«На передовій не думаєш про пільги» – тернопільський боєць, який майже рік був у зоні АТО

Понад дев’ять місяців Олександр Романцов провів у зоні АТО. Ще влітку минулого року тернополянин змінив стабільне чиновницьке крісло на окопи та щоденні обстріли. На війну пішов добровольцем. Каже, по-іншому не міг.

Оцінивши ситуацію на Сході, чоловік констатує: чекати на припинення військових дій до президентських виборів у Росії не варто. А до того часу боєць закликає тернополян підтримати військових на Сході. У першу чергу - морально.

Почувалися мішенями у тирі

Тернополянин Олександр Романцов багато років пропрацював на керівних посадах. Та влітку минулого року прийняв рішення, яке змінило все його життя. Чоловік вирішив приєднатися до армії бійців, які захищають наш спокій на Сході. У своєму вчинку пан Олександр героїзму не бачить. Каже, так мав би вчинити кожен чоловік, який себе поважає. Мабуть, поповнити лави українських бійців змусило його націоналістичне минуле. З 1989 по 1992 роки Олександр Романцов очолював першу націоналістичну організацію в Тернополі - «Спілка націоналістичної української молоді». Після референдуму про незалежність України, в лютому 1992 року, був у числі перших, хто прийняв військову присягу на вірність українському народу, пише "Номер один".

- Тепер прийшов час захистити Україну. Сидіти на дивані і, склавши руки, слідкувати за подіями на Сході чоловікам не личить. Якщо ми зараз не захистимо нашу державу, то окупанти поженуть захищати чужу, - каже чоловік.

Влітку минулого року пан Олександр добровільно поновився на військовому обліку, хоча вже 5 років, як був знятий в зв’язку з досягненням граничного віку. Після проходження медичної комісії одразу отримав повістку. 14 серпня 2014 року розпочалася його військова служба. Спершу пройшов тритижневу підготовку у військовому навчальному центрі на Львівщині. Потім був направлений у славнозвісну 51-шу бригаду, яка на той час уже пережила одну з найстрашніших подій військового протистояння – Іловайський котел. Згодом дислокувався у населеному пункті Новопавлівка на Дніпропетровщині. Там бригада приходила до тями після страшних серпневих подій. Далі - у Володимир-Волинський. Після розформування 51-ої бригади разом із колегами висловив бажання продовжити службу у 24-тій. Після трьох тижнів бойового злагодження на військовому полігоні в м.Чугуєві Харківської області був направлений у зону проведення антитерористичної операції. Так з 22 листопада 2014 року тернополянин перебував у близькості до лінії фронту. Зокрема, у місті Лисичанську Луганської області.

- Перші місяці, з листопада по січень, стояли на блокпостах. На початку лютого були направлені на передову в село Кримське. Там у складі першої роти першого батальону на посаді гранатометника тримав позиції. З перших днів на передовій було досить гаряче. В день по два-три рази накривала артилерія. Йшли обстріли, працювали снайпери, - пригадує Олександр Романцов. – Тривало це до 15 лютого. У той день було оголошено так зване друге перемир’я. Артилерія вже не працювала. Противник використовував в основному стрілецьку зброю, працювали снайпери, гранатомети. Як друге, так і третє перемир’я не дотримувалося з боку ворожих сил. Сепаратисти не припиняли обстрілів. У час т.зв. «перемир’я» противник зміцнював свої позиції. На підконтрольну їм територію заходили колони зі свіжими силами. Головна небезпека в тому, що інколи протилежна сторона працювала з важкого озброєння – мінометів та артилерії, а ми не могли дати їм відповіді. Тоді ми почувалися, як мішень у тирі.
З початку бойових дій забезпечення армії практично не змінилося, констатує боєць. Крім того, у зв’язку з важкою економічною ситуацією, менше стали допомагати волонтери. Проте військові не скаржаться. Навпаки – відносяться з повним розумінням.

- За останній рік втричі знецінилась гривня. Люди збідніли. Платоспроможність зменшилась, тарифи зросли. Відповідно населення вже не має можливості допомагати армії, як раніше. Багато людей і хотіли б допомогти, але самі знаходяться у скруті, - каже Олександр Романцов. – Небезпека і в тому, що люди почали звикати до війни, а хлопцям на передовій, як і раніше, потрібна підтримка. І навіть не стільки матеріальна, як моральна. Вони повинні відчувати, що не кинуті напризволяще, що про них дбають, думають та пам’ятають.

Як і раніше, на Сході є проблеми з озброєнням. За останній рік новітнього оснащення бійці не отримували. За словами бійця, добре укомплектована лише Національна гвардія, але вона стоїть на другій лінії. І це викликає у вояків чимало запитань. Головне - чому техніка не на першій лінії оборони? Також на передовій недостатня кількість тепловізорів. Завдяки цьому пристрою, військовим легше виявити противника у темну пору доби. Трохи краща ситуація з приладами нічного бачення, але з ними важче виявляти диверсантів. Плюс бійцям необхідні батарейки та акумулятори до обладнання, бо на передовій немає де їх взяти.

За понад рік служби Олександр Романцов устиг побувати на різних позиціях. Чергував на блокпостах, двічі був на передовій. Каже, найважче хлопцям на передовій, адже ніхто не знає, що може статися наступної хвилини. Бійці розуміють, що від їхніх дій та реакції залежать не тільки їхні життя, а й тих, що перебувають у тилу. Вони першими приймають удар, натомість нагороди та високі статуси отримують інші.

- На сьогодні існує кричуща несправедливість. Думаю, варто роз’єднати поняття «учасник бойових дій» та «учасник АТО». На сьогодні різниці немає. Усіх, хто був в АТО, стає учасником бойових дій. Відповідно людина, яка стоїть на передовій, кожного дня, а то й кілька разів на день наражається на небезпеку, і людина, яка стоїть на блокпосту за 30-70 км від лінії зіткнення, мають однаковий статус та соціальне забезпечення, - зазначає тернополянин.
Більше того, нічим іншим, як мильною булькою, виявились заяви урядовців про високі грошові нагороди за участь в бойових діях, т.зв. «бойові».

- За час мого перебування на передовій, а це 95 днів, не було виплачено жодної копійки «бойових». Проблема в тому, що система побудована настільки бюрократично, що реально отримати ці кошти не можливо, - каже Олександр Романцов.

За словами чоловіка, у зоні АТО навіть не можливо взяти довідки про участь у бойових діях, тому що військова частина знаходилась за тисячу кілометрів.

Сам Олександр Романцов протягом року перебування на передовій жодного разу не користувався пільгами. Та й загалом на допомогу держави не розраховував. Увесь час його підтримували рідні та друзі. Надсилали на передову військову форму, передавали продукти, телефонували і головне – молилися.

- На передовій думаєш не про пільги, а про те, щоб повернутися живим та здоровим, - каже боєць. - Документи для присвоєння статусу учасника бойових дій пан Олександр подав лише після демобілізації. Наразі чекає на посвідчення.

Закриті кордони – удар по іміджу Путіна

Попри показове перемир’я хлопцям на Сході важко. Домовленості на вищому державному рівні позбавили їх можливості убезпечити себе від противника. Вони не можуть стріляти у відповідь і змушені стримано реагувати на провокації сепаратистів. Противник це добре розуміє і випробовує витримку наших бійців.

- Після оголошення перемир’я і заборони стріляти у відповідь, диверсійні групи почали підступати на відстань до 100 метрів. Ми слідкуємо, але реагувати не можемо. У той час взимку під час перемир’я нам дозволено було стріляти без попередження, якщо ворог наближався ближче, ніж на 500 метрів, - каже Олександр Романцов. - Таким чином керівництво наражає на небезпеку своїх солдатів. Адже останнім часом внаслідок дій диверсійних груп загинуло більше людей, ніж під час бойових сутичок. Почастішали випадки підриву на мінах та фугасах. Це стосується як військових, так і мирного населення.
Попри все, люди на Сході досі не мають одностайної позиції щодо військових подій у нашій країні.

- У Лисичанську ми спілкувалися з місцевими жителями. Раз у десять днів люди брали до себе бійців, щоб вони помилися, попрали речі і повечеряли. У нас склалися дружні стосунки, але так налаштоване не все населення Сходу. 2/3 людей через енергетичну близькість до Росії тяжіють до Сходу. Путін сподівався на кримський сценарій. Він залякав людей на півострові і думав, що на Луганщині та Донеччині усе пройде безкровно. Коли розпочалися бойові дії, нас стали вважати винними у тому, що ми розв’язали війну, що обстрілюють їхні будинки. Як би ми цього не хотіли, але у місцевого населення брак патріотизму та української державницької позиції, - зазначає тернополянин.

Сьогодні чимало політиків критикують дії влади і військового командування. Мовляв, якби була політична воля очільників держави, цю війну можна було б завершити за тиждень. Та ті, хто там був, такої думки не поділяють.

- Частина бійців переконані, що ми могли б іти в наступ. Та з озброєнням, яке є сьогодні, я не думаю, що це реально. Ми використовуємо озброєння 80-90-х років. Нового за останній рік ми не отримували, - каже боєць. - Натомість у сепаратистів стільки зброї, що навіть якщо закриють кордони, вони ще довго зможуть протриматися без підмоги. Закрити кордони – це фактично приректи Росію на поразку. Це буде ударом по іміджу Путіна, а перед виборами йому це не вигідно.

Олександр Романцов визнає, що у хлопців на передовій немає ані ілюзій, ані ентузіазму. Вони виконують свій обов’язок і роблять це добре. Бійці потребують грамотного керівництва, яке б зважало і на їхню безпеку. За останній рік з боку бійців значно поменшало нарікань на керівництво держави. Боєць каже, що хлопці просто змирилися.

- Але в будь-якому випадку інтуїтивно треба довіряти. Це військова дипломатія, тонка гра. І якщо вона йде на користь державі і дає можливість зменшити кількість смертей, то це добре, - зазначає Олександр Романцов. - Дуже добре кричати, що ми не віддамо країни і кістьми ляжемо. Але це говорять, як правило, ті, що залишилися вдома і попивають на дивані пиво, а не лежать в окопах і наражають себе на небезпеку. Усі, хто не задоволений, будь ласка, йдіть і відстоюйте. Ми не хочемо бути гарматним м’ясом і від державної політики залежить життя багатьох людей. На думку тих, хто на передовій, хитке перемир’я краще, ніж велика війна.

Передова пільги Тернопіль боєць зона АТО
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
Минулої ночі вовки заполонили село Матвіївці, що в Шумському районі. Власник одного з господарств, який о сьомій ранку прийшов до кошари, виявив розкидані рештки семи овець. Правоохоронці й представники ветеринарної та єгерської служби, яких виклика пан Михайло, приїхали до години часу. Більшість загиблих тварин має тільки прокус на шиї. Розтин дозволив встановити, що крові всередині мертвої худоби немає. Також не виявлено слідів крові і на траві поряд із...
Суспільство
Підготовка до школи включає не лише наповнення учнівського рюкзака. Тернополяни, які відправляють своїх дітей в школу, повинні знати про свої так звані права. Адже благодійні внески, додаткові зошити, підручники та шкільна форма певного виробника – стануть зайвою тратою грошей. Детальніше про це пише life.pravda.com.ua. Благодійні внески Благодійність не може бути обов’язковою. Якщо ж батьки такі ініціативні у плані допомоги школі, то школа у свою чергу по...
Суспільство
Небайдужих краян закликають долучитись до Всеукраїнського маршу за права тварин.  Захід стартує тридцятого вересня на Театральній площі. Таким чином активісти хочуть привернути увагу громадян до проблеми захисту чотирилапих від людської жорстокості та знущань, – повідомляє topnews.in.ua. Розпочнеться зоозахисна подія о дванадцятій годині дня. Її ініціаторами є представники громадської організації «UAnimals». Акція не містить будь-якого політичного спрямува...
Суспільство
В тернопільському парку ім. Т. Шевченка завершуються роботи з реконструкції пішохідної алеї в межах острівця «Чайка» (ділянка від колонади до площі ім. С.Бандери). Напередодні підрядники здійснили тут демонтаж старого асфальтобетонного покриття, влаштували щебеневу основу доріжки, замінили бордюри та облаштували алею фігурними елементами мощення. Окрім того, працівники підрядної організації пофарбували перильні огорожі мосту, що веде на острівець «Чайка»,...
Суспільство
Цьогоріч заходи з відзначення 75-ої річниці проведення ІІІ Надзвичайного Великого Збору ОУН та 27-ої річниці Незалежності України відбудуться у селі Золота Слобода Козівського району. Зокрема, у рамках програми відбудеться освячення криївки на подвір'ї родини Чарківських і меморіального знаку на хуторі Фостяки. На хуторі Веснівка освятять хату,в якій завершив свою роботу Збір ОУН. У сільському клубі села Золота Слобода пройде наукова конференція. 24 серпня...
Суспільство
Близько 750 загальноосвітніх шкіл нараховують на Тернопільщині. Проте опорних навчальних закладів у регіоні – 29. Ці школи отримають найбільше фінансування. В управлінні освіти і науки ОДА повідомляють, що школи з невеликою кількістю учнів понижуватимуться в ступені. Що стосується закриття навчальних закладів, то відповідні рішення прийматимуть представники влади на місцях. "В умовах децентралізації може відбутися оптимізація навчальних закладів через дост...
Суспільство
Тернопільська область долучилася до підписання угод з Національною службою здоров’я під час «другої хвилі» контрактування закладів, які надають послуги первинної медичної допомоги. Відтак, уже з жовтня цього року 21 медичний заклад нашої області почне отримувати оплату за надання медичних послуг сімейними лікарями, терапевтами і педіатрами від Нацслужби здоров’я. До цього часу вони продовжуватимуть фінансуватися за субвенцією. Як пояснив начальник управл...
Кримінал
Побачивши службовий автомобіль, близько 5-ї ранку 20 серпня, велосипедист пришвидшився і намагався змінити напрям руху. Інспекторам здалося це підозрілим і вони зупинили його на вулиці Перля. Охоронці порядку провели поверхневу перевірку особи згідно зі ст. 34 Закону України “Про Національну поліцію”. Патрульні виявили у нього згорток із речовиною, схожою на марихуану та поліетиленовий пакетик з білою речовиною, ймовірно, метамфетаміном. Перевіривши бази д...
Спорт
Бронзову нагороду у Міжнародному круговому турнірі отримала наша землячка Ольга Бабій. Турнір AICF International Women Chess Tournament відбувся у Хайдарабаді, що в Індії. Про це повідомляють у спільноті "Українські шахи". Шахістка з Тернополя Ольга Бабій набрала 6,5 очків з 11 можливих. З таким хорошим результатом тернополянка отримала заслужену бронзову нагороду і посіла третє місце у турнірі. Ще одна представниця України - Ольга Пруднікова - на 8-му міс...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!