Не маючи вільних коштів, українці вслід за жителями інших європейських країн, почали обмінювати одні речі на інші. Оголошень про бартер від українців, і тернополян зокрема, нині - чимало в Інтернеті та в газетах. Причому - як від фірм, так і від приватних осіб.
- Щоб позбутися старого телевізора, дала оголошення про бартер. У результаті обміну я отримала продукти, а жінка – телевізор, - каже тернополянка Людмила Лукіян. Жінка мала вдома робочий кольоровий телевізор “Електрон” із пультом. Він просто припадав пилом та займав місце. Відтак сім’я вирішила віддати техніку комусь в обмін на продукти. Тож пані Лукіян дала в газету відповідне оголошення. - Все одно картоплю, моркву та інші харчі треба купувати. Старий телевізор нам був не потрібен, - пояснює жінка. – Водночас люди, які в селі вирощують овочі, не мають “живих” грошей. Щоб продати вирощене, треба ще його на ринок привезти. Тому я подумала, що бартер має їх зацікавити. Як тільки вийшла газета із оголошенням про обмін телевізора на продукти, до тернополянки почали телефонувати люди. - Відтак я домовилася з однією жіночкою, яка привезла мені мішок, в якому були морква та буряк. Крім того, вона привезла цукор. Приємно, що овочі – натуральні, жінка вирощувала їх для себе, - підсумовує Людмила Лукіян. – Тож я віддала їй телевізор і ми обоє залишилися задоволеними такою “операцією”. Власне, тернополян, які пропонують обміняти одну річ на іншу, стає все більше. Економісти зауважують, що бартерні операції в Україні та за кордоном стають популярними у важкі роки, коли готівки обмаль. Якщо раніше обмінні ринки діяли в основному в Нідерландах, Великобританії, Швеції і Данії, тепер їх відкрили в Іспанії та інших європейських країнах. Усе – через кризу. Експерти вважають, що людям нині вигідніше обміняти вживану річ на іншу – не нову, але потрібну. Деякі магазини, як повідомляє “24-й канал”, дають змогу своїм клієнтам обмінятися не лише товарами, а й послугами. Власники таких пунктів обміну переконують, що їхні магазини дуже корисні. Адже люди, які не мають достатньо грошей, можуть отримати практично усе їм необхідне. - Я обмінював черевики в хорошому стані на мобільний телефон. Також, завдяки бартеру, отримав годинник, - розповідає тернополянин Богдан Корольчук. – В усіх випадках я давав оголошення в соціальних мережах. На мої пропозиції дуже швидко відгукувалися. Це вигідно, адже я маю якусь річ, яку не використовую, а комусь вона ще знадобиться.
Оголошень про бартер від українців, і тернополян зокрема, - є чимало в Інтернеті та в газетах. Причому, чимало таких прпопозицій обміну подають представники бізнесу. Вони обмінюють навіть вантажні автомобілі, техніку, обладнання, будівельні матеріали та приміщення. Серед приватних оголошень тернополян – пропозиції обміну меблів, автомагнітол, побутової техніки, ігрових приставок або тварин на сільськогосподарську продукцію.
“Пропоную частково в обмін на продукти диван-ліжко, крісло-ліжко, пральну машинку», - йдеться в одному з оголошень. В іншому - диван у хорошому стані пропонують обміняти на кольоровий телевізор або холодильник. Хтось хоче віддати дублянки в обмін на диван або мобільний телефон, інший - обміняти цуценят на будівельні матеріали. Ще в кількох оголошеннях люди пропонують обміняти поросят, кролів чи домашню птицю на продукти або зерно. Телефонуємо за одним із таких оголошень. Жінка пропонує обміняти цуценят на сільськогосподарську продукцію. - Так, маю хороших цуценят. Нам зараз якраз потрібен цукор і борошно, тож вирішила обміняти тварин на продукти, - говорить жінка, яка назвалася пані Ольгою. – Уже попередньо домовилася з одними людьми про бартер. Окрім власне оголошень у газетах та Інтернеті, в країні створили спеціалізовані сайти для бартерних операцій. На їхніх сторінках працюють як представники бізнесу, які обмінюють приміщення, техніку та будматеріали, так і приватні особи. Крім обміну товарів чи послуг, тернополяни не цураються віддавати речі безкоштовно. Для цього люди вивішують оголошення із фото своїх речей на спеціалізованих сайтах і в групах у соцмережах. Наприклад, зараз на одному із сайтів тернополянка, яка назвалася Оксаною, віддає задарма одяг, який уже не буде носити. Охочі забрати речі вже теж знайшлись. Також на цьому сайті віддають “у добрі руки” кімнатні рослини, насіння трав, диски. Уже поділилися тернополяни книгами Богдана Лепкого, спреєм для волосся, тушшю для вій, сумками та іншими речами. На іншому сайті віддають книги, матеріали для хенд-мейду тощо. Натомість у спеціальній групі в одній із соціальних мереж віддають задарма тварин. Групу спершу створили для збування речей, які захаращують квартири. Мовляв, вони – в хорошому стані, тож можуть комусь іще знадобися. Втім, наразі оголошень про те, щоб віддати речі немає. Також оголошення “віддам задарма” можна відшукати на форумі файного міста. Там віддають як технічні комплектуючі – вінти, комп’ютерні мишки, принтери, клавіатури, модеми, різні кабелі, флешки, так і велосипеди, чоботи, ковдри, ліхтарики та багато іншого.
Довідка Сайти, де здійснюють бартер: www.regionbroker, www.barter.ua.com. Сайти, де дарують речі: www.give.com.ua, www.darudarom.com, www.vdar.com.ua