При пошуку роботи в тих умовах, які склались в Україні, коли кількість шукачів незмінно велике, шанси потрапити на роботодавців-шахраїв істотно зростають. Одна з останніх поширених форм шахрайства у сфері працевлаштування - це проходження медкомісії.
На деякі підприємства, зокрема, харчової промисловості, необхідно дійсно за законом проходити медкомісію для отримання санітарної книжки. Однак у більшості випадків медкомісія безкоштовна або її оплачує організація-роботодавець.
Потрібно бути напоготові, тільки якщо гроші за медкомісію вам доведеться діставати зі своєї власної кишені. Класична схема шахрайства через медкомісію: вам телефонують з приводу резюме і запрошують на співбесіду. Зазвичай шахраї мають своє «підприємство» в малонаселених районах на околиці. Ви приходите до відділу кадрів, з вами спілкується менеджер з персоналу та в кінці заявляє, що ви як фахівець цьому підприємству цілком підходите, і пропонує хороший рівень оплати праці. Але підприємство харчове, тому для офіційного працевлаштування потрібно пройти медкомісію в складі кількох різних лікарів. Причому, її треба проходити не за місцем проживання здобувача, а за місцем розташування підприємства, у місцевій поліклініці.
Ви вирушаєте в зазначену поліклініку, в реєстратурі вам кажуть, що невропатолог або окуліст у відпустці, буде через два тижні, а без нього медкомісію завершити не можна - головний лікар не поставить свою печатку. Ви ще не встигли почати турбуватися, як тут же до вас підходить мила жінка з медперсоналу, яка пропонує за певну суму (близько 40-60 доларів) все вирішити на місці. Ви віддаєте їй гроші, на наступний день вона приносить санітарну книжку з усіма підписами й печатками, ви радісно біжите до свого роботодавця, але у відділі кадрів вам повідомляють, що вже взяли іншу людину вакансія закрита.
Чи варто говорити, що «мила жінка-медпрацівник» і відділ кадрів підприємства пов'язані одним ланцюжком? Формально, ви не можете притягти до відповідальності ні роботодавця (вони у вас грошей не брали), ні жінку-медпрацівника (хабар ви їй дали добровільно). Ця схема може працювати як на фірмах-одноденках, так і на досить великих підприємствах, на яких керівництво навіть не здогадується, як їх кадровики можуть підробляти, беручи участь у злочинній змові з поліклінікою.
Тому, щоб не потрапити в руки шахраїв, керуйтеся наступними правилами: 1. Задумайтеся, якщо вам пропонують проходити медкомісію не за місцем проживання, а в невідомому медустанові. 2. Не давайте грошей на проходження медкомісії, якщо хтось у вас пропонує «вирішити все по-швидкому» за допомогою хабара. 3. Вас має насторожити, що потрібно медкомісія, якщо ви претендуєте на посаду менеджера чи бухгалтера, а не пекаря або фасувальника.