На Тернопільщині ситуація щодо туберкульозу залишається напруженою

В умовах епідемії туберкульозу, визнаної на світовому та загальнодержавному рівні, із врахуванням  впливу як медичних, так і  соціальних чинників на суспільство, туберкульоз залишається актуальною проблемою сьогодення.

Реальна ситуація з туберкульозу набагато складніша, ніж статистичні дані. Для оцінки епідситуації щодо туберкульозу слід, окрім традиційної статистики (захворюваність на вперше виявлені випадки), використовувати об’єктивні показники:
- кількість бацилярних та деструктивних (запущених) форм туберкульозу;
- реєстрація випадків серед контактних осіб у вогнищах туберкульозу;
- реєстрація випадків серед декретованого контингенту населення,  медиків;
- вогнище вість ;
- реєстрація випадків рецидивів захворювання після пройденого курсу лікування;
- реєстрація мультирезистентного туберкульозу;
- реєстрація випадків Ко – інфекції (туберкульоз, ВІЛ- інфекція/СНІД);
- смертність;
- реєстрація випадків серед дітей, підлітків. 

 За результатами  оцінки вище вказаних епідеміологічних критеріїв, епідситуація з туберкульозу в області  виглядає наступним чином.
Реєструється значна кількість випадків туберкульозу із бактеріовиділенням (МБТ+) в 2015 р. – 63,3% та деструкцією (запущені форми) в 2015 р. 43,4%.
В 2015 році захворюваність на туберкульоз  вже зареєстровано серед 10 контактних, із них МБТ+ - 4, 124 випадки рецидивів (інтенсивний показник 11,5), із них 91 – бацилярний, 66 з деструкцією.

Реєстрація випадків мультирезистентного туберкульозу (нечутливих до протитуберкульозних препаратів) – реальну ситуацію не можливо оцінити у зв’язку з відсутністю офіційної статистики.
Рівень смертності від всіх форм туберкульозу -  6 -10 вип. на 100 тисяч населення. В 2015 році 7,2 вип. на 100 тис. населення (77).

Реєстрація випадків туберкульозу серед дітей та підлітків є негативною прогностичною ознакою епідблагополуччя території. В 2015 році – 4,2 вип. (7 дітей), серед підлітків– 5,8 вип. (2 підлітки).

Враховуючи вище викладене, епідемічна ситуація щодо туберкульозу на території області залишається напруженою.
Позитивна динаміка щодо зниження поширення туберкульозу на території області можлива за умови активного реагування на проблему, покращення фінансування, впровадження сучасних методів діагностики та лікування, організації ефективних  профілактичних  та протиепідемічних заходів у вогнищах туберкульозу.