• Головна
  • На Тернопільщині у питній воді виявили перевищення вмісту нітратів
19:45, 4 вересня 2015 р.

На Тернопільщині у питній воді виявили перевищення вмісту нітратів

Триває профілактика воднонітратної метгемоглобінемії у дітей раннього віку на території Тернопільської області. Фахівцями Держсанепідслужби області з районними відділами охорони здоров’я постійно проводиться звірка, а також оновлюються списки вагітних жінок та дітей віком до трьох років.

Так, за поточний період 2015р. на останньому триместрі вагітності перебувало 1138 вагітних жінок, які споживають воду із 1138 джерел децентралізованого водопостачання, з яких досліджено 1104(98,0%) взірців питної води на вміст нітратів, з них - 204 взірці (18,5%) не відповідали санітарним нормам.

Також, в області нараховується 6774 дітей до трьох років, для харчування яких використовувалась вода з 6590 децентралізованих джерел водопостачання, з них: з індивідуальних колодязів – 6167, громадських колодязів – 382, індивідуальних каптажів – 16, громадських каптажів – 25. За поточний рік досліджено 3643 взірці питної води на вміст нітратів, з вищевказаних джерел водопостачання, з них 295 взірці (8,1%) не відповідали за вмістом нітратів.

Перевищення вмісту нітратів найчастіше виявлялося у Заліщицькому, Борщівському, Теребовлянському, Ланівецькому, Збаразькому, Кременецькому, Підволочиському районах області. За кожним випадком невідповідностей інформувались органи місцевого самоврядування, медичної служби та безпосередньо власники джерел з наданням відповідних рекомендацій.

Населення отримує належну інформацію через засоби масової інформації щодо якості та безпечності води питної із децентралізованих джерел водопостачання, профілактики захворюваності на метгемоглобінемію та заходи щодо її запобігання.

В останні роки спостерігається зростання антропогенного забруднення ґрунтових вод нітратами, які без очищення споживає населення. Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров'я. З ним безпосередньо пов'язане захворювання водно-нітратна метгемоглобінемія у дітей до року, летальні випадки від якої реєструються все частіше.

Метгемоглобінемія обумовлена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканини (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові.

Характерними проявами цієї патології є задишка, акроціаноз, ціаноз слизових оболонок, тахікардія, судоми тощо. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи.

До груп підвищеного ризику відносяться :

- немовлята віком до одного року, що знаходяться на штучному вигодуванні;

- люди похилого віку,

- хворі на анемію, з захворюваннями дихальної, серцево-судинної систем.

Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо першого року життя, пов’язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому.

Фактором передачі вищезазначеного захворювання може бути овочевий сік, молочна суміш, що готуються на воді забрудненій нітратами.

Зазвичай метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей які проживають сільській місцевості де поширено використання води із децентралізованих джерел водопостачання (колодязів та індивідуальних свердловин). Всі вони мають нормативну зону санітарної охорони, це одна з основних санітарних вимог, яка запобігає бактеріальному та хімічному забрудненню води в них. Що стосується розміщення колодязів на території приватного домоволодіння, то враховуючи невелику площу земельних ділянок, на них неможливо створити необхідну зону їх санітарної охорони. І тому поряд з джерелами водопостачання часто знаходяться і господарські споруди для тварин, туалети на вигріб, гнойові купи, які є джерелами нітратів. Все це в сукупності призводять до забруднення ґрунту і, відповідно до забруднення ґрунтових вод, що створює реальну загрозу для здоров'я дітей і дорослих.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопільщина #питна вода #перевищення вмісту нітратів
Останні новини
Оголошення
live comments feed...