіб до відповідальності та обраховано збитки на суму 7786 грн, як...
Суспільство
Шахрай мало того, що видурив у тернополянина понад десять тисяч гривень, то ще й водив за ніс, вказуючи йому вигадані адреси складів у Мукачево Закарпатської області, звідки можна забрати куплений двигун. Втративши гроші, час і пальне, чоловік повернувся додому ні з чим. До співробітників Тернопільського відділу поліції із заявою про шахрайство звернувся 57-річний житель обласного центру. Чоловік розповів, що на одному з сайтів, про який попередньо почитав...
Суспільство
"Сьогодні зробив покупку із сюрпризом в "продсервісі"". - Написав у Фейсбуці, прикріпивши фотографії, як свідчення, мешканець Лановець Леонід Корчук. Придбавши у місцевому магазині консерви "Бички з натуральним додаванням олії", він не очікував, що у банці його чекає несподіванка. "Це кусок рукавиці", - написав чоловік у коментарях. "Пальця хоч немає?" - Поцікавився один із користувачів. Претензій до продавчинь пан Леонід не висуває, однак у нього є питанн...
Суспільство
Про це йдеться на сторінці ведучого Сергія Притули у мережі "Facebook". "Пaнoве, сьoгoднi aбo зaвтрa кaнaл oприлюднить прес-релiз, який стoсується мене, як телеведучoгo… Кiлькa мiсяцiв тoму кoлеги з ICTV пoпрoсили мене, як i бaгaтьoх iнших ведучих хoлдингу i прoстo лiдерiв грoмaдських думoк, знятись у прoмo рoлику прoекту «Нoвi лiдери». Перепитaв, прo щo прoект, придумaв текст, приїхaв, вiдзнявся, вийшoв зi студiї i зaбувся.Прoте, зaбути прo цей прoект не...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!